automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Domácí technika

Aktualizováno 27.3.2007

E-mail

 

 

   Bílá a domácí  technika

 I kuchyňské spotřebiče mohou být krásné a praktické

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN

Nové vestavné spotřebiče Ariston
Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

  Jak si vybrat váhu

Nevím jak je to s vámi, ale já stále pracuji u počítače, trávím u něj nekonečné hodiny a tloustnu. Na tenis zbývá stále méně času než dříve. Tedy katastrofa. Tedy byla. Jednoho dne jsem se naštval a rozhodl se, že takhle teda už ne. A že to budu mít pod kontrolou. Tehdy jsem došel k zásadnímu závěru. Myslíte-li to s hubnutím vážně, pak potřebujete přesné váhy. Tedy ne to co mám léta doma. Vstoupíte jednou máte o kilo méně, v zápětí o dvě více a potřetí vám někam nula odjede a vy máte třeba tři kila ještě než si na váhu stoupnete.

Aby vaše snažení mělo smysl, je podle mého názoru nutné, abyste jakýkoliv úspěch okamžitě mohli zaregistrovat. Nejen tím, že se vážíte ve stejnou denní dobu, ale také správným „přístrojem“. Protože není váha jako váha.

Království vah

Ideální je proto nejen se podívat tam, kde je široký výběr, ale také tam kde jsou „profíci“, kteří vám mohou poradit, protože i když osobní váhy jako takové se mohou zdát jako zcela triviální záležitost i ony mají několik zásadních rozdílů a konstrukcí. Odlišují se ve způsobu snímání, moderní váhy mají i mnohé nové funkce a mohou vám zjistit například nejen vaší hmotnost, ale také mimo jiné množství tuku či vody a další hodnoty zajímavé zvláště například pro sportovce. Navštívili jsme proto specializovanou prodejnu na váhy (http://www.kuchynske-vahy.com, v Praze 7, Veletržní ulici 5), která se bez nadsázky dá nazvat královstvím vah. Více než devadesát modelů v nerůznějším provedení, od těch velmi laciných až po opravdové designové a technické skvosty. A hlavně, na rozdíl od anonymních nákupů v supermarketech, se zde dozvíte přesně co je pro vás nejlepší. Každý potřebuje něco jiného nejen proto jak je náročný. Například sportovec v systematické zátěži by měl průběžně znát vývoj i další veličiny, které běžnou populaci moc nezajímá.  Můžete si také vybrat z desítek modelů podobných vlastností i cen právě to barevné provedení či použití materiálů, které nejlépe padnou k vašemu interiéru. Nejdůležitější však je přece jen technické provedení a konstrukce výrobku. Ty napoví nejvíce.

Mechanické váhy klasické

Běžné váhy, které nemají žádné elektronické prvky, vše je řešeno mechanickými  převody, které jsou obvykle spojeny  kotoučem ke značkám jednotlivých hmotností. Právě tento systém je použit u těch nejlevnějších modelů a často má neduhy, o kterých jsem se zmínil v úvodu článku. Jsou většinou nepřesné respektive, rozdíl kila či dvou se odečítá jen složitě, pokaždé byť za jednu minutu po prvním vážení získáte jiné výsledky. Otázkou je, zdali takto orientační hodnoty mají pro vaše hubnutí smysl. Často je poznáte podle celoplastového provedení, které ve svých útrobách má nebo respektivě může skrývat.

Mechanické váhy digitální

Ač se tváří jako váhy digitální, nejsou často ničím jiným než shora jmenované mechanické systémy. Rozdíl je pouze v tom, že místo výstupního mechanického kolečka jsou výsledné hodnoty převedeny elektronicky na displej. Rozhodně většinou vypadají lépe než ty první. Výsledné hodnoty mají však podobnou, tedy relativně velkou nepřesnost. Tedy opět na přesné vážení nic moc.

Digitální čtyřbodové

Nejčastěji užívaný systém digitálních osobních vah. Čidla jsou umístěna v rozích osobní váhy. Hodnoty hmotnosti jsou elektronicky odečteny, zprůměrovány a upraveny tak aby se eliminovalo případné nestejnoměrné zatížení v jednotlivých částech. Nejmenší měřené rozdíly jsou 100 gramů, absolutní nepřesnost sice bývá větší, ale není zcela podstatné, protože ty dobré modely ukazují při nezměněné hmotnosti stále totéž. Tedy trend vašeho  snažení je korunován v podstatě velmi přesnými výsledky a je zcela lhostejno zdali se tyto hodnoty od absolutních liší třeba o „dvacet deka“ protože tuto odchylku ukazují konstantně. Rozeznáte je většinou podle toho, že moderní elektronické váhy mají vlastní „strojovou“ část velmi malou a kompaktní. Nemají co skrývat a tak jsou velmi často kombinované s pevnostním sklem, ale i například kamenem či jinými kvalitním a působivým materiálem.

Digitální víceúčelové

Mimo běžného zjištění tělesné hmotnosti umožňují i další informace o lidském těle. Umožňují například nejrychlejší způsob, jak přesně změřit množství tělesného tuku. Měřič tělesného tuku zpracovává údaje z přesné digitální váhy a z elektrod měřících elektrický odpor těla, které jsou zabudovány v podstavci. Pracuje na známém úkazu, že štíhlé svalstvo má nižší odpor než tělesný tuk. Tuto skutečnost využívá při měření obsahu tělesného tuku tento tukoměr. Další potřebné údaje pro stanovení množství tělesného tuku jsou věk, pohlaví, výška. Vestavěný počítač vypočítá procentuální podíl tuku v těle. Tato metoda je rychlá, bezpečná, přesná a výstup poskytuje během 30 sekund. V paměti přístroje mohou být uloženy údaje podle modelu údaje až pro 12 osob a proto ji může používat každý člen i velké rodiny, aniž by musel při každém měření opakovaně vkládat osobní údaje. Měření tělesného tuku touto metodou je důležité , protože může odhalit i rizikový stav systému srdečních cév, cukrovku, vysoký krevní  tlak a jiné nemoci, které jsou způsobeny právě nadměrným množstvím tuku v těle. Další důležitým faktorem je měření procenta vody v těle. Jak je všeobecně známo převážný podíl celkové hmotnosti lidského těla tvoří voda. Když se člověk narodí, jeho tělo obsahuje téměř samou vodu. (zhruba kolem 80%). V dospělém věku zaplňuje podíl vody tělo z 50% až 60% u mužů a 40% až 50% u žen. Tento rozdíl je zapříčiněn tím, že ženy mají větší množství tukových tkání, než muži. Voda je obsažena kolem 70% ve svalech a 50% v tělesném tuku. Zjišťování informací o procentech vody v těle je důležité pro nastolení vhodného pitného režimu.    

Digitální jednobodové

Co se týká přesnosti absolutně nejpřesnější a nejdokonalejší osobní váhy. Místo čtyř čidel v rozích používají čidlo jediné umístěné ve středu váhy. Tento mechanismus musí být kromě jiného i velmi robustní, protože tento jediný bod přenáší vaší hmotnost do systému. Tím, že je jediný omezují se nepřesnosti, které jinak vznikají korekcemi a dělením nezbytným v čtyřprvkovém systému. Snad jediným problémem je, že tyto špičkové váhy se nevyrábějí v kombinaci s měřením dalších veličin.


Soehnle Centerpoint Zeta

Prohlédli jsme desítky modelů a snažili se vybrat ty které co nejvíce reprezentují špičku v oboru personálních vah. Ty jsme pak podrobili malému redakčnímu testu. První z vybraných vyniká prvotřídním designem kombinací skla a kovu a je extrémně přesná. Druhá je velmi důstojným představitelem moderní víceúčelové váhy, která měří hned celou škálu veličin jako je například tuk voda atd.

Soehne Zeta

Špičková osobní váha postavená na systému Centerpoint s přesností 50 gramů. Jak již název říká Centerpoint se jmenuje proto, že měří jedním jediným bodem a proto nemusí nic korigovat a upravovat. Vlastní konstrukce Zety je technicky zcela avantgardní a neotřelá. Mechanismus je nalepen na dvou zhruba 6,5 cm velkých kruzích umístěných asymetricky na spodním i vrchním skle. Toto kolečko, jedno na každém skle, nejenže drží vaše tělo aniž by se váha rozpadla, ale dokonce je systém testovaný na celkové zatížení 300 kg. Displej má velké číslice a jak již bylo řečeno opravdu vynikající přesnost. I po opakovaném sestupování i nastupování ukazuje naprosto totéž.Reakce jsou tak citlivé, že je zde nutno se opravdu vážit v přesnou hodinu, doporučuji například ráno před snídaní. Jen tak můžete sledovat jak na tom jste. Mohu říci, že díky tomu, že jsem hračička tak jsem během šesti neděl zhubnul asi o šest kilo. A dokonce jsem přesvědčil rodinu, aby šla v mých šlépějích. Ze zásadních věcí jsem nenarazil na žádné problémy ani větší slabinu Tento model je krásný, po technické stránce špičkový a k tomu má ještě velmi slušný poměr cena výkon. Jestliže přece jenom půjdu do detailů, pak jsem přišel pouze na dvě drobné chybičky. Jedna je zatím systémová a už jsem se o ní zmínil. A to, že tyto jednobodové váhy nemají možnost dalších, funkcí - tedy měření tuku vody a podobně. Druhá je praktická. Vzhledem k umístění dvou skel v poměrně malé vzdálenosti se prach  na spodním skle nečistí nejlépe a některé záhyby kolem mechanismu jsou v podstatě dostupné jen štětečkem. To však naprosto neubírá nic z faktů, že Soehne Zeta je špičkový model, po designérské i technické stránce je nadčasový, má velmi zajímavý poměr cena výkon a snese srovnání s nejšpičkovějšími modely jakékoliv světové značky.  

Soehnle Centerpoint Zeta                  cena 2 200 Kč

Výhody: vynikající design, špičková přednost, velký a přehledný displej kvalitní a působivé materiály, nadčasovost
Nevýhody: pouze vážení, nepraktická na otírání prachu.

TANITA Body Composition Monitor BC – 543

Jestliže Soehnle Zeta vyniká zcela jednoduchou koncepcí a pouhým měření tělesné váhy pak Tanita BC -543 je spíše takovým tělesným počítačem. Než se s vámi začne bavit „vyžaduje“ data a to od každého ze čtyř členů, které je ochotna ukládat v paměti. Přidělí vám osobní číslo a pak chce vědět výšku, věk a pohlaví a pak už je ochodna pracovat se všemi zabudovanými metodami. Zatímco ze začátku se vám zadávání může zdát relativně složité, po nastavení už stačí před začátkem vážení zmáčknou vaše číslo a vše zbylé udělá Tanita za vás a naměří vaše tělesné hodnoty.Moderní čtyřbodová váha otočená na "záda". V rozích jsou patrná pouzdra s měřícími čidly. Vlastní elektronický mechanismus je přes množství funkcí relativně velmi malý. Proto může dominovat velká skleněná plocha.

Vážit se musíte zásadně bez ponožek, protože vše probíhá na základě odporu vodivosti nepatrného elektrického proudu tzv. metodou bioelektrické impedance se změří skutečné procentu podílu tělesného tuku. Přístroj rozlišuje dětský a dospělý mód. Dále pak jestli jste atlet či nikoliv. Dále se dozvíte kolik kalorií potřebujete pro výměnu látek, procentuální množství tělesné vody či svalové hmotnosti. Tato váha byla nepatrně horší v testu konstantního zatížení než super přesná Zeta, nicméně stále s velkou rezervou pro běžnou potřebu. Naopak vynikající vlastnosti předvedla v oblasti měření tuků a procent vody. Pravdou zůstává, že v měření hmotností kostí či v množství viscerálního tuku v břišní dutině ještě nejsem patřičně dobrý a stále pošilhávám po návodu, ale slibuji, doučím se. I když se může někomu zdát, že výsledků dosažených pouze z vaší tělesné váhy a bioelektrickou impedancí je málo odborníci se shodují v tom, že tato technologie je velmi dobrá.

TANITA Body Composition Monitor BC – 543     cena  3 180 Kč

Výhody: Velmi propracovaný systém s některými unikátními detaily, absolutně špičková ve své třídě, vhodná zejména pro lidi, kteří o svém těle chtějí vědět co nejvíce.
Nevýhody: dílky po 100 gramech

Závěrem

ten, kdo to opravdu myslí s hubnutím vážně, by měl mít doma dobrou elektronickou váhu, aby byl motivován denními výsledky. I když se někomu může zdát cena za „váhu“ dva až tři tisíce značná, nemusí tomu tomu tak být a při troše kázně a ovládání se vám dobrá váha již brzy vyplatí. A kterou z nich? Obě jsou špičkové, rozdíl je pouze v tom zdali je pro vás podstatnou hodnotou pouze hmotnost, pak je samozřejmě jednoznačnou volbou Zeta, pakliže preferujete celkový monitoring, pak samozřejmě vyberete multifunkční BC – 543 od Tanity.

                                                                                                                     /per/