automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá technika

Aktualizováno 7.3.2002

E-mail

 

  

 

 

 

 

Domácnost  třetího tisíciletí

Na letošní berlínské   HomeTech 2002 se mohli radovat především vyznavači hi-tech technologií v domácnosti. „Chytré“ žehličky či  inteligentní  pračky a desítky dalších domácích pomocníků  řízených moderními technologiemi jako je například  Bluetooth či ovládání přes internet dostávají konkrétní podobu a jsou pozvolna připraveny vniknout do našich příbytků.

Celkem 725 vystavovatelů z 39 zemí se letos ucházelo o přízeň návštěvníků v Berlíně na výstavě HomeTech 2002. Nechyběla zde jména nejzvučnějších výrobců v oboru jako jsou BOSCH a SIEMENS , CANDY Elettrodomestici , FAGOR, GORENJE , LIEBHERR, MERLONI Elettrodomestici, či  WHIRLPOOL Europe.

Digitální dům

Například společnost Merloni Elettrodomestici vystavila na HomeTechu digitální dům s on-line kuchyní obývacím pokojem, pracovnou a prádelnou. Nechyběl zde například první palm top který umožňuje na dálku sledovat a ovládat domácí spotřebiče či první televizor, který vás pomocí titulků upozorní například že se dopeklo maso, doprala pračka lednička vás upozorní že se vám právě vychladilo vaše šampaňské. Pomocí osobního počítače a speciálně vytvořené webové stránky můžete ovládat spotřebiče ve vaší domácnosti například z kanceláře. Pračku, troubu, či myčku nádobí je možné zapnout, popřípadě vypnout také pomocí mobilního telefonu, který dovoluje zasílat zprávy přímo na displej spotřebičů. Koncernová značka Indesit představila novou digitální řadu výrobků Indesit Evolution s designem vytvořeným světoznámou firmou Italdesign-Giugiaro. Tyto spotřebiče jsou nejen vzhledově přitažlivé, ale také výkonné a praktické. Jejich displeje připomínají spíše HiFi věže či autorádia než klasickou „bílou“ techniku. Samozřejmostí je zde snadné ovládání a dokonalý přehled o právě probíhajících funkcích.

Margherita Dialogic 

Bude prostřednictvím služby pay-per-use (plaťte za použití) první pračkou na světě, která bude zdarma doručena přímo do vašeho domu, a vy budete platit pouze za realizované prací cykly. Na základě uzavření smlouvy se vám cena za jeden prací cyklus přibližně v hodnotě 1 Euro díky on-line spojení se zákaznickým centrem odečte z vaší kreditní karty nebo z bankovního účtu. Zatím tento systém funguje pouze v Itálii, díky spolupráci s distribuční společností Enel. Služby včetně instalace, vyzkoušení, tele-asistence, tele-diagnostiky a tele-alarmu poskytuje divize Solutions společnosti Merloni Elettrodomestici. Otázka je zdali se tato služba ujme v nejbližší době i na našem trhu. Domnívám se, že zde je zatím pro většinu zákazníků zajímavější domácí spotřebiče vlastnit. Ale kdo ví zdali především mladá generace se nebude na novou službu dívat stejně vstřícně jako je tomu právě v Itálii.

Rafinovaná Elixia

Tato nová myčka nádobí  ve verzi Dialogic je vybavena digitálním displejem, který umožňuje nastavení každého mytí. Je také možné zvolit automatickou funkci: prostým výběrem intenzity mytí bude program pokračovat sám. Elixia Dialogic si sama vybere optimální čas a spotřebu a oplachuje podle druhu nádobí a míry zašpinění, kterou zjistí speciální senzory. Vnitřní uspořádání myčky je navrženo tak, aby se snadno přizpůsobilo nádobí, a nikoli naopak.

Co je  Opera?

Hudebně-scénické dílo či nová revoluční lednice? Obé je pravda. Ariston Opera je první chladnička vybavená jednoduchým elektronickým displejem, který umožňuje nastavit funkce ledničky prostým stisknutím tlačítka a vystavena byla v  do Berlíně ve své nejnovější verzi  s nejnovějšími funkcemi. Vestavná verze je vybavena vnitřním displejem, jenž umožňuje okamžitou regulaci teploty uvnitř chladničky. V řadě volně stojících spotřebičů přichází verze široká 70 centimetrů. Má tytéž funkce jako užší varianta, ovšem při mnohem větším úložném prostoru. Zároveň    spotřebu elektrické energie nižší až o 25 %.

                                                          / Merloni, per/

 

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.