automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

rybářství

10.9.2001

E-mail

  

 

 

Rybářství 

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
TiCA  zvyšuje útok

Hobby

autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

Také se vám třesou ruce? - dalekohledy?
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

 

 

Vybíráme rybářské „náčiní“

Také prut ve znamení univerzálu

Už to vidím jak si ortodoxní  rybáři říkají, co to je za „hloupost“ univerzální prut, to je ještě horší než univerzální naviják. Tak tedy dobře. Univerzální prut je sice problematičtější, nicméně určitý kompromis lze učinit i zde. Vycházejme  tedy z toho, že prut by měl být tak robustní, aby bylo možno na něj ulovit  velkého kapra, a zároveň  tak citlivý a relativně lehký, aby bylo možno s ním „provozovat“ přívlač. 

Tedy v případě, že chceme kombinovat přívlač a chytání na položenou, pak teleskop není nejvhodnější. Dělička se zatížením 40 až 60 g by mohla do jisté míry splnit tuto kombinaci i když na přívlač bude zbytečně tužší a naopak na velké kusy bílé ryby naopak zbytečně jemný, ale jako základ pro začátek to lze a většinu ryb s takovýmto prutem při troše štěstí vytáhneme bez problémů. Aby i materiál byl co nejuniverzálnější je lepší použít kombinaci uhlíku, který je opleten kevlarovou či jinou „punčoškou“. Tato kombinace  zmírňuje možnost prasknutí prutu . Právě prut z čistého  uhlíku  je totiž často velmi náchylný k „destrukci“ a to třeba i po relativně velmi malém nárazu. Jestliže opravdu budeme chtít často střídat přívlač a položenou pak se domnívám, že ideální velikost prutu je kolem třech metrů. Zvláště, pakliže budeme přívlač provozovat ve stísněných  poměrech. Se břehy zarostlými  stromy. Samozřejmě tam by se hodil i kratší „ přívlačák“ Naopak ten by při chytání bílé ryby působil „jako párátko“. Avšak i zde platí staré české přísloví, že “ kdo umí ten umí „  a technika je jenom prostředkem.

A jak je to s teleskopickými pruty. Většina rybářů, kteří se domnívají, že jsou „in“ na dotaz co teleskop reaguje lehkým  pousmáním v případě, že vás od nákupu teleskopického prutu rovnou nezrazují. Byly však doby, kdy tomu bylo naopak a divně působil ten, který prosazoval děličky. Tak tedy můj názor je takový, že sice děličky mají většinou některé vlastnosti lepší než teleskopy, na druhé straně ne však o tolik, aby bylo možné přehlédnout i výhody teleskopů. I tady platí, že dobrý výrobek je dobrý a to především použitým materiálem a celkovou konstrukcí.
Snadno se tak může stát, že vynikající teleskop může být lepší než průměrná dělička. Říkám to proto, že právě podobné zkušenosti jsem nedávno získal při vzájemném porovnávání  teleskopu Black Panther /podrobné zkušenosti uveřejním v blízké době/ a průměrné děličky. Kromě toho, že Panther  má výbornou citlivost a zároveň je dostatečně silný, jeho kouzlo  vychutnáte nejlépe tak jako ostatně i u ostatních teleskopů, při transportu. Zatímco běžné teleskopy  není problém umístit do kufru, u běžné dvoudílné děličky je to samozřejmě náročnější. A to nejen vzhledem k délce, ale především i k možnosti zamotání vlasce či zapíchnutí háčků do interiéru v lepším případě, v horším do těl spolucestujících.  Samozřejmě existuje i možnost návazce s háčkem či háčky pokaždé „demontovat“.  Určitým kompromisem je třídílná dělička. Ta většinou má sice velmi výhodnou transportní délku avšak díky třem dílům je mezi dvoudílným prutem a teleskopem. Ideální by samozřejmě byl jednodílný prut avšak zde už by transport většině rybářům činil opravdu veliké problémy.

Jestliže se rozhodneme, že pravděpodobně v nás v nejbližší době touha po přívlači nezvítězí, můžeme koupit prut či pruty na položenou „ /na těžko/. A zde již kompromisy nemusí být  zdaleka tak velké. Ideální délka  prutu  je daná podmínkami na břehu a tím zdali budeme spíše chytat na řece nebo na rybníce. Každopádně takovýto  univerzál by měl být  dlouhý okolo 3,30 m až 3,80 m. 

Petr Řezáč