automobily | sport | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 5.12.2010

E-mail 

 

 

 

 

Testy Netbooků 10“ „Dvoujádra“ vyhrála na plné čáře


Vyšlo i v deníku Právo 13.12.2010

Je až neuvěřitelné, že zatímco ještě před necelým rokem stály netbooky s procesorem se dvěma jádry výrazně víc než ty běžné „jednojádrové“, dnes již je možno je získat v běžné cenové kategorii 9 až 12 tisíc Kč, tak jako  jednojádrové klasiky. Test ukázal, že výrazně výkonově  této cenové kategorii vládnou a v některých vlastnostech se začínají stále více podobat notebookům. Nejvíce jsme však ocenili nejen rychlejší práci, ale také například možnost nainstalovat 64 bitové „sedmičky“. Právě operační systém je tu velmi důležitý. Tedy konkrétně sladění OS s možností procesoru. A to nejen u jednojádrových Netbooků. Zde paradoxně můžete mít například se „starými“ Windows XP v některých oblastech  větší možnosti a komfortnější práci než s novými, ale poměrně dost očesanými Windows 7 starter. Naopak zcela bezkonkurenčně nejlepší byly klasické „sedmičky“ home premium. Ale i tady platí, že jim procesor musí „stačit“ Jinak je práce na netbooku velmi pomalá a výhody malých rozměrů nenahradí nemožnost byť jen trochu seriozní práce. Na druhou stranu jsme byli až překvapeni obrovským množstvím netbooků například  v hotelích v mořských letoviscích a to nejen u mladších uživatelů, ale především i u seniorů.

Jak jsme vybírali

Při výběru jsme se drželi především stanovené cenové kategorie. Oněch 9 až 12 tisíc Kč, tedy nejobvyklejší cenovou kategorii na našem trhu, jsme překročili pouze jednou. A to proto, že zatímco pro HP jsme plné Windows 7 Home premium kupovali, u  Lenova bylo součásti dodávky. Ostatní modely měly výrazně levnější  OS. Vzhledem k často srovnatelné ceně jsme do výběru  zařadili Netbooky jak s jednojádrovými, tak i dvoujádrovými procesory. Hledali jsme také modely, které se něčím výrazně odlišují. Nejen hardwarově, ale například i v kombinaci s operačnímy systémy. Zvolili jsme i jeden model bez operačního systému a to HP Mini. Domnívali  jsme se, že i přes nejlepší rozlišení, tohoto „hápéčka“, největší pevný disk či dvojnásobnou paměť bude vzhledem k nutnosti dokoupit rozumný OS za více než 2 tisíce Kč /Home premium/ pro něj cenovou  nevýhodu. Praxe však ukázala, že chcete-li  Netbook jen trochu rozumně používat a jste-li zvyklí na Windows, pak je podle našeho názoru dobré u slabých procesorů používat třeba i „ixpéčka“ a u silnějších dvoujádrových Windows 7 Home premium. Protože je za „startery“ dříve či později stejně budete chtít vyměnit. Domníváme se, že startery mají některá nesmyslná omezení a i přes různé průběžné úpravy degradují  zbytečně celý Netbook.

Hvězda zvaná N550

V současné době je zřejmě nejlepším řešením pro Netbooky. Oproti jednojádrové klasice jako je například N450 je sice „pětsetpadesátka“pomalejší ale díky dvoujádru zvládá většinu operací rychleji.  Dvoujádrový procesor Atom N550 je mnohem jednodušší ale také mnohem úspornější než větší dvoujádrové procesory do Notebooků. V základu má i jednodušší integrovaný grafický čip, což ale výrobci řeší přídavným grafickým akceleračním čipem na základní desce či grafickým čipem od Nvidie. Dvoujádrový Atom N550 procesor s frekvencí 1,5 GHz  není sice žádným super rychlíkem oproti procesorům ve větších počítačích, ale v třídě Netboků podle našich zkušeností momentálně válcuje vše ostatní. Jeho velkou předností je relativně velmi nízký odběr energie. Což ve spojení s šestičlánkovými bateriemi umožňuje velmi slušnou pracovní výdrž. Jak jsme si podrobně prověřili, s rezervou pracuje v různých režimech 5 šest hodin /aniž by se optimalizovala nastavení pro dlouhou výdrž. A co je také velmi podstatné díky pasivnímu chlazení není závislý na optimální podložce, tudíž s ním s ním můžete pracovat třeba v posteli. A to jsou například vlastnosti, se kterými má průměrný aktivně chlazený Notebook  velmi často problémy.

HP Mini 5103                      (Alza)   cena:  8783 Kč

Procesor: Atom N550
Ram: 2GB
Display: 10.1“
Rozlišení 1366x768
Pevný disk: 320GB
Baterie Li-Ion 6 článků /66Wh/
Komunikace Bluetooth, Wifi, Ethernet 10,100,1000 Mbbs
OS: není

Hliníkový rám displeje spolu s hliníkovým pouzdrem Netbooku působí nadčasovým dojmem. Velmi malé a dokonale zpracované detaily pak vytváří pocit jisté exluzivnosti. Tento velmi zajímavý design trochu kazí  rámeček kolem displeje, který je zbytečně robustní a displej v něm působí menší než ve skutečnosti je.  Rozlišení 1366x768 je nejvyšší ze všech testovaných modelů. Matný povrch zaručuje dobrou čitelnost bez zbytečných reflexů. Klávesnice je příjemná s dostatečnými mezerami mezi jednotlivými písmeny. To nejlepší se však ukrývá uvnitř. Dvoujádrový procesor Intel Atom N550 dodává s přispěním dvougigové Ram velmi slušný výkon. Také pevný disk o velikosti 320 GB  je největší ze všech testovaných Netbooků. I když operační systém Windows Home Premium bylo nutno dokoupit za 2299 Kč ukázalo se, že vzniklá kombinace je v této třídě absolutní špička a výsledná cena těsně přes 11 tisíc Kč není nijak přemrštěná.

Výhody: nejvyšší rozlišení v testu, dvoujádrový procesor, příjemná klávesnice největší pevný disk
Nevýhody: operační systém není součástí
Hodnocení:     vítěz testu

-----------------------------------------------------------------------------

  Samsung  N210          (ATComputer)  cena:  9 699 Kč 

Procesor: Atom N450     1,66 Ghz                  
Ram: 1GB
Display: 10.1“
Rozlišení  1024x 600
Pevný disk: 250 GB
Baterie Li-Ion  /66Wh/
Komunikace Bluetooth, Wifi, Ethernet  10/100 M

Na první pohled dobře dílensky zpracovaný Netbook, který se nepodbízí různými módními prvky. Jeho design je vyvážený. Rámeček kolem displeje je podobně nadmíru mohutný jako u HP, tady to však konstruktéři vyřešili elegantně zalomenou hranou s odlišným povrchem, čímž tuto část výrazně opticky odlehčili. I když  klávesy jsou menší než u konkurence, mají mezi sebou větší mezery, podobně jako Asus či HP a nejsou tedy problémem i pro uživatele s širšími prsty. Z hardwarového vybavení model nevyniká žádnou viditelnou zvláštností. Má jednojádrový dost pomalý procesor N450 /nejpomalejší v testu/ a bohužel tak jako i většina ostatních modelů Windows 7 Starter, na které se nám ani po delší práci nepodařilo zvyknout. Výhodou naopak je správa energie. Velmi dobrá 66Wh baterie s velmi kvalitní regulací patřila ke špičce ve výdrži. Škoda jen pomalejšího procesoru při použití například s N550 by díky dobrému designu a velké výdrži patřil ke špičce.

Výhody: dobré dílenské zpracování, zajímavé detaily, dobrá výdrž baterie
Nevýhody: pomalý procesor, méně přesvědčivý poměr cena výkon
Hodnocení:     uspokojivý

----------------------------------------------------------------

Lenovo IdeaPad S 10              (ATComputer) cena:  12 869 Kč

Procesor: Pineview N475 1,83 G
Ram: 2048 MB
Display: 10.1“
Rozlišení 1024x600
Pevný disk 250G
Baterie: Li-Ion 4 články
Komunikace: Bluetooth, Wifi, Ethernet 10/100 Mbbs
OS: WIN7 Home Premium

Nenechte se mýlit. Procesor Pineview není nic jiného než starý dobrý Atom druhé generace. Je jediným netbookem s  jednojádrovým procesorem, který se přiblížil  v testu tam, kde  jinak s přehledem vládly dvoujádrové modely. Je sice pomalejší než N550, naopak výrazně rychlejší než dnes již klasická N450. Tento model přes svoji vyšší cenu má však i  předností. Jestliže jsme v úvodu uváděli, že jsme vybírali modely, které se v některých vlastnostech odlišují, pak u tohoto Lenova to platí opravdu v míře vrchovaté. Tvar obrazovky je přes obdobně velkou plochu výrazně odlišný od všech ostatních. Je protáhlejší a naopak nižší. Takto řešená obrazovka nám velmi vyhovovala, díky tomuto formátu však nezbylo již moc místa na Touch pad a pracovat na něm dvěmi silnějšími prsty nebyla žádná legrace. Výborně je zde řešen dotykový displej. Je citlivý a pracuje se s ním dobře. Robustně a kvalitně  působí kloubový mechanismus, který dělá z IdeaPadu tu netbook, tu klasický Tablet podle potřeby. Je jediným modelem, který je v základu vybaven Windows 7 home Premium . Naopak dotykový systém není propracován tak dobře jako například u Applu. Neuchvátila nás ani slabá baterie, průměrná grafika, či vysoká cena. Nicméně když jsme odečetli hodnotu Home Premium, tak jsme se rázem dostali lehce nad deset tisíc. 

Výhody: velmi zajímavá konstrukce, Home Premium
Nevýhody: ne zcela optimální dotykový systém, slabá baterie, vyšší cena
Hodnocení:     dobrý
---------------------------------------------------------------------

Asus 1015 PN                       (ATComputer)   cena: 9872 Kč

Procesor: Atom N550
Ram: 1G          
Display: 10.1“
Rozlišení 1024x600
Pevný disk: 250 GB
Baterie Li-Ion 6 článků /66Wh/
Komunikace Bluetooth, Wifi, Ethernet 10/100, M
OS:  Windows 7 starter

Asus má jednu v této oblasti jednu z největších nabídek na trhu. Základem je i zde dvoujádrový procesor Intel N 550. Pro tento model je však charakteristická především nadstandardní grafika. Tento model má instalovanou především v této třídě nejlepší grafickou kartu Nvidia. Můžete tak přepínat mezi použitím grafiky procesoru nebo přepnout na Nvidii. To je výhodné například na hry, ale i pro náročnější grafické zobrazení. Líbil se nám i design Touchpadu decentně ohraničený od okolí drobnou linkou. Škoda jen, že tak jako některé další modely i tento používá  Windows 7 starter. Také rozlišení pouhých 1024x 600 se nám zdá hodně málo. Přestože kromě HP jej mají všechny zúčastněné modely, zvláště zde ve spojení s nejlepší grafickou kartou v testu je to dle našeho názoru škoda. Přesto však v tomto testu patřil model 1015 k nejlepším. 

Výhody: pěkný design, výborný procesor,silná grafika
Nevýhody: operační systém.
Hodnocení:     velmi dobrý
-------------------------------------------------------------------

Acer Aspire One D255     (ATComputer) cena:   8 840 Kč

        

Procesor: Atom N550
Ram: 1GB
Display: 10.1“
Rozlišení : 1024x600
Pevný disk: 250 GB
Baterie Li-Ion 6 článků /66Wh/
Komunikace Bluetooth, Wifi, Ethernet 10,100,1000 Mbbs
OS:  Windows 7 Starter

Také Acer Aspire One D255 se může pochlubit momentálně nejlepším a nejrychlejším procesorem Atom N550. U tohoto modelu Aceru vsadili na kombinaci dvou operačních systému, hlavního Windows 7 Starter v kombinaci alternativním operačním systémem Google Android. Zatímco z počátku máte pocit, že je to zajímavá volba, později jsme došli k závěru, že Android v Netbooku je zatím jen hračkou, která by však později mohla být alternativou nejen pro mobilní telefony. Co se týká designu, tak zde Aspire naprosto nezklamal. Dokonce někteří testující jej volili v této oblasti jako jasnou jedničku. Bohužel až na procesor N550 nebyl však po technické stránce nijak výjimečný. Paměť pouze 1GB, OS Windows Starter, pomalý pevný disk. Naopak po přidání paměti a nahrazením lepším operačním systémem může velmi dobře sloužit svým uživatelům.

Výhody: přepínání operačních systémů,design, dobrý procesor
Nevýhody: operační systém, pomalý disk
Hodnocení:     dobrý

Petr Řezáč