automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

20.11. 2009
aktualizováno

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravé sezení, ergonomické židle. 


U pracovních stolů a počítačů trávíme stále více času, a to nejen v práci, ale i v domácím prostředí. Dlouhé sezení není pro člověka příliš přirozenou polohou. Primárně je človek přizpůsoben k vzpřímené poloze a poloha v sedě sloužila dříve především k odpočinku. Časy se ale mění a člověk je tvor nejen přizpůsobivý, ale také inteligentní, a proto vymyslel ergonomické židle a křesla, aby jeho tělo trpělo co nejméně.

Ergonomické židle zajištují dynamické sezení (sezení, kdy se tělo určitým způsobem stále namáhá a není strnulé v jedné poloze), tedy možnost změny polohy trupu za podpory zad. U kvalitních židlí můžete nastavit přítlak zad dle vaší váhy, sedák je anatomicky tvarovaný, můžete nastavit i jeho hloubku a výšku. Opěrák také nezůstává pozadu a je tvarován a nastavitelný. Výškově nastavitelné područky by také neměly chybět a výhodou je i hlavová regulovatelná opěrka, kteréu využiete při chvílích relaxace, či jen přemýšlení.

Zdravotnické statistiky ukazují, že téměř sedmdesát procent naší populace má zjevné potíže s páteří, přičemž tohle procento stále roste a problémy s páteří se objevují již v útlém věku. Vedle nedostatku pohybu je za hlavní příčinu považována nevhodná volba sedacího nábytku, s čímž souvisejí i špatné sedací návyky. Nesprávná poloha při sezení může vedle problémů s páteří způsobovat i bolesti hlavy, nedostatečné dýchání a v neposlední řadě i problémy se zažíváním.

Při výběru židle je ideální vyzkoušet, jak vám která bude vyhovovat, což se vám například při objednávání přes internet moc nepodaří. My jsme otestovali dvě ergonomické pracovní židle (přesněji židli a křeslo). Obě jsou od firmy, která se na zdravé sezení specializuje – firmy AZ Toral. Tato firma nás zaujala nejen velmi širokou nabídkou, ale i nadstandardní záruční dobou i možností si bezplatně půjčit židli po dobu jednoho týdne na vyzkoušení. Při objednávání zde můžete zvolit různé potahové látky – vybírat můžete barvu i druh.

Otestovali jsme:

Kancelářská židle Sapphire     cena: 5 290 Kč (cena bez područek)

My jsme byli s touto židlí velmi spokojeni. Již po měsíčním používání začali ustupovat bolesti zad, testujícího a židli si velmi pochvaloval. Veškeré uvedené možnosti nastavení fungovaly a fungují bezvadně bez poruch či problémů. Vzhledem k tomu, že testujeme dlouhodobě, tak po dvou letech intenzívního používání konstatujeme, že židle je stále v pořádku, neporouchala se, funguje stále bezchybně. Sedák i opěradlo nedoznaly žádné změny, nejsou prosezeny, či jinak poškozeny. Potahová látka Microfibres vypadá stále jako nová, z čehož plyne, že je opravdu kvalitní.  Tuto židli bez jakýchkoliv výhrad  doporučujeme.

Hmotnost:

13.2 kg

Celková výška:

100-115 cm

Celková šířka:

58.5 cm

Hloubka sedáku:

47 cm

Výška sedáku:

40-50 cm

Nosnost:

120 kg

Záruka:

3 roky

kancelářská židle vhodná hodná k dlouhodobému sezení, hlavně pro práci s počítačem. Sedák i opěrák jsou vyrobeny z vysoce kvalitní PU pěny, která si zachovává tvarovou stálost.

mechanismus - kvalitní synchronní mechanismus s tlačítkovým ovládáním a posuvem sedáku pro nastavení hloubky, s nastavením síly protiváhy a aretací v několika pozicích, záruka na mechaniku 60 měsíců.

opěrák - ergonomicky tvarovaný, vyrobený z vysoce kvalitní PU pěny, výškově stavitelný mechanismem up-down

sedák - ergonomicky tvarovaný, vyrobený z vysoce kvalitní PU pěny, výškově stavitelný plynovým pístem, hloubkově nastavitelný

bederní opěrka - výškově stavitelná zároveň s opěrákem

kříž - černý, plastový

područky – výškově nastavitelné

Kancelářské křeslo DAKTYLO   cena: 20 111 Kč ( v provedení kůže)

Toto ředitelské pracovní křeslo se v dlouhodobém testu také velmi osvědčilo. Kromě toho, že vypadá velmi exkluzivně, tak i jeho veškeré vlastnosti odpovídají těm, které deklaruje prodejce. Sezení je velmi příjemné, i zde ustoupily různé obtíže z předchozího nesprávného sezení. I toto kředlo vypadá po dvouletém používání jako nové, během testu jsme neobjevily žádné závady. I toto křeslo doporučujeme.

Hmotnost:

23 kg

Celková výška:

138-145 cm

Celková šířka:

59 cm

Šířka sedáku:

52 cm

Hloubka sedáku:

52 cm

Výška sedáku:

44-50 cm

Nosnost:

120 kg

Záruka:

3 roky

mechanismus - komfortní houpací s aretací polohy a nastavením tuhosti přítlaku opěráku

opěrák - vysoký s polohovacím válečkem pod hlavu, ergonomicky tvarovaný, vzdušné čalounění, čalounění plastových krytů

sedák - široký, ergonomický se vzdušným čalouněním, prodloužený sedák o 4 cm, výškově nastavitelný plynovým pístem

opěrka hlavy – ano

bederní opěrka - pevná (tvarovaný opěrák)

kříž - dřevěný, možnost výběru odstínu moření

područky - dřevěné, pevné, možnost výběru odstínu moření

kolečka - možnost výběru mezi plastovými na měkkou podlahu nebo pogumovanými na tvrdou podlahu

Olga Kábová

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.