automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá a domácí technika

Aktualizováno 24.9.2009

E-mail

 

 

Test odstředivých odšťavnovačů do 
2 500 Kč - 2009

Test odšťavňovačů 2008

Odšťavňovače, citrusovače, lisy

Perla mezi spotřebiči – Americká lednice

Jak si vybrat osobní váhu

 I kuchyňské spotřebiče mohou být krásné a praktické

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN

Nové vestavné spotřebiče Ariston
Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Nenápadní pomocníci. Test domácích topinkovačů.

Vyšlo i v deníku Právo 24.9.2009

Na první pohled jsou zcela nenápadní. Málokdo je vnímá jako zásadního pomocníka v kuchyni. Dobrý toaster ale pomůže stejně dobře při snídaní, jako i při přípravě rychlého sendviče během dne, je schopen pečivo i rozmrazit. Na rozdíl od klasické topinky osmažené na pánvi je toast oproštěn od jakéhokoliv množství přidaného tuku či přepalování a je proto také podstatně zdravější. Důležité však je, aby byl přesný, reagoval správně na množství vlhkosti v pečivu a připravil každý toast pokud možno zcela stejný. Právě kolísavá intenzita opečení, kdy máte jeden toast spálený a druhý musíte dodělávat, vás může odradit tak, že se po čase navrátíte k běžnému studenému pečivu.

Jak jsme testovali

Naše metodika v tomto testu byla velmi jednoduchá. Kromě komfortu, designu a technického řešení jednotlivých funkcí, jsme se především zaměřili právě na přesnost intenzity opékání. Vzhledem k  předchozím negativním zkušenostem nás nejvíce zajímala právě standardizace výsledných produktů. Opékali jsme bílý toastový chléb. Každý, kdo toastery používá již určitě zažil, jak nepříjemné je, když například první toast je skoro „studený“, přidáte tedy nepatrně na intenzitě opékání a už si vyrobíte „černocha“, který je zralý tak pouze na vyhození.
Všechny testované topinkovače jsou určeny pro přípravu dvou toastů, s výjimkou Bifinettu, ve kterém můžete připravit najednou toasty čtyři. Pro snadnější čištění mají také všechny testované přístroje výsuvnou misku na drobky.

Jak jsme vybírali

Všechny vzorky jsme nakoupili v běžné maloobchodní síti. Pro lepší dostupnost pro koncového zákazníka jsme použili všeobecné, či na domácí elektro specializované řetězce, aby dostupnost zkoušených modelů byla pokud možno co největší. Cenové rozpětí je tentokrát poměrně široké. Zatímco většina modelů nepřekročila hranici tisíc korun, nejlevnější model byl za 250 Kč a nejdražší za 1799 Kč. Tady nás zajímalo, zdali model, který několikanásobně převyšuje cenu nejlevnějšího je opravdu o tolik lepší, aby jeho nákup měl reálné opodstatnění.

Protože většina testovaných modelů je prodávána ve více prodejních sítích,  místo nákupu neuvádíme. Výjimkou je pouze toaster Bifinett ze sítě Lidl, a to proto, že byl koupen v akci a není proto dostupný běžně. Tady nás zajímalo, zdali je  nákup výhodnější právě v akci oproti nákupu standardnímu.

Sencor STS 2651       cena: 448 Kč

Příkon: 850 W

Funkce:
Elektronický časovač - 7 stupňů
Okamžité přerušení provozu
Opakovaný ohřev
Rozpékání mraženého chleba

Zatímco v našich testech se již několikrát značka Sencor prezentovala velmi pozitivně, především v oblasti velmi dobrého poměru ceny a výkonu, tentokrát tomu tak nebylo. Zatímco cena sama patřila k nejnižším, s „výkonem“ to  bylo dost špatné. Stejně jako jako u Philipsu, udělat jednu topinku nebylo v podstatě možné, protože buď byla jedna strana akorát a druhá pouze lehce ohřátá, nebo naopak jedna byla dobrá a druhá takřka na uhel. I když při opékání dvou toastů to bylo lepší, stále to nebylo dobré. Tento toaster se nám zdál nevhodný především proto, že vyrobit únosný toast vyžaduje stejně, jako u testovaného modelu Philips trvalou regulaci a kontrolu. Tedy přesně to, co opravdu pohodové snídani moc nesvědčí. Určitým cvikem se sice k požadovanému výsledku můžete přiblížit, ale oproti nejlepším modelům se ukázal o mnoho horší a  nemůžeme jej proto doporučit.

Výhody: jednotlivé funkce se spínají spínači doplněnými kontrolkou činnosti

Nevýhody: nestejnoměrné opékání především jedné topinky, výrazně zesilující tmavnutí při opakovaném opékání, není nástavec pro rozpékání       

Hodnocení:         Nedoporučujeme

Catler TS 4010                                cena: 1799 Kč

Příkon: 900 –970 W

Funkce:
Elektronický časovač v rozsahu 1 až 9
Lift & Look (kontrola opečení bez přerušení provozu)
Opakovaný ohřev a rozmrazování
Nastavení intenzivnějšího opečení z jedné strany
Okamžité přerušení provozu
Nástavec pro rozpékání pečiva

Pozoruhodný model ve více ohledech. Designově čistý stroj v kombinaci nerezu a kvalitního měkčeného matného plastu působí seriozním a nadčasovým dojmem. Samostatnou kapitolou u tohoto modelu je elektronika. Čelnímu panelu dominuje digitální modře zbarvený displej, který určuje stupeň nastavení. Doplněn je o grafické znázornění průběhu operace v kruhové výseči pravé části displeje. Každý stupeň má přiřazeny dva dílky. V průběhu opékání se můžete rozhodnout  pro změnu intenzity zhnědnutí. Díky dobré diagnostice zcela přesně. Pakliže nevěříte kontrole na displeji můžete kdykoliv zvednout toasty, prohlédnout vizuálně jejich stav a poté je zas vrátit do pracovní polohy, aniž by se pečení přerušilo. Samozřejmě toto teoreticky můžete udělat i u běžných modelů, avšak na rozdíl od Catleru se pečení přeruší a  další pokračování se odehrává pouze na bázi subjektivního  odhadu. Displej Catleru má automatické vypínání do pohotovostního módu. Po pěti minutách nečinnosti zhasne a svítí pouze LED kontrolka na regulaci. Po praktické stránce je tento topinkovač přesný ve všech režimech. I přes vyšší cenu stojí tento model výrazně výše než ostatní testované modely a lze ho doporučit i pro velmi náročné uživatele.

Výhody: přesná práce, vynikající kontrola probíhajících  operací, špičková kvalita stupně opékání

Nevýhody: vyšší cena 

Hodnocení:    Vítěz testu
  

Bosch TAT 6104                        cena: 799 Kč

Příkon: 900 W

Funkce:
Plynulá regulace v rozsahu 1-6
Zahřívání
Rozmrazování s osvětleným tlačítkem
Okamžité přerušení provozu
Zařízení na zvedání toustů „Hi-lift“
Nástavec pro rozpékání

Tento tvarově nápaditý  model je designově velmi povedený. Zajímavý tvar v kombinaci červené a šedé barvy rozhodně nebude ve vaší kuchyni patřit  mezi nenápadné prvky. Nevyniká sice tak propracovanou elektronikou jako Catler, na druhé straně práci zastane dobře. Jedinou chybičkou u tohoto modelu je trochu  problém s nestejnoměrným  opečením vnitřní a vnější strany v případě, že máte uvnitř pouze jednu topinku. Naopak  postupné zahřívání v druhém a třetím kole nečiní problémy a nestane se vám jako u některých jiných modelů, že později dělané topinky jsou tmavší. Celkově má velmi vyrovnané vlastnosti a patřil v testu k nejlepším.

Výhody: Velmi dobrý poměr cena výkon, vyrovnané vlastnosti, kvalitní regulace stupně opékání

Nevýhody: větší rozdíl vnitřní a vnější strany při opékání jednoho toastu.

Hodnocení:          dobrý

Tesco  2T15SS            cena: 249 Kč

Příkon: 700 – 800 W

Funkce:
Nastavení intenzity opékání – 5 stupňů
Rozmrazování a ohřátí
Okamžité přerušení provozu

Příjemné překvapení. Jeho cena jej papírově řadí do role autsaidera. Praktické zkoušky však ukázaly, že to s ním zdaleka není tak špatné. Svými výkony se bezpečně drží ve středu pole a v žádném s parametrů nezůstal zásadně pozadu tak, jak by se dalo podle ceny předpokládat. Regulace má sedm regulačních stupňů. Každý z nich je rozdělen na tři díly. Regulace je tak poměrně citlivá nejen opticky, ale i prakticky. Plášť toustéru je z nerezu v hlubokém lesku což asi není pro dlouhodobé používání nejpraktičtější. Světelné kontrolky nechybí. Pro toho, kdo nechce vydávat větší finanční prostředky nepochybně velmi dobrá volba.

Výhody: citlivá regulace, dobrý cenový poměr

Nevýhody: nepraktický plášť ve vysokém lesku, chybí nástavec pro rozpékání         

Hodnocení:     dobrý

Philips HD 2683                       cena: 779 Kč

Příkon:  1000 W

Funkce:
Regulace - 7 stupňů
Rozpékání
Rozmrazování a opékání v jednom
Okamžité přerušení provozu

Nevyzpytatelný model s velmi negativními vlastnostmi při opékání pouze jedné topinky. To je u tohoto modelu v podstatě nemožné. Zatímco jedna strana je tak akorát druhá je na uhel. Při opékání dvou topinek je to lepší avšak výrazně horší, než u modelů, které skončily v první části testu. Další nevýhodou je nepřehledná regulace. Zatímco většina ostatních modelů má na každou funkci speciální indikovaný režim zde je vše začleněno do jednoho okruhu, který je méně přehledný než u konkurence. Oslnivé není pak ani dílenské zpracování. Plasty působící lacině, nepřesné hrany. Na rozdíl od stejně drahého modelu značky Bosch je v detailech zcela nesrovnatelný.  Působil na nás provedením  hůře i než  třikrát levnější model Tesco.

Výhody: integrovaný držák na rozpékání pečiva

Nevýhody: oproti modelům v testu zjednodušené a méně komfortní ovládání, velmi nestejnoměrné opékání jedné topinky, nedobrý poměr cena výkon, nevyzpytatelné ovládání intenzity opečení

Hodnocení:      Nedoporučujeme

Bifinett KH 1552                        cena: 470 KčPříkon: 1300 – 1500 W 

Funkce:
Regulace – 7 stupňů
Rozpékání
Přerušení opékání
Ohřívání
Rozmrazování

Test tohoto modelu ukázal, že produkty koupené v akci mohou být opravdu velmi finančně výhodné a přitom vykazovat velmi vysokou užitnou hodnotu. Kromě toho, že v praktických zkouškách skončil hned na druhém místě za vítězným Catlerem  má jako jediný z testovaných výhodu XXL provedení. Na rozdíl od ostatních modelů je na čtyři tousty a uspokojí tak časově i početnější rodinu. Samozřejmě, že nemá tak vytříbenou elektroniku jako vítěz, ale pro běžnou praxi dostatečně dobré vlastnosti. Jedinou věcí která nám vadila /avšak je velmi častým neduhem většiny topinkovačů/ je nestejnoměrnost opečení první a druhé várky, zvláště když druhé kolo opékáte v zápětí po prvním kole. Ty druhé byly vždy o něco tmavší než ty, které se začaly dělat ve stavu kdy toaster je zcela studený. Nicméně není to tak výrazné. K řešení stačilo, že druhou várku jste nastavili  trochu  méně a ostatní již byly vyrovnané.

Výhody: přesné dílenské zpracování,možnost pečení čtyř toustů zároveň, velmi dobrý poměr cena výkon, kvalitní regulátor stupně opékání

Nevýhody: poprvé opéká o něco slaběji /pak již zcela vyrovnaný výkon/

Hodnocení:     velmi dobrý

Petr Řezáč