automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 3.6.2001

E-mail

 

 

Motorové  sekačky s pojezdem
aneb  to nejlepší pro vaší zahradu


Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…


 
Vybírali jsme  pečlivě a podle přísných kritérií. Jedna z hlavních věcí, která nás zajímala, je  co nejlepší  poměr cena výkon. Z tohoto hlediska patří všechny tři vybrané modely k tomu nejlepšímu, co lze u nás koupit. Zatímco v minulosti  se trh  zaměřoval  spíše na sekačky bez pojezdu, v poslední době se  výrazně zlevnily stroje s tímto zařízením a tudíž se i podstatně o ně zvýšil  zájem. Tomuto trendu jsme se  rádi přizpůsobili, protože se domníváme, že pojezd je nejen zařízení velmi užitečné, ale právě u větších a robustnějších strojů nezbytné. Šíři záběru jsme zvolili mezi 48 až 51 cm. Důvodem je fakt že velmi často mezi větší a menší šíří záběru není nijak velký finanční rozdíl. Velké sekačky jsou však podle našeho názoru zajímavé i na menší zahrady, a to z důvodu časové úsporu, která může být  podle zvolené šíře záběru až několikanásobná. I když se někomu bude zdát, že použitím jedné sekačky, která umí mulčovat pleteme  „jablka s hruškama“ činíme tak zcela záměrně. V tomto testu  nám nejde o to představit jednotlivé způsoby, ale jde o globální ošetření trávníku, Proto jsme záměrně nepoužili žádnou sekačku, která umí pouze jen mulčovat, ale za základ   jsme vzali klasický sběr do koše a mulčování pouze jako nadstavbu. Praxe totiž ukazuje, že pouze samotné mulčování může být na některých trávnících negativní, avšak kombinace sběru a mulčování prospěšné a zajímavé. Další věc, kterou jsme  považovali za podstatnou, je volba motoru. Použili jme proto nejpoužívanější motory BRIGGS & STRATTON Quatro 4.0 a BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0. Třetím testovaným bude u nás stále oblíbenější Tecumseh Tecna Centura 50 DX. 

         Pojezd je bezesporu  výborná věc o tom není pochyb.  Nás však  zajímalo především jaký je rozdíl mezi předním a zadním náhonem. Proto ve třech vybraných strojích jsou zastoupeny oba způsoby. Zajímá vás zdali se v praxi lépe manipuluje s modely s klasickým průměrem okolo 20 cm nebo výrazně většími koly?. I to jsme zkoumali . Samozřejmě nás zajímal i fakt jestli je důležitá ruční regulace otáček. Jedinou otázku na kterou jsme v praxi nehledali rychlou a zásadní odpověď /a budeme se jí věnovat dlouhodobě/ je použití materiálu na skelet. Není totiž možné v krátkodobém testu smysluplně posoudit všechny vlastnosti plynoucí z použitého materiálu. Všechny námi testované  modely jsou proto vybaveny shodným materiálem a to ocelovým plechem. Jedna sekačka  pak má navíc nástřik plastu. V blízké době vás blíže seznámíme i s ostatními materiály jako jsou šasi z plastů či slitin.

Co jsme tedy vybrali?

CASTLE GARDEN CSL 534 TR prodávaná v síti  Mountfield. Tento model je  letošní novinkou  a je typickým představitelem komfortní sekačky za rozumnou cenu. Šíře záběru 51 cm, pojezd, motor  BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0 který je absolutní celosvětovou špičkou  ve své třídě a práce s ním je doslova radostí. To je stručná charakteristika sekačky, která se prodává za 16 970 Kč tedy vzhledem ke svým užitným vlastnostem za částku velmi zajímavou. Druhým modelem je MTD SP 48 HWM. Atypická sekačka americké výroby má s testovaných jako jediná nejen pohon předních kol ale i „obrovská“ zadní kola o průměru 355 mm. Další zvláštností  je speciálně tvarovaný korpus pro mulčování. Třetím modelem je AL-KO Comfort 52BV testu zastupuje motorářskou školu Tecumseh. Je silná se záběrem 51 cm s regulací pojezdu,  kuličkovými  ložisky v kolech  a v současné době akce za vynikající poměr cena výkon.

 
  CASTLE GARDEN CSL 534 TR  MTD SP 48 HWM AL-KO COMFORT 52 BR
Motor BRIGGS & STRATTON BRIGGS & STRATTON TECUMSEH
Model Quantum Quatro Tecna Centura 
50 DX
Výkon 5,0 PS 4,0 PS 5,0 PS
Těleso sekačky ocelový plech ocelový plech ocel s plastovým povrchem
Šířka záběru 48 cm 48 cm 51 cm
Výška sečení 3 až 7,5 cm neuvedeno 
/ 5 pozic/
3 až 7,5 cm
Nastavení výšky centrální ruční centrální
Pojezd ano /jednorychlostní/ ano /jednorychlostní/ ano /jednorychlostní/
Startování ruční ruční ruční
Regulace pojezdu ano ne ano
Pohon pojezdu zadní kola přední kola zadní kola
Objem sb. koše 60 l 60 l 65 l
Hmotnost 38 kg   33 kg
Distributor Mountfield a.s. GARLAND distributor s.r.o. AL-KO s.r.o.
Cena 16 970 Kč 14 590 Kč 12 990 Kč akce /normálně 
13 990Kč/

 

Jak jsme testovali

Samozřejmě nás nejvíce zajímaly běžné uživatelské podmínky.  Proto jsme sekali se všemi vybranými modely ve všech nejběžnějších podmínkách. Pracovali jsme na trávnících při běžné údržbě i na jiných, které byly značně zanedbané. Neopomněli jsme ani sekání mokré trávy. Protože každý chalupář se mlže dostat do situace, kdy potřebuje posekat i extrémně vysokou trávu. I to jsme zkusili i přesto, že ani jedna z vybraných sekaček není k tomu určena. Dopředu prozradím že jsme byli příjemně překvapeni. Samozřejmě jsme zkoumali kvalitu sběru trávy. Mulčování provozujeme na vybraném trávníku a  k výsledkům se vrátíme po čase. Prověřili jsme i nastavení výšky sekání a podívali jsme se i na zdánlivé maličkosti, které však mohou zásadně zpříjemnit či otrávit práci. Skupina testujících byla vybrána jak ze členů redakce, tak i uživatelů, kteří sice nejsou profesionály, avšak mají v tomto oboru dlouholetou praxi. 

  žací prostor sekaček - zleva - Castle, MTD, AL-KO

výstupní otvor sekaček - zleva - Castle, MTD, AL-KO

Motory

Srdcem každé sekačky je motor. Ten určuje do značné míry její základní vlastnosti a komfort práce My jsme měli dva „Briggse“ a  jeden Tecumseh. I když všechny tři byly výkonem naprosto dostatečné, rozdíl byl v komfortu a subjektivně i ve zvuku. Absolutně nejlépe na nás působil BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0 v CASTLE GARDEN CSL 534 TR. Je  nejen velmi pružný,  ale  má i naprosto nejkultivovanější zvuk. Nechybí mu ani perfektní a přesná regulace otáček. Na druhém místě v našem hodnocení TECUMSEH  Tecna  Centura 50 DX, který má zabudovaný sekačka AL-KO  Comfort 52 BR. Je velmi podobný  vlastnostmi, výkonem je v podstatě stejný. Jediný rozdíl byl v kultivovanosti zvuku.  I když se jedná o subjektivní pohled,  všichni testující jej  jednomyslně hodnotili na druhém místě i když jsme se shodli, že rozdíl není veliký. Na třetím místě z hodnocených dopadlo Quatro v modelu  v modelu MTD SP 48 HWM. Ne, že by nebyl dostatečný či málo výkonný. Po této stránce je všechno naprosto v pořádku. Oproti testované konkurenci má /jak se shodli testující i konzultující odborníci / nejen méně příjemný zvuk, ale  především nemá regulaci otáček. To  může být pro někoho podstatně větší problém. Je to nepraktické nejen proto, že i při lehké údržbě upraveného trávníku jedete „na plný plyn,“ ale i tím, že nemůžete regulovat ani pojezd a máte samozřejmě i vyšší spotřebu. Problém není v tom, že by Quatro jako takové regulaci nemělo. Pouze konstruktéři MTD dospěli k názoru, že není potřeba a nevybavili sekačku patřičným lankovým ovládáním jako je u konkurenčních strojů. Z našich zkušeností vyplývá, že výkon sám není  většinou v této třídě problémem a všechny motory pracovaly s dostatečnou rezervou. Avšak  právě nemožnost regulovat otáčky většině testujících v přímé konfrontaci s modely, kde to jde , vadila. Doporučujeme proto zvláště u levnějších sekaček s jednorychlostním pojezdem volbu motoru s ruční regulací otáček. Kromě ní je samozřejmě u moderních motorů i automatická regulace otáček, ale to je příběh o něčem jiném. Automatika v tomto případě udržuje konstantní otáčky při zatížení motoru. 

Sekání 

Tak právě v této oblasti jsme byli velmi příjemně překvapeni. Kromě již zmíněné nemožnosti regulovat otáčky u MTD byly všechny tři  sekačky vynikající. Neuvěřitelné jsou  tyto vlastnosti právě u  zmíněné MTD, a to proto, že má naprosto odlišný tvar, který by měl být vhodný především vhodný pro mulčování. Základní předpoklad pro dobrý sběr je totiž zcela přesně specifikován. Těleso by mělo mělo  „podle papírových předpokladů „ kromě jiného „nabíhat“ poměrně strmě „ve tvaru „šneka“ a výsledným efektem by měl být co nejvyšší otvor v místě upevnění koše. Druhou zásadou by měla být přepážka, která nepustí trávu znovu do oběhu.  Nic z toho  MTD SP 48 HWM nemá. Navzdory fyzikálním zásadám však sbírá velmi dobře. A to jak jsme mimo program pro zajímavost vyzkoušeli i trávu vyšší než půl metru. Neuvěřitelné. Když k tomu  vezmeme v úvahu, že právě díky svému tvaru mulčuje SP 48 HWM mnohem lépe než většina  mulčovacích „ pseudo systémů,“ které používají klíny do klasického tvaru , pak je právě tato univerzálnost asi největší předností zmíněného modelu.  Vynikající jsou v těchto vlastnostech i obě jak Castle Garden tak i AL-KO se svými „pěti koňmi“ i klasicky uspořádaným vnitřním prostorem i stavbou nože pro kvalitní  sběr do koše přímo předurčeny.  

Pojezd – který je lepší?

CASTLE   GARDEN CSL 534 TR  a  AL-KO  Comfort 52 BR mají klasický pojezd na zadní kola. Naopak MTD SP 48HWM je opatřena náhonem na přední kola, což kromě jiného umožňuje i použití vysokých zadních kol. I když jsme se původně domnívali, že tato kombinace bude mít více výhod než nevýhod, není tomu tak. Každý systém má své  přednosti a především záleží na charakteru terénu. Velká kola spolu s předním  náhonem  pomáhá  lepšímu  ovládání sekačky při otáčení na malém prostoru. Naopak při značně zatíženém  koši se přední  část sekačky  značně nadlehčovala a docházelo k nepříjemnému  prokluzu hnacích kol. Tento problém vzniká i v případě mokré trávy. Vzhledem k velkým zadním kolům se však podstatně lépe manipuluje se sekačkou v členitějším prostoru. Po kratším tréninku je však možno právě prokluzování předních kol využít  i jako prvek citlivější regulace pojezdu záměrným nadlehčováním  přední nápravy v určitých fázích práce.

Na rozdíl od CSL 534 a Comfort 52 BR nemá centrální nastavení výšky střihu . Oba ostatní modely „sedí“ velmi dobře a samozřejmě čím je koš plnější tím lépe. Topornější  jsou pouze při objíždění překážek. Přesné udržování směru a díky tomu i malá námaha zvláště na větších plochách je výsadou obou sekaček se zadním náhonem.  

Kombinovaný nebo plastový koš ?

V tomto případě asi remíza. Především proto, že polovina testujících tvrdě hájila plast a druhá kombinovanou verzi. Jak se ukázalo obě skupiny měly dost pádných argumentů. Výhody plastových košů se zdají být jasné především pro  pragmatiky.  Spočívají především  „nezničitelnosti“ plastového koše a v jeho jednoduché údržbě. Žlutý plastový koš sekačky AL-KO se původně zdá být barevně nevhodný, protože na něm je vše vidět. Zvláště rozsekaná tráva je na stěnách velmi patrná. Dle pravidla, že vše špatné je pro něco dobré, má tato barevná volba jednu zásadní výhodu. Právě proto, že v koši vypadají travní zbytky nevábně, nutí vás, aby jste je pokud možno co nejdříve odstranili. Čímž paradoxně udržujete koš lépe než standardní černé. Vzhledem k tomu, že usychající tráva zde není tak nápadná,  svádí k méně pečlivé očistě. To se pak projeví větší hmotností a snížením kapacity koše a tím samozřejmě i větší námahou při manipulaci s ním. My jsme měli k dispozici plastové koše dvou koncepcí. Testovaný model MTD je vybaven černým uzavřeným  oboustranným košem 60 l. V testu dopadl nejhůře. Vzhledem  uzavření vrchní části až k sekačce není možno kontrolovat množství obsahu trávy, což při práci není dostatečně komfortní. Také menší otvor, kterým trávu vysypáváte přispívá k pomalejšímu vyprázdnění koše. Možnost upevnit jej  na sekačku oboustranně se při testu neukázalo moc účelné. Především proto, že  upevněný koš se zespodu odře a v případě, že jej otáčíme  znehodnotíme povrchovou úpravu z obou stran.

Zastánci koše kombinovaného z plastu a textilu  poukazují na výjimečně snadnou manipulaci při  vysypávání jeho obsahu, a to nejen proto, že pohybem spodní a horní části  se tato činnost urychlí. /Tento typ koše má z námi testovaných modelů CASTLE GARDEN CSL 534 TR /.   Kombinovaný  koš je také  lehčí  než celoplastový a tedy méně náročný na manipulaci. Třetí nezanedbatelnou výhodou je lepší proudění vzduchu vzhledem k lepší propustnosti materiálu. Nevýhodou tohoto řešení  je menší výdrž  textilu a často i jeho  horší vzhled při intenzivním používání.

Konstrukce, vzhled, dílenské zpracování

Klasické sekačky na trávu mají konstrukci již léta ustálenou a liší se pouze v detailech. Proto jsou Castle Garden CSL 534 a Comfort 52 BR  velmi podobné a je nutno se zmínit pouze právě o rozdílech. Ten největší spočívá v madlech. Castle Garden ho  má na rozdíl od obou dalších modelů  opatřeno plastovým držadlem, které je podstatně příjemnější  do rukou než  pouze ohnuté hliníkové trubky, Bohužel tento systém používají oba další testované modely. Kromě chladu, který nepříjemně působí  na ruce je další nevýhodou fakt, že při manipulaci s pákou pojezdu či s bezpečností pákou se můžete nepříjemně „štípnout“ do ruky. Zde je však pomoc jednoduchá. Doporučujeme pracovní rukavice či například navléknutí vhodných distančních pryžových kroužků. Ty zabrání vzájemnému dotyku sousedních  hliníkových trubek a tím i jakýmkoliv bolestivým operacím. 

        MTL má však ještě jeden problém. Tím je upevnění hliníkových držadel k tělesu sekačky. Na rozdíl od testované konkurence je uchyceno ve spodní části na každé straně pouze jednobodově.  To se nám nezdá dostatečné. Ne že by tento fakt měl přímý vliv na práci se sekačkou, ale i přes profilované náběhy vede spojení sekačky s rukojetí  pouhým jedním bodem k jistému  viklání.

Kdyby se pořádaly soutěže o královnu krásy, pak by zajisté první místo z námi testovaných strojů získala sekačka Comfort 52 BR,  kterou všichni testující jednomyslně nominovali do čela. Přední místo by však  obsadila pravděpodobně  i v celosvětovém měřítku.  Další silnou stránkou této sekačky je povrchová  úprava. Speciální lak vytváří relativně velmi kvalitní  plastový povrch, který odolává do značné míry i odlétajícím kamínkům.  Castle Garden CSL 534  a  MTD SP 48HWM  mají klasické laky, které jsou  méně odolné  než ten s plastovým povrchem. To se projevuje v podstatě pouze ve vnitřním sekacím prostoru. V případěže sekačku ošetřujete po sekání proudem vody a odstraníte tím zbytky trávy, pak není problém ani zde. V tomto případě většinou vydrží skelet minimálně stejně jako motor. 

Sečteno a podtrženo 

Jak již bylo několikrát uvedeno všechny tři sekačky byly vybrány na základě toho, že patří ve své třídě k tomu nejlepšímu, co je zde na trhu. Přesto každá z nich se více či méně liší.

Castle Garden CSL 534 

Vítěz testů. Všem testujícím se  zdála ve svých vlastnostech nejvyváženější. Na jejím vítězství /byť o pověstný „chlup „ / má největší zásluhu vynikající motor Quantum 5,0 , který se často montuje i do podstatně dražších strojů. Další předností je komfortní držení s plastovým madlem. Velmi dobře je konstruován i kombinovaný koš.

 

 

 

 

 

AL-KO Comfort 52 BR

Bezesporu model s absolutně nejlepším poměrem cena výkon. Kromě nepatrně hlučnějšího motoru a méně komfortního držení jsou jeho velmi silnou stránkou vynikající design a plastová úprava povrchu. Doporučujeme především těm zákazníkům, kteří chtějí výborný výkonný stroj, avšak preferují i velmi výhodnou cenu. Tak jako Castle Garden se hodí na především na sekání rovných i lehce kopcovitých terénů. Nejsou tak silné ve členitém terénu, protože na rozdíl od MTD jsou  méně „mrštné“.

 

 

 

MTD SP 48HWM 

Král univerzálů. Pro toho, kdo má členitý terén, či hodlá kromě klasického sběru i mulčovat, není mnoho lepších voleb. Přestože tvar korpusu je zhotoven specielně pro mulčování, sbírá velmi dobře i do koše. Ve  členitém terénu je jako ryba ve vodě a díky přednímu náhonu můžete jemně regulovat „směrové manévry“.  Další silnou stránkou je právě mulčování. V tom je tento model opravdu vynikající. K nevýhodám patří trochu „fórovější „ konstrukce držáku.

 

/per/

                                                                                                              

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.