automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zdraví

2.11.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nové trendy v glukometrech

 Komfortnější, snadnější na ovládání a v neposlední řadě ještě přesnější než nyní.

To, že je u nás více než 800 tisíc diabetiků převážně druhého typu, je poměrně alarmující. To, že se hovoří nejméně o dalších dvou set tisících, kteří nebyli doposud diagnostikováni velmi lapidárně ukazuje na fakt, že touto civilizační chorobou trpí více než deset procent obyvatel. V rizikových skupinách jich je však skoro 20 procent. Pozitivní je však alespoň fakt, že se zvláště poslední dobou daří stále více a přesněji provádět vlastní sebekontrolu a tím i napomoci snadnějšímu léčení.

Co je glukometr?

Z hlediska našeho testu se jedná o zařízení na sebekontrolu množství glukozy v krvi. A to u pacientů, či pacientů potencionálních. Těmi často mohou být ti, kteří žijí ve stresu a nesportují. Mají sedavé zaměstnání nebo se například „cpou velkým množstvím sladkostí“. Nejživnější půdou pak je kombinace zmíněného, ale také například genetické dispozice. V prvopočátcích nemoci, při systematické kontrole pak můžete náznaky choroby eliminovat dietou a zvýšeným pohybem. Při vyšších hodnotách, kdy je již lékařská péče nezbytná, může naše měření výrazným způsobem ulehčit práci lékaři.

Bionime GM 720

         

Počet bodů:

Hodnocení: velmi dobrý

Absolutní čerstvá světová novinka, která v nejbližší době vstoupí na evropský trh. Již její předchůdci jsou poměrně velmi dobře známi. Především proto, že jak  GM 100 tak i GM 550 patří mezi nejpřesnější. I v designu jsou na špici. Nová „sedmsetdvacítka“ je nepřehlédnutelná oproti konkurenci svou zcela odlišnou stavbou proužků, které jsou i zde vyrobeny z podstatně tvrdšího proužku, který je vybaven systémem pro mechanické čtení kódu. Také zde se unikátně do glukometru vkládá nikoliv podélně, ale v devadesáti stupňovém úhlu. Zásadně se změnila velikost přístroje. Oproti GM 550 je podstatně menší s ještě sladěnějším designem. Zásadní změnou je však použití nového enzymu, který by měl zaručit ještě přesnější měření, než tomu bude doposud. GM 720  bude na světových trzích  k dispozici  ve dvou provedeních, a to jak v moderním textilním obalu tak v kompaktním plastovém pouzdře.

Výhody: Nový měřící enzym, perfektní design
Nevýhody: příliš kompaktní provedení
--------------------------------------------------------------------------------

Bayer Contour Next USB

Počet bodů:
Hodnocení: velmi dobrý

Mladší bratr Bayeru Contour USB, který byl průkopníkem v oblasti velmi kompaktních glukometrů, z něhož pouhým zasunutím do USB portu vašeho počítače „si vytvoříte“ laboratoř vaší glykémie.
Na rozdíl od staršího modelu nelze proužky použít z běžně dostupného Bayeru Contour Link, jako tomu by dříve, a to především proto, že tato novinka používá na rozdíl od staršího modelu zcela nové proužky s unikátní technologií sedminásobné kontroly. Tak jako u Bayeru Contour USB se nám nelíbila pouze jediná věc v oblasti komfortu. Dle našeho názoru by tato novinka mohla mít širší škálu měření průměrů v různých časových úsecích.

Výhody: USB port pro komunikaci s počítačem, aku nabíjení
Nevýhody: náročnější komunikace software s počítačem
----------------------------------------------------------------------------------

Fora Diamond Mini

Počet bodů:
Hodnocení: vítěz testu

Systémově pravděpodobně  prototyp toho, jak se bude měřit cukr u pacientů čím dál častěji. Tedy za pomocí hi tech techniky například té, co dnes používáme běžně v mobilních telefonech. Spojení Blue Tooth je bezdrátové a v provedení tohoto modelu umožňuje věci dodnes nevídané. Software stáhnete bezplatně s Google play či z iTunes pro iPhone či  iPad. Jeho využití je velmi propracované a jak jsme byli ujištěni, v blízké době bude i lokalizované do češtiny. Další velmi důležitou vlastností je možnost ihned po měření zaslat automaticky výsledek do centrálního. Ten je nejblíže zatím ve Švýcarsku, brzy však bude již i u nás. Výhody jsou zcela zřetelné. Ošetřující lékař má možnost  trvale on-line sledovat zdravotní stav pacienta. Co je potěšující, že neumluvíme o nějakém výzkumném pracovišti kdesi, ale o současnosti v České republice. Na druhé straně je velmi pravděpodobné, že tento způsob měření bude zatím ještě pouze pro úzkou skupinu pacientů. A to v paradoxně ne pro vysokou cenu či nedostupnost, ale obecně pro relativně velkou neochotu pacientů a i lékařů zavádět výrazně revoluční změny do běžného koloběhu.

Výhody: dokonale propracovaný systém přenosu dat, čistý design
Nevýhody: o trochu nižší komfort ovládání
-------------------------------------------------------------------------------

Live Scan One Touch Verio IQ 

        

Počet bodů:
Hodnocení: velmi dobrý

Novinka od LiveScanu. Je revoluční hned v několika směrech. Nemá jednorázové baterie, ale aku články. Ty se mohou dobíjet jak pomocí nabíječky tak i z běžného  PC. Výhodou druhého řešení je samozřejmě i možnost současného „propojení dat“. Dobíjení z akku je také příjemnější než shánět baterie. To však zdaleka není vše. Výrazným plusovým atributem je design. Vynikající barevný displej, velmi kompaktní stavba,či komfortní ovládání. To jsou prvky, které ho řadí k absolutní špičce. Velmi zajímavým řešením je i automatické osvětlení odběrového prostoru v případě snížené hladiny okolního světla.

Výhody: Výborný barevný displej, perfektní osvětlení oblasti odběrů, povedený design
Nevýhody: zatím se nedodává do ČR
--------------------------------------------------------------------------------------

Roche Accu-Chek Performa Nano  

Počet bodů:
Hodnocení: velmi dobrý 

Malý, kompaktní, designem velmi zdařilý model, který rozhodně nemůže své uživatele zklamat. Jeho předností je mnoho. Kromě již zmíněného designu je to i přesnost a v poslední době i bezkódový provoz. V komfortu se liší i další velmi důležitou vlastností, a tou je předávání dat do počítače bezdrátovým spojením. Tato kombinace umožňuje pohodlné  napojení na vaše PC aniž by bylo nutné „zadrátovat „ psací stůl či jiné pracoviště. Tato  souprava také obsahuje  „pero“, které používá zásobník se šesti jehlami. Toto pero v našem testu v rámci kategorie získalo jasné prvenství. Drobné zlepšení bychom viděli ve větším náběhu proužku do měřící polohy. Hrdlo je malé a v případě snížených světelných podmínek by to věci zajisté prospělo.

Výhody: perfektní design, bezkonkurenční bezdrátové propojení s počítačem, výborné „pero“
Nevýhody: menší výdrž baterií

------------------------------------------------------------------------------------------

Wellion Calla Premium

Počet bodů:
Hodnocení: velmi dobrý

Na  první pohled atypický design může sice některé ortodoxní klasiky odradit, ale většinu  uživatelů   přitáhne svojí originalitou a výborným designem. Nejpodstatnější jsou však jeho velmi dobré vlastnosti. Kromě těch, které u špičkových modelů považujeme dnes již za samozřejmé, /tedy například rozlišení před a po jídle/ má díky svému výbornému barevnému displeji možnost zásadním způsobem upozornit na předem stanovené hranice.  Displej OLED zobrazuje mnoho barev a dá se uživatelsky výborně využít. Například výrazné barevné upozornění při předem zvolené překročené limity. Výborně je uspořádáno i zobrazení starších výsledků či průměry.

Výhody: výborný barevný displej, přehledné zobrazení,grafy, dlouhé proužky
Nevýhody: málo zřetelné zobrazení nastavení

--------------------------------------------------------------------------------------------

Live Scan One Touch Ultra Smart

Počet bodů:
Hodnocení: velmi dobrý

„Computerem“ mezi glukometry je možno bez nadsázky označit model One Touch Ultra Smart. Je prostě o něčem jiném než běžné modely napříč všemi značkami. Přestože se nejedná o žádnou novinku, v některých svých schopnostech nebyl překonán. Umí zobrazit grafy, vytvoří  analýzy, umí i další věci, které ostatní glukometry nezvládají. Pro běžnou práci k němu PC  nepotřebujete i když s ním spolupracuje. To je výhodné především pro dlouhodobé ukládání dat. Paradoxní je, že na českém trhu je oblíben pouze u relativně úzké skupiny lidí, protože ta větší část pacientů vyžaduje glukometry co nejjednodušší, což je dle našeho názoru škoda. Především proto, že i když nezvykle velké množství ovládacích prvků může z počátku dělat problémy v praxi naopak výrazně zrychluje požadované „operace“.

Výhody: velké množství funkcí, grafy, trendy analýzy,
Nevýhody: méně aktuální design

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.