automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá technika

Aktualizováno 22.5.2003

E-mail

 

  

 

 

Bílá technika

Kupujete myčku?
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka Indesit s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky Ariston 
50x60 cm

Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky Indesit s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Kupujete chladničku?

Při výběru chladničky je třeba uvážit několik faktorů, které vaši volbu ovlivní. Zvažujeme spotřebu, účel použití a doplňkové funkce chladničky

Výběr chladničky podle účelu
Z užití chladničky vyplývá kategorie, kterou zvolíme - ty, které mají pouze jedny dveře, a proto mohou mít uvnitř pouze malý mrazící box nebo kombinované chladničky se samostatnými dvířky ledničky a mrazničky. Můžete si vybrat, zda chcete mrazák nahoře nebo dole. 

Výběr chladničky podle spotřeby
Posuzování spotřeby energie není jednoduché. Kdybychom zanedbali výbavu ledničky závisí spotřeba hlavně na třech faktorech: na kompresoru, typu a tloušťky izolační náplně a objemu chladničky. Tyto parametry v podstatě určují zařazení chladničky do energetické třídy A-E, kde A je nejlepší.

Spotřebovaná energie ale závisí i na dalších vlastnostech ledničky, jako je systém no-frost, proudění čerstvého vzduchu apod. K činnosti těchto systémů se totiž používá většinou větráčků, které také konzumují elektrický proud. Proto doporučujeme zvážit, které funkce od chladničky požadujete, a chcete-li např. automatické odmrazování, musíte být shovívaví k energetické třídě.

Obecně platí, že čím levnější chladnička, tím více spotřebuje energie. Levné chladničky obsahují levnější komponenty, kupříkladu kompresor, na jehož kvalitě závisí i hlučnost chladničky.

Výkon a vybavení chladničky

Jeden, nebo dva kompresory? To je otázka, kterou si při koupi kombinované chladničky položí mnoho kupujících. Levnější typy mají jen jeden kompresor k pohonu ledničky i mrazničky. Spotřebiče se dvěma kompresory již mají energetickou regulaci pro každý oddíl zvlášť, a proto jsou úspornější. Kromě toho, pokud se jeden z kompresorů rozbije, chladnička stále funguje.

Dražší chladničky jsou vybaveny množstvím užitečných funkcí, např. automatické odmrazování, nebo vnitřní cirkulaci vzduchu (značí se Fresh Air Flow, Air circulation, apod.), která uchová potraviny unvitř ledničky déle čerstvé

Aby vaše lednice chladila úsporně

Chladnička je z hlediska úspor energie v domácnosti velmi důležitý spotřebič, protože je v provozu prakticky nepřetržitě. Přes nízký příkon je její celková spotřeba poměrně vysoká. Při spotřebě energie například 1,5 kWh za den činí roční spotřeba 548 kWh. Při ceně elektřiny ve výši 3,50 Kč/kWh to znamená roční výdaj 1900 Kč. Ani nákupem toho nejúspornějšího spotřebiče není všechno vyřešeno

Špatnou obsluhou totiž můžeme zvýšit spotřebu, a tím i svůj účet za energii. Při koupi lednice proto například zvažujeme, jaký prostor pro ukládání potřebujeme. Měl by totiž být využit alespoň ze 70 %, přičemž se počítá s prostorem 50 až 70 litrů na osobu. Z hlediska jejího umístění je vhodnější chladnější prostor, co nejdál od zdrojů tepla. Za každý stupeň navíc nad 20 °C okolní teploty totiž vzroste její spotřeba energie o 6 %. ¨

Pro normální provoz stačí v chladničce +5 °C a v mrazničce -18 °C. Snížení teploty o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %. Není také vhodné příliš vlhké místo - vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energie až o 4 %. Vhodné není ani dlouhé hledání potravin při otevřených dveřích, které znamená únik studeného vzduchu, a tedy vyšší spotřebu energie na jeho opětovné chlazení.

A hlavně, u starších spotřebičů bez automatického odmrazování pravidelně odstraňujme námrazu a udržujme čisté těsnění na dveřích! Námraza na výparníku tepelně izoluje, a tím snižuje chladicí výkon. Námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 %.

Při nedodržení čistoty u gumového těsnění na rámu dveří se vlivem vnikání tepla rovněž zvyšuje spotřeba energie. Kontrolu těsnosti lze provádět tak, že se do dveří chladničky zavře list papíru, který při protahování po obvodu musí klást odpor

Již při nákupu nového spotřebiče se můžeme orientovat podle jeho energetického štítku, tedy na základě předpokládané provozní spotřeby energie. Jde o zásadní rozhodnutí, protože kupovaný výrobek budeme mít doma pravděpodobně několik let.

 Energetický štítek lednice uvádí rovněž její objem (chladicího i mrazicího prostoru) i hlučnost provozu. Podobně je tomu i u dalších spotřebičů. Přesný obsah energetických štítků pro jednotlivé výrobky je předmětem vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu s číslem 215/2001 Sb.

Provozní náklady lednice
Přirozenou otázkou mnoha spotřebitelů samozřejmě je, jestli není nákupní cena energeticky úsporného výrobku výrazně vyšší, než je cena výrobku průměrného. V tomto případě je třeba se rozhodovat podle konkrétní nabídky prodejců. Mnohdy není problém najít v akci výrobek, který patří do energeticky úsporné i kvalitativně uspokojivé kategorie, přitom není mezi cenově nejdražšími výrobky.

Konkrétním příkladem může být stará lednice se spotřebou 3 kWh elektrické energie za den. Při ceně 3,50 Kč/kWh se zaplatí za deset let jejího provozu téměř čtyřicet tisíc (37 887 Kč). Naproti tomu nový model (s pravděpodobně hezčím designem a lepšími funkčními vlastnostmi) má spotřebu jen 0,9 kWh/24 hodin.

V průběhu deseti let provozu se za ni na účtu za elektřinu objeví celkem 11 366 Kč. Když k tomu připočteme nákupní investici třeba 15 000 Kč, stejně ve srovnání se starou lednicí za stejně dlouhé období ušetříme 11 521 Kč, tedy ročně víc než tisícovku. Proto nákup nového spotřebiče může znamenat výrazné snížení provozních nákladů domácnosti.

Při výběru se neunáhlete
Při koupi nového spotřebiče se tedy zákazníkovi vyplatí si z energetických štítků zjistit alespoň základní údaje o jeho vlastnostech a ekonomičnosti provozu. V průběhu následujících let se tak vyhne nepříjemně vysokým nákladům na jeho provoz, případně nespokojenosti s jeho hlučností apod. Pokud si zvolí vhodný spotřebič a chová se při jeho obsluze podle doporučení výrobců, zjistí, že pravidelné stoupání cen energie nemusí mít tak výrazný cenový dopad na chod domácnosti

                                                          / al/

 

 

 

 

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.