automobily | motocykly | sport, hobby, rybářství  | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Letecká doprava

30.3.2004

E-mail

 

 

 

 

 

Letecká doprava

Soul - Praha
nonstop v pohodlí
SmartWings
příjemná překvapení
Zahájení s rozpaky
Britsh Airways otevřela historicky první spoj Prahy s londýnským letištěm Gatwick
Travel Service zahájí provoz nízkotarifních linek

Rybářství 

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Naviják

Hobby

autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

Také se vám třesou ruce? - dalekohledy?
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

 

 

Zahájení s rozpaky

Britsh Airways otevřela včera historicky první spoj Prahy s londýnským letištěm Gatwick

Včera vstoupil v platnost letní letový řád. Kromě jiných novinek byla zahájena i historicky první linka mezi Londýnem Gatwick a pražskou Ruzyní společností British Airways. Kdo však očekával šampaňské a slavnostní uvítání, ten se velmi spletl. Byli jsme svědky toho, že celá „akce“  proběhla bez většího zájmu společnosti. Při doslova obrovské konkurenci, která vypukne již co nevidět mezi Londýnem a Prahou po „nástupu bmi baby a easyJet na Gatwick je to dle našeho názoru velmi zvláštní.

V neděli v sedmnáct třicet pět, tedy přesně deset minut zpožděný, dosedl na ruzyńské letiště v Praze Boeing 737-300 G-GBTB British Airways z londýnského Gatwicku. Zpět odletěl přesně po šedesáti minutách. Zahájil tak novou éru spojení Prahy s Londýnem. Gatwick se tím stal třetím londýnským letištěm, se kterým má Praha pravidelné spojení. Jedním z hlavních důvodů je obrovský zájem britských turistů o návštěvu našeho hlavního města.


 
Až se do „hry o Gatwick -Praha“ zapojí příští měsíc ještě easyJet se dvěma linkami a bmi baby s jedním spojem, denně se bude na nové trase  létat čtyřikrát denně a o zájem cestujících budou soupeřit hned tři letecké společnosti. Celková nabídka do Londýna bude opravdu excelentní. BA 3x Heathrow +1x denně Gatwick mimo sobotu. ČSA 3x Heathrow a 2x Stansted, Easy Jet 2x Gatwick  3x Stansted a bmi baby 1x Gatwick. Zejména pro zákazníky jsou tyto zprávy vynikající, horší však již pro konkurující si letecké společnosti. 

Gatwick je největším letištěm světa s jedinou vzletovou a přistávací dráhou, druhé největší letiště v UK a šesté největší mezinárodní letiště na světě. Gatwick využívá 80 leteckých společností a létá se odsud do 200 destinací. Ročně se zde odbaví 30 milionů cestujících. Od Londýna je vzdálené 28 mil jižně.  Má dva terminály, jižní byl otevřen v roce 1958, severní pak v roce 1988. Pasažéři cestující do britského hlavního města mohou k cestě z letiště využít vlakové spojení společnosti Gatwick Express, které je nejrychlejším způsobem přepravy z letiště do centra Londýna. I když je vedle London Heathrow s 63 miliony odbavených cestujících „drobečkem“, ve srovnání se středoevropskými letišti je impozantní. Jen pro příklad - v Praze na velmi expandujícím letišti Ruzyně bylo vloni odbaveno 7,7 milionů cestujících. Na mezinárodním letišti M.R.Štefánika v Bratislavě necelých půl milionu cestujících za rok.

Jako první oznámila lety do Prahy z londýnského letiště Gatwick v únoru British Airways. Tak jako včera při inauguračním letu bude nová linka provozována letadly Boeing 737. Letiště Gatwick je po Heathrow druhou nejvýznamnější základnou společnosti British Airways, která spolu se svými partnery létá z tohoto letiště do 127 měst v 66 zemích, což je více než z letiště Heathrow. Celkem British Airways nabízejí z Gatwicku přes 1200 letů týdně. Zajímavá je především nabídka spojů na transatlantických linkách do Severní Ameriky, kde British Airways létají z Gatwicku do 5 destinací: Atlanty, Dallasu/Fort Worthu, Houstonu Orlanda a Tampy, či do oblasti Karibiku: Antigua, Bermuda, Bridgetown, Grenada, St.Lucia, a Tobago. Cestujícím z Prahy na linkách British Airways se tak otvírá možnost použít letiště jako místo přestupu na další zejména transatlantické linky společnosti.

Také bmi baby, která oznámila obdobný záměr létat na stejné trase je na Ruzyni velmi známá. Tato nízkonákladová společnost sem létá již z Cardiffu, East Midlands, Manchesteru a nově bude vedle Gatwicku létat i z Teesside. Na lince na londýnské letiště Gatwick budou bmi baby operovat denně. Paradoxně zatímco Praha je pro tuto společnost běžnou součástí letové mapy na Gatwicku je nováčkem a právě Praha spolu s irským Corkem jsou prvními městy, do kterých bude bmi baby z Gatwicku létat.  EasyJet měl původně do Prahy z Gatwicku létat rovněž jednou denně letouny Boeing 737-300. Zájem zákazníků byl však tak velký, že záhy společnost posílila tuto linku o další spoj denně. Dosud tato společnost létala z Prahy do Londýna jen na letiště Stansted. V současnosti z Gatwicku nabízí easyJet spojení do 21 destinací zejména v západní Evropě.

Zahájení letů na Gatwick a ještě ostřejší konkurence na lince mezi Prahou a Londýnem přispěly k dalšímu snížení cen letenek na této trase. Bmi baby zprvu oznámily, že ceny jednosměrné letenky do Prahy začínají na 23,99 britských liber. Poté, co easyJet ohlásil zahájení letů z Gatwicku do Prahy, šly ceny bmi baby ještě o něco dolů – nová cena byla stanovena na 19,99 GBP. Snížení cen letenek oznámily rovněž British Airways, které od 28. března nabízejí letenky do Londýna za ceny od 2 990 Kč (bez letištních poplatků). Tato cena platí, jak pro lety na Gatwick, tak i na letiště Heathrow. Obdobně se zachovaly i ČSA. U obou společností je však dobré koupit si letenky v předstihu stejně jako u nízkonákladových společností.  Například na příští týden jsou k dispozici letenky do Londýna u British Airways i u ČSA za zhruba sedm až osm tisíc Kč. Velmi paradoxně jsou tak výrazně dražší než před zlevněním. Zatímco náš spolupracovník zhruba před měsícem kupoval zpáteční letenku z Londýna do Prahy dva dny před odletem u ČSA za 95 liber dnes stojí okolo 140 liber u British Airways je v průměru ještě o 20 liber dražší Obdobně to platí i u letenek koupených v Praze. Uvidíme jak se bude situace vyvíjet od vstupu nových aktérů. EasyJet ještě dnes nabízí některé lety zdarma pouze za cenu letištních poplatků.                                                         

/ per/