automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá a domácí technika

Aktualizováno 2.5.2011

E-mail

 

 

Citrusovače – elektrické nebo mechanické?
Aneb rozdíly, které jsme opravdu nečekali.


Testy kávovarů s mlýnkem, aneb některé espresso neumí 

Test topinkovačů

Test odstředivých odšťavnovačů do 
2 500 Kč - 2009

Test odšťavňovačů 2008

Odšťavňovače, citrusovače, lisy

Perla mezi spotřebiči – Americká lednice

Jak si vybrat osobní váhu

 I kuchyňské spotřebiče mohou být krásné a praktické

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN

Nové vestavné spotřebiče Ariston
Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Citrusovače – elektrické nebo mechanické?
Aneb rozdíly, které jsme opravdu nečekali.


Ovocné  šťávy, a to nejen z citrusových plodů se připravují již po staletí. Paradoxně v poslední době, kdy jsou supermarkety zásobeny značným množstvím i zaručeně 100% džusů se domácí příprava šťáv a džusů výrazně zvyšuje. Není divu. To, že konzervační látky, které v menší či větší míře musí v každé průmyslově vyrobené štávě být, nejsou tím pro organismus nejvhodnějším, už ví každé malé dítě. Druhým důvodem je fakt, že čerstvá šťáva má ihned po zhotovení mnoho vitamínů a minerálů, jejich část však poměrně brzy ubývá. Návrat k přírodním produktům je tak zcela logický i v této oblasti. Zvláště, když v současné době existuje mnoho více či méně komfortních „pomocníků“, kteří vám pomohou udělat lahodnou a především zdravou šťávu. Když už se ale rozhodneme, že toto téma se nás také týká pak nastane otázka. Má smysl investovat do zařízení větší finanční částku, nebo stačí levný plastový model, či je nejlepší mechanická klasika? Rozhodli jsme se tedy od jmenovaných systémů vyzkoušet jednotlivé typické zástupce. Zajímalo nás mimo jiné, zdali levné elektrické modely mají šanci uspět oproti těm často i mnohonásobně dražším. Velmi zvědaví jsme byli i na oblast mechanických modelů, zvláště proto, že jsme v minulosti často obdivovali pouliční prodavače v přímořských zemích jak brilantně „vycucají“ připravené pomeranče během pár sekund.
 

Jak jsme testovali

Když jsme připravovali metodiku a výběr modelů, usoudili jsme, že se vůbec nebudeme zaobírat tím, že mechanické citrusovače jsou absolutně jiné konstrukce než elektrické. Podstatná v tomto testu je pro nás pouze kvalita a množství šťávy, komfort provozu, snadnost čištění a samozřejmě i cena, tedy cena v souvislosti s užitnými vlastnostmi. A právě tady jsme byli výrazně nepříjemně překvapeni. Zklamání přišlo v podobě námi testovaných mechanických citrusovačů. Dopadly absolutně nejhůře z celého „startovního pole“. U jednoho modelu je překvapivé, že vzhledem k jeho vlastnostem je vůbec prodejný. Nicméně se nám zdá pravděpodobné, že tento model slouží u části zákazníků především jako zajímavá rekvizita v interiéru.

Jak pracují jednotlivé systémy.

Základem je citrus rozříznutý na půlky, které se zpracovávají samostatně. Levné elektrické lisy jsou většinou z plastu či v kombinaci  plastu a nerezu. K odšťavnění připravovaného citrusu dochází u levnějších modelů většinou otáčením odštavňovacího trnu nepravidelně oběma směry. Citrus přitom přidržujeme dlaní a intenzitu odšťavňování regulujeme přítlakem dlaně na citrus. U dražších  modelů se  odšťavňovací trn pohybuje pouze jedním směrem. Některé modely odšťavňují obdobně jako u levnějších modelů tlakem dlaně. Ty komfortnější mají nerezové „tvarované víčko“  opatřené pákou. Vlastní práce je pak o mnoho pohodlnější. Třetí systém má obdobné víčko jako komfortní modely elektrické. Základním rozdílem je však statický trn namísto točivého. Šťáva je lisována pouze tlakem. Záleží zde tedy především na konstrukci a účinnosti  pákového systému a na tvaru lisovacích prvků.

Remida ECO          (eujuicers.cz)          6 900 Kč

Motor:  360W
Systém odšťavňování: elektrický lis jednosměrný
Možnost různé hustoty šťávy: ne
Hmotnost 6,5 kg

Vyniká výrazně nejsilnějším motorem v testu. Ten není silnější nikterak symbolicky, ale tři a půl krát oproti oběma zbylým odstředivým  modelům. Vše je předisponováno a podřízeno „hrubému“ zacházení. Převážná většina součástek je z robustního kovu. Design je podle našeho názoru mimořádně nepovedený. Mezi ošklivé by patřil pravděpodobně i v padesátých letech reálného socialismu. Kovové tělo je nalakováno nevzhledným šedivým lakem. Samozřejmě ctíme, že vše je podřízeno dlouhodobému bezporuchovému provozu. Nicméně si myslíme, že i robustní kuchyňský model by mohl být hezký. Vždyť možnost profesionálního použití a pěkného tvaru se přeci nevylučují. Totéž platí o komfortu. Ten je v podstatě minimální. Odšťavňujete tlakem dlaně tak jako u nejlevnějších modelů. Má nesklopnou hubici, tedy jakmile odstraníte sklenici, šťáva kape na pracovní desku. Tento model by se dal doporučit především tomu, kdo absolutně racionálně preferuje předimenzování před krásou „šmrncem“ a zajímavými detaily.

Výhody: silný motor, velmi robustní stavba
Nevýhody: vibrace při práci, nevzhledný design, vysoká cena oproti užitným vlastnostem
Hodnocení:      dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------

Catler  8010      (Fast)  5 900 Kč

Motor: 110 W
Systém odšťavňování: elektrický lis jednosměrný
Možnost různé hustoty šťávy“ ano 
Odšťavňovací trn: nerez
Hmotnost: 2,5 kg

Zatímco z našich zkušeností vyplívá, že ve většině testů bývá špička vyrovnaná a bodový rozdíl relativně malý, pak v tomto případě je mezi vítězem Catler 8010 a druhým v pořadí  v souhrnu všech vlastností minimálně rozdíl třídy. Řeknete si, co se tak může lišit v tak jednoduché činnosti jako je vytlačení šťávy z citrusů. Jako u všech špičkových produktů jde o desítky drobností, které ve finále vytváří kvalitu celku. Tady nás nejvíce zaujala konstrukce lisovacího ramene, která umožňuje s minimálním tlakem rychle odšťavnit dodaný citrusový plod. Také tvar lisovacího trnu je odlišný od většiny konkurečních modelů. Má odlišný tvar, je účinnější a jeho součástí je i atypický profil špice, který umožňuje dokokonalé přidržení pomerančové slupky. Síta na šťávu jsou zde dvě. Hrubší a jemnější pro různou hustotu připravovaného nektaru. Zajímavě řešená je i spodní dotyková guma, která zabraňuje nechtěnému pohybu citrusovače po kuchyňské lince. Což u některých modelů bývá díky silným motorům a nesladěným protiskluzným prvkům obvyklým problémem.

Výhody: výborná konstrukce, komfortní práce, skvělý design
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:            vítěz testu

------------------------------------------------------------------------------

Restaurant Pro Citrus  (Atranet International)         2 990 Kč

Motor: ne
Systém odšťavňování: mechanický lis
Možnost různé hustoty šťávy: ne
Hmotnost: 5,5 kg

Hezký na pohled, ale pracovně nejhorší model v testu. Tak jsme tento mechanický lis na citrusové plody viděli v konkurenci ostatních testovaných modelů.  Zatímco záporů jsme objevili mnoho, pozitivních vlastností pak opravdu málo. Snad největším problémem je široce otevřená kuželová plocha lisu namísto logické výseče koule obdobné jako je  tvar citrusu. Výsledkem je, že například pomeranč se roztrhne, popraská a mnoho vlákniny i šťávy zůstane na původním místě, tedy v pomeranči. Výtěžnost šťávy je tak podstatně menší než i u průměrných elektrických lisů. Dalším problémem je dlouhá dráha páky. Začínáte skoro ve svislé poloze a končíte až zcela dole v místě, kdy už váš tlak na páku nemá nejvyšší účinnost. Madlo páky je z nepříjemného tvrdého plastu a špatně se drží. A to přesto, že tento model má být  bez problémů schopen i komerčního nasazení. V praxi stačí, aby jste jej například chtěli posunout pouze o kousek na pracovní ploše a ihned vám může ulétnout špatně konstruovaná přísavka jako nám několikrát během chvilky. Což se nám zdá být nejen pro komerční, ale i domácí použití jako velmi těžko použitelné.  Součástí naší dodávky nebyl návod a to ani originál ani česká kopie jako u stroje X - lever. Domníváme se, že za cenu 3000 Kč by měl prodejce věnovat zboží větší pozornost. Druhou otázkou je, zdali tato cena je adekvátní , což, jak již bylo řečeno z našeho pohledu rozhodně není. Vzhledem k tomu, že většina vlastností potřebných pro dobré výkony u tohoto stroje chybí, nemůžeme tento model v žádném případě doporučit.   

Výhody:  vzhled
Nevýhody: nízká výtěžnost nekomfortní práce, strohá plastová páka, špatná konstrukce přísavek /vypadávají a musí se znova přišroubovat/
Hodnocení: nedoporučujeme

-------------------------------------------------------------------------------

Eta XR        (ETA)              1 000 Kč

Motor: 100 W
Systém odšťavňování: elektrický lis dvousměrný
Možnost různé hustoty šťávy: ne
Hmotnost: 2,5 kg

Na první pohled oproti nejlepším modelům v testu působí tento model nenápadně. Při práci však příjemně překvapí. Není sice tak komfortní jako například vítěz testu, ale v poměru cena výkon na tom není vůbec špatně. Ve srovnání s mechanickými lisy  je na tom dokonce  velmi dobře. Aby nedošlo k nedorozumění hovoříme o těch mechanických lisech, které jsme měli k dispozici. Existují i  takové, které jsou o mnoho lepší. Kromě malé robustnosti nám u modelu XR i trochu vadila  nevyváženost relativně silného motoru a nízké  hmotnosti. Pak stačí, aby jste na pomeranč trochu přitlačili a Eta se vydá na cestu po pracovní desce a je nutno ji držet druhou rukou, aby k samovolnému pohybu nedošlo. K výbavě tohoto modelu patří dva lisovací trny. Menší na limetky a větší pro pomeranče a grepy. V této cenové relaci je příjemná i sklápěcí hubice zabraňující samovolnému odkapávání šťávy. Tento model můžeme doporučit především zákazníkům, kteří nechtějí vydat větší finanční částku a přitom kvalitně odšťavňovat.

Výhody: dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: nepoměr silného motoru a nízké hmotnosti
Hodnocení:  dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------

X Lever Juicer    (Atranet International)        2 310 Kč

Motor: ne 
Systém odšťavňování: mechanický lis
Možnost různé hustoty šťávy: ne
Hmotnost: 4 kg

Pěkně vypadá na obrázku, ale podle našeho názoru je jen o málo lepší než druhý námi testovaný mechanický citrusovač. Má lépe tvarovanou horní přítlačnou lisovací část. Avšak i přes lepší tvar  není ani  zdaleka tak dobrý jako u nejlepších modelů. Také přítlačná páka je lépe konstruovaná než u druhého mechanického modelu, má kratší dráhu a měkčí a komfortnější rukojeť. Po praktické stránce však ani tento model nemůže dle našeho názoru soutěžit s dobrými citrusovači. Ztráty ve výtěžnosti oproti lisům s elektromotorem jsou nezanedbatelné a tak kromě větší námahy se nám získaná šťáva prodraží.  A to například i oproti výrazně levnějším modelům Eta XR. 

Výhody: pěkný vzhled
Nevýhody: horší výtěžnost šťávy než u elektrických modelů, menší komfort
hodnocení: uspokojivý

 

Petr Řezáč