Onkyo TX-DS 575X 
aneb skvělé  AV receivery včera, dnes a zítra 

Již více než půl století konstruktéři Onkya vytvářejí komponety, které umožňují špičkový přenos zvuku.Od doby, co začalo světem „hýbat“ domácí kino, je Onkyo na absolutní špici tohoto oboru. Nejzajímavější pro zákazníky však je fakt, že přestože má Onkyo skvělý standard u všech modelů i ty  střední a dokonce i ty nejlevnější mají výborný zvuk, a to je jeden z hlavních důvodů, proč Onkyo neudává „tón“ jen u top modelů, ale v celém cenovém spektru AV Receivrů pro domácí kino.

  

To, že absolutně nejlepším evropským AV receivrem se stalo Onkyo TX-DS 989, je dostatečně známo. Není to nic překvapivého, protože nejlepší produkty této značky  vyhrávají vytrvale co se dá. Ovšem náš trh je trochu odlišný, a tak samotný špičkový, ale také i finančně náročný přístroj domácího spotřebitele až zas tak nenadchne a když tak pouze platonicky. A právě na obdobnou situaci má Onkyo perfektní „lék“. Chcete výrazně levnější přístroj, avšak odmítáte  slevit na kvalitě zvuku. Není problém. Zářným příkladem tohoto řešení je například Onkyo receiver TX-DS575X.   Přestože je v hierarchii  firmy až na čtvrtém místě, má excelentní zvuk a konkurenci ve své kategorii  „drtí“ s absolutní převahou. Ostatně již předchozí model byl postaven se stejnou filozofií. Tedy „špičkový  zvuk za dobré peníze“. Výsledkem byly například dvě ocenění časopisu Stereophile Magazine, kde  získal cenu jako  Nejlepší produkt roku. Výrazně zvítězil i v kategorii cenově nejvýhodnější produkt  roku. Pravděpodobným důvodem těchto úspěchů je odlišná koncepce. Zatímco většina výrobců sází na digitální techniku jako náhradu za klasická řešení, konstruktéři Onkya používají  digitální techniku jako nadstavbu  klasického  solidního  základu. A právě tento fakt je pravděpodobně jedním z hlavních důvodů úspěchu. Jenom pro zajímavost. Při většině testů nejen Onkyo vítězí, ale zároveň patří mezi přístroje s nejvyšší hmotností. Konkrétně například model TX-DS575X se svojí hmotností 13,2 kilogramů je nejtěžším přístrojem ve třídě. Nejlehčí modely mají hmotnost až poloviční. I když některé komponenty lze nahradit  méně hmotnými ekvivalenty, u ostatních je to,  především v této cenové kategorii zcela nemožné. A právě tento fakt do jisté míry hovoří o solidnosti a robustnosti konstrukce. 

¨  

Technologie bez kompromisu

Koncepce „575X“ byla tedy zcela jasná. Opět pětikanálový receiver s integrovaným dekodérem Dolby Digital a Dolby Pro Logic i DTS. Jasno bylo i v technologii. Především zanechat tak jako u ostatních úspěšných modelů  technologii WRAT, která má výrazný vliv na konečnou kvalitu zvuku. Umožňuje  minimální zkreslení, garantuje vyrovnanou frekvenční charakteristiku až do 100kHz i větší poměr signál šum. Další podstatnou věcí  jsou výkonné D/A převodníky 96 kHZ/24bit pro všechny kanály, Cinema  Re-EQ ™, ale také například čtyři vstupy S-VHS, které umožní přenos obrazu na velmi kvalitní úrovni. Nabízí však i další výrazná vylepšení. 
Například na zadních i vedlejších kanálech byly nahrazeny pérové svorky svorkami šroubovacími /stejnými jako jsou na hlavních kanálech/. Toto propojení je nejen profesionálnější, ale  umožňuje zároveň i  rychloupnutí pomocí  „banánků“. Další novinkou je  automatické  nastavení  hlasitosti, které zanechá při zapnutí stejnou úroveň zvuku, při které jsme naposledy přístroj vypnuli. Navíc je zde například i druhý digitální optický vstup, přístroj je vybaven i automatickým rozpoznáváním a přepínáním analogového a digitálního signálu. Systém indikuje přijímané signály a v případě, že jsou aktivní oba, dá přednost digitálnímu, v případě jeho absence se automaticky přepne do analogového režimu. Samotnou kapitolou je komfortní podsvícené dálkové ovládání i velkoryse řešený systém jeho učení. Umožňuje zakomponovat  „dálkáče“ ovládání dalších přístrojů v místnosti a tím umožnit výrazně komfortnější využití domácího kina i dalších přístrojů.

Komfort  a kvalita

Onkyo je AV receiverech  podobný pojem jako Mercedes v automobilech či Nokia v mobilních telefonech. A co že mají společného? Všechny zmiňované značky vybudovaly základ na velmi kvalitní technice podložené vlastním dlouhodobým výzkumem. Pouze tam, kde je patrné, že se jedná o opravdu převratnou novinku jsou v prvních řadách „reformátorů“. Na druhé straně nepodléhají překotným módním trendům. Nemění  technologie neuváženě a  systematicky pečlivě vylepšují to co vybudovaly.   Především proto, že zákazníci, kteří si kupují nový model, mají většinou to dobré, na co si zvykli, rádi pěkně na svém místě.  K tomu dostanou samozřejmě vždy nějakou „lahůdku“ navíc. U všech třech zmiňovaných firem, byť každá podniká v jiném odvětví,  je  zcela zřetelné, že právě tato cesta je velmi úspěšná.
Nejinak je tomu i u modelu 575X. Jeho vzhled je spíše konzervativní, od svého předchůdce se z čelního pohledu  na první pohled nelišší  . Na zadním panelu došlo ke změnám pouze v souvislosti se záměnou pérových a šroubovacích svorek a doplněním druhého optického vstupu. Klasické je  i ovládání. Nastavení receiveru zůstalo v horní části pravé poloviny čelního panelu v sousedství s regulátorem hladiny zvuku. Zde můžeme „vyladit“ vše od rozměru reproduktorů až po nastavení jejich vzdálenosti od poslouchajícího, či zdali budete používat subwoofer. Na liště pod displejem je možno nastavovat režim poslechu. Samozřejmě můžete poslouchat režim Dolby Digital či DTS /Digital Theater Systém/ pakliže to zdroj signálu a médium umožňuje. Při jiných zdrojích můžete využít celkem  další speciální režimy. Orchestra, která je vhodná především k poslechu klasické hudby. Unplugged je vhodné využít při instrumentálních skladbách vokálů a jazzu.
Studio-mix je výborný pro klasickou populární hudbu a rock. 5CH stereo vytvoří pomocí předních a prostorových kanálů pocit poslechu stereofonního zvuku. Dolby 3 stereo zvuk  z prostorového kanálu vychází z levého a pravého předního reproduktoru. Levá část spodní lišty slouží pro zvolení zdroje videa pravá pak ovládání audia. Výborná je nejen konstrukce a komfortní ovládání. Také dílenské zpracování je velmi pečlivé a vzbuzuje stoprocentní důvěru v jeho tvůrce 

Nejdůležitější je kvalita zvuku

A právě ta je nejsilnější stránkou Onkya. Nejinak je tomu i u tohoto modelu. Každý kvalitní  receiver má nějaký mód či režim, ve kterém je výborný a  lepší než jeho konkurence. „575X“ tak jako i další Onkya vyniká  však neuvěřitelnou vyrovnanosti a kvalitou zvuku  v libovolném režimu. Prostorově je zvuk velmi přesný, s výbornou prezentací basů, které jsou dostatečně silné a zároveň nezkreslené. Z přístroje opravdu čiší kvalitní a solidní zpracování. 
Hodí se proto nejen pro přehrávání ze všech dostupných zdrojů v nejvyšší kvalitě, ale také zcela vyhovuje k použití jako referenčního přístroj. Nejen proto, že jeho kvalita zvuku je tak vyrovnaná ve všech režimech, ale především proto, že je na tak vysoké úrovni, že může bez problému konkurovat i mnohem dražším výrobkům. Díky své robustnosti a solidní konstrukci je velmi pravděpodobné, že po dlouhá léta nebude měnit své vlastnosti. 

Vzhledem k tomu, že tento přehrávač má, dle našeho názoru, v této třídě výrazně vyšší užitné vlastnosti než konkurence a "neztratil" by se ani mezi přístroji podstatně dražšími, udělili jsme receiveru Onkyo TX-DS575X dvě redakční ceny. Patří mu rozhodně jak ocenění za vynikající výrobek, tak samozřejmě i ocenění výborný poměr cena/výkon.

Nejbližší budoucnost TX-DS595 B/S

Konstruktéři Onkya nechtějí ponechat nikoho na pochybách, že  převaha firmy v produktech domácího kina není náhoda a že udělají vše aby trvala i v následujících letech . Již koncem května proto přijde na trh nový následník „575X“. Nový model TX-595 B/S bude mít všechny vynikající vlastnosti jako jeho veleúspěšný předchůdce. I tady se však potvrdilo, že Onkyo sice ctí klasickou konstrukci, avšak převratné novinky uplatňuje jako jedno z prvních. A právě tento hit, který by měl výrazným způsobem zvýšit užitné vlastnosti přístroje se jmenuje Dolby Pro Logic II a Onkyo jej integruje do AV recieveru jako absolutně jeden z prvních světových výrobců.  Na rozdíl od současných  Dolby Digital či DTS má jednu podstatnou výhodu. Je plně kompatibilní se staršími formáty, a tak jej můžete okamžitě použít na tisíce filmů, které  jsou již dávno natočeny.  Výrazně by měl vylepšit nejen reprodukci  Dolby Pro Logic, ale všech analogových signálů, například i běžného sterea.  Zatím jsem v praxi nové Dolby neslyšel, ale  zprávy hovoří  o tom, že by mělo být v kvalitě, která se velice blíží pěti kanálovému Dolby Digital. Což by výrazným způsobem posunulo především kvalitu domácího kina tam, kde jako vstupní signál je použito klasické stereo video. Další novinkou bude indikace zařízení, které je právě v provozu na dálkovém ovládání, zvýší se i počet digitálních vstupů na čtyři, výkon o 10Watů na kanál.  K posunu dojde i v designu. Ten se více přiblíží vlajkové lodi, modeluTX-DS989. I zde vystřídají velkoplošné obdélníkové přepínače výrazně menší, kruhového tvaru. Robustní rámeček, obvyklý u „pětkové“ řady, je nahrazen jednoduchým vsazením displeje také podle vzoru „989“ avšak na spodní hraně displeje jsou umístěny jemné ovládací prvky. Ostatně to se velmi špatně popisuje. Jakmile získáme publikovatelnou fotografii, ihned jí uveřejníme.

Závěr plný optimismu  

Tedy alespoň pro Onkyo. Je stálicí na nebi domácího kina. Model  TX-DS575X je vynikající po všech stránkách. Velmi podobné věci se dají říci i o jeho předchůdci, který byl horší v podstatě pouze o absenci nově instalovaných prvků. Je tedy velmi pravděpodobné, že obdobně to bude vypadat i s novým modelem. Jestli se v praxi potvrdí zprávy o vynikající kvalitě nového dekodéru Dolby Pro Logic II, pak se stane zajisté hitem ještě větším než jeho starší sourozenci. Tento nový model s Dolby Pro Logic II bude na našem trhu k dostání koncem května.

 Petr Řezáč

                

 

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem