automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

15.12.2011

E-mail

Šperky s drahými kameny. Jsou pravé?


Šperk vždy potěší. Prsteny, náušnice, přívěsky, náhrdelníky, či jiné klenoty nalezne pod stromečkem mnoho žen a dívek. Vždy se snažíme vybrat šperk takový, aby byl originální, zajímavý, krásný. Šperky s drahokamy a polodrahokamy se lidé zdobí velmi dlouho. Drahokamům jsou často přisuzovány i různé magické vlastnosti, každé měsíční znamení má k sobě přiřazeno některý drahý kámen. Pokud chcete darovat šperk s touto symbolikou, pak nemůže být syntetický, tedy umělý.

Jak jsme testovali

V testu jsme se zaměřili právě a převážně na drahé kameny zasazené ve špercích. Zajímalo nás, zda je šperk osazen prodejcem prezentovaným drahokamem, či polodrahokamem, nebo zda se jedná o kámen jiný nebo syntetický. Více pozornosti jsme věnovali i šperkům s granáty. Není totiž granát jako granát. Český granát, který je na klenotech velmi žádaný a ceněný výrobci velmi často nahrazují granáty asijského původu, či jiného, které jsou snadno dostupné a mnohem levnější. Granáty z Čech, mají spíše malé rozměry. Průměr 5 milimetrů se již považuje za výjimečný a 8 milimetrů je raritní.

Za účelem zjištění pravosti kamenů jsme nechali na zakoupené šperky vypracovat znalecký posudek soudním znalcem pro obor drahé kovy a kameny. Kvalita kamenů byla zjišťována pomocí spinelového refraktometru, spektroskopu a mikroskopu. Prsteny znalec také převážil a hodnoty jsme porovnali s deklarovanými (pokud byly při prodeji uvedeny).
Zajímal nás také způsob prodeje a množství obdržených informací před koupí samotnou i to zda je šperk puncován.

Jak nakupovat šperky? 

Při nákupu klenotu z drahého kovu by si kupující měl ověřit přítomnost puncu.  Puncovní zákon ukládá všem, kdo prodávají výrobky z drahých kovů, povinnost mít v obchodě ať kamenném, či internetovém vyvěšený přehled puncovních značek. Punc kupujícím zaručuje, že zboží bylo zkontrolováno a má ryzost, kterou značka udává. Na zlatě je vyražená hlava orla, kohouta nebo labutě, pro stříbro jsou určeny obrázky hlav zajíce a kamzíka, znakem platiny je královská koruna.
Výrobky z drahých kovů jsou opatřeny také výrobní značkou, kterou má každý registrovaný šperkař přidělenou.

Puncovní značku nemusí mít šperky s velmi nízkou hmotností, tedy pod 0,5 gramu zlata či pod 3 gramy stříbra. U starožitností, kde by mohlo vyražením puncu dojít ke snížení jejich hodnoty, se ryzost zpravidla také nevyznačuje puncem, ale například certifikátem. Ale i šperk bez puncovní značky může být pravý. Jde například o šperky, které někdo přivezl ze zahraničí, kde se nepuncuje, nicméně pokud by se zde tento šperk prodával v maloobchodním prodeji, tak jej prodejce musí nechat opuncovat.

Pokud se jedná o nákup šperku s drahokamem, či polodrahokamem, tak zde neodborník pravost kamene nepozná. Je dobré nakupovat u uvěřených prodejců, nechat si napsat paragon, na kterém je zapsán i druh kamene. Ale jak v testu zjistili, tak ani tyto požadavky vás před nákupem jiného, či syntetického kamene místo přírodního pravého kamene neochrání. V případě pochybností pak můžeme jen doporučit zhotovení znaleckého posudku.

Syntetické kameny jsou totiž v podstatě identické chemické sloučeniny jako přírodní kameny, ale vznikají umělou cestou v laboratořích. Tyto kameny mají oproti přírodním kamenům dokonalejší vlastnosti, neobsahují různé nedostatky, prasklinky, inkluze apod. Přírodní kámen pro jeho vzácnost a originalitu ve špercích však nahradit můžou stěží.

Mezi drahokamy patří minerály, které mají především krásný vzhled a upoutávají jiskřivou hrou, barev, čistotou, průhledností, leskem, třpytem. Drahokam musí být do jisté míry neporušitelný a odolávat opotřebování. Aby byl drahokam žádaný a ceněný, musí se vyskytovat vzácně i v přírodě.  Mezi nejušlechtilejší kameny, které nejméně podléhají výkyvům módy, patří určitě diamant, rubín, safír a smaragd. 

Prsten se smaragdy  (Ahoy šperky)  cena: 1 290 Kč

Hmotnost: 1,263 g
Deklarovaný materiál: stříbro, smaragdy
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ano
Hodnocení: dobrý

Tento šperk jsme koupili v internetovém obchodě. Jeho cena byla zlevněna o 27 % z původních 1760 Kč. Deklarované údaje zde byly také dodrženy. Hlava prstenu je osazena třemi drobnými přírodními smaragdy kruhového facetového kombinovaného brusu o váze 0,03 ct. Zde je ale nutno dodat, že kameny jsou nižší kvality, průsvitné. Výběr tohoto šperku dle prezentované fotografie je poměrně zavádějící.  Na obrázku vypadá podstatně větší (více než u ostatních) než jaký je ve skutečnosti. Jedná se totiž o poměrně dost subtilní šperk, nicméně prodejce jeho rozměry správně uvádí, je tedy na zákazníkovi, aby si pozorně přečetl všechny uvedené údaje. Ostatně díky koupi v internetovém obchodě má kupující možnost zboží do 14 dnů vrátit.

Výhody: přírodní deklarované kameny, v Praze výdejní místo
Nevýhody: kameny nižší kvality, fotografie budí dojem mohutnějšího šperku

Prsten s granáty (zlatnictví Gold Point)      cena: 1 900 Kč

         

Hmotnost: 2,667 g
Deklarovaný materiál: stříbro, granát
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ano
Hodnocení: dobrý 

Tento prsten jsme koupili na Václavském náměstí v Praze. Zde jsme chtěli stříbrný prsten s českými granáty. Z široké nabídky jsme vybrali šperk se zdobenou hlavou ve tvaru květu o rozměru 12 x 12 mm, kterou tvoří, dle následného posudku, opravdu pyropy – pravé české granáty. Větší střední granát s kruhovým briliantovým brusem má průměr 5,8 mm, osm okolních drobnějších jsou o průměru 2,6 mm. V luxusní prodejně se zákazníkům věnuje kvalifikovaná a příjemná obsluha.  Automaticky jsme při placení dostali účtenku, žádat jsme o ni nemuseli. Nicméně na účtence je uvedena dvojnásobná gramáž prstenu, než jaká je ve skutečnosti. Dle prodejce činí 5,38 g, což neodpovídá skutečnosti. Cena za šperk se nám zdá o něco vyšší, než by mohla být, ale jedná se o prodejnu v turistické oblasti města, což znamená vždy o něco vyšší cenové relace.

Výhody: pravé české granáty, pěkný design, příjemná obsluha
Nevýhody: gramáž uvedená na účtence neodpovídá skutečnosti, vyšší cena

Prsten se safírem   (Ahoy šperky)   Cena: 1 800 Kč


     

Hmotnost: 3,448 g
Deklarovaný materiál: stříbro, safír, zirkony
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ne
 
Hodnocení: uspokojivý

Tento šperk jsme koupili v internetovém obchodě. Jeho cena byla zlevněna o 17 % z původních 2160 Kč. Deklarované údaje zde byly dodrženy. Hlava prstenu je osazena přírodním safírem oválného briliantového brusu a zirkony. Použitý safír je ale nižší kvality. Tento šperk na fotografii prezentované prodejcem vypadá více přitažlivěji a mohutněji, než jaký je ve skutečnosti. S tímto jevem je ale většinou nutné při koupi šperku pouze podle fotografie počítat. Klenoty na obrázcích nejsou zobrazovány ve skutečné velikosti, ale jsou minimálně dvakrát větší. Pokud je kupující posléze nespokojen s reálným vzhledem prstenu, tak díky koupi v internetovém obchodě má možnost nepoškozené zboží do 14 dnů vrátit, a to bez udání důvodu. U tohoto prstenu jsme, vzhledem k tomu, že je jeho hmotnost přesahuje 3 g, postrádali platný punc.

Výhody: přírodní deklarovaný kámen, možnost osobního převzetí v Praze
Nevýhody: kámen nižší kvality, fotografie budí dojem mohutnějšího šperku, chybí platný punc

Náušnice s ametystem  (Malostranské starožitnictví)   cena: 1000 Kč

Hmotnost: 2, 424 g
Deklarovaný materiál: stříbro, ametyst
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ano
    velmi dobrý

U tohoto stříbrného šperku se jedná sice o starší práci, ale již moderní provedení. Náušnice nás zaujaly na první pohled. Ve vitríně byly správně popsány, cena byla uvedena.  Zde se jedná se o stříbro ryzosti 925/1000. Deklarované kameny jsou krásné přírodní fialové ametysty, oválného briliantového brusu o rozměrech 9 x 7,1 x 4,8 mm. Design šperku je jednoduchý, čistý. S nákupem tohoto šperku jsme byli spokojeni, cena je velmi dobrá, nenadsazená, obsluha příjemná, informovaná. Pokud hledáte originální šperk pak tuto prodejnu můžeme doporučit. V obchodě zde doplňkově nabízejí i například stříbrné prsteny s levnými granáty asijského původu, ale zde na tento fakt upozorňují a i jejich cena je podstatně nižší (cca o polovinu) než u konkurenčních prodejen umístěných blíže ke Karlovu mostu.

Výhody: přírodní drahokamy, správně označené zboží, velmi dobrá cena
Nevýhody: méně pevný uzávěr u jedné náušnice

Prsten s granáty  (Granát Jewellery)   cena: 1050 KčHmotnost: 1,932 g
Deklarovaný materiál: stříbro, granát
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ne

Hodnocení: nedoporučujeme

Pro koupi tohoto prstenu jsme zašli do prodejny umístěné v turisticky exponované části Prahy, nedaleko Karlova mostu. Podobných prodejen, které nabízejí „české zboží“ najdete v této oblasti více. Poznáte je snadno, prodávají se v nich především stříbrné šperky s granáty a s jantary. Při výběru šperku jsme se dotázali, zda se opravdu jedná o špeky s českými granáty a byli jsme ujištěni, že rozhodně ano. I když bylo znát, že čeština není pro obsluhu prvním jazykem, tak k omylu ve smyslu chybného porozumění nedošlo. Na později vyžádané účtence byla sice správně uvedená gramáž prstenu, ale, když jsme požadovali i uvedení specifikace kamenu, tak prodávající dopsala pouze granát. Prsten není osazen českými granáty. Hlava prstenu má v řadě 3 ks červených levnějších granátů o rozměru 7x5x3,5 mm z oblasti Asie s oválným briliantovým výbrusem. Celkově je prstýnek velmi subtilní s tenoučkou obroučkou. Vzhledem k použitému materiálu je prodejní cena za tento šperk vysoká. 

Výhody: správně uvedená gramáž
Nevýhody: asijské granáty, vysoká cena – nevýhodný poměr cena/výkon, chybné informace při prodeji, chybí platný punc

Prsten s granáty (Jewellery shop)    cena: 1450 Kč

Hmotnost: 4,148 g
Deklarovaný materiál: stříbro, granáty
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ano
Počet bodů: 1,5
Hodnocení: nedoporučujeme

Tento stříbrný šperk jsme koupili také v centru turistického ruchu, v prodejně na Václavském náměstí v Praze. Měli jsme zájem o prsten s českými granáty a i zde nám prodávající nabídla více typů k výběru. Zvolili jsme prsten s hlavou ve tvaru motýla, která je zdobena celkem čtyřmi kusy granátů broušených fantazijními výbrusy do tvaru křídel. Dle posudku znalce se ale nejedná o české granáty, ale opět o granáty levné, asijské provenience. To, že se nejedná o český granát, by odborník zřejmě poznal již v prodejně podle velikosti granátů a dle brusu. Kameny ve spodních částech křídel jsou větší (byly by dražší) a tento styl broušení není u českých granátu zpravidla používán.  Obsluha v prodejně byla příjemná a ochotná, prodejna nabízí i prohlídky Prahy pro cizince a šperky s granáty jsou zde spíše doplňkovým atraktivním zbožím. Účtenku jsme v prodejně dostali bez vyžádání, je na ní uvedeno, že se jedná o stříbrný prsten s granáty.

Výhody: příjemná obsluha
Nevýhody: nejsou použity české granáty, vyšší cena vzhledem k použitým kamenům

Prsten s topazem (Ahoy šperky)   cena: 1390 Kč

Hmotnost: 2,285 g
Deklarovaný materiál: stříbro, topaz
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ano

Hodnocení: vítěz testu

Stříbrný prsten koupený v internetovém obchodě, který byl zlevněn o 30% z původní ceny 1980 Kč. V uváděné specifikaci prodejce uvádí kámen o hmotnosti 2 ct. Zde se jedná  o prsten, jehož hlava je osazena přírodním modrým topazem, roháčkem stupňovitého výbrusu o rozměrech 8,1 x 6,1 x 3,9 mm. Udaná hmotnost kamene také souhlasí. Šperk má pěkný jednoduchý a čistý design, někomu může při běžném nošení trochu vadit vystupující hlava prstenu (7 mm nad prstem).  V tomto internetovém obchodě můžete vybírat z mnoha šperků, ale pokud si vyberete některý, který není na skladě pak je nutno počítat s delší dodací lhůtou (14 – 20 dní). Zde nás zaujaly i příznivé ceny.

Výhody: přírodní deklarovaný kámen, pěkný design, příznivá cena, výdejní místo v Praze
Nevýhody: šperk si předem neprohlédnete

Prsten s ametystem  (Malostranské starožitnictví)    cena: 1500 Kč

Hmotnost: 4,635 g
Deklarovaný materiál: stříbro, ametyst
Ryzost: 925/1000
Puncovní platná značka: ne
Hodnocení:     
  velmi dobrý

U tohoto stříbrného šperku se jedná o starší, velmi pěknou práci. Prsten nás zaujal na první pohled svým provedením, designem. Ve vitríně byl správně popsán, cena byla uvedena.  Pod lupou jsou vidět ještě zbytky původního zlacení. Sice nebyl opatřen platným puncem, ale jedná se o stříbro ryzosti 925/1000. Deklarovaný kámen, ametyst, je skutečně krásný přírodní fialový ametyst oválného briliantového brusu o rozměrech 7,5 x 6,5 x 4,8 mm. S nákupem tohoto šperku jsme byli spokojeni, cena je přívětivá, nenadsazená, obsluha příjemná, informovaná. Pokud hledáte originální šperk pak tuto prodejnu můžeme doporučit. V obchodě zde doplňkově nabízejí i například stříbrné prsteny s levnými granáty asijského původu, ale zde na tento fakt upozorňují a i jejich cena je podstatně nižší (cca o polovinu) než u konkurenčních prodejen umístěných blíže ke Karlovu mostu.

Výhody: přírodní drahokam, správně označený, dobrá cena
Nevýhody: chybí platný punc

Prsten s rubínem (zlatnictví MiJa)   cena: 2 924 Kč

Hmotnost: 2,360 g
Deklarovaný materiál: zlato, rubín
Ryzost: 585/1000
Puncovní platná značka: ano
Hodnocení:   uspokojivý

Tento šperk z čtrnácti karátového zlata s rubínem jsme vybrali prostřednictvím internetu a koupili jej v prodejně v Táboře. Zaujala nás i jeho akční cena, která byla snížena o 15% z původních 3 440 Kč. Ale právě cena v nás vzbudila i trochu pochybnosti, zda se jedná opravdu o šperk s pravým rubínem. Po posouzení znalcem se potvrdilo, že v tomto případě se nejedná o přírodní rubín, ale o rubín syntetický, který je mnohonásobně levnější a vyrábí se cca od konce 19. století nejčastěji tzv. Verneuillovou metodou. Škoda, že prodejce tento fakt při prodeji neuvádí, protože tímto uvádí běžného zákazníka v omyl. Jinak má prsten povedený design a díky podlouhlému kamenu na ruce vypadá velmi pěkně. Syntetický kámen je oválného tvaru, facetového kombinovaného brusu rozměrů 16,1x4,2x2,7 mm. Účtenku jsme v prodejně dostali bez vyžádání, je na ní uvedeno, že se jedná o prsten s rubínem.

Výhody: pěkný design
Nevýhody: osazení syntetickým kamenem bez upozornění prodejce

Veronika Řezáčová 

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.