automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

rybářství

20.6.2002

E-mail

  

 

Rybářství 

 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

 

 

Hobby

autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice


 

 

D.A.M. Panther 80

aneb proč je můj nejoblíbenější rybářský prut teleskop

I když  sezóna ještě není  v plném  proudu,  prázdniny kdy budou břehy rybníků a řek obleženy milovníky rybolovu se  nezadržitelně blíží. Mnoho rybářů přemýšlí jak se co nejlépe vybavit  a  jaké „nádobíčko“ bude  nejlepší. 

Samozřejmě nedůležitější součástí rybářského „nářadí“ jsou pruty. K oblíbeným diskusím proto   patří klasické  téma, teleskop či dělička? Zvláště poslední dobou naprostá většina diskutujících  se na zastánce teleskopů kouká trochu „z patra“  pakli ,že  tuto debatu vůbec připustí. Argumenty jsou  jasné. Lepší akce a  větší kontakt s rybou také některé další vlastnosti jasně dávají za pravdu zastáncům  dělených prutů.
Sebelepší děličky mají totiž přes všechny nesporné výhody přece jenom i jednu zásadní nevýhodu. Jsou totiž podstatně hůře manipulovatelné. Hůře se přepravují, hůře se schovávají v autě před případnými zloději, často se kvůli ním musí v menších autech manipulovat se sedadly, nehovoře o tom že, když balíte večer po tmě děličku tak se balí  podstatně hůře než obdobný teleskop. Ale zpátky k tématu.  Nespornou výhodou teleskopických prutů je především  jejich minimální nárok na přepravovaný prostor. Právě transportní délka  prutů je většinou limitující součástí vaší výbavy a proto je dobré volbu zvážit i z tohoto hlediska.

Stoprocentní řešení neexistuje

Pod vlivem „vědeckých“ poznatků a jednoznačného názoru odborníků jsem se před časem rozhodl , že jediný možný prut na který se dá chytat je pořádná dělička. Volil jsem třídílné  protože jsem tušil že dvoudílné by byly v praxi transportně  náročné. Záhy jsem však dospěl k názoru že  žádná sláva to není ani s třídílným. Začalo to hned první den tím,  že  jsem málem zničil špičky prutů ještě v baráku o jakési podivně nízké dveře. Také fáze nakládání mne moc neuspokojila. Vzhledem k tomu že nás jelo více nedalo se odklopit zadní sedadlo protože minimálně jeden člen by musel za autem utíkat. Po krátké improvizaci jsme se do auta  poskládali. Chytali jsme až do tmy. Když jsme se rozhodli že balíme, začal jsem „děličky dělit“ vlasec dotahovat a povolovat  abych vše složil tak aby to ještě bylo někdy použitelné. Myslel jsem si že jsem nešikovný, že mi to dlouho trvá. Pouhý  pohled na mé kamarády u mžourajících baterek mne však přesvědčil že na tom nejsou o mnoho lépe. Akorát známý rebelant Franta který proslavený  tím že  prohlašuje že ho vynikající akce děliček vůbec nezajímá či  že kdo umí ten umí, několika nenáročnými pohyby pohmatu bez světla složil své teleskopy. Osmikilový kapr kterého pak vyndal s vezírku jako jediný  úlovek naší čtyřky dal jeho slovům dost slušnou váhu.

       

Pár dní potom jsem jel na ryby sám. Zadní sedadlo jsem měl sklopené a vše bylo bez problémů. Cestou jsem dostal hlad. Zastavil jsem u malebné hospůdky a snažil myslet jen na kulinářské požitky. To však do okamžiku než jsem zjistil že se mé krásné  děličky  zalíbily jakémusi pobertovi, který se vehementně k ním dobývá do auta. I když se na štěstí pro mne, o ně nehodlal prát, pěkně mně to naštvalo. Jsem v podstatě líný a mám rád svůj klid. Začal jsem proto zvažovat zdali opravdu potřebuji tu nejlepší akci a zdali se mám zvláště v létě několikrát týdně s těma „dlouhejma klackama“ trápit. 

Zpět k teleskopům?

Zkoumal jsem proto zdali by nebyl nějaký teleskop který by byl vlastnostmi co nejpodobnější děličkám a přitom samozřejmě využíval výhod krátké transportní délky. 

Z tohoto důvodu se mi výrazně osvědčilo vozit trvale sebou v kufru v autě bez jakýchkoliv  problémů.

 

/Per/