automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 29.6.2013

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Křovinořezy. Užiteční pomocníci pro zahradu.


Málokterý majitel zahrady se obejde bez křovinořezu. Tento stroj výrazně usnadňuje práci při obsekávání u plotů, stromů, obrubníků, či tam, kde je terén svažitý, nerovný nebo hůře přístupný. Dobře se uplatní i tam, kde není čas na pravidelné sekání a tráva často přerůstá nebo je zapotřebí vyčistit plochu od slabších náletových dřevin. 

Pokud se rozhodnete pro koupi křovinořezu, pak doporučujeme se obrátit na specializované prodejce, kteří Vám stroj většinou předvedou a vysvětlí jeho ovládání. Důležitý je nejen dostatečný výkon, ale i kroutící moment motoru. U kvalitních výrobků je síla od motoru přenášena k pracovnímu nástroji pomocí pevného náhonového hřídele. Z uživatelského pohledu je při výběru důležité, aby měl stroj nízké vibrace, byl dobře vyvážen a bylo možné postavě obsluhy přizpůsobovat polohu řídítek a popruhů, které by v kategorii měly být dvouramenné. Je proto dobré se vždy zeptat, jak je řešen antivibrační systém, jak jednoduše se nastavují řídítka a zhodnotit kvalitu a pohodlnost závěsného  popruhu.

Jak jsme testovali

Stroje jsme klasicky nakoupili. K testu jsme zvolili modely, které jsou vhodné pro údržbu středních ploch a určeny jsou spíše pro hobby použití. Vybírali jsme modely s objemem motoru kolem 30 ccm a výkonem motoru cca 1 kW.  Všechny testované křovinořezy jsou osazeny benzínovými dvoutaktními motory, kromě testovaného modelu Stihl s tzv. motorem  4 Mix a kromě modelu Honda, který je vybaven klasickýmčtyřtaktem. Modely jsme vyzkoušeli při práci, a to jak na trávě se strunovou hlavou, tak i v náročnějších porostech s ocelovým kotoučem.  V praktickém testu jsme se soustředili především na celkovou ergonomii, úroveň vibrací, snadnost ovládání a doplňkovou výbavu,  která zajišťují komfort pro obsluhu. K těm bezesporu patří i vyvážení stroje, protože má velký vliv na to, jak brzy jste při práci unaveni.

V technických parametrech jsou uvedeny hodnoty deklarované výrobcem, hmotnost stroje je bez náplně, nástroje a jeho krytu. Všechny testované modely mají náhon řešený nedělenou pevnou hřídelí, kromě testovaného stroje Alko. 

Dolmar MS 3202 E (Sefa)  Cena: 6 990 Kč

Motor: 2-takt
Objem:  30,5  ccm
Výkon: 0,95 kW
Hmotnost: 5,5 kg
Záruka: 2 roky

Stroj nebyl při koupi složen ani zprovozněn. Jedná se o lehký stroj, se kterým se při práci snadno manipuluje. Na rozdíl od ostatních testovaných strojů není součástí dodávky strunová hlava, pouze čtyřzubý kotouč. Strunovou hlavu lze dokoupit zvlášť.  Při sekání jsme u tohoto modelu pociťovali zvýšené vibrace, které byly znatelnější při změně otáček. Motor ztrácel při práci výkon a navíc se nám poměrně často namotávala na kotouč tráva.  Řídítka mají nižší tuhost, při záběru se kroutí v ruce a navíc mají madla z tvrdého plastu. V jejich dělení jsou ostré hrany, které tlačí  do rukou. Popruh lze ke stroji připojit jen do jednoho plastového oka a celkovou obtížnost správného vyvážení podtrhuje fakt, že řídítka lze nastavovat jen s použitím nářadí. S ergonomií jsme tedy nebyly spokojeni a to i díky velmi jednoduše tvarovaným řídítkům. Stroj bezproblémově startuje, vybaven je palivovým balonkem. Díky průhledné nádrži je snadná kontrola stavu paliva. Molitanový filtr lze demontovat s použitím nářadí. U tohoto modelu není dobře zajištěno vedení lanovodu plynu. Při neopatrnější manipulaci  lze o lanko jen zachytit, motor začne pracovat na plný výkon a nechtěně se tak roztočí i kotouč, což může být v některých situacích velmi nebezpečné. Základní výbava obsahuje zádový popruh, čtyřzubý nůž.

Výhody: lehký stroj, snadný start motoru 
Nevýhody:
nebezpečné vedení lanovodu plynu, zvýšené vibrace při změně otáček, motor při práci ztrácí výkon, tráva se často namotávala na kotouč, nastavení řídítek s pomocí nářadí, ve výbavě není strunová hlava, filtr dostupný jen s nářadím
Hodnocení: nedoporučujeme

----------------------------------------------------------------------------------

Oleo-Mac BC 280 T (Mountfield)   Cena: 8 950 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 27,2  ccm
Výkon: 1 kW
Hmotnost: 6 kg
Záruka: 7 let
Počet bodů: 4
Hodnocení: velmi dobrý

Křovinořez prodejce připravil k provozu, předvedl v chodu a vysvětlil ovládání. V testu tento model ukázal, že si snadno poradil jak se sekáním hustší trávy při použití strunové hlavy, tak i s likvidací slabých náletových dřevin a silnějších plevelů třízubým kotoučem. Dvoutaktní motor neztrácel při práci otáčky a pracoval spolehlivě. Také nebyly téměř znát vibrace. Antivibrační prvky zde tvoří gumový blok mezi trubkou náhonu a motorem a navíc další gumový blok pod řídítky.  Stroj je velmi pěkně řešen po ergonomické stránce. Výrazně tvarovaná řídítka umožňují obsluze pohodlnou práci, madla samotná jsou měkčená, pogumovaná, takže netlačí do dlaní. Vybavení modelu nepostrádá prvky pro komfort obsluhy. Například papírový vzduchový filtr je dostupný bez použití nářadí, je možné nastavit výšku oka pro zavěšení popruhu, palivová nádrž je průhledná, nechybí opěrka pro položení stroje. Pro nastavení řídítek, je ale nutné použít nářadí. Křovinořez dobře startuje a vybaven je i palivovým balonkem. U tohoto modelu jsme ocenili i velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Součástí základní výbavy stroje je jednoramenný popruh  s podložkou, třízubý nůž, poloautomatická strunová hlava, která umožňuje doplnění/výměnu struny bez její demontáže.

Výhody: dobře akceleruje a neztrácí výkon, minimální vibrace, výborná ergonomie, filtr dostupný bez nářadí, dlouhá záruka, doplňování struny bez demontáže hlavy. Nevýhody: nastavení řídítek s pomocí nářadí
Hodnocení: velmi dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------

Honda UMK 435 U (BG technik)    Cena: 12 990 KčMotor: 4-takt OHC Honda
Objem:   35,8 ccm
Výkon: 1 kW
Hmotnost: 7,5 kg
Záruka: 2 roky, 5 let (při pravidelném servisu)

I při koupi tohoto stroje prodejce vysvětlil ovládání a předvedl jej v chodu. Model je jako jediný v testu vybaven klasickým čtyřtaktním motorem, což má své klady i zápory. Kladem je bezesporu tišší a ekologičtější provoz. Nevýhodou může být o něco vyšší hmotnost stroje a odlišné je i chování čtyřtaktního motoru. Při sekání husté trávy pomocí strunové hlavy motor ztrácel otáčky a tím byla práce obtížnější.  Nicméně pokud křovinořez chcete používat pro běžnou pravidelnou práci při obsekávání a sekání hůře přístupných ploch, pak je vhodnou volbou. Tvarovaná řídítka umožňují uživateli pohodlnou práci, stroj se dobře nese, madla má měkčená a jsou příjemná při držení. Pomocí ruční matice lze řídítka plynule nastavit do požadovaného sklonu a stroj tak optimálně přizpůsobit obsluze. Stejným způsobem lze držadlo přetočit i do přepravní polohy. Pro zavěšení popruhu je určena plastová výkyvná spona. Při sekání samotném stroj má stroj vibrace pouze minimální, tlumí je gumový blok mezi náhonem amotorem. Bezproblémový je studený i teplý start. Molitanový vzduchový filtr je přístupný bez použití nářadí a benzinová nádrž je průhledná pro snadnou vizuální kontrolu. Součástí základní výbavy je zádový popruh, vyžínací hlava se strunou 2,6 mm a třízubý kotouč.

Výhody: minimální vibrace, tišší chod motoru, snadný start, nastavení řídítek pomocí ruční matice, filtr přístupný bez nářadí
Nevýhody:při vyšším zatížení klesají otáčky, vyšší hmotnost
Hodnocení: dobrý

-------------------------------------------------------------------

Solo 111 B     Cena: 5 990 KčMotor: 2-takt
Objem: 32,3  ccm
Výkon: 1,1 kW
Hmotnost: 6,6 kg
Záruka: 2 roky

Křovinořez jsme koupili sestavený a připravený k provozu. Jedná se o dobře vyvážený stroj s přijatelnou hmotností. V práci je výkonný, dobře akceleruje a neztrácí na otáčkách. Vhodně tvarovaný kryt nástroje umožňuje řádkování posekaného porostu, posekaná tráva se dobře odděluje od neposekané. Řídítka, která jsou nastavitelná bez použití nářadí, mají ale v uchycení nižší tuhost a při záběru se trochu kroutí. Při sekání jsou znatelné menší vibrace, které se přenášejí spíše do desky popruhu, než do rukou. Vibrace tlumí gumový blok mezi trubkou náhonu a motorem. Madla samotná nejsou měkčená, ale spoje do dlaní nedřou. Teplý i studený motor startuje bezproblémově. Start samotný je odlehčený s pomocnou pružinou, nechybí palivový balonek.  Řídítka lze povolit ruční maticí, jejich nastavení i složení do přepravní polohy je tedy jednoduché. Vhodné zavěšení stroje na popruh dle výšky postavy umožňuje plastový hřeben s pěti otvory. Dvojitý vzduchový filtr je přístupný bez použití nářadí. Součástí základní výbavy je zádový popruh, vyžínací hlava se strunou 2,4 mm a třízubý kotouč.

Výhody: dobrá akcelerace, vyvážený stroj, dobře tvarovaný kryt nástroje, snadný start, filtr přístupný bez nářadí
Nevýhody: neměkčená madla, , nižší tuhost uložení řídítek
Hodnocení: dobrý

------------------------------------------------------------------------------------

Al-ko BC4125 II S (Hobby centrum Radotín)     Cena: 4 490 KčMotor: 2-takt
Objem:  32,6  ccm
Výkon: 0,9 kW
Hmotnost: 7,8 kg
Záruka: 2 roky

Stroj prodejce při koupi předvedl v chodu. Při práci samotné jsme s tímto modelem spokojení nebyli. Je těžký, dokonce těžší než testovaný stroj se čtyřtaktním motorem. Navíc lze jen obtížně vyvážit. Při sekání se musí obsluha nepřirozeně naklánět nad řídítka, aby byl žací nástroj přitlačen k zemi, pak ale drhne kryt nástroje o zem. Plynová páčka při déle trvající práci tlačí do ruky. Madla nejsou měkčená. Ergonomii tento stroj zcela postrádá. Navíc v chodu poměrně hodně vibruje a při sekání ztrácí výkon. Jeho hřídel je sice pevná, ale je dělená, což také přispívá ke zvýšeným vibracím. Tady nepomohlo ani odpružení řídítek.  Oko pro zavěšení popruhu je zde pouze jedno. Křovinořez díky dělené hřídeli i trubce snadno složíte do kufru automobilu, jen na přetočení řídítek je nutné použít nářadí. Stroj za studena hůře startuje, i když je vybaven palivovou pumpičkou. Při studeném startu však  pro nasátí paliva nutný větší počet jejího stlačení. Molitanový vzduchový filtr je přístupný bez nářadí a palivová nádržka je průhledná. V základní výbavě je dodáván zádový popruh, strunová hlava a třízubý kotouč.

Výhody: nízká cena, filtr přístupný bez použití nářadí
Nevýhody: špatné vyvážení, ztrácí výkon, zvýšené vibrace, vysoká hmotnost, obtížnější start, nastavení řídítek jen s pomocí nářadí
Hodnocení:   uspokojivý

----------------------------------------------------------------------------------

Stihl FS 100 (Stihl – Zima)     Cena: 11 390 Kč

Motor: 4-takt Stihl 4mix
Objem: 31,4  ccm
Výkon: 0,95 kW Hmotnost: 5,8 kg
Záruka: 2 roky

Stroj při koupi prodejce zprovoznil a vysvětlil ovládání.  V praktickém testu se tento model osvědčil a práce s ním je příjemná. Ač má pro zavěšení popruhu určeno jen jedno jednoduché nepohyblivé kovové oko, tak je dobře vyvážený a snadno se ovládá. Osvědčil se při sekání trávy se strunovou hlavou i při použití trojzubého kotouče. Při práci vykazuje minimální vibrace. Ty jsou tlumeny gumovým blokem, umístěným mezi trubkou náhonu a motorem. Křovinořez je osazen čtyřtaktním motorem, který je mazán směsí paliva a oleje. Motor bezproblémově startuje studený i zahřátý, při práci neztrácí výkon jak v režimu vysokých, tak i nižších otáček. Sytič zde není automatický, palivový balonek nechybí. Komfortu práce přispívají ergonomicky tvarovaná řídítka s možností nastavení sklonu pomocí rychloupínáku. Lze je jednoduše přetočit i do přepravní polohy. Madlo má měkčené rukojeti, které se při práci příjemně drží. Průhledná palivová nádrž umožní obsluze okamžitou kontrolu stavu paliva. Vzduchový filtr je plstěný s molitanovým předfiltrem a jeho demontáž je možná pouze s použitím nářadí. Součástí dodávky stroje je strunová hlava se strunou o průměru 2,4 mm, trojzubý kotouč a jednoduchý dvouramenný zádový popruh.

Výhody: dobře seká, v zátěži neztrácí otáčky, snadné ovládání, vyvážený, rychloupínák pro nastavení řídítek, dobře startuje, dobré dílenské zpracování
Nevýhody: filtr přístupný s použitím nářadí
Hodnocení: vítěz testu

Olga Kábová