automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hobby

Z archívu

E-mail

 

 

Také se vám třesou ruce?

Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily. Je to způsobeno chvěním Vašich rukou. Řešení problému je strašně jednoduché, stačí použít stativ. Ale jako naschvál určitě sebou žádný nemáte. Komu by se také chtělo sebou stále vláčet těch několik kil navíc. Jinou možností, která odpovídá dnešní úrovni techniky, je použít dalekohled se stabilizátorem obrazu.

Málokdo v České republice zná firmu Canon jako dodavatele nejmodernějších technologií pro nejrůznější obory lidské činnosti. Fotoaparáty a dalekohledy samozřejmě z této skutečnosti těží a často u nich najdeme pokrokové prvky ojedinělé svým konstrukčním řešením. Nejinak je tomu u systému stabilizace obrazu pro dalekohledy. Canon Image Stabilizer je ve své kategorii nejen nejmenší a nejlehčí (jako jediný se vejde i do objektivu fotoaparátu), ale zároveň je i finančně dostupný široké vrstvě potenciálních zájemců.
Jedna z metod, jak zlepšit zobrazení dalekohledů, je zvětšit rozlišení (schopnost vidět detaily objektu). Avšak dokonce i dalekohledy s vysokým rozlišením trpí poklesem reálného rozlišení, jestliže je obraz nestabilní. Nestabilita obrazu vzniká většinou chvěním uživatelovo rukou. Větší zvětšení dalekohledu znamená větší pokles reálného rozlišení. Normální metodou prevence tohoto problému je použití stativu, ale to znamená ztrátu pohotovosti a přenosnosti dalekohledu.
Tuto nepříjemnost se výrobci snažili odstranit systémy stabilizace obrazu. Většina používaných tzv. pasivních metod využívá setrvačné síly, kompenzace pohybu rukou je založena na relativním pohybu vložených hranolů (hranoly jsou instalovány mezi objektivem a okulárem). Dalekohledy mají složitou konstrukci, jsou velké a těžké pro dlouhodobé nošení. Také jsou pro běžné uživatele velice drahé.
Rovněž firma Canon přišla na trh se svou variantou stabilizátoru. Vzhledem k bohatým zkušenostem z vývoje nových technologií se nespokojila  s velkým a těžkým systémem, ale vyvinula unikátní malý a lehký Image Stabilizer obsahující tzv. hranol s proměnným úhlem. Hranol s proměnným úhlem vzniká spojením dvou plochých folií, prostor mezi nimi je vyplněn kapalinou s velkým indexem lomu. Spodní folie je ze specielního filmu, který se volně rozšiřuje a zmenšuje. Protože úhel lomu tohoto hranolu se mění v souladu se změnou úhlu optické osy objektivu způsobenou vibracemi, obraz podaný uživatelovým očím je udržován v konstantní poloze bez chvění. Tímto způsobem lze dosáhnout stabilizace obrazu ve velkém dynamickém rozsahu.
Hranol ovšem není jediná část systému, nejdříve je nutné detekovat změny rychlosti klonění a klopení. K tomu slouží skupina gyroskopických senzorů a teprve zpracované signály řídí hranol s proměnným úhlem. Navíc je sledován úhel lomu a zpětný obvod optimalizuje pohyb hranolu. Vyloučí se tím reakce na pohyb dalekohledu, který není způsoben chvěním.

Dalekohled Canon 10x30 Image Stabilizer

Dalekohled Canon 10x30 IS je jedním z řady přístrojů využívajících pokrokové technologie Image Stabilizer. Na první pohled přítomnost stabilizátoru nepoznáme, jen na horní straně najdeme tlačítko navíc. Právě jím se stabilizace zapíná.
Její hlavní část, hranol s proměnným úhlem, je umístěn na levé i pravé straně objektivu, oba jsou propojeny spojovacím mechanismem. Řízení hranolu s proměnným úhlem zajišťuje analogový signálový procesor. Řídící senzory jsou vestavěny do středu dalekohledu, což zmenšuje jeho celkové rozměry. Toto řešení navíc dovoluje jednoduchou konstrukci, zajišťuje malé zatížení senzorů a zároveň přispívá k nízké spotřebě elektrické energie (v pokojové teplotě dalekohled Canon 10x30 IS pracuje 4 hodiny s AA alkalickými bateriemi a 12 hodin s AA lithiovými bateriemi). Základní konstrukční prvky stabilizátoru jsou zakryty pro zajištění ochrany optického systému před silnými vnějšími nárazy.
Další výhodou dalekohledu je použití, které odstraňuje zkřivení obrazu (zatímco část obrazu ve středu zorného pole je ostrá vždy, okrajové části mohou být rozmazané). Canon 10x30 IS je vybaven dvěma ???, které dávají obraz viděný skrz dalekohled ostrý a jasný od kraje ke kraji.
Zvětšení dalekohledu je, jak sám název napovídá, desetinásobné, průměr objektivu 30 mm. Zorný úhel je 6 stupňů, pokud pozorujeme objekt z 1 000 m, je zorné pole široké 105 m. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 4,2 m. Objektiv je tvořen 2 prvky v 1 skupině, okulár 5 prvky ve 4 skupinách. Vnitřní povrch objektivu i okuláru pohlcuje nežádoucí světelné odlesky a přispívá k vysoké kvalitě obrazu. K napájení slouží dvě AA baterie. Rozměry 150 x 127 x 70 mm (d x š x v) a hmotnost 600 g nebrání pohodlnému nošení v terénu.

Canon 12x36 IS a Canon 15x45 IS
Oba dalekohledy mají obdobné konstrukční řešení, představují světelnější přístroje s větším zvětšením. Výhodou je použitelnost v dešti. Požadovaná úroveň kompenzace obrazu je u nich počítána pomocí mikroprocesorového obvodu. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je u modelu 12x36 IS 3,4 m, u modelu15x45 je 6 m. Zorné pole odpovídajícím způsobem pokleslo na 98 respektive 78 m. Svojí hmotností 890 a 1020 g dalekohledy opět nepředstavují příliš velkou zátěž pro všechny milovníky přírody.

 

 

15x45IS

12x36IS

10x30IS

zvětšení

15

12

10

vstupní pupila

45 mm

36 mm

30 mm

výstupní pupila

3 mm

3 mm

3 mm

zorný úhel

4,5

5,6

6,0

zorné pole z 1000m

78 m

98 m

105 m

nejkratší zaostřitelná vzdálenost

6,0 m

3,4 m

4,2 m

kompenzační úhel

+- 0,7

+-0,9

+-1

rozměry (délkaxšířkaxvýška)

185x141x73 mm

169x141x73 mm

150x127x70 mm

hmotnost

1020 g

890 g

600 g

 

 

Další články v rubrice hobby

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.

Autodráhy, hračky pro každého
K oblíbeným hračkám nejen malých kluků patří již po několik desetiletí autodráha. Je založena na velmi jednoduchém principu. Dvě nebo i více aut poháněných elektromotory se prohání po okruzích všemožných tvarů.