automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

26.4.2009

E-mail

 

 

 

 

 

Kdo začne? Zedník, topenář nebo instalater?

část 3.

Plán rekonstrukce

Rekapitulace po prvním týdnu

Řemeslníky máme, ale zdá se, že také máme neřešitelný logistický problém.  Zedník nemůže štukovat, zazdívat a bourat nové dveře dokud nebudou nové rozvody topení a elektřiny. Topenář nechce dělat nové rozvody, dokud nebudou nově vybourané dveře a také nebudou vyštukovány zdi pod novými radiátory. Elektrikář také požaduje, aby byl napřed vybourán otvor pro nové dveře. Navíc odmítají v bytě pracovat všichni najednou, protože by si navzájem překáželi. Naše představa, že byt by mohl být do měsíce hotov trochu začíná pokulhávat, ale stále se jí nevzdáváme. Ptám se, jak by si to tedy představovali, ale nic konkrétního z nich nedostanu.

Zdá se nám logické, že přednost musí mít veškeré bourací práce. Trubky topení se zasekávají do zdi, elektřina se musí také sekat a v mezičase se může bourat otvor pro dveře. Je tedy rozhodnuto, začneme s rozvody topení.

Topenář a rozvody

          
Trubky topení v podlaze

Topenář se zedníkem se nás sice chvíli snažili přesvědčit, že by bylo ideální vést nové měděné trubky topení opět vrchem a nezasekávat je, v předsíni by mohly dokonce zůstat i ve stejné výšce nad dveřmi, ale nedali jsme se a trvali na svém. Trubky budou tedy dle původního plánu zasekány pod podlahou v předsíni, ve zdi v pokoji, někde budou vést dole podél zdí. Během čtyř dnů by mělo být topení kompletně hotovo, vyzkoušeno, natlakováno. Domluvili jsme se, že posléze budou nové radiátory zase odmontovány, aby se daly štukovat zdi. Radiátory jsme dodali sami. Topenář nabízel klasické deskové typy, my jsme dali přednost designovým tělesům, o kterých si budete moci přečíst v dalším díle.

Topenářské práce proběhly vcelku hladce. Jen zradil katastrofální stav původních rozvodů elektřiny. Pojistky vypadávaly v podstatě při zapojení jakéhokoliv stroje, který topenář potřeboval. Elektrikář proto v rychlosti a provizorně zprovoznil jednu zásuvku v předsíni a vše ostatní odpojil. V bytě se ani nesvítilo, což bylo začátkem března trochu problematické. Topenář slíbený termín nedodržel o jeden den, ale vzali jsme v úvahu objektivní potíže s elektřinou. Jen nám připravil nepříjemné překvapení v podobě hromad neuklizené suti ze sekání. S tím jsme nepočítali, nenapadlo nás se předem domluvit na úklidu suti. Nějak jsme si v Praze zvykli (možná to byly jen náhody), že řemeslníci po sobě automaticky uklízejí. Tady to zjevně neplatí. Situaci nakonec zachránil zedník, který přislíbil, že suť za patřičný peníz zlikviduje.

Zedník

Byl to místní starší pán, kterého nám všichni místní doporučovali. Bez problému jsme domluvili konkrétní ceny za konkrétní úseky práce, postup prací a akceptovali jsme i to, že oproti původní domluvě minulý týden nevyboural slíbený otvor pro dveře. Vysvětlil to tím, že by mohl poničit ještě nezabetonované rozvody topení v podlaze a také by si, dle jeho slov, v bytě s topenářem překáželi. Trochu jsem pochybovala o tom, zda zvládne všechny práce, ale říkal, že má pomocníky. Domluvili jsme se na postupu prací, řekli, co bychom chtěli, aby bylo nejdříve hotové.

Elektrikář

Opět místní řemeslník (druhý oslovený elektrikář), který může začít okamžitě, bez zvláštních podmínek – nevadí mu nevybourané dveře. Bez problému jsme vše domluvili včetně ceny a toho že dodáme vlastní zásuvky, vypínače i poj. skříně. Ukázali jsme, kde budou zásuvky, vypínače a pojistkové skříně, upozornili na spotřebiče, které musí mít zvláštní režim – bojler, sporák, myčka, pračka. Elektrikář je ochotný, očividně zná všechny technické normy a navíc po bytě rozvede i internetové kabely a kabely TV. Po dokončení prací zajistí i revizi elektřiny. Elektrikářské práce budou probíhat v příštím týdnu současně se zednickými, dle domluvy suť budou uklízet pomocníci zedníka.

Zatím jsme vcelku spokojeni a odjíždíme zpět do pražské redakce, s tím, že přijedeme opět za týden. V Praze, v mezičase, objednáváme trojkřídlé dveře na balkon – budou hotovy za cca 3 týdny.

Rekapitulace po 1. týdnu rekonstrukce:

Jsou hotové rozvody topení, domluveni jsme se zedníkem a elektrikářem. Máme týden skluz oproti původnímu plánu.

Až přijedeme příště tak by mělo být hotovo:

-         Elektrikář - kompletní rozvody elektřiny, TV a internetových kabelů (zatím bez osazení zásuvek a vypínačů (osazují se až po vyštukování a malování)

-         Zedník - probourané nové dveře do ložnice, zazděné staré, odklizená veškerá suť z bytu, seškrábané staré malby – příprava pro štukování, částečné vyštukování ložnice a obývacího pokoje, v kuchyni vybourání nového prostoru pro bojler, pozvání pokrývače a domluva s ním pro vybourání střešního okna (povolení pro okno již bylo vydáno), domluva se známým instalatérem pro nové rozvody vody – jedná se vlastně jen o nové napojení vody v kuchyni, jinak v bytě byly nové rozvody vody dělány asi před čtyřmi měsíci, zůstanou tedy původní.

Náš původní plán pro celou rekonstrukci:

1) týden před rekonstrukcí – nakreslení plánů (stavební povolení na žádné z prací není potřeba), sehnání řemeslníků a domluva s nimi

2) 1 týden – rozvody vody, elektřiny, vybourání nového otvoru pro dveře do ložnice, zazdění starých dveří, kompletní příprava pro štukování, štukování ložnice a obývací pokoje – v obou případech bez jedné stěny.

3) 2 týden – dodělání ložnice – odhlučnění stěny mezi ložnicí o obývacím pokojem, zhotovení střešního okna v kuchyni, zbudování nového prostoru  pro bojler v kuchyni, osekání veškerých současných obkladů v kuchyni a koupelně, vybourání vany, příprava pro nové obklady, vodoinstalatérské práce

4) 3 týden – vyštukování předsíně a vybourání a zlikvidování stávající nevyhovující skříně ve zdi v předsíni, kuchyně, WC, koupelny, příprava otvoru pro nové dveře na balkon, zateplení obvodových stěn bytu (zvenku) – alespoň v prostorech kde máme přístup mezi střechou a stěnami.

5) 4 týden - montáž nových trojkřídlých dveří na balkon – realizuje výrobní firma, začištění dveří, doštukování stěny, veškeré obklady a dlažby.

6) 5 týden – malování, dokončující elektrikářské práce (zásuvky, vypínače, světla), dokončující topenářské práce – osazení radiátorů, lakýrnické práce – opálení a obroušení původních dřevěných zárubní na přírodní dřevo, položení nové dřevěné podlahy – kuchyň, renovace parket v obýváku.

7) 6-9 týden - postupné zařizování celého bytu, byt je již obyvatelný.

     
Zde budou trojdílné dveře

Olga Kábová

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.