automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zdraví

8.9.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glukometry. Co nás nejvíce zaujalo


Testování glukometrů? Tedy měření cukru v krvi?  Na první pohled ne moc logické. Proč zrovna testovat zdravotní pomůcky. Když se však podíváme na statistiky, tak zjistíme, že cukrovku má v naší zemi necelý milion obyvatel a další lidé jsou v rizikové skupině, pak už to tak divně nepůsobí. To, že je necelá desetina obyvatel ohrožená touto nebezpečnou nemocí, je opravdu znepokojující realitou.

Tento test vznikl na základě přečtení jedné novinové zprávy. „V české republice trpí cukrovkou přes 800 000 obyvatel. Tedy necelých 10 %.“ Když vezmeme v úvahu, že mladých lidí se nejrozšířenější forma této nemoci, tedy cukrovky druhého typu, týká relativně velmi okrajově, pak je celkové číslo alarmující. Statisticky má tuto chorobu skoro 20 procent starší populace. Rozhodli jsme se proto otestovat některé z běžně dostupných glukometrů na našem trhu. A to nejen pro stávající pacienty, ale i pro kontrolu lidí z rizikových skupin. Protože na diabetu je nejhorší že nebolí. Příznaky jsou minimální a konce mohou být bez jakéhokoliv strašení poměrně devastující. Oborníci se shodují, že současný životní styl se stresem, nezdravým jídlem a nedostatkem pohybu rozhodně této civilizační chorobě dost nahrává. Problémem pak je, že velmi často vůbec nepoznáme, že jí již máme.

Co je glukometr?

Z hlediska našeho testu se jedná o zařízení na sebekontrolu množství glukozy v krvi. A to, jak již bylo řečeno, pacientů, či pacientů potencionálních. Těmi často mohou být ti, kteří žijí ve stresu a  nesportují. Mají sedavé zaměstnání nebo se například „cpou velkým množstvím sladkostí“. Nejživnější půdou pak je kombinace zmíněného, ale také například genetické dispozice. V prvopočátcích nemoci, při systematické kontrole pak můžete náznaky choroby eliminovat dietou a zvýšeným pohybem. Při vyšších hodnotách, kdy je již lékařská péče nezbytná, může naše měření výrazným způsobem ulehčit práci ošetřujícímu lékaři. Většina moderních glukometrů už je tak chytrá a komfortní, že zaznamenává patřičné hodnoty v různých režimech. Například před nebo po jídle, či při zátěži organizmu. Ale také můžete po připojení na počítač pomocí patřičného programu vytvářet i dlouhodobé analýzy a trendy. U nás je zatím používání návazné techniky ještě v začátcích /a není to finanční problém, ale letité  návyky/, většinou stačí pouze jednoduchý kabel a domácí PC. Například v sousedním Německu je již poměrně rozšířenou metodou, že pacienti posílají výsledky a grafy za delší určité časové úseky svým lékařům pomocí mailu a stejnou cestou se zpětně řeší i návrh na případné úpravy léčby.

Co jsme testovali

Rozhodli jsme se udělat dvě pokračování. V tom prvním vás seznámíme se zajímavými produkty evropského trhu. Jsou mezi nimi ty, které jsou k dispozici v Čechách i ty které jsou pouze v nejvyspělejších evropských zemích. Hlavními kritérii pro nás v tomto díle bylo: Co mohou nabídnout některé glukometry více než je standard. A tady jsme „objevili“ modely, které se výrazně mohou odlišovat od těch běžných. A to hned v několika hlediscích. V komfortu ovládání, v množství zobrazených informací, či speciálních funkcích, které sice nemusí neoslovovat každého, ale pro určitou skupinu jsou velmi důležité. I v této kategorii jsme však velký zřetel kladli na přesnost měření. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od dalšího dílu, kde jsou pouze produkty prověřené českými referenčními laboratořemi, zde jsme použili i modely, které byly testovány v rámci renomovaných laboratoří EU.

Jak jsme hodnotili

Na rozdíl od následujícího velkého testu glukometrů, který uveřejníme příští sobotu v Právu a vzhledem k jeho rozsahu v rozšířené variantě i na stránkách iTestu, tento má trochu jiný cíl. Chceme v něm čtenáře seznámit glukometry napříč evropským trhem bez ohledu na to, zdali jsou na našem trhu či nikoliv. Proto jsme se zde zaměřili především na uživatelské vlastnosti a méně na jednotlivé technické parametry. Také bodové vlastnosti jsou zcela odlišné od našich běžných testů. Důvod je jednoduchý. Vybrali jsme to, co považujeme v této oblasti za špičku, či minimálně výborný nápad řešení. Proto zde vlastně nejsou jiná  než velmi dobrá řešení.

ONE TOUCH VERIO IQ          (LIVE SCAN diashop.de)  cena: 35,90 Eur

                           

Novinka od LiveScanu. Je revoluční hned v několika směrech. Na rozdíl od drtivé většiny konkurence nemá jednorázové baterie, ale akku články. Ty se mohou dobíjet jak pomocí nabíječky tak i z běžného  PC. Výhodou druhého řešení je samozřejmě i možnost současného „propojení dat“. Dobíjení z akku je také příjemnější než shánět baterie. To však zdaleka není vše. Výrazným plusovým atributem je design. Vynikající barevný displej, velmi kompaktní stavba,či komfortní ovládání. To jsou prvky, které ho řadí k absolutní špičce. Velmi zajímavým řešením je i automatické osvětlení odběrového prostoru v případě snížené hladiny okolního světla.

Výhody: Výborný barevný displej, perfektní osvětlení oblasti odběrů, povedený design
Nevýhody: zatím se nedodává do ČR
Hodnocení:   velmi dobrý

------------------------------------------------------------

ONE TOUCH ULTRA SMART         (LIVE SCAN ČR)

                            

„Computerem“ mezi glukometry je možno bez nadsázky označit model ONE TOUCH Ultra Smart. Je prostě o něčem jiném než běžné modely napříč všemi značkami. Umí zobrazit grafy, vytvoří  analýzy, umí i další věci, které ostatní glukometry nezvládají. Pro běžnou práci k němu PC  nepotřebujete i když s ním spolupracuje. To je výhodné především pro dlouhodobé ukládání dat. Paradoxní je, že na českém trhu je oblíben pouze u relativně úzké skupiny lidí, protože ta větší část pacientů vyžaduje glukometry co nejjednodušší, což je dle našeho názoru škoda. Především proto, že i když nezvykle velké množství ovládacích prvků může z počátku dělat problémy v praxi naopak výrazně zrychluje požadované „operace“.

Výhody: velké množství funkcí, grafy, trendy analýzy, 
Nevýhody: méně aktuální design
Hodnocení: velmi dobrý

------------------------------------------------------------------

Accu-CHEK  Mobille   (diashop.de)  cena: 35,95 Eur

                               


Takto si představujeme glukometry budoucnosti. Celá koncepce glukometru je v tomto modelu zcela odlišná. Žádné krabičky s „proužky“. Vše za vás udělá glukometr. Tento model nové generace je tím, do kterého  pouze vložíte kazetu on si sám z jejího kódu  zjistí patřičné informace a vy se  již  o nic nestaráte. Vše je kompaktně uspořádané v jednom celku.  Včetně zabudovaného špičkového pera. To má kromě jiného jehly uspořádané /podobně jako u modelu Performa Nano/ v zásobníku se šesti jehlami. Pouhým otočením části pera tak získáte novou čerstvou jehlu bez složitějších manipulací s jednotlivými kusy. Klíčovým řešením je dle našeho názoru fakt, že nepracujete s žádnými proužky, vše je kompaktní uzavřené a padesát testů proběhne v podstatě automaticky. Jak již bylo řečeno, je to jedna z cest, kterou by se obdobné přístroje měly v nejbližší době ubírat.

Výhody: kazeta bez proužků, atomatizovaný provoz, perfektní informatika
Nevýhody: zatím není v ČR
Hodnocení: vítěz testu

----------------------------------------------------------------------

Accu-Chek Performa Nano                  (Roche s.r.o.)

                       

Malý, kompaktní, designem velmi zdařilý model, který rozhodně nemůže své uživatele zklamat. Jeho předností je mnoho. Kromě již zmíněného designu je to i přesnost a v poslední době i bezbodový provoz. V komfortu se liší i další velmi důležitou vlastností, kterou je bezdrátové spojení s počítačem. Tato kombinace umožňuje pohodlné  napojení na vaše PC aniž by bylo nutné „zadrátovat „ psací stůl či jiné pracoviště. Tak jako u modelu „mobile“ i tato  souprava obsahuje  „pero“, které používá zásobník se šesti jehlami  /trochu odlišné od soupravy mobile/ Toto pero  v našem testu v rámci kategorie získalo  jasné prvenství. Drobné zlepšení bychom viděli ve větším  náběhu proužku do měřící polohy. Hrdlo je malé a v případě snížených světelných podmínek by to věci zajisté prospělo.

Výhody: perfektní design, bezkonkurenční bezdrátové propojení s počítačem, výborné „pero“
Nevýhody: menší výdrž baterií
Hodnocení: velmi dobrý
----------------------------------------------------

Wellion CALLA Premium  (Elekta.cz)

                      

Na  první pohled atypický design může sice některé ortodoxní klasiky odradit, ale většinu  uživatelů   přitáhne svojí originalitou a výborným designem. Nejpodstatnější jsou  však jeho velmi dobré vlastnosti. Kromě těch, které u špičkových modelů  považujeme dnes již za samozřejmé, /tedy například rozlišení před a po jídle/ má díky svému výbornému  displeji možnost zásadním způsobem upozornit na předem stanovené hranice.  Barevný displej OLED zobrazuje mnoho barev a dá se uživatelsky výborně využít například výrazné barevné upozornění při předem zvolené překročené limity. Výborně je uspořádáno i zobrazení starších výsledků či průměry. 

Výhody: výborný barevný displej, přehledné zobrazení,grafy, dlouhé proužky
Nevýhody: málo zřetené zobrazení nastavení
Hodnocení:

Bayer Contour USB        (Arnika Apotheke Wegscheid)  cena 49,90 Eur

                                       

Průkopník v oblasti velmi kompaktních glukometrů, z něhož pouhým zasunutím do USB portu vašeho počítače „si vytvoříte“ laboratoř vaší glykémie. Proužky je možné použít z modelu Bayer Contour Link, který je u nás běžně na trhu. Dle našich zkušeností má jediný problém, že některé počítače potřebují lehce doladit, aby software řádně pracoval a vše nejde tak jednoduše jako například u GL 50 Baurer. Ještě jedna drobnost se nám nelíbila, a to pouze jediná možnost nastavení průměru na posledních 14 dní. V těchto dnech je tento model postupně nahrazován obdobným modelem s proužky nové generace.

Výhody: USB port pro komunikaci s počítačem, aku nabíjení
Nevýhody: náročnější komunikace software s počítačem
Hodnocení:   velmi dobrý
----------------------------------------------------------------------------

Baurer GL 50 (Baurermedical.cz)

Hodně dobrá myšlenka. „Tři v jednom“. Tedy glukometr, odběrové pero i USB port. Toto perfektní designové a „logisticky „ dobře  uspořádané řešení nás opravdu nadchlo. Ostatně právě design, který patří k velmi kvalitním nejen v oblasti glukometrů, ale i v dalších oblastech zdravotnických produktů této značky. Úzká stavba velký podsvícený displej i  velmi dobré dílenské zpracování. Komfortně je řešeno i zobrazování průměrů. K dispozici jsou průměry za 7,14, 30 a 90 dnů. Naopak trochu nám vadila menší přesnost měření než u nejlepších modelů v testu. A to je škoda, protože ve všech ostatních vlastnostech patřil k nadprůměrným.

Výhody: perfektní design, zajímavá konstrukce, výborná spolupráce s počítačem
Nevýhody: menší přesnost
Hodnocení:  dobrý
-------------------------------------------------------------------

Bionime  GM 550                          (Bionime Europe Švýcarsko)

                                

Velmi dobrý model.  Po svém předchůdci modelu GM 100 zdědil především přesnost a vynikající konstrukci proužků. Výrazně však tento model posílil v oblasti komfortu. Atypická konstrukce proužku Bionime  je již legendární. Jeho  mnohonásobně robustnější stavba  umožňuje oproti konkurenci zasouvat proužky do glukometru v úhlu 90 stupňů. Toto řešení v podstatě vytvoří z velké části proužku jakési držátko které je nejen velmi příjemné, ale zamezuje i potřísnění krví. To  bývá často u jiných modelů velkým problémem. Perfektní design a velmi dobré výsledkové hodnoty, špičkový komfort a v podstatě žádná větší slabina řadí tento glukometr k absolutní špičce.

Výhody: excelentní konstrukce proužků, velmi dobrý velký displej, intuitivní ovládání, perfektní design  
Nevýhody: nezvyklé vkládání proužků

Hodnocení:   velmi dobrý

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.