automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá technika

Aktualizováno 2.2.2004

E-mail

 

  

 

 

   
Bílá technika

Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku?


Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“

Bílé zboží - Design roku 2004


Ať chceme či nikoliv, špičkový design je jedním z hlavních kritérií výběru při nákupu  výrobku a v našem podvědomí zdomácněl v nejrůznějších oborech. Na design se zaměříte při automobilu či motocyklu, často je rozhodující i u průmyslových výrobků. Kdo by neznal například finské návrháře firmy Fiskars, kteří povýšili obyčejné nůžky, nože či zahradní rýče na umělecké předměty.  Naopak  lednice, myčky nádobí či sporáky (kromě integrovaných v kuchyňské lince) se většinou léta tvářily jako „neinovovatelné krabice“, které pouze slouží svému účelu a nemají sebemenší  ambice stát se opticky akceptovatelnými.  To se v poslední době výrazně změnilo.
Rozhodli jsme se proto nejkrásnější (tedy alespoň dle našeho názoru)
myčce nádobí, lednici a sporáku  udělit cenu „Design roku 2004“. 

Přestože „bílá technika“ má dva zcela odlišné směry, tedy výrobky vestavěné a volně stojící, rozhodli jsme se hodnotit pouze tu druhou kategorii. Důvodem je skutečnost, že vestavěný sporák či myčka většinou  pouze doplňují prvky kuchyňské linky, ve které jsou vestavěny. Celkovému dojmu mohou pomoci či  naopak, ale nemohou být tak dominantní jako v případě, že jsou v prostoru umístěny jako samostatný objekt. U vestavěných spotřebičů  lze hodnotit především čelní pohled u sporáku i vrchní část,  ale hlavním kritériem je  jak „ladí“ s linkou. Nevhodnou zástavbou mohou i velmi zdařilé spotřebiče působit špatně a naopak. Rozhodli jsme se proto hodnotit pouze výrobky samostatně stojící. Právě zde je podle našeho názoru nejtěžší vytvořit  design, který by poutal oko a nepůsobil těžkopádně. Křížem krážem jsme prošli nabídku českého trhu a vybrali v každé z dotyčných kategorií nejlepší výrobek. 

Mezi lednicemi i myčkami nádobí má  vítěz společné jméno - italskou značku  Ariston.  Může se to zdát  paradoxní, ale  přestože italové jsou bezesporu národem vynikajících designérů, otcem vítězných modelů  je japonský designér Makio Hasuike, který je nejen nejvýraznějším designovým králem Aristonu, ale špičkovým tvůrcem v celosvětovém měřítku. Stál u nových řad Newtime a Familytime, které kombinují vynikající design s vysokým komfortem a progresivní technikou i novou řadou lednic Opera i dalších úspěšných projektů. Základní filosofií designu M. Hasuike je čistota tvaru, výrazný styl v dokonalé harmonii. 

Kategorie volně stojících sporáků má také vítěze, který díky svému výraznému designu zvítězil s náskokem. Elektrický sporák  Gorenje  EC778 je nejen velmi estetický a působivý, ale jako jeden z prvních modelů „rozbil“ již ustálené klišé ovládacích prvků posazených na neprofilovaném panelu v jedné řadě s displejem po straně což je nejen okoukané, ale vzhledem k různorodosti ovládacích prvků a displeje v podstatě i esteticky nedostatečně sladěné. Zde je panel nejen působivě profilovaný, ale hraje i zde každý detail.

Myčka nádobí Ariston LD 87 X

Tento model je špičkovým představitelem řady Familytime. Zaoblené jednoduché nekomplikované tvary, čisté linie držadla, jednoduchý a přitom výrazný design ovládacího panelu. Výrobek, který musí na první pohled upoutat toho kdo je rád obklopen krásnými předměty. Právě oblé tvary a absolutní jednoduchost až překvapivě „zlidšťují“ techniku, u které jsme se léta mohli domnívat, že ani krásná být nemůže. Také vnitřní uspořádání je kromě praktičnosti (Horní a spodní koše jsou největší na trhu o 20 až 40 %) esteticky velmi zdařilé.  Kombinace bílého smaltovaného pletiva s odolným kvalitním modrým plastem je dokladem toho, že i velmi praktické a účelné řešení může být navíc i velmi hezké. Rozhodně tento výrobek je možno doporučit ke koupi. Také  proto, že perfektní design není jedinou  silnou stránkou. Kromě výborného vzhledu používá i nejmodernější progresivní techniku a vysoký komfort. Ten je zajištěn mimo jiné i rozměrným víceúčelovým displejem, který vás průběžně informuje o tom co myčka právě dělá a zároveň máte přehled za jakou dobu bude mytí ukončeno. Chcete-li znát jak si vede LD 87 X v redakčním testu, tak čtěte zde.   

Lednice s mrazákem Ariston MB 40 D2 NFE Opera  60

Má stejný výrazný a čistý rukopis designu Makio Hasuikeho jako mají i jeho myčky.  Madlo horních dveří je zde rafinovaně ukryto v podhledu jejich spodní hrany zatímco madlo dveří spodních má  obdobný tvar jako to u myčky avšak v rozměrově větší. I zde použitý materiál nerez působí velice seriozně,což při velmi avantgardním tvaru je kombinace takřka nedostižitelná.

Vítězným modelem je zástupce řady Newtime model MB 40 D2 Opera 60. Na rozdíl od vnějších tvarů, které jsou v podstatě  obdobné u obou sérií  Familytime i Newtime  (Newtime je navíc vybaven kontrolním displejem),  jsou hlavní rozdíly patrné v interiéru. Ten je odlišný nejen od řady Familytime, ale i od většiny modelů Newtime. Opera 60  má oproti konkurenci propracovaný dokonale  i interiér. Nejen funkčně (takových lednic je samozřejmě více), ale především vzhledově. Vše uvnitř,  tedy osvětlení i vzduchová cirkulace, jsou integrálně zabudovány v jednom bloku do zadní stěny. Zatímco chladící rozvody (umístěné po straně v každé volné přihrádce) prozrazují  pouze decentní nenápadné průduchy,  osvětlení je umístěno ve dvou integrovaných blocích uprostřed. Část potřebná pro použitou techniku je skryta za dvířky Fresh Boxu. Výsledkem je nejen zajištění velmi dobré  funkčnosti vysokého komfortu a snadné údržby, ale také výborného vzhledu. Test chladničky připravujeme.

  

Elektrický sporák Gorenje EC 778 E

Ze dvou standardních řad kuchyňských sporáků jsme zvolili „padesátku“ tedy šířku sporáku padesát centimetrů. Nejen proto, že je univerzálnější. Šedesáti centimetrové sporáky nemají takovou oblibu především proto, že zákazníci, kteří mají k dispozici tak velký prostor dávají v drtivé většině přednost sporákům vestavěným do kuchyňské linky. 

Také v této kategorii jsme preferovali zásadně design s tím, že moderní technologie a komfortní obsluha je samozřejmostí. Jak již bylo řečeno v úvodu i Gorenje EC 778 zvítězila ve své třídě s výrazným náskokem. Smysl pro detail, netradiční rozvržení ovládacího panelu, oblé tvary, a čisté linie to jsou přednosti tohoto modelu. Naše rozhodování bylo proto relativně jednoduché. V rámci našeho trhu jsme neobjevili jediný model volně stojící  „padesátky,“ která by mohla vzhledově Gorenji vážněji  konkurovat. Je až zarážející kolik  konkurenčních modelů  má například  ovládací panely (které jsou zásadním designovým prvkem sporáku) bez sebemenšího výraznějšího nápadu či zajímavého detailu. Právě profilování ovládacího panelu, umístění ovládacích prvků a informačního displeje je nezaměnitelným prvkem „sedmsetsedmdesátosmičky“. Vyvážené a působivé jsou však i další části. Zajímavé jsou především dveře trouby tvarově možná ispirované „grilem“ moderních osobních automobilů či jednoduché a působivé madlo. Sporák působí velmi vyváženým a nadčasovým dojmem.     

Přestože vítězný model Gorenje EC 778 E je elektrický a i milovníci vaření na plynu nepřijdou zkrátka. Kombinovaný typ K 778 E je v podstatě designově s vítězným modelem totožný, samozřejmně kromě horní sklokeramické desky, která je u kombinovaného modelu zaměněna plynovými hořáky „na nerezu“ Ostatní prvky jsou více méně identické, a to jak vzhledově tak funkčně. Oba modely mají troubu vybavenou osmi způsoby ohřevu. Pomocí ventilátoru, klasickým, infra a kruhovým topným tělesem. Nechybí ani teleskopické vysouvání       obr: detail u kombinované varianty
jednotlivých „plechů“. Test sporáku připravujeme.