automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá technika

Aktualizováno 21.2.2005

E-mail

 

  

 

 

   Bílá technika

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN 2004

Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Jak doma ušetřit elektrickou energii

Při nákupu nových spotřebičů se při výběru kromě ceny rozhodujete i podle dalších kritérií jako jsou tvar, barva, design, konkrétní značka výrobce a funkční a užitné vlastnosti spotřebiče. Jedním z kritérií by ale určitě měl být i údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče v průběhu jeho životnosti. Pokud v nejbližší době plánujete koupi ledničky, pračky či některého jiného ze spotřebičů uvedeného dále, pak by vám s provozními náklady, a tedy zejména se spotřebou elektřiny, měl pomoci takzvaný energetický štítek. 

Každý elektrospotřebič potřebuje pro svůj provoz přirozeně elektřinu. Každý z nich jí však pro zabezpečení srovnatelné služby potřebuje jiné množství. Například při provozu staré lednice se spotřebou 3 kWh elektřiny za 24 hodin provozu zaplatíme v průběhu deseti let (průměrná životnost lednice) o 26521,- Kč více, než za provoz nové chladničky se spotřebou 0,9 kWh/24 hodin. Takže i kdybychom si dnes pořídili novou energeticky úspornou lednici v hodnotě 15 000,-Kč a nahradili jí starý neúsporný spotřebič, za deset let jejího provozu ušetříme celých 11 521,-Kč.  Údaje o spotřebě elektřiny u spotřebiče zjistíte přímo na výrobku na energetickém štítku. Údaje na štítcích se od skutečných hodnot dosažených u nás doma se mohou lišit. K číslům na štítku se totiž došlo během normovaných zkoušek za standardních podmínek ve zkušebním ústavu. Ne v každé domácnosti jsou však podmínky stejné, jako v laboratoři. Stačí, aby kuchyň byla obrácena na jih, lednice byla umístěna blízko zdroje tepla, do pračky se dalo více prádla a spotřeba energie může být oproti té deklarované i poměrně značně vyšší.

Chladící technika
Prostor chladničky by měl být využit alespoň ze 70 %, přičemž se počítá s prostorem 50 až 70 litrů na osobu. Platí, že za každých 10 litrů objemu chladničky (mrazničky) se roční spotřeba elektřiny zvyšuje o 15 až 20 kWh. 

Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vnějšího a vnitřního prostředí, tj. teplota v místnosti a v prostoru chladničky. Za každý stupeň navíc nad 20 °C okolní teploty vzroste spotřeba energie chladničky o 6 %. A naopak, snížení teploty v chladničce o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 procent. Chladnička by proto měla být v místnosti umístěna co nejdál od zdrojů tepla a pro normální provoz stačí, aby v chladničce byla průměrná teplota +5 °C a v mrazničce -18 °C. 

Není vhodné ani příliš vlhké místo - vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energie až o 4 %. Také dlouhé hledání při otevřených dveřích znamená vyšší spotřebu energie. Námraza na výparníku tepelně izoluje, a tím snižuje chladící výkon. Námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 %. Ledničku proto pravidelně odmrazujte. 

Pračky a sušičky prádla
Nové typy praček jsou úspornější z hlediska spotřeby elektrické energie i vody. Zatímco starší typy byly "schopné" při jednom praní spotřebovat několik kilowathodin el. energie a 80 i více litrů vody, dnešní úsporné typy automatických praček na jeden prací cyklus potřebují méně než 1 kWh elektřiny a pouze 40-50 l vody! 

Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vody při praní. Snížením teploty prací vody z 90 °C na 60 °C lze ušetřit kolem 25 % energie. Umožní to i použití pracích prostředků, které jsou účinné i při nižších teplotách. Úspora energie vyrovná cenu prášku. Pokud jde o provozní náklady je také dále důležité vědět, že spotřeba jednotky elektřiny je co do ceny cca 10 krát vyšší než vody. Jedna kilowatthodina el. energie stojí v nejobvyklejším tarifu pro domácnosti (sazba D02) cca 3,50 Kč, zatímco kubík vody (tisíc litrů) v průměru celorepublikově korun třicet pět.

Ale pozor. Při praní menšího množství prádla (u některých nových praček v tzv. "úsporném programu") se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody jako při praní při plné náplni. Výhodné je proto si prací dny zorganizovat tak, aby byla pračka při praní plná. Velmi náročné na spotřebu elektřiny jsou pak sušičky prádla, jako nejlepší sušička se proto doporučují slunce a vítr. Přesto pokud se pro nákup sušišky (příp. kombinace pračky se sušičkou) rozhodnete, vyberte si pokud to je dispozičně u vás doma možné raději typ ventilační (vyžaduje vybudování odvodu vzduchu ven). Oproti kondenzačním typům spotřebovájí ventilační sušičky méně energie a i jejich pořizovací cena bývá obvykle nižší. 

Myčky nádobí
Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody (při mytí nádobí v uzavřeném dřezu je spotřeba teplé vody ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou nižší min. trojnásobně). K tomu však navíc potřebuje pouze 1/4 pracovního času. Myčky na 12 nebo 14 sad nádobí, s šířkou 60 cm, jsou efektivnější než myčky na 6, 8 příp. 9 sad (o šířce 45 cm). Omývání nádobí před jeho uložením do myčky není nutné. Volné zbytky po jídle lze z nádobí odstranit rukou, v případě přilnutých zbytků je pak potřeba takto špinavé nádobí uložit do myčky a její dveře řádně uzavřít, aby na něm nezaschly. 

Vybírejte správný mycí program: Standardní pro normálně zašpiněné nádobí, pro nádobí zašpiněné jen lehce postačí program úsporný. Málo špinavé nádobí vyzkoušejte v myčce umýt při teplotě vody místo standardních 65 na 50 °C - pokud se to osvědčí, budete tím šetřit energii, čas a tedy i peníze. Nejúspornější však je, aby myčka byla před spuštěním vždy plná.

/al/