automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

Dotykové monitory

Vše začalo tablety. Dotyková mánie byla již od počátku tak intenzivní, že se významným podílem přičinila o snížení prodejů klasických počítačů a notebooků. Tablety zabodovaly na trhu nejen jako malá lehká zařízení, ale právě především zcela jiné filozofii ovládání, která uchvátila miliony lidí na celém světě. Jasné a intuitivní pohyby se ukázaly pro mnoho činností o mnoho pohodlnější než je klasická práce s klávesnicí a myší.

Výrobci se poučili

Trend se ukázal jako jasný. Na což samozřejmě zareagovaly jak firmy hardwarové, tak i především mamutí softwarový  Microsoft. Nejen v oblasti mobilních Windows 8, tak aby se  co nejdříve staly společně Applem a Androidem špičkovým hráčem v tabletech, ale především obdobnou filozofii aplikoval u nových osmiček pro „dospělé“ počítače. „Chytrá horákyně“, jak by bylo možno Windows 8 Pro nazvat, je dle našeho názoru v rámci možností dobrým řešením mezi dotykovým a klasickým řešením. Úvodní obrazovka zvaná metro je obdobná jako u mobilní verze, tedy výrazně vhodná pro dotykové používání. Kromě toho však, i když graficky odlišně do jisté míry nahrazují bývalý start. Toto řešení má mnoho výhod pro každého kdo chce s tímto novým přístupem začít, a to i tehdy když postrádá zkušenosti například z tabletů. Jednoduše proto, že když se vám ona hlavní čelní obrazovka přestane líbit, tak jí v podstatě jedním klikem shodíte do propadliště dějin a vzápětí se vám otevře důvěrně známá plocha, na kterou si můžete nasázet ikonky do libosti tak, jak jste byli zvyklí dříve. Nicméně Microsoftu se podařila ještě jedna velice důležitá věc, která může počítače zpět oblíbeným tabletům přiblížit. Tou je výrazné zrychlení načtení systému po zapnutí. Tak dobré, že se již v podstatě vyrovná nejrychlejším tabletům. Nicméně to má jeden háček. Superrychlé nabíhání systému potřebuje nejen dobrý počítač ale především moderní SSD disk místo klasického. Jeho výměna není sice nijak levná, nicméně výsledky v kombinaci s W8 jsou výborné.

Jaké monitory

Dotykové displeje nejsou žádnou novinkou. Jsou dokonce starší než první „písíčka“ První s plasmovou dotykovou obrazovkou se objevil už před více než čtyřiceti lety. Byl však určen především pro akademickou práci. Od té doby vzniklo mnoho různých technologií, z nichž se nejvíce osvědčily dvě. Kapacitní a rezistivní. Ta první je sice dražší, ale zároveň umožňuje velmi pohodlné  multidotykové ovládání.

Dotykáče nejsou všespasitelné

U dotykových monitorů platí podobně jako u tabletů, že jejich využití není stoprocentní. Zatímco pro některé věci jsou takřka ideální, pro jiné se hodí podstatně méně. Tedy i zde se s dotykovou technologií velmi dobře dělají především "pasivní" úlohy, například příjem obsahu novin knih či videí. O mnoho horší je naopak v aktivní sféře. Především proto, že virtuální klávesnice bude asi vždy pro mnoho uživatelů vždy víceméně pouhou náhražkou té klasické. A to i přesto, že na rozdíl od tabletů na současných dotykových monitorech může být o mnoho větší než na podstatně drobnějších tabletech. Na rozdíl od tabletů je zde ještě jedna odlišná situace. Tablety jsou oproti velkým monitorům velmi subtilní, což je výhodné především proto, že vše je v dosahu prstů. Naopak u velkých monitorů cestování prstů po relativně dlouhé dráze může být slušný  "tělocvik".

NEC V-Touch 2223w CUAL    cena: 14 424 Kč


Displej: 22“ LCD kapacitní
Rozlišení: 1680x1050 bodů
Dotykové ovládání: jednobodové
Jas/ kontrast: 250cd/m2/ 1000:1
Odezva: 5ms
Repro: ne
Vstup signálu: D-Sub, DVI-D
Hmotnost: 5kg

Monitor od světoznámého výrobce v oblasti dotykových panelů, který vás proto zaujme především značkou. Také popisy produktu, které často říkají, že se jedná o dobrou volbu pro domácnost či malou firmu, mohou utvrdit v představě, že se jedná přesně o to, co hledáte. V praxi se nám však zdála práce s tímto modelem oproti modelům konkurenčním velmi problematická. Zatímco u vítěze testu jsme uvedli, že jsme v této oblasti neviděli zatím nic lepšího, pak musíme konstatovat, že v  případě tohoto modelu, alespoň z našeho pohledu, /tedy jak již bylo řečeno / pro domácnost či malou kancelář jsme neviděli nic horšího. Paradoxní je, že nejde o špatný model pouze se nám nelíbí v této kategorii. Má menší rozlišení a je pouze jednodotykový.  Má malý úhel sklonu, odpudivé provedení kabelu USB a v neposlední řadě oproti ostatním velmi náročnou instalaci. Pro nás naprosto nepochopitelný je i fakt, že na krabici je zcela jiný model, než o který se jedná. Původní číslo označení zobrazuje typ, který byl jako klasický originál u NEC. Malý štítek pak říká na co byl „přeškolen“. Respektive na co byl přestaven. Vzhledem k současnému vývoji na trhu dotykových monitorů to považujeme za zvláštní. Ještě by bylo pochopitelné, kdyby byl tento model v oblasti zajímavých cen. Bohužel tomu tak není.

Výhody: možno nasadit v těžším provozu
Nevýhody:
jednodotykový, menší rozlišení, vysoký rámeček
Hodnocení: uspokojivý
-----------------------------------------------------------------------------------

DELL S2340T (100mega)   cena: 13 092 Kč

Displej: 23“ LED
Rozlišení:1920x1080
Dotykové ovládání: vícebodové
Jas/ kontrast:270 cd/m /1000:1
Odezva: 8 ms
Vstup signálu: DisplayPort, HDMI,Ethernet USB 3,0
Hmotnost: 10,5

Zatím to nejlepší co jsme v oblasti dotykových monitorů v redakci měli.  Skvělý design s velmi univerzálním řešením. Porty na kabely jsou poblíž dolní hrany na zadní straně stojanu. Tímto řešením jsou zcela minimalizovány nevábné spleti kabelů a podtrženo výrazným způsobem čisté a estetické provedení. Také na kloubovém mechanismu je patrné, že i nadstandardní funkčnost nemusí být ošklivá. I tady je patrné, že tvůrci si dali hodně záležet na skloubení potřebných vlastností. Kombinovaný stojan umožňuje nastavení od kolmé do vodorovné polohy. Tedy zcela největší rozpětí nastavení ze všech testovaných modelů. Připojení počítače k monitoru je možné třemi způsoby.  Displej Portem HDMI či USB. A to ve dvou základních nastaveních. Manuálně či automaticky. Displej je hladký, lesklý. Rámeček podobně jako například u iPadu tvoří s displejem jeden celek, což je u dotykového zobrazení podstatný klad. A mimo to je také i praktické a pěkné. Instalace monitoru je intuitivní, vybavení nadstandardní. Práce s monitorem je přesná a bezproblémová. Další velmi důležitou vlastností je již legendární systém záruky u Dellu. On-site next business day je tříletá a spočívá ve výměně monitoru následující pracovní den po nahlášení závady. Snad jedinou chybou tohoto modelu je zpožděná výroba. Jak jsme se informovali u distributorů, k dostání by měl být koncem tohoto měsíce

Výhody: výborný design skvěle řešený stojan, komplexní řešení
Nevýhody: zpožděné dodávky
Hodnocení: 4,5

--------------------------------------------------------------------------------------

Acer T232HL  (Acer)   cena: 9 990 Kč

Displej: 23“LCD
Rozlišení: 1920x1080
Dotykové ovládání: vícebodové
Jas/kontras: ­300cd/m2/ 100 000 000:1
Odezva: 5 ms
Repro: 2W
Vstup signálu: USB 3,0, HDMI, DVI,D-Sub
Hmotnost: 7,1kg

Na první pohled neotřelá konstrukce s vtipným průhledem na stylový držák. Ten spolu s přední hranou monitoru zajišťuje jeho stabilitu, a to v různých úhlech. Od 30 do 80 stupňů.Tak aby s ním  bylo pohodlné pracovat  jak s klávesnicí,  tak i v dotykovém režimu. Nový  Acer T2 opravdu nepřehlédnete v žádném interiéru. Je nejen vzhledově nápadný, ale i dostatečně komfortní pro práci. Vstupy jsou umístěny standardně ve spodní části monitoru. Nechybí HDMI, VGA , USB 3.0 a další USB vstup pro řízení monitoru. Snad jedinou vadou na kráse je fakt, že kromě estetického designového držáku v průhledovém pruhu jsou vidět i přívodní kabely, což už tak pěkné být nemusí. Práce s „tédvojkou“ je pohodová, instalace intuitivní, rychlá a bezproblémová. Cena, přestože je oproti klasickým monitorům logicky vyšší,  je nastavena dle našeho názoru příznivě především vzhledem k mnoha velmi dobrým vlastnostem. Naopak je nižší než u některých starších dotykových monitorů.Ty nejsou navíc většinou tak působivé.  Ale především nemají zdaleka takové moderní prvky jako je dostatečné naklápění obrazovky pro komfortní práci či bezrámečkovou konstrukci.

Výhody: moderní design, připraveno pro Windows
Nevýhody: horší manipulace, průhled na kabely
Hodnocení: velmi dobrý 
-----------------------------------------------------------------------------------------

Iiyama ProLite T2250 MTS  (Alza)   cena:  6890 Kč

Displej: 22“ LCD
Rozlišení: 1920x1080
Dotykové ovládání: vícebodové
Jas/kontras: ­260 cd/m2/1000:1
Odezva:5 ms
Repro: 2x 1W
Hmotnost: 6kg
Vstup signálu: D-Sub,DVI-D,USB

Klasický dotykový monitor, který ani nenadchne, ale ani neuchvátí. I když dotyková technologie multitouch vzbuzuje příjemná očekávání, v praxi již naše nadšení bylo podstatně menší. Především proto, že přes dobrou dotykovou technologii zaostává trochu v konstrukci vlastního  monitoru. „Starší škola“ se projevuje především v klasické konstrukci stojanu, který umožňuje pouze relativně malý náklon z vertikální do horizontální polohy. Podobně je na tom i v provedení displeje. Ten na rozdíl od moderního řešení dotykových obrazovek má výrazně vysoký rámeček, čímž samozřejmě  zhoršuje pracovní komfort v blízkosti okrajů monitoru. Naopak výrazným plusem je příznivá cena. Ta patří v této oblasti k nejnižším. Dalším velmi zajímavým prvkem je i fakt, že mimo prstů lze tento monitor ovládat i stylusem. Nepostradatelnou výhodou je i rozlišení plné HD 1920x 1080 s velmi krátkou odezvou 5ms. 

Výhody: příznivá cena, stylus
Nevýhody: vysoký rámeček displeje, minimální přizpůsobení stojanu
Hodnocení: dobrý

Petr Řezáč