automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 15.5.2001

E-mail

 

 

Mulčování - zajímavá alternativa

             
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.

Ať již se jmenuje například Recycler či Multiclip, jde o v podstatě stejnou věc. Tráva se na rozdíl od běžného shrabání či sběru do koše pomocí přídavného zařízení, či nastavení u kombinovaných strojů rozseká na malinké kousky, které se vtlačí do trávníku. Tento princip je nejen velmi jednoduchý, ale i po léta vyzkoušený. Drobně nasekané kousky trávy mají možnost díky narušené struktuře velmi  brzy zetlít a přeměnit se přímo na trávníku v hnojivo. Samozřejmě i tato technika má své, byť malé úskalí, a to, že se  tráva  nesmí nechat přerůst. Pak vám již samozřejmě nezbude než ji posekat klasickým způsobem. Proto se doporučuje, aby posekaná tráva nebyla delší než jedna třetina původní délky. Při správném postupu je trávník nejen hustý, ale obsahuje i dostatečné množství živin. Další důležitou věcí je výška trávníku. Ta by neměla být kratší než čtyři centimetry. Teprve tehdy si uchová dostatečnou vlhkost a usnadní přirozený cyklus růstu a tlení.

Otázkou je nejen čím mulčovat, ale také zdali vydržíme se o zahradu starat pravidelně. V neposlední řadě je i důležité, aby se mulčování provádělo tam, kde není půda příliš kyselá. Pro ty co se rozhodli, že mulčovat budou výhradně a nehodlají používat jiné technologie je zcela zřejmé, že si koupí sekačky určené pouze k mulčování. Jejich výhodou je perfektně a velice účinně připravený pracovní prostor pro tuto metodu. Nevýhodou naopak je fakt, že kromě mulčování se nedá uplatnit jiný způsob sekání. Pro toho kdo není ještě pevně rozhodnut je řešení také poměrně jednoduché a navíc nezpůsobí kupujícímu sebemenší riziko. Touto alternativou je sekačka kombinovaná. Ta využívá jak možnosti mulčování“ pomocí přídavného zařízení či úpravou stroje. Postup v praxi je pak velmi jednoduchý  Mulčujete a v okamžiku když z jakéhokoliv důvodu necháte trávu přerůst pak ji jednoduše posekáte klasicky. V blízké době vás seznámíme s některými modely jak určenými pouze k mulčování, tak  i stroji kombinovanými.

                                                                 /per/

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.