automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zdraví

8.9.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velký test glukometrů na českém trhu

 

Jak jsme testovali

Když jsme se rozhodovali, zdali tento test vzhledem k jeho náročnosti provést, bylo nám jasné, že bude patřit k absolutně nejnáročnějším, které jsme kdy vytvořili. Také nám bylo jasné, že vzhledem k tomu, že se jedná o zdravotnickou pomůcku, nemůžeme v žádném případě dělat odbornou část testu v redakci, ale že jej musíme zadat profesionální laboratoři. Veškeré technické testy jsme proto svěřili Referenční laboratoři MZ ČR pro klinickou biochemii při Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a1.LF UK na Karlově náměstí v Praze, vedeným Prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc. Tedy špičkovým pracovištěm v oboru. V redakci jsme udělali testy měření uživatelsky, pouze pro vlastní potřebu. Zajímalo nás, o kolik se praktické testy budou lišit od profesionálních. Jejich výsledky jsme však do testů nezahrnuli a použili pouze ty odborné z laboratoře. Naopak podklady pro uživatelské testy jsme čerpali především z našich zkušeností, avšak s  přihlédnutím k testům laboratoře. To však nebyl žádný problém, protože zde jsme, až na naprosté detaily, měli názory v podstatě zcela shodné. Rozdílné je v tomto testu i hodnocení. Pro větší srozumitelnost rozdáváme tentokrát dvě „sady“ hvězdiček. První za technické vlastnosti, kterou udělila referenční laboratoř. Druhou za uživatelské vlastnosti, které udělila redakce iTestu.

Pro zajímavost

V redakci test trval zhruba půl roku. V laboratoři a redakci se použilo cca 10 000 proužků.
Nemohli jsme otestovat všechny dostupné glukoměry na trhu, a proto se touto problematikou budeme i nadále zabývat.

První řada hvězdiček vyjadřuje odborné hodnocení referenční laboratoře, druhá řada vyjadřuje hodnocení uživatelského testu redakce.

Accu-Chek Performa Nano  

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Důvodů, proč je Accu-Chek Performa Nano velmi oblíbený, je několik. Testy ukázaly, že tři z nich jsou výrazné. První věc, které si nelze nevšimnout ještě před vlastním měřením, je tzv. „pero“ tedy nástroj kterým získáváte vzorek krve. Multiclix /jak se jmenuje/ je jediným na trhu, které má lancety umístěné v bubínku. Druhou výhodou je výborný moderní design, který tento model odlišuje od často bezvýrazných modelů konkurence. Třetí výhodou je bezdrátové připojení k počítači.

Výhody: perfektní design, bezkonkurenční bezdrátové propojení s počítačem, výborné „pero"
Nevýhody: menší výdrž baterií

Bionime GM550

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Model, který vyniká několika neobvyklými a velmi zajímavými konstrukčními řešeními. Jedním z nich je Unikátní autokódovací systém mezi proužkem a glukometrem, který významným způsobem pozitivně ovlivňuje přesnost měření. K tomu přispívají i speciální body z drahých kovů, kterými jsou jednotlivé proužky propojeny s glukometrem. Jsou však  ojedinělé i z dalšího důvodu, Oproti veškeré konkurenci jsou výrazně masivnější a vkládají se do přístroje v devadesáti stupních k jeho čelu. Robustní madlo v pravé části prožku bezpečně zamezí potřísnění krví a usnadňuje manipulaci s proužky při měření.

Výhody: excelentní konstrukce proužků, velmi dobrý velký displej, intuitivní ovládání, perfektní design
Nevýhody: nezvyklé vkládání proužků

Bionime GM100

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Průkopník thaiwanské  značky Bionime. Zatímco všichni ostatní (až na výjimku zásobníků) řeší proužky více méně obdobně, tedy zasouvají je do středu čelní části. Bionime celý systém řeší koncepčně zcela odlišně. Robustní proužek svírá s čelem glukometru 90 stupňů a v pravé části tak vzniká velmi solidní držák. Příslovečně propracovaný design i velký displej. Jako každý průkopník má i některé věci ne zcela dotažené. V tomto případě v podstatě dvě. Za prvé neumí pracovat s počítačem a má také menší pracovní komfort. Ovládá se pouze jedním spínačem. Tedy hledáte-li například stará měření podle data a přejdete o jeden krok, musíte celý cyklus opakovat. Obecně však platí, pakliže  nechcete s GM 100 spolupracovat s PC  a chcete jednoduchý a především velmi přesný přístroj, tak je tento Bionime v podstatě perfektní

Výhody: velká přesnost , perfektní design
Nevýhody: nezvyklé vkládání proužků, menší komfort ovládání

OneTOUCH Ultra Smart

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Na rozdíl od většiny ostatních glukometrů umožňuje Ultra Smart jednodušší  způsob sledování diabetu. Do elektronického deníku může ukládat údaje související s výsledky měření, informace o jídle, pohybové aktivitě, zdravotním stavu a medikaci. Můžete přidávat poznámky o lécích, typech a dávkách insulinu a o insulinové pumpě. Je možno nejen vložit i údaje o kontrolách: (ketony, glykovaný hemoglobin, cholesterol, krevní tlak),  ale také například sledovat aktivitu, kterou jste absolvovali. Automatický rozbor informací dává výsledkům význam, přehledné a snadno pochopitelné grafy a tabulky znázorňují vývoj.

Výhody: velké množství funkcí, grafy, trendy, analýzy
Nevýhody: méně aktuální design

Beurer GL 44

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Pohodlný anatomicky i designově velmi zdařilý model. Velmi pohodlné ovládání i rychlá manipulace v menu jsou silnou stránkou tohoto glukoměru. Ostatně doladěný a působivý vzhled bývá u většiny modelů této značky standardní. Má velmi dobře podsvícený displej. K dispozici jsou časové průměry za 7,14,30 a 90 dní. Práce s proužky GL44 je vzhledem k jejich nadstandardní šířce velmi příjemná, ostatně tyto proužky jsou identické s těmi, které používá i model GL 50, který používá přímé propojení s počítačem pomocí USB a jehož test najdete na stránkách iTestu.

Výhody: pěkný design
Nevýhody: menší přesnost

Beurer GL50

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Hodně dobrá myšlenka. „Tři v jednom“. Tedy glukoměr, odběrové pero i  USB port. Toto perfektní designové a „logisticky „ dobře  uspořádané řešení  nás opravdu nadchlo. Úzká stavba velký podsvícený displej i  velmi dobré dílenské zpracování. Komfortně je řešeno i zobrazování průměrů. K dispozici jsou průměry za 7,14,30 a 90 dnů. Naopak trochu nám  vadila menší přesnost měření než u nejlepších modelů v testu. A  to je škoda protože ve všech ostatních vlastnostech patřil k nadprůměrným.

Výhody: perfektní design, zajímavá konstrukce, výborná spolupráce s počítačem
Nevýhody: menší přesnost

Wellion CALLA Premium

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Komfort a uživatelská „přítulnost“. Vše je konstruováno pro dobrý přehled a snadné ovládání. Dobře je propracované menu. Příjemné  je například souborné zobrazení všech průměrů od jednoho dne až po 90 dní.Tedy velmi dobrá kontrola pro sledování trendů. Barevný displej umožňuje také nastavit dle vlastních potřeb hranice vysokých či nízkých hodnot. Při jejich překročení  se změní barva celého displeje což je prvek absolutně nepřehlédnutelný. Proužky jsou výrazně větší, než u většiny konkurence, což usnadňuje měření a zamezuje kontaminaci krví.  Také nápaditý design přispívá k vyváženým vlastnostem tohoto modelu.

Výhody: výborný barevný displej, přehledné zobrazení, grafy. dlouhé proužky
Nevýhody: málo zřetelné označení nastavení.

Bayer Contour TS

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Poměrně zvláštní model. Nevyniká žádnou úžasnou výjimečnou vlastností.  /Doby, kdy byly Bauery jedinými glukometry s automatickým kódováním jsou již nenávratně pryč. / Na druhé straně je přesný a jednoduchý a umí komunikovat s počítačem. Zřejmě proto je i oblíbený. Nám vadí především to, že má pouze jedinou variantu historie. Tedy průměrné hladiny vaší glukózy získáte pouze za čtrnáct dní. Ostatní moderní glukometry pracují i s průměry  7, 30 i 90 dní. To pak samozřejmě vede k lepší orientaci a snáze tak můžete sledovat trendy a vývoj. Proužky jsou velmi malé a hrozí, že při manipulaci se můžete potřísnit krví.

Výhody: dobrý v přesnosnosti
Nevýhody: nezajímavý design, historie pouze 14 dní

Bayer Contour Link

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

V přesnosti patřil k absolutní špičce také reprodukukovatelnost /tedy přesnost opakovaného měření/ byla velmi dobrá. Design se nám také líbil více než u modelu Contour TS. Jeho výhodou je mimo jiné případné bezdrátové napojení na inzulínovou pumpu. Tak jako u modelu Contour TS  i zde je možnost srovnání výsledků pouze za posledních čtrnáct dní. Další nevýhodou stejně jako u Contour TS jsou menší proužky, které mohou způsobit při manipulací s nimi potřísnění krví

Výhody: velmi dobrá přesnost, slušný design
Nevýhody: historie pouze 14 dní

One Touch Ultra Easy

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Zajímavý podlouhlý tvar. Různorodé barevné provedení uspokojí většinu uživatelů. Jednoduché ovládání je příjemné. Na druhou stranu nemá žádnou funkci, která by se odlišovala od standardu. Testovací proužky jsou shodné s One Touch Ultra Easy. Jsou sice velmi malé, ale nasouvají se snadněji než například proužky do One Touch Verio Pro. Tento model má horší reprodukovatelnost. Pro běžné měření je však zcela dostačující.

Výhody: jednoduchý, čistý design, kompaktní konstrukce
Nevýhody: málo funkcí, horší reprodukovatelnost

Glucocard X-Meter

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Velmi lehký a tenký glukometr s možností připojení na počítač. Má zajímavou konstrukci  pouzdra na proužky. Zatímco takřka všechny konkurenční mají až na výjimky tvar většího či menšího válečku, toto pouzdro je asymetricky ploché což je výhodné především pro menší prostorovou náročnost. Nevýhodou je, že má podobně jako u modelů firmy Bayer možnost sledování průměrů za jediný časový úsek (přednastaveno 14 dní). Pomocí softwaru v počítači je ale možné vybrat i jinou volbu. Například  7 nebo 30 dní.

Výhody: docela přesný, velmi málo krve
Nevýhody: možnost nastavení pouze jedné historie (například 7,14, nebo 30 dní)

Glucocard X mini plus

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Pěkný design včetně dobrého podsvícení, to jsou vlastnosti, které zaujmou na první pohled. Je dodáván v několika barevných provedeních. Například v červené, bílé či černé. Zajímavá je i konstrukce ploché krabičky s proužky totožné jako u modelu Glucocard X-Meter. Menší nevýhodou je použití pouze jednoho průměru posledních měření dle volby 7,14,30 dní, a to obdobně jako u modelu Glucocard X-Meter pomocí softwaru v počítači

Výhody: docela přesný, zajímavý design
Nevýhody: možnost nastavení pouze jedné historie (například 7,14, nebo 30 dní)

One Touch Verio Pro

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Nejnovější současný model ONE TOUCH na našem trhu. Má velmi dobře podsvícený displej a vyniká značným komfortem. Samozřejmostí je možnost zaznamenávání údajů měření před a po jídle. Příjemnou vlastností je i velmi dobré osvětlení v pracovním prostoru odběru a praktický alarm trendů vysoké a nízké glykémie. Zajímavostí je atypické provedení proužků, které má jak své zastánce, tak i odpůrce. Zatímco odpůrci zdůrazňují, že odběr na boku proužku je nezvyklý;.zastánci naopak toto jako klad uvádějí vzhledem k lepší fixaci odběrného bodu případně lepší eliminace třesu ruky, což jak praxe ukázala, opravdu funguje.

Výhody: velký podsvícený displej
Nevýhody: v některých hladinách ukazoval v testu vyšší hodnoty

SD Code Free

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Nenápadný model, který na pohled ničím nevyniká, ale čím více jej používáte, tím jej máte raději. Je dostatečně přesný a spolehlivý. Informace o naměřené glukóze je zobrazena velkými číslicemi. Průměry minulých měření používá ve třech volbách. 7,14 či třicet dní. Co se týká uživatelského komfortu, i tam patří k velmi dobrým. Umožňuje i práci s počítačem pomocí kabelu a USB konektoru. Rozhodně v souhrnu příjemné překvapení, pouze vzhled by asi zasloužil doladit.

Výhody: přesné měření
Nevýhody: obyčejný design, žádný velký nápad 

One Touch Vita

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Designově zdařilý sympatický glukometr s velkým displejem s velkými čísly u naměřených hodnot a  dobře propracovaným měřením průměrů. To je možné provést zvlášť po jídle, před jídlem či jako průměry všech měření. Samozřejmostí je propojení s počítačem.  Ovládání je intuitivní a dostatečně komfortní.

Výhody: velmi slušný design, dobrá přesnost
Nevýhody:

Abbott FreeStyle Freedom

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Nenápadný, ale velmi dobrý glukometr. Sice neoplývá žádným super novým řešením, to mu ale není na škodu. Jeho největší devizou je především přesnost. Proto se také ve většině mezinárodních testů objevuje v popředí. Další výhodou je potřeba velmi malého množství krve. Aplikace krevní kapky a výměna proužků však vyžaduje větší zručnost, která se ovšem dá osvojit delším používáním. Jeho slabší stránkou je nižší komfort. Má méně funkcí než nové moderní glukometry.

Výhody: přesnost měření, velmi málo krve
Nevýhody: starší koncepce , menší komfort

Abbott Optium Xceed

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Příjemný glukometr s nestandardní komunikací s počítačem. Na rozdíl od ostatních modelů se připojuje speciálním  kabelem umístěným ve zdířce pro proužky. Je jediným glukometrem na trhu, který měří ketolátky pomocí zvláštních testovacíchproužků. Dalším nestandardním řešeními balení proužků po jednom kuse. Výhodou je minimalizování kontaminace proužku a odstranění obalu až bezprostředně před použitím. Naopak nevýhodou je méně přesné měření ve vysokých hodnotách oproti nejlepším modelům.

Výhody: moderní design, balení proužků po jednom kuse
Nevýhody: větší nepřesnosti v měření vysoké hladiny glukózy

Bionime GM 300

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Stejně dobře promyšlená konstrukce tvrdých proužků jako u ostatních modelů Bionime. Konstrukce vlastního přístroje je však podstatně robustnější a není tak pěkná jako například u GM 550 či GM 100. Velmi zajímavě je zde řešeno spojení s počítačem. To funguje tak, že hlava na vkládání proužků je výměnná za hlavu, která slouží k propojení s PC. Tento model je asi dle našeho názoru nejméně designově povedený ze všech Bionime. Také s hodnotami měření to není úplně nejlepší. Dle výsledků referenční laboratoře dopadla „třístovka“ hůře než oba další Bionime v testu.

Výhody: excelentní konstrukce proužku
Nevýhody: větší rozměry, starší design

Easy Gluco

hodnocení laboratoře

hodnocení redakce

Jednoduchý robustní glukometr, který nenadchne ani nezklame. Výhodou je jednoduchá obsluha. Používá i dostatečně velké proužky. Může spolupracovat i s počítačem. Naopak komfort je slabší stránkou tohoto modelu.  Jeho již starší konstrukce neumožňuje některé moderní prvky, jako je například oddělené měření například po a před jídlem. Vhodný je především pro uživatele, kteří vyžadují zcela jednoduchý a nenáročný přístroj.

Výhody: relativně přesný
Nevýhody: stará konstrukce malý komfort

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.