automobily | motocykly | sport, hobby, rybářství  | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Letecká doprava

23.10.2006

E-mail

 

 

 

 

 

Letecká doprava

 

Jak jsme letěli pro "Bulíka"
aneb na návštěvě u největšího výrobce letadel na světě

Linky Praha - Londýn a Praha-Varšava otevřeny před šedesáti lety

Letecká doprava v Praze vzkvétá

SkyEurope – pražská dvojčata v plném nasazení

Boeingem 737 po hradech a zámcích

SkyEurope v Praze

Rozlítaný král

Z pražského letiště se stává středoevropský gigant

Víme, co všechno zahrnují letištní poplatky?

A 380 zahájil s motory Rolls Royce

easyJet přivítal stý letoun

Bouřlivý rozvoj dopravního letectví v Čechách

Největší Airbus s pneumatikami Michelin
Gigant roluje, aneb nová éra letectví
Discovery Travel - létá pravidelně do Ostravy
Discovery Travel - létá jinak
Soul - Praha
nonstop v pohodlí
SmartWings
příjemná překvapení
Zahájení s rozpaky
Britsh Airways otevřela historicky první spoj Prahy s londýnským letištěm Gatwick
Travel Service zahájí provoz nízkotarifních linek

Hobby

autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

Také se vám třesou ruce? - dalekohledy?
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

 

 

Co si můžete vzít do kabiny letadla?


Nová nařízení Evropské komise platí od listopadu.

Pro cestující na Letišti Praha budou od pondělí 6. 11. 2006 platit nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Nařízení, budou platit na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku.

„Na zavedení nových bezpečnostních pravidel se pečlivě připravujeme. Našim cílem je i nadále udržet plynulost a rychlost odbavovacího procesu,“ říká ředitel Divize bezpečnosti Martin Hlava a dodává: „Omezení přepravy tekutin a gelů nebude cestující ovlivňovat při jejich nákupu v duty free obchodech. Právě testujeme balení zboží dle nových pravidel do průhledných sáčků opatřených účtem a uzavřených jednotnou páskou s logem Letiště Praha.“ 

Nové nařízení Evropské komise upravuje:

způsob přepravy a přípustné množství tekutin a gelů (včetně  nápojů, zubních past, voňavek, gelových krémů, tlakových aerosolů, tuhých deodorantů, sirupů atd.) v kabinách letadel. 

Vzor uložení zboží tekutiny a gelů koupených v letištních obchodech duty free

Na palubu letadla si cestující v Praze bude moci vzít:

- Tekutiny a gely koupené v letištních obchodech ve vyhrazeném bezpečnostním prostoru, tj. až za stanovišti bezpečnostní kontroly.

- Tekutiny a gely koupené v letištních obchodech v neveřejném prostoru mezi pasovými přepážkami a stanovišti bezpečnostních kontrol, v obdobném prostoru jiných letišť EU nebo na palubách letadel registrovaných v EU. V tomto případě musejí být uložené v řádně zabaleném a označeném sáčku a opatřené dokladem s potvrzením původu a s informací, že je cestující koupili v den letu

- Tekutiny nebo gely pro osobní potřebu v baleních do 100 ml uložené v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně 1 litr. V odletových halách na pracovištích balení zavazadel pasažéři najdou plastové sáčky, do nichž bude možné umístit tekutiny a gely v předepsaných množstvích zakoupené mimo letiště. Sáčky budou k dispozici i na transferových přepážkách.

Vzor uložení tekutin a gelů pro osobní potřebu

- Tekutiny a gely nezbytné v průběhu letu ze zdravotních důvodů (např. dětská výživa, léky apod.). V těchto případech musí být prokázána jejich potřebnost a na vyzvání ověřena jejich nezávadnost.

Výjimka pro pořizování tekutin a gelů v letištních obchodech neplatí pro obchody na letištích mimo Evropskou unii. Pozor si musejí dát především cestující, kteří přilétají z těchto letišť a na Ruzyni přestupují. Přivezené tekutiny a gely nad 100 ml tekutin a gelů v popsaných obalech si nebudou moci vzít do kabiny a musí být přepravovány v zapsaných zavazadlech.

Tekutiny a gely přepravované jiným způsobem jsou zakázané předměty. Pracovníci bezpečnostní kontroly nesmí cestujícím umožnit brát je na palubu letadel. 

Doplňující postupy bezpečnostních kontrol

Evropská komise zavádí povinné vyjímání elektronických zařízení (notebooky, rádia apod.) a jejich samostatnou detekční  kontrolu. Ta se týká i svrchního oblečení (bund, kabátů apod.). Tato opatření jsou na Ruzyni už aplikována a opatření EU nebude mít vliv na stávající průběh kontrol.

Jednotný rozměr kabinových zavazadel

Kabinová zavazadla budou od konce března 2007 limitovány rozměry: 56 x 45x 25 cm. Opatření se netýká jen mimořádně cenných nebo křehkých zavazadel, která však musí být deklarována na odbavovacích přepážkách, kde budou zvlášť označena.

/al/