automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

12.10.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aku šroubováky 3,6 až 4,8 voltů. Dobré, ale nečekejte zázraky.


Vyšlo i v deníku Právo 8.10.2009

Kdo někdy skládal nábytek nejen z marketů, ten mi dá zajisté za pravdu, že až na výjimky jsou jednotlivé části   rozloženy do prvočinitelů a často si dotyčná stavebnice nezadá svou náročností s pověstnou rubikovou kostkou. A k tomu máte značné množství šroubů a vrutů, které je nutno přemístit do výsledné stavebnice a pořádně utáhnout, aby výsledek byl dostatečně pevný. Ruční šroubovák je sice osvědčená klasika, ale bolavé ruce a mozoly nejsou nejpříjemnějším výsledkem. Naopak silné aku šroubováky, dvanácti a více voltové sice zašroubují takřka vše, ale jsou tak těžké, že ani práce s nimi není tak snadná jak by se mohlo na první pohled zdát. A proto na většinu běžné práce je ideální kompromis,  tedy  šroubováky s nižším napětím, které mají i  výrazně  nižší hmotnost. A právě takové vlastnosti mají šroubováky o napětí 3,6 až 4,8 voltů. Proto jsme některé z nich podrobili redakčním testům.

Jak jsme vybírali

Zvolili jsme jeden z běžných redakčních postupů. Tedy šroubováky jsme nakoupili ve dvou sítích OBI a Baumaxu,  které patří u nás k největším. Zajímalo nás i jak se projeví rozdíl značkových i neznačkových modelů, a proto jsme použili vzorky jak renomovaných značek tak i „no name“ produkty. Výsledek rozhodně nedopadl jednoznačně.

Jak jsme testovali

Především nás zajímalo zdali testované šroubováky „utáhnou“ běžnou práci s vruty i šrouby, jak jsou doopravdy silné či slabé. Jak dlouho vydrží na jedno napětí. Jak dobrou mají ergonomii a v neposlední řadě i jaký mají design. Kroutící moment jsme měřili v praxi. Tedy nikoliv papírové údaje. Každý model pracoval se stejnými vruty i šrouby měřil se také čas potřebný k tomu kterému úkonu. Výsledkem pak byl zcela jasný přehled, co  opravdu ten který šroubovák zvládne a na co již nestačí. Pozoruhodný byl například fakt, že zatímco logika velí, že šroubováky 4,8 V budou výrazně lepší než ty o napětí 3,6 V, v praxi to zdaleka neplatilo. Mezi třemi nejsilnějšími byly dva 3,6 V a pouhý jeden 4,8 V. U modelů s osvětlením pracovní plochy se porovnávalo také jak dobře je dioda  nasměrována a jak intenzivně osvětluje pracovní plochu.Také při tomto testu jsme se přesvědčili, že pouhé suché přečtení parametrů je zcela nedostatečné. V praxi je totéž často všechno úplně, nebo alespoň částečně jinak.

Asist H211-036i   Cena: 299 Kč  (OBI)

Udávaný max. kroutící moment: 2.5 Nm
Napětí článku: 3,6 V. 
Deklarovaná doba nabíjení:  5-7 hodin
Hmotnost:  0,25 g
Záruka: 2 roky

Nejjednodušší, nejlevnější a také dle našich zkušeností nejslabší model v testu. Jeho ergonomie je řešena opravdu spartánsky. Tvrdé plasty, absence tvarované pryže pro komfortnější držení, to jsou vlastnosti, které tento jej  zařazují na dno tabulky. To se bohužel týká i vlastní práce. Po denním nabíjení, přestože svítila kontrolka dobíjení, se ani nehnul. I když jsme již nedoufali, nechali jsme jej v zásuvce ještě jeden den a ejhle, navzdory běžné praxi a logice se probudil k životu. Nicméně ani potom nikterak výrazně nezazářil. Je paradoxem, že jeho kolega nakoupený v OBI, CMI stál pouze o pár korun více a přesto skončil v popředí testu.

Dodávané příslušenství:  1 oboustranný bit, nabíječka
Výhody: pracuje i ve stísněném prostoru.
Nevýhody: neergonomický tvar minimální komfort, absence osvětlení pracovní plochy, problematické nabíjení

Hodnocení:      nedoporučujeme

Bosch   IXO III 3,6 V          cena :   1 144 Kč  (OBI)

    

Udávaný max. krouticí moment: 3 Nm 
Napětí článku: 3,6 V
Deklarovaná doba nabíjení: 5 h
Hmotnost:  0,31 kg
Záruka: 2 roky

Dobrý, ale nikoliv výborný.  K lepším stránkám patří velmi dobrý design, světelné  znázornění směru otáčení či robustní ergonomicky tvarovaná pryž dobře padnoucí do ruky. Ovládání změny směru otáčení je umístěno nad spouští. Tedy běžným způsobem jako u  větších a dražších modelů. Také  dioda osvětlující hlavu šroubu a okolí výrazně napomáhá k přesné práci. Naopak, na rozdíl od některých konkurenčních modelů, zde chybí možnost regulace kroutícího momentu. Tato hlava jde koupit v jiné sadě, společně s úhlovou hlavou pak stojí komplet  1890 Kč, což se nám vzhledem k cenám konkurence zdá příliš mnoho.  Maximální kroutící moment je o něco nižší než u Black Deckeru a CMI. Tedy zatím cena poměr výkon nic moc ale „namícháním“ lepší ceny a lepší výbavy v základu by z tohoto šroubováku mohl být velmi vyhledávaný model.

Příslušenství:  dodáván v plechové krabici, nabíjecí stanice, 10 bitů

Výhody: Led indikátor stavu otáčení, osvětlení pracovního prostoru, Li-ion technologie,
Nevýhody: nemá v základu  regulaci kroutícího momentu,v sadě s regulací extrémně drahý /OBI 1890 Kč/,

Hodnocení:           dobrý

Black & Decker  AS36LN     cena:  990 Kč  (Baumax)

    

Udávaný max. krouticí moment: 4,8 Nm
Napětí článku: 3,6 V
deklarovaná doba nabíjení: 5 -8 hodin
Hmotnost:  0,42 kg
Záruka: 2 roky

Po všech stránkách nejlepší model v testech. Zajímavý design, dobrá ergonomie, Bohaté obložení pryží, která podstatně zvyšuje komfort. Přestože se jedná papírově o slabší model 3,6V /stejně jako Bosch či levnější Asist, tak porazil v maximálním kroutícím momentu všechny modely jak ve své třídě, tak i všechny modely 4,8V. Kromě silného motoru je vybaven i regulací kroutícího momentu, pracovním osvětlením a velmi podařeným systémem na přidržování šroubů či vrutů. V příslušenství  nechybí i deset bitů a nabíjecí základna. Pozoruhodná je i nákupní cena. Zatímco v českobudějovickém OBI chtěli za tento model 1490Kč a jak sami uvedli k dispozici byl pouze poslední kus „předváděčka“ po měsíčním používání v dost žalostném stavu, tak v Baumaxu jsme naopak obdrželi zcela nový model originálně zabalený a to za pouhých 990 Kč. Tedy vzhledem k výkonu a užitným vlastnostem výborný poměr cena výkon.

Příslušenství:  dodáván v plechové krabici, nabíjecí stanice, 10 bitů, 1 vrtáček
Výhody: nejlepší dosažený kroutící moment Li-ion technologie, velmi zdařilý systém přidržení šroubů a vrutů, zdařilý design, regulace kroutícího momentu
Nevýhody: chybí návod v češtině

Hodnocení:             vítěz testu         visačka vítěz testu

Asist AE2S048B                   cena: 449 Kč (OBI)

   

Udávaný max. krouticí moment: 2,5 Nm
Napětí článku: 4,8 V
Deklarovaná doba nabíjení: 5-7 hodin
Hmotnost: 0,46
Záruka: 2 roky

Také tento šroubovák má jako jeho značkový „kolega“ jednoduchý design a nízkou hmotnost. Na rozdíl od něj však je podstatně lepší ve všech zkoumaných vlastnostech. I když tvar těla je na první pohled podobný válci. Ten je však rozdělen na dvě části, které se dají podle potřeby nastavit a aretovat.  Tyto výhody jsou  neocenitelné  především při práci ve stísněných prostorách, tam kde ostatní aku šroubováky jsou těžko použitelné pro svoji velikost. Také pracovní vlastnosti jsou mnohem lepší než u levnějšího Asistu. Model disponuje možností nastavení kroutícího momentu. I když nepatří k nejvýkonnějším, tuto nevýhodu z větší části vynahrazuje univerzalitou. Velmi dobře je zde řešena možnost změny úhlu hlavy. Pouhým zmáčknutím aretační pojistky uvolníte horní část šroubováku a po dosažení správného úhlu pojistku uvolníte. Systém je nejen velmi rychlý, ale i stoprocentně funkční. Nevýhodou tohoto modelu je náročnější nabíjení. Jako u jediného modelu musíte vysunout pouzdro s baterií a vložit do nabíjecího držáku. I to však má svou přednost v možnosti použití více baterií a jejich vzájemnou výměnu. 

Příslušenství: balení v blistru, 15 bitů, 3 vrtáčky, prodlužovací bit, nabíječka
Výhody: možnost práce ve stísněných prostorech, regulace kroutícího momentu
Nevýhody:horší maximální kroutící moment, nemá osvětlenou pracovní plochu, vyšší hmotnost

Hodnocení:       uspokojivý

CMI C-AS 4,8       cena: 329 Kč

    

Udávaný max. krouticí moment: neuveden
Napětí článku: 4,8 V
Deklarovaná doba nabíjení:  8 hodin
Hmotnost: 0,35
Záruka: 2 roky

Příslušenství:  balení v blistru, 24 bitů, z toho 3 vrtáčky, nabíječka

Velmi příjemné překvapení. Je jediným neznačkovým modelem, který se umístil v popředí (na druhém místě za Black a Deckerem a těsně před Boschem). Především pro lepší kroutící moment (v praxi), než má náš testovací Bosch a pro výborný poměr cena výkon. Na plné čáře porazil všechny modely s klasickými Ni-Cd akumulátory. /Bosch a Decker používají modernější bezpaměťovou Li-ion technologii/. Ovládání kolébkou je zcela funkční i když za praktičtější považujeme přepínání směru samostatným přepínačem.Je to však otázka zvyku. K nevýhodám tohoto modelu patří nemožnost regulovat kroutící moment. Když však vezmeme poměr užitných vlastností a cenu, která je více než třikrát menší než modely na prvním a třetím místě tak je výsledek jasný. 

Výhody: výborný poměr cena výkon, velmi dobrý maximální krouticí moment, ergonomický tvar
Nevýhody: nemá regulaci kroutícího momentu

Hodnocení:           dobrý      visačka výborný poměr cena /výkon

Einhell  RT-SD 4,8   Cena:  659 Kč  (Baumax)

          

Udávaný max. krouticí moment: neuveden
Napětí článku: 4,8 V
Doba nabíjení: 5-7 hodin
Hmotnost: 0,57 kg
Záruka: 2 roky

Na první pohled výborný nápad s otočnou hlavou se nám moc neosvědčil. Na rozdíl od konkurenčního Asistu AE2S048B,  kde je aretace jednoduchá a pevná, zde je aretováno dotahováním protiběžných matic tak, aby se hlava nepohnula do nechtěné polohy. Když však chcete mít jistotu musíte utahovat značnou silou, což není ani příjemné ani přesné. Také v dalších vlastnostech nás tento značkový Einhell nenadchl. Například  kroutící moment je výrazně menší než i u většiny modelů slabší třídy  Přesto že má akumulátory 4,8 převálcuje jí v tomto ohledu i lepší 3,6.voltový šroubovák. K plusům patří možnost kontroly stavu dobití baterie i vypínatelná LED dioda osvětlení pracovní plochy. Oproti modelům, které se umístily v popředí je ve většině vlastností horší. Ve srovnání například s CMI ještě řádově jednou tak drahá. 

Příslušenství:  dodáván v  krabici, 12 bitů, 1 prodlužovací, nabíječka

Výhody: dobrá ekonometrie, komfortní pryžové obložení, vypínatelné osvětlení pracovní plochy
Nevýhody: horší kroutící moment, náročnější nastavení úhlu hlavy. 

Hodnocení:     nedoporučujeme

Petr Řezáč     

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.