automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá a domácí technika

Aktualizováno 10.12.2007

E-mail

 

 

   Bílá a domácí  technika

Perla mezi spotřebiči – Americká lednice

Jak si vybrat osobní váhu

 I kuchyňské spotřebiče mohou být krásné a praktické

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN

Nové vestavné spotřebiče Ariston
Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

 

Odšťavňovače, citrusovače ...Čerstvé ovoce a zelenina jsou nezbytnou součástí jakéhokoli jídelníčku. Poskytují betakaroten (který tělo přeměňuje na vitamin A),vitamin C, draslík, fosfor a spolu s dalšími vitaminy a minerály pomáhají chránit tělo proti různým obtížím a onemocněním, od běžného nachlazení po rakovinu. Tyto vitaminy podporují činnost tělesných enzymů a jsou součástí procesu rozkládání potravy na energii. Pomáhají také udržovat hormonální rovnováhu, posilují imunitní systém a jsou nezbytné pro činnost mozku a nervové soustavy. V zelenině, jako je kapusta, zelí a kořenová zelenina najdeme také hořčík a vápník. Listová zelenina obsahuje chlorofil, který pomáhá při stavbě svalstva a chrání nervovou soustavu.

Vybrali jsme pro vás několik modelů odštavňovačů -

Penguin
– citrusovač na pomeranče, grepy a citrony

Breville Professional – nejkvalitnější odstředivka poměr cena/výkon

Champion Juicer – Ideální přístroj na velké množství kořenové zeleniny a jablek – rychlé zpracovávání

Omega 8005/8003 – nejlepší šnekový odšťavňovač (univerzální na veškeré suroviny) – pomalé zpracovávání

Angel Juicer – nejlepší „twin gear“ (dvě soukolí rotující proti sobě) odšťavňovač – maximální výtěžnost, dosud nejlepší odšťavňovač na trhu

Ještě si přečtěte trochu teorie, ať víte co přesně potřebujete.

Zahrnutím čerstvých šťáv do svého jídelníčku budete zdravější. Z čerstvé šťávy dokáže naše tělo vstřebat více vitaminů a ostatních užitečných látek než je tomu při konzumaci tuhé stravy.Jen málokdo by dokázal na posezení sníst celý ananas, 225 ml šťávy z jednoho ananasu je mnohem lepší vyhlídka. Obzvlášťě účinné jsou šťávy z čerstvé zeleniny, protože vaření zničí mnoho proteinů a živin, zatímco ve šťávách zůstanou neporušené.
Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy mají obdivuhodné detoxikační a regenerační schopnosti. Jsou zaprvé vynikajícími zdroji čisté vody, která se filtruje v celé její složité struktuře. Už tímto se odstraňuje jeden ze zdrojů nečistot, se kterými se musí trávicí soustava každý den vyrovnávat. Navíc každé ovoce obsahuje organické kyseliny, které pomáhají odstraňovat toxiny z tráviacího traktu. Citrusové plody obsahují nejúčinnější kyselinovou sloučeninu – kyselinu citrónovou, a další druhy ovoce poskytují jiné mírnější, např. kyselinu vinnou, jablečnou ap. Některé plody jako například pomeranče nebo jablka, obsahují i pektin, který může absorbovat tuky a toxiny ze zažívacího traktu.

Jak jednotlivé přístroje pracují?

Každý z odšťavňovačů odděluje šťávu od drtě trochu odlišným způsobem. Podle druhu použité technologie je již částečně předurčeno použití samotného přístroje.

ODSTŘEDIVÁ TECHNOLOGIE

U těchto přístrojů jsou všechny produkty nejprve nakrouhány a poté rozprostřeny po otočném sítu. Přístroje se vyznačují především vyššími otáčkami, které umožní využití odstředivé energie. Štáva z produktů je protlačována přes otočné síto a zbylá drť je automaticky odhazována do sběrného koše. Přístroje pracující na bázi odstředivé technologie jsou využívány ve většině gastronomických zařízeních.
výhody
Pravděpodobně největší výhodou je rychlost odšťavňování a snadné čištění.
nevýhody
Díky rychlým otáčkám se snižuje trvanlivost a kvalita šťávy. Tato technologie je nevhodná pro odšťavňování listové zeleniny a bylin.

JEDNOHŘÍDELOVÉ ODŠŤAVŇOVAČE - ŠNEKY

Přístroje odšťavňující produkty pomocí tlaku nejprve veškeré suroviny naporcují (nakrouhají, rozdrtí) a následně tuto drť protlačují přes nerezové síto, které oddělí šťávu od drtě. Oproti odstředivým odšťavovačům dokáží tyto přístroje snadno vyrobit i povidla, zmrzlinu, dětské kaše, ořechová másla, ledové tříště, omáčky nápoje nebo krémy. Přístroje často obsahují různě jemná síta pro nejefektivnější odšťavnění konkrétních surovin.

a) rozmělnění krouháním
Tyto přístroje používají k rozmělnění otočný nůž, který nejprve veškeré suroviny nakrouhá na malé části a poté tlakem vylisuje z takto připravených surovin šťávu. Díky většímu počtu otáček si tato technologie snadno a rychle poradí i s větším množství surovin.
výhody
Vyšší otáčky zajišťují potřebné chlazení motoru, takže není zapotřebí dělat přestávky během odšťavňování. Rozmělnění krouháním je ideální pro tvrdou kořenovou zeleninu.
nevýhody
Náročnější příprava při odšťavňování listové zeleniny a bylin. Nižší výtěžnost při zpracovávání těchto surovin.

b) rozmělnění drcením
Odšťavňovače jsou vybaveny otočným šnekem, který posouvá všechny suroviny hlavním dílem k nerezovému sítu. Při tomto posunu dochází k neustále většímu drcení surovin a zároveň ke zvyšování působícího tlaku, který získává z rozdrcených surovin šťávu.
výhody
Nízké otáčky zabezpečují maximální kvalitu šťávy a dokonalé zpracování problemetických měkkých plodů (rybíz, maliny, …), listové zeleniny a bylin.
nevýhody
Omezené odšťavňování kořenové zeleniny a dalších tvrdých surovin. Odšťavňování ve 30ti minutových intervalech. Menší plnící otvor.

DVOUHŘÍDELOVÉ ODŠŤAVŇOVAČE - LISY

Přístroje většinou používají technologii "twin gear". Lisovací soukolí je složeno ze dvou samostatných ozubených částí, které do sebe vzájemně zapadají. Pomocí nízkých otáček dochází k přímému lisování vložených surovin bez jakéhokoliv tepelného nebo mechanického poškození šťávy.

výhody
Maximální výtěžnost a kvalita šťávy. Dokonalé zpracování vybraných surovin.
nevýhody
Odšťavňování ve 30ti minutových intervalech.Menší plnící otvor.

CITRUSOVAČE

Většinou rozkrojené citrusy jsou vkládány na hrot a šťáva je získávána pomocí tlaku nebo rotace (případně kombinací obou). Ať už se jedná o mechanické či elektrické citrusovače, způsob oddělení šťávy je obdobný.


PENGUIN JUICER

Jedná se o klasický citrusovač vybavený 100W motorem, a 2 otočnými kužely, díky kterým můžete odšťavňovat jak malé limety a citrony, tak i velké pomeranče a grapefruity. I u tohoto přístroje byla použita technologie automatického startu ke kterému dochází stlačením otočného kužele. Penguin juicer má odolné nerezové síto pro oddělení dužiny od šťávy. Dalším praktickým detailem je pohyblivá hubička, která zajistí plynulou výměnu skleniček za chodu přístroje.

Celý citrusovač je složen pouze ze čtyř dílů (blok motoru, plastová sběrná nádoba, nerezové síto a otočný kužel). Díky tomoto jednoduchému složení je mytí přístroje opravdu nenáročné. Penguin juicer má velice zdařilou úpravu nerezového povrchu, která který bude zdobit vaši linku jistě oceníte i možnost svinutí přívodního kabelu pod tělo přístroje.
cena: 1990 Kč, záruka 39 měsíců (15 je z toho bonus)

BREVILLE PROFESSIONAL

Barva: stříbná/šedá
Způsob odšťavňování: odstředivý
Výkon: 950 W
Počet otáček: 6500/11000 ot./min.
Síto: 5/5 - mikrosíťovina
Hmotnost: 5,3 kg
Rozměry: 380 x 280 x 180 mm
Záruční doba: 24 měsíců
BONUS: navýšená záruka o 15 měsíců
Cena:  6950,- Kč

Odstředivé odšťavňovače se u mnoha lidí netěší velké přízni. Důvodem je pravděpodobně velká nabídka nekvalitních přístrojů, které jsou běžně k dostání. Tyto přístroje neumožňují kontinuální odšťavňování a při práci vyžadují časté čištění. I doba provozu těchto přístrojů je zpravidla radikálně časově omezena (na několik desítek sekund). U kvalitních "odstředivek", mezi které patří i tento odšťavňovač, se však tyto problémy nevyskytují. Většina gastronomických provozů (restaurace, bary, jídelny,...), které vyrábějí šťávu pro komerční účely, používá právě odstředivé odšťavňovače. Mezi hlavní výhody těchto přístrojů patři vysoká výtěžnost (srovnatelná s hydraulickými odšťavňovači), rychlost zpracovávání surovin, kontinuální odšťavňování bez nutnosti čištění a v neposlední řadě nenáročná údržba a snadné mytí.

Odšťavňovač Breville Professional si snadno poradí s veškerými druhy ovoce a zeleniny. Přístroj také částečně dokáže odšťavnit i těžko zpracovatelné suroviny, jako je rybíz, hroznové víno, čínské zelí… Kontinuální odšťavňování je naprostou samozřejmostí. Díky velkému plnícímu otvoru je možné plnit přístroj i celými jablky nebo pomeranči, což Vám ušetří čas i námahu.

Silný motor (950 W) zaručuje bezproblémový chod odšťavňovače - ani při odšťavňování tvrdých surovin nedochází k poklesu otáček a výtěžnosti. Celonerezové síto je nesrovnatelné s plastovými síty u běžných odstředivek. Výrobce myslel i na Vaši bezpečnost, takže pokud není odšťavňovač řádně složen, nelze jej spustit.

Nádoba na šťávu má praktický oddělovač pěny, takže nepotřebujete žádné další cedníky, které jsou běžně dodávány k většině odšťavňovačů. Složení a rozložení přístroje je otázkou několika vteřin a více času Vám nezabere ani samotné mytí. Všechny díly (kromě bloku motoru) je možné mýt v myčce na nádobí.

DOPORUČEN NA:
Kořenová zelenina, jablka
NEVHODNÝ NA:
Byliny, listová zelenina, drobné plody

CHAMPION 2000+

Barva: bílá, stříbrná, černá, mandlová
Způsob odšťavňování: rotační nůž
Rychlost otáček: 1425 ot./min.
Výkon: 420 W
Rozměry: 290 x 425 x 190 mm
Záruční doba: 10/5 let - motor/díly
BONUS: navýšená záruka o 15 měsícůBalení obsahuje
Cena:  13 550 Kč

Champion je  výkonný a robustní odšťavňovač, který rychle a pohodlně zpracovává veškeré ovoce, zeleninu, byliny, ořechy i led.

Champion zpracovává ovoce, zeleninu a byliny na tlakovém principu vysokým výkonem při pouhých 1 400 otáčkách za minutu, přičemž drtí vlákna tak, že se do šťávy dostane maximum v buňkách obsažených vitamínů, enzymů a stopových prvků. Velkou silou motoru a zvyšováním tlaku v hlavním dílu proniká šťáva nerezovým sítem a současně jsou jemně rozemleté vylisované zbytky neustále vytlačovány přední komorou ven. Zbylá dřeň je podstatně sušší, než je tomu u běžných odšťavňovačů, a tím je vyšší i výtěžnost. Zlepší se i chuť, stává se lahodnější a silnější.

Otočný nůž je konstruován tak, aby odděloval šťávu od drtě nepřerušovaně. Ani při velkém množství vyráběné šťávy proto není nutné opakované čištění jako u běžných odšťavňovačů. Bez přerušení lze odšťavňovat několik desítek kilogramů ovoce nebo zeleniny...

S Championem lze odšťavňovat i zelí, naťovou zeleninu, hlávkový salát, petržel, kopřivy, pampelišky nebo špenát. Jednoduchým a šetrným způsobem vyrábí šťávy, ovocné a zeleninové kaše, saláty, povidla, ořechové máslo, zmrzlinu, omáčky, krémy a ledovou tříšť.

Velkou předností je jednoduchá obsluha - během několika vteřin se dá složit a rozložit, za několik vteřin se změní z odšťavňovače na struhadlo nebo homogenizér, snadné čištění a mytí zvládne i necvičený manžel. Pokud si přikoupíte nástavec "Mlýnek na obilí", můžete jej použít pro domácí výrobu čerstvé celozrnné mouky. S použitím hrubého síta je možné zvýšit výtěžnost a snadněji odšťavňovat rybíz, maliny, angrešt a další plody s malými pecičkami. Všechny části Championu jsou vyrobeny ze 100% nylonu a ušlechtilé nerezové oceli, neovlivňující potraviny.

DOPORUČEN NA:
Kořenová zelenina (mrkev, řepa..), jablka
NEVHODNÝ NA:
Byliny

OMEGA 8003

Barva: bílá
Způsob odšťavňování: šnekový
Rychlost otáček: 70 ot./min.
Výkon: 200 W
Snadnost odšťavňování: 4/5
Snadnost čištění: 5/5
Hmotnost: 6,4 kg
Záruční doba: 10 let
Rozměry: 260 x 175 x 215 mm
Cena:  11750 Kč

Omega 8003 je nejnovějším modelem nízkootáčkového odšťavňovače, který zpracovává produkty pomocí otočného šneku. Jedná se o velice kvalitně zpracovaný přístroj, který se navíc podařilo výrobci zmenšit. Na rozdíl od ostatních přístrojů pracujících na podobném principu Omega 8003 využívá velmi zdařilý dvoufázový systém odšťavňování.

V první fázi jsou suroviny nahrubo vylisovány a šťáva odtéká přes hrubé síto do sběrné nádoby. Zbylá drť je dále posouvána hlavním dílem směrem k jemnému sítu, kde dochází ke druhotnému odšťavňení suroviny. Celý tento systém je propojen, takže šťáva nakonec odtéká jedním otvorem. Šťáva získaná s tímto přístrojem je vysoce kvalitní, neboť je získávána při pouhých 70ti otáčkách za minutu. Tento šetrný způsob zpracováni surovin zaručuje, že téměř nedochází ke ztrátám vitamínů.

S Omegou 8003 je možné zpracovávat téměř vše, běžné ovoce a zeleninu, ale například i obilné trávy, problematické bobuloviny, naťovou zeleninu, atd. Kromě toho je možné využít tento přístroj k přípravě několika druhů těstovin, výrobě oříškového másla nebo pomocí homogenizačního pouzdra vyrábět dětské přesnídávky, zmrzliny, sorbety a jiné zdravé pokrmy, které si brzy oblíbíte.

ANGEL JUICER

Způsob odšťavňování: lis (twin gear)
Rychlost otáček: 86 ot./min.
Výkon: 150 W - chlazený
Hmotnost: 9,4 kg
Rozměry: 263 x 488 x 194 mm
Záruční doba: 5/3 roky (motor/díly)
Dostupnost: Není skladem
BONUS: navýšená záruka o 15 měsíců
Cena:  24 320 Kč


Angel Juicer je prvním „celonerezovým“ přístrojem využívající technologii „twin gear“ na světě. Ne nadarmo je nazýván Rolls Roycem mezi odšťavňovači. Tento jedinečný přístroj je velice efektivní a dokáže ze zpracovávaných surovin získat opravdu maximum šťávy. Zároveň se jedná o nízkootáčkový přístroj, který zachovává ve šťávě veškeré, pro tělo důležité, látky jako jsou vitamíny, minerály a jiné důležité živé složky (složky, které jsou při běžné komerční výrobě zničeny pasterizací a tepelnou úpravou).

Angel Juicer je vybaven nejnovějším twin gear soukolím, které efektivně a zároveň šetrně zpracovává jednotlivé suroviny ve dvou krocích. První část soukolí nejprve tlakem rozmělní jedotlivé suroviny, které dále postupují lisovacím ústrojím a jsou doslova „rozžvýkány“ při nízkých otáčkách. Z takto rozmělněné směsi je pak v konečné části ústrojí oddělována ta nejkvalitnější šťáva od vysušené drti. Celonerezové 2-fázové lisovací soukolí ideálně vylisuje veškerou listovou zeleninu, bylinky a zeleninovou dužinu.

Angel Juicer dokáže získat šťávu téměř ze všech surovin - ovoce, zeleniny i bylin (od mrkve, přes jablka až po wheatgrass nebo špenát). Angel Juicer má výborné výsledky při zpracovávání mladého ječmene, listové zeleniny, bylinek, výhonků a klíčků. Avšak není limitován pouze základními surovinami - dokáže vyrábět i dětskou stravu, mražené ovocné sorbety, tofu, masové paštiky a ořechové máslo!

Angel juicer je vybaven motorem, který je schopen vytvořit sílu v lisovacím dílu o velikosti 3 HP. Vložené suroviny jsou zpracovávány pouze 86 otáčkami za minutu. Tato rychlost takzvaných „studených presů“ – (cold press) zaručuje vytěžení maxima užitečných látek ze surovin, bez toho aby docházelo k jejich ničení teplem. Angel juicer se skládá pouze ze čtyř hlavních dílů a proto složení a rozložení přístroje je velmi jednoduché.

Při zpracování tohoto materiálu byly použity texty z odstavnovace.cz
představené přístroje najdete také zde