automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hobby

10.12.2007

E-mail

 

Autodráhy FARO

 
Idea FARO: Česká závodní auta na české autodráze.

Výroba české autodráhy byla zahájena v roce 1968. První autodráha měla rozteč drážek 74 mm, díly dráhy měly šedou barvu, která byla teprve později změněna na černou. Česká autodráha se postupem doby vyvíjela. My jsme o ní psali již v cca roce 2000 (najdete zde). Tehdy se jmenovala Gonio. 
Když se majitelé firmy Model v roce 2000 dozvěděli o záměru tehdejšího výrobce české autodráhy výrobu ukončit, iniciovali jednání o převzetí výroby. Podařilo se dosáhnout  několikaletého pronájmu výrobního souboru, který mimo jiné umožnil  opravy a vylepšení vstřikovacích forem. V roce 2003 byl představen dlouhodobý projekt Idea FARO: Česká závodní auta na české autodráze. 
Teprve v roce 2005 se firmě Model podařilo získat výrobní soubor zcela do vlastnictví a výroba definitivně přenesena do nově adaptovaných výrobních prostor v Plzni. 
V tomto roce se také  podařilo představit sortiment v nových obalech a zároveň učinit první kroky k výrobě nosného projektu českých závodních aut. Nová auta FARO SRC jsou v měřítku 1:32 a při jejich konstrukci byly dodrženy všechny základní požadavky: zákazníci očekávají příznivou cenu, solidní jízdní vlastnosti a především vysokou životnost, odolnost podvozků i karosérií. Dalším vstřícným krokem je definování modulárního systému ZÁKLADNÍ SET + BOX, který umožňuje pořízení a stavbu libovolných závodních tratí s jakýmikoliv auty. 

Česká autodráha FARO je komplexní výrobek, sestávající z řady komponent a doplňků. Patří k nejširším hobby autodráhám na světě. Její dlouhá historie výroby dnes pokračuje pod značkou FARO, která navazuje na tradici původních autodráh Champion, Europa Cup nebo Gonio – autodráha 90. I když je autodráha plně kompatibilní s původními díly, prošla výraznou optickou i technickou modernizací. Vývoj i výroba jsou realizovány výhradně v České republice, ve spolupráci s několika osvědčenými dodavateli.

FARO = SET + BOX
Autodráha FARO nabízí naprostou volnost výběru a umožňuje doplňování autodráhy podle představ zákazníka.  Základní set  umožňuje postavit a uzavřít okruh s nezbytným příslušenstvím. Je přitom možné volit ze široké nabídky barevných kombinací aut. Základní set s auty je zcela funkční celek, ale pro závodění je to naprosté minimum – proto má zákazník možnost dotvořit okruh podle svých požadavků. Rozhodnutí je zpravidla závislé především na tvaru místa, které je pro dráhu k dispozici. Výbornou pomůckou při návrhu okruhu je přitom Editor tratí FARO, s jehož pomocí je možné libovolný prostor zaplnit až ze 75 %. Je například možné v obdélníku cca 1,5 x 3, 3 m postavit dráhu 12 m dlouhou.

Díly dráhy
Díly dráhy jsou vylisovány z houževnatého polystyrenu (PS). Výlisky obsahují nálitky, s jejichž pomocí jsou do dílů upevněny kovové spojky dílů a vodivé troleje, které slouží pro přívod elektrického proudu k motorům aut. Spojky i troleje jsou vyrobeny z oboustranně poniklovaného plechu, tím je dosaženo odolnosti proti korozi. 
Díly dráhy mají vnější šířku 180 mm, výška výlisku dílu je 8,6 mm, síla stěn výlisků je od 2 do 2,5 mm (vozovka). Povrch dráhy je jemně přejiskřen, tato úprava přináší zesílení výlisku a zvýšení odolnosti rohů výlisků proti ulomení, především však umožňuje lepší adhezi. 

Autodráhu můžete nakupovat postupně, je možné zažít se základními sety a postupně přikupovat další díly dráhy, příslušenství či auta. Za základní set se dvěmi auty zaplatíte od 3800 do 4800 Kč dle zvolených aut.

Základní set
Favorit Racing1:28 umožňuje sestavení základního okruhu o délce 4,2 m na ploše cca 1,9 x 0,8 m. Obsahuje veškeré příslušenství nutné k sestavení uzavřeného a funkčního okruhu, včetně dvou aut. Základní set je zcela funkční celek, ale pro závodění je to naprosté minimum. Proto má zákazník možnost dotvořit okruh podle svých požadavků. K tomu slouží rozšiřující BOXy, což jsou cenově výhodné komplety dalších dílů dráhy, včetně příslušenství. BOXy jsou sestaveny tak, aby v kombinaci se základním setem  bylo možné vytvořit uzavřený okruh.

Obsah setu: 2 x auto Favorit, 1 x přípojný díl, 7 x rovný díl, 4 x zatáčka malá, 4 x zatáčka velká, napáječ 14V, 850 mA, 2 barevně odlišené ovladače s brzdou, 2 x svodidlo, 36 x držák svodidla, 36 x spona dráhy, návod, Bonus - 1 x rovný díl 60 pro budoucí okruhy. Cena tohoto setu je 3 769 Kč. Možná se vám může zdát na první pohled vyšší, ale zde pozor. Cenu nemůžete porovnávat s hračkovými autodráhami i známých značek nabízenými v různých řetězcích. Museli byste porovnávat stejné kategorie, a ty jsou daleko dražší.

Základní set Ferrari 360 Challenge 1:32 

Základní set umožňuje sestavení základního okruhu o délce 4,2 m na ploše cca 1,9 x 0,8 m. Obsahuje veškeré příslušenství nutné k sestavení uzavřeného a funkčního okruhu, včetně dvou aut. Cena je 4 879 Kč.
Ferrari Challenge, červené

 

 

 

 

Autodráha FARO má mnoho variabilit, modelů aut - zejména Favority ve všech možných provedeních a úpravách, koupit můžete různé polepky, kity, díly dráhy. Favorita koupíte od 579 Kč. V neposlední řadě je důležité, že veškeré náhradní díly a servis je zde naprosto bez problémů. My jsme vám představili jen zlomek nabídky. Více si můžete prohlédnout i koupit zde.

/ok/

 

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.