automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

19.4.2009

E-mail

 

 

 

 

 

Kompletní rekonstrukce bytu – nový seriál iTESTU

část 2.

Plánovat, plánovat a zase plánovat. To považujeme za velmi důležitou část celé přestavby. Pokud špatně naplánujete, tak nejen, že se vám stavba prodraží, ale také prodlouží. Při individuální rekonstrukci je dopředu potřeba promyslet jakého řemeslníka na kdy budete potřebovat. Jaké fáze prací musí následovat po sobě. My jsme toto lehce podcenili, takže nastaly nenadálé problémy. Také jsme se spolehli na rady řemeslníků, což nebylo vždy dobře. Někteří sledovali více své zájmy a ty naše jim byly vcelku „ukradené“. Na první pohled jsme to nepoznali, všichni působili velmi vstřícně a upřímně. Dnes, když píši tuto část, tak se stavební část rekonstrukce blíží ke svému cíli, někteří z původních řemeslníků na rekonstrukci již nepracují a nahradili je jiní, tak můžeme porovnávat jejich profesionalitu. I my jsme se za předchozí měsíc hodně naučili.

   

Hledáme řemeslníky

Zdálo se to jednoduché, uděláme malé výběrové řízení. Hledáme na internetu příslušné firmy v okruhu cca 25 km. Volíme menší firmy, či živnostníky, z každého oboru jich nalézáme několik. Nastává den „D“, zveme je do bytu, ukazujeme co vše je potřeba udělat a chceme znát alespoň přibližnou cenovou nabídku. To se již ukazuje jako složitější, protože chceme znát cenu za dílo, či jednotlivé úseky prací, ale zdejší řemeslníci chtějí většinou platit hodinové odměny a zvlášť za spotřebovaný materiál, přičemž nedokáží předem odhadnout, jak dlouho budou práce trvat. To je pro nás nepřijatelné, a to i vzhledem k tomu, že z větší části hodláme rekonstrukci realizovat „dálkově“ s jednou týdenní kontrolou. Trváme tedy na svém požadavku odměny za dílo, na což téměř všichni nakonec přistupují a slibují připravit rozpočet.

Potřebujeme, aby práce plynule navazovaly a řemeslníci navzájem spolupracovali. Zde se nám zdá poměrně výhodné využít jejich kontaktů a doporučení na navazující profese, se kterými obvykle spolupracují. Topenář - instalatér  tak nabízí zedníky, majitel malé stavební firmy topenáře i elektrikáře, elektrikář další profese. Všem předáváme přesný plánek bytu a optimisticky naladěni odjíždíme do Prahy a očekáváme slíbené kalkulace. Ač jich bylo přislíbeno asi pět, tak nepřišla ani jedna.

Nedá se nic dělat, zvedáme tedy telefon a pátráme po příčině. Dozvídáme se, že o naši rekonstrukci vlastně nemají ani moc zájem, protože se jim zdá složitá, my máme navíc naprosto jasnou představu a požadavky a oni jsou zvyklí pracovat podle svého. U námi oslovených řemeslníků se tedy určitě krize neprojevila, práce mají asi dostatek a vybírají si ty jednodušší.

Pomalu se smiřujeme s faktem, že to tak jednoduché a rychlé nebude, ale stále to nevzdáváme. Musíme najít místní řemeslníky, kteří přece v dvoutisícovém městečku musí být. Ve zdejší oblasti je poměrně vysoká nezaměstnanost, tak někoho přece najít musíme. Přijíždíme na místo a oslovujeme místní občany s dotazem, jaké řemeslníky by nám doporučili. Získali jsme další kontakty a opět je zveme do bytu, ukazujeme plánky a vysvětlujeme co chceme. A funguje to. Se zedníkem se domlouváme na postupu prací i na ceně za jednotlivé dílčí úseky. S topenářem jsme také domluveni a elektrikáře máme také. Trochu jsme měli problém s elektrikářem a topenářem, protože chceme dodat vlastní radiátory, zásuvky a další komponenty, ale nakonec jsme dospěli k uspokojivé domluvě.

Příště – rekonstrukce opravdu začíná

Olga Kábová

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.