automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

12.7.2013

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ufo nebo klasika? Test zastřihávačů vlasů a vousů

 

Ty tam jsou doby, kdy holicí strojky uměly pouze holit či zastřihnout například „kotlety“. V poslední době se většina výrobců holicích strojků předhání, kdo udělá pro své zákazníky univerzálnější sadu. 7 v jednom až 10 v jednom jsou u univerzálů již skoro standard.  Zastřihávací komplety tak disponují nejrůznějšími nástavci od čistého holení až třeba po likvidaci chloupků v nose. Na první pohled vypadá většina těchto kompletů velmi lákavě. V praxi se však ukazuje, že ne všechno funguje až tak dokonale. 

Testy potvrdily,  že rozdíl je nejen v univerzalitě, ale také ve funkčnosti a provedení  celého dodaného příslušenství. Právě preciznost zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu zástřihu či oholení i komfort práce. Problémem pak může být, že samotná technická data vám nejsou k ničemu dobrá. Stalo se nám například, že nástavec na sříhání vlasů „odmítal“ plnit svou funkci i když se na pohled nijak zásadním způsobem neodlišoval od konkurence. A není nic horšího než pracovat s univerzálním systémem, jehož část úkolů musíte svěřit jinému zařízení.
Z technologického hlediska jsou všechny modely obdobné až na jeden, zcela revoluční. Diskový zastřihávač je zařízení, o kterém ještě v budoucnu dost uslyšíme. Především proto, že oproti klasickým má některé zcela zřetelné výhody.

Jak jsme hodnotili

Zásadní význam v této kategorii má dle našeho názoru vyváženost vlastností a schopnost obě klíčové činnosti, tedy péči o vlasy i fousy zvládat s co nejmenším množstvím kompromisů. Je určitě pohodlné mít jednu soupravu nejen doma, ale především i na cesty. Na druhé straně, než jeden špatný univerzál je lepší mít na obě disciplíny zvláštní zařízení. Důležitá pro hodnocení byla i míra komfortu při práci. Velmi nás zajímalo i hospodaření s akumulovanou energií. Značné rozdíly byly v jak v době nabíjení, tak i v celkové výdrži baterií.

Hyundai HC 417 (Alza)                  cena: 599 Kč

Výměné hlavy: 4
Čisté holení: ano
Displej: ne
Použití bez kabelu: 35 minut
Doba nabíjení: 10 hodin
Vodotěsnost: ne

U tohoto modelu zajisté potěší cena. Vybavením je na tom celkem dobře. Nechybí zastřihávač chloupků v nose či dva nástavce na zkracování vlasů či vousů. K dispozici je i planžetová hlava na hladké oholení. I když práce s tímto modelem není nikterak úžasná, více méně vše jakžtakž funguje i když tolerance a případná změna při různém tlaku není oproti těm nejlepším modelům optimální.
Co nás ale vysloveně  negativně  překvapilo, je dílenské zpracování. Velmi nepřesné spojení některých  dílů, použití neprobarvených plastů i celkové provedení působí velmi lacině. Zarazil nás například otvor ve stojánku, který působí dojmem, že jej dělal někdo doma „na koleně“ Kdybychom tento strojek neotevírali z originálního blistru, tak bychom nevěřili, že takto mohl opustit továrnu. Nabíjení strojku ve stojánku trpí  klasickým problémem „levného provedení“ (musíte se v nepřesném vedení strefit strojkem na 2,5 mm jack, což se vám nemusí podařit na poprvé). Zkracování vousů samotným břitem bez nástavce také není zcela příjemné. K pokožce není moc šetrný  a musíte být opatrní, aby jste si tvář nepoškrábali.

Výhody: nízká cena
Nevýhody: působí lacině, nedobře zpracovaný plast, nepřesné díly
Hodnocení:   uspokojivý

-----------------------------------------------------------------------------------------

Babyliss E940XE  (123 shop)   cena: 1226 Kč

Výměnné hlavy: disk + 1hlava
Čisté holení: ne
Displej: ne
Použití bez kabelu:20 minut
Doba nabíjení: 16 hodin
Vodotěsnost: ne

Milovnící avantgardních řešení mohou být nadšeni. Tento model opravdu připomíná spíše miniaturní ufo než zastřihávací strojek. Jakmile jej však vezmete do ruky a začnete s ním pracovat tak vzápětí pochopíte v čem je jeho síla. Rozměrný perfektně padnoucí do dlaně, s „noži“ kruhového tvaru, které pracují na velké ploše. Řešení, které eliminuje možnost udělat při stříhání větší chybu. Práce je tak nejen rychlá, ale zároveň i velmi přesná. Další výhodou je, že perfektní krátký sestřih „vyrobí i jinak méně šikovný jedinec.  Jenom pro zajímavost. Pohyblivá čepel z nerezové oceli o úhlu 360 stupňů má 91 zubů pevná pak 79. Ale samozřejmě i úžasné řešení mívá některá omezení. V tomto případě je to omezení délky střihu na tři možnosti, tedy na tři, šest a devět a půl milimetrů. Jak se ukázalo, pro běžnou praxi jsou tyto délky dobře vybrané a zcela dostačující. Obsahem dodávky je i dokončovací zastřihávač klasického tvaru. Ten je napájen dvěma tužkovými bateriemi AA. Jeho pomocí je možno nejen zastřihávat například kotlety, ale také například pečovat o vousy.

Výhody: revoluční konstrukce, jednoduchá obsluha, velmi kvalitní výsledky
Nevýhody: určitá omezení délek střihu
Hodnocení:   velmi dobrý

-----------------------------------------------------------------------------------

Babyliss E835E  (iTek)  cena: 1040 Kč

Výměnné hlavy: 4 hlavy
Čisté holení: ano
Displej: ne
Použití bez kabelu: 40 minut
Doba nabíjení: neuvedeno
Vodotěsnost: ano

Oproti revoluční E940XE je tato novinka proslavené pařížské značky sice zcela konvenční, nicméně oproti obdobným starším modelům je zase vylepšena v některých vlastnostech. Podobně jako Philips QG3371 je maximálně univerzální. I s tímto strojkem si vystačíte od klasického oholení přes péči o vousy či vytvoření lehkého strniště až po stříhání vlasů až do délky 17 milimetrů.  Má například zcela nové břity. Jeho hlavní předností jsou vyvážené vlastnosti. Nemá žádnou větší slabinu. Je jedním z těch modelů,  který v žádné činnosti nemusíte nahradit jiným modelem. Jestliže v něčem trochu zaostává za vítězným Philipsem, pak je to pouze absence rychlého nabíjení či turbo módu. V oblasti  kvality práce patří k nejlepším v testu. Také poměr cena výkon je v tomto případě velmi příznivý   Testy ukázaly, že univerzální strojky Philips s  Babylissem výrazně převýšily zbylé modely.

Výhody: špičková univerzialita
Nevýhody: delší nabíjení
Hodnocení: hvězdy  dobrý

--------------------------------------------------------------------------------

Philips  QC 5770 (Mall)    cena: 1799 Kč

Výměnné hlavy: dvoustranná stříhací jednotka
Čisté holení: ne
Displej: ano
Použití bez kabelu: 50 minut
Doba nabíjení: 1 hodina
Vodotěsnost: ne

I když je prezentován jako profesionální zastřihávač vlasů, bez problémů zvládá i zastřihávání fousů. Především díky kombinované hlavě. Dokáže velmi přesně zvládnout požadovanou délku až do 42 milimetrů.
Umožňuje bez problému vytvořit lehké strniště (od půl do jednoho milimetru) a to s použitím se samotnými břity bez nástavců. Jedinou slabší vlastností je oblast střihu o délce dvou milimetrů. Jak již bylo řečeno, samotné břity stříhají do zhruba do jednoho milimetru, nejmenší délka s nástavcem je tři milimetry. Tedy pro toho, kdo se s tímto menším nedostatkem „srovná“ je tento Philips zcela ideální. Na rozdíl od ostatních modelů v testu má perfektní multifunkční displej a velmi působivé ergonomické tělo. To tvoří kombinace leštěného kovu, pogumovaného povrchu a kvalitního lesklého plastu. Nezanedbatelný není ani vysoký výkon. Kvalitní Li-Ion baterie se nabíjejí pouhou jednu hodinu. A vydrží bez dobíjení 50 minut. Součástí dodávky je i kvalitní pouzdro s vytvarovaným dnem pro uložení jednotlivých součástí.

Výhody: precizní provedení, vysoký komfort, multifunkční displej
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:    velmi dobrý

--------------------------------------------------------------------------------------

Philips QG 3371  Multigroom Pro  (Alza)                  cena: 1599 Kč

Výměnné hlavy: 5
Čisté holení: ano
Displej: ukazatel stavu baterie
Použití bez kabelu: 50 minut
Doba nabíjení: 1 hodina
Vodotěsnost: ano

Univerzální fenomen. To je to, co vás napadne na první pohled. Ne že by konkurenční modely neprodukovaly taktéž bohaté příslušenství. Rozdíl je však v tom, že tady jsou jednotlivé díly propracované do nejmenšího  detailu. A co je podstatné, jsou všechny bezkompromisně funkční. Nemá sice multifunkční displej jako QC 5770, ale tento model převyšuje naopak v jiných vlastnostech. Vedle zmíněné maximální univerzálnosti je to také vodotěsnost, či režim turbo, ve kterém se v případě potřeby zvýší krátkodobě výkon. Velmi příjemné je rychlonabíjení, které trvá pouhou jednu hodinu. Rozsah délky vousů má 18 možností nastavení,  od jednoho do osmnácti milimetrů. Stejné množství umožňuje i hřeben pro střihání vlasů od tří do dvaceti milimetrů. Další hlava je určena pro detailní zástřih. Nechybí ani hlava pro hladké holení či likvidaci chloupků v nose. Co nás moc oproti většině ostatních modelů nezaujalo, je dle nás ne zrovna povedený stojan pro zastřihávač a příslušenství. Zdá se nám příliš mělký a zároveň náročný na prostor. Stojící zasřihávač zde nejen nemůže být napájen, ale jeho lůžko je méně přesné. Vzhledem k mnoha ostatním velmi pozitivním vlastnostem je to však méně podstatný detail.

Výhody: univerzalita, rychlé dobíjení, délka výdrže baterie, precizní provedení
Nevýhody: nepraktický stojan
Hodnocení: vítěz testu

-------------------------------------------------------------------------------

Remington PG 350        cena: 788 Kč  (Datart)

Výměnné hlavy: 4
Čisté holení: ano
Displej: ne
Použití bez kabelu: 30 minut
Doba nabíjení: 16 hodin
Vodotěsnost: ne

Tento model renomované značky Remington byl pro nás do jisté míry zklamáním. Balený laciným způsobem do blistru napovídá spíše provedení levného čínského produktu. Vybavení je celkem slušné. Zastřihávač chloupků hlava s planžetou pro hladké holení a dvě zastřihávací hlavy. Právě ty ve vás vzbudí pocit, že strojek stejně ochotně zkracuje vousy jako vlasy. Praxe však alespoň v našem případě ukázala, že se stříháním  vlasů je to horší. Ani jedna z obou hlav nepracovala nejlépe. Stříhání vlasů bylo nejméně přesné ze všech testovaných.  Naopak stříhání  fousů bylo bezproblémové v zastřihávání do lehkého strniště, tedy zcela minimální výšky patřilo k nejlepším v testu. Tedy relativně dobrý zastřihávač fousů s podprůměrným zastřihovačem vlasů. Dokonce se nám zdálo, že možná pro péči o vlasy není určen. Nic méně  na internetových stránkách Datartu je zcela zřetelně popsán jako model univerzální pro péči o vlasy i fousy. Škoda především proto, že jen o pár stokorun dražší BaByliss má vlastnosti podstatně vyváženější. Lépe stříhá vlasy i ještě levnější Hyundai.   

Výhody: precizní zastřihávání extrémně krátkých vousů
Nevýhody: horší zastřihávání vlasů
Hodnocení:   uspokojivý

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.