automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

5.12.2008

E-mail

 

 

 

 

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu


Nikdo zatím nevymyslel nic lepšího. Krása přírodních materiálů nechá málo koho v klidu. Dřevo je totiž famózní materiál, který provází lidstvo od nepaměti. Po mnoho let se jej zvláště v masivní podobě v různých oborech snaží odborníci zaměnit za něco jiného. Nejen levnějšího, ale také stabilnějšího.  Až na malé výjimky se pak po čase opět ke dřevu vrátí. Především proto, že bydlení v přírodním masivním dřevu má mnoho výhod a jen velmi málo nevýhod.  Nikde to neplatí více než u nábytku. Ne, že by ten mohl být pouze z masivu, ale dříve či později zjistíte, že všechny ostatní alternativy už nejsou to pravé. 


Ještě nejlepší kombinací je nábytek dýhovaný, je stabilnější, dá se více standardizovat, ale alespoň dle mého názoru to stále není to pravé. Kromě vzhledu, který může jakákoliv náhražka jen těžko překonat, jsou to i další vlastnosti, ve kterých je dřevěný masiv nedostižný. Například po zdravotní stránce. Žádný formaldehyd, či jiné nežádoucí látky. Masiv je ve větší míře také výrazně robustnější a v neposlední řadě se dá podstatně snadněji renovovat. Pakliže má ten správný design, stačí pouze odstranit vrchní vrstvu a během krátké doby můžete „vykouzlit“ zcela nové variace, které váš nábytek výrazně omladí. Změnit se dají i odstíny, či jiné povrchové úpravy.

Nejen pěkné, ale i zdravé

Samozřejmě hlavní výhodou dřevěných materiálů je nejen jejich krása a vůně, ale jak již bylo řečeno i praktičnost a dlouhá životnost. Dřevo je velmi porézní materiál schopný přijímat a poté vydávat poměrně velké množství vlhkosti z okolního prostředí. Má proto pozitivní vliv na mikroklima v interiéru. Jeden centimetr krychlový dřeva může při teplotě 20 0C absorbovat a uvolňovat 25 mg vody při změně své vlhkosti od 7 do 13 %. Dřevo se tak stává do jisté míry regulátorem kolísavého stavu vlhkosti v interiéru.

Dřevo je svým způsobem i ukazatelem zdravého prostředí. Změny ve struktuře dřevěného nábytku mohou napovědět o nežádoucích změnách v prostředí naší domácnosti. Zvětšování spár, tvarové změny nebo dokonce praskliny signalizují, že v místnosti není příznivé klima pro nábytek, tím pádem ani pro člověka. Tyto změny může vyvolat jak suché tak i přespříliš vlhké prostředí. Například i dřevěný nábytek tak může být tedy spolehlivým ukazatelem zdravého prostředí, ve kterém žijeme a pozorování případných změn nám napovídá, že není v naší domácnosti něco v pořádku.

Zcela ideální je však nebýt jen obklopen dřevěným nábytkem ale  bydlet i v dřevostavbě zařízené masivem. Interiér je pak neobyčejně teplý velmi, estetický a útulný. Odborníci se shodují i v tom, že  působí velmi pozitivně na psychiku člověka. 

Dřevěné domy navíc velmi dobře splňují ta nejpřísnější kritéria tepelné izolace a pokud je dřevostavba dobře provedena a posléze udržována, tak je její životnost velmi dlouhá. Dokladem toho jsou stavby v Japonsku ze 7. stol. n. l. Také u nás nalezneme stavby, které toho hodně pamatují. Patří k nim například Slezský dům (snad největší roubený dům v ČR) v Karlově Studánce, který je součástí lázeňského komplexu postaveného v letech 1803 – 1893. Dřevostavbám se budeme podrobně věnovat v dalších dílech, naším dnešním tématem je především masivní dřevěný nábytek.  Pátrali jsme v nabídce českého trhu a objevili českou firmu, která vyrábí nábytek z masivu ve velmi širokém sortimentu za slušné ceny.

UNIS–N

Je jednou z nejvýznamnějších českých nábytkářských firem v oblasti výroby z masivního dřeva. Ne, že by nebyly i další firmy, které by s obdobným materiálem pracovaly. Rozdíl je především v tom, že často je tato výroba pouze okrajová. Většinou pouze přední části nábytku, dveře či čela zásuvek. Naopak ve společnosti UNIS-N, která sídlí v Sedlčanech, se vyrábí stylový nábytek výhradně z masivního dřeva.

Sortiment výroby je velmi široký. V Sedlčanech jsme se byli osobně podívat (z návštěvy můžete vidět pod článkem malou fotoreportáž) a můžeme potvrdit, že se zde jedná opravdu o ryze českou výrobu. Sortiment zahrnuje vše, na co jen pomyslíte. Celodřevěné stoly a židle, kuchyňské skříňky, kredence, komody, skříně, postele, předsíňový nábytek, truhly, psací stoly, knihovny, vitríny, lavice a mnoho dalšího sortimentu. Žádný kompromis, žádné zadní desky ze sololitu či jiné náhražky jen proto, že na některé části je méně vidět. Veškeré součásti jsou dřevěné (z masivu), i dna zásuvek. Mimo jiné se zde nedělají pouze jednotlivé kusy či soupravy, ale i celé rozsáhlé projekty. Například renovování hotelů (hotel Felicity ve Špindlerově mlýně, hotel U Radnice v Lounech) či další desítky penzionů a hotelů v Čechách. Většinou je použitým materiálem smrk, někdy borovice či jiné dřeviny.

Jak nábytek ošetřit

V Unis-N  nábytek z masivu  ošetřují kvalitními přírodními ekologickými vosky OsmoColor, které pocit z krásy dřeva ještě umocní. Tato technologie má několik velmi specifických prvků. Vosk se vtírá do jednotlivých pórů, tzv se vmasíruje do dřeva, podobná vrstva zůstane i na povrchu. V případě použití transparentních vosků tak zůstává nebo se ještě více zdůrazní kresba. Tyto nátěry harmonizují s různými druhy dřeva a dodávají jim zcela individuální vzhled – aniž by přitom omezovaly jeho pravý charakter. Rozmanitost barev je tak velmi vyvážená. Tyto nátěry na dřevo jsou založeny na přírodních olejích a voscích. Rostlinné suroviny se čistí a zušlechťují v několika náročných procesech, jsou nezávadné pro člověka, zvířata a rostliny.

  

Výhodou této technologie je nanášení pouze jedné vrstvy což je rychlé i úsporné a při troše praxe i relativně snadné, tedy použitelné i při renovaci vašeho staršího nábytku. Další výhodou je fakt, že dřevo dýchá a přitom je odolné vůči skvrnám od kávy, vína a jiných tzv. domácích chemikálií.  Tato kombinace masivního dřeva a přírodních vosků zaručuje příjemné, teplé, zdravé a pryskyřicí provoněné bydlení.

   

Ekologické laky

My jsme  použili další variantu vhodnou pro větší zátěž. Jako výchozí nábytek jsme použili židle Dona a desku kuchyňského stolu o síle 3 cm a průměru 120 cm. Vše bez povrchové úpravy. Protože jsme nábytek doplňovali do staršího interiéru, použili jsme kombinovanou technologii povrchové úpravy. Šlo nám za prvé o to, aby byl nový nábytek co nejpodobnější odstínu kuchyňské linky, kterou jsme pouze oživili jedním nátěrem bezbarvého ekologického laku Eukula Strato. Za druhé, pokud jde o  masivní kulatý jídelní stůl, tak tady jsme mimo jiné preferovali kromě odstínu i možnost značné zátěže povrchu. Jako základ pro zvolení odstínu jsme použili lihové mořidlo, které jsme namíchali do potřebného odstínu. Nebylo to však tak jednoduché jak se může  na první pohled zdát. Především proto, že po finálním nátěru zátěžového bezbarvého laku se výrazně změnil původní odstín. Nejen vzhledem k tomu, že žádný bezbarvý lak není  barevně zcela neutrální, za druhé jde o jiný stupeň lesku respektive matu. Zatímco lihové mořidlo je v hlubokém matu, výsledný povrch bezbarvého laku „Eukula Strato“ je hedvábný  a jeho odraz světelných paprsků jiný. Proto bylo nutno udělat testy na kontrolní vzorky identického dřevěného materiálu. Po upřesnění potřebného poměru byla na vrstvu mořidla nanesena oddělovací vrstva a dvě vrstvy finálního laku. Veškerý materiál je ekologický vodou ředitelný. Mezi jednotlivými vrstvami jsme prováděli jemné dobroušení. Tato technologie je obdobná jako u profesionálního lakování parket. Jak během samotné práce tak i později při používání se díky tomu do prostoru nevylučovaly žádné škodlivé látky. Výsledný efekt? Po každé etapě se plocha stolu rovnala až vytvořila rovnoměrnou strukturu.

      

Co je lepší

To nejlepší je pro obě povrchové úpravy stejné, tedy masiv. Obě varianty je možno v podstatě kdykoliv předělat upravit změnit odstín či upravit. Zatímco na  systému moderních vosků jako je OsmoColor se nám velmi líbilo výrazné zachování původních vlastností dřeva, u druhé technologie  je vynikajícím  fenoménem jistá nezničitelnost. Také celistvá a rovnoměrně matná, či polomatná plocha spojená s výraznou možností zátěže může mít pro mnoho lidí přednost. Tedy 1:1.  

   

   

   

  

/ok/
foto z výroby - /per/

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.