automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

6.4.2009

E-mail

 

 

 

 

 

Kompletní rekonstrukce bytu – nový seriál iTESTU

část 1.

Koupili jste si, či získali starší byt? Pak jej jistě budete muset zrekonstruovat a náš nový seriál je určen možná právě pro vás. My budeme rekonstruovat vzorový byt a vše můžete sledovat s námi takřka „on line“. Sledujte s námi, jaké problémy vás mohou potkat, na co si máte dát pozor, podělíme se o získané zkušenosti a rady odborníků. Věnovat se budeme i následnému zařízení bytu, a to dle filozofie - bydlíme zdravě, obklopeni dřevem. Jak je naším zvykem, tak ve všech fázích budeme sledovat poměr cena/výkon.

Vzorový rekonstruovaný byt se nachází v malém jihočeském městě (cca 2 000 obyvatel). Jedná se starší podkrovní byt 2+1 o velikosti cca 55 m2. Rekonstrukci nebudeme zadávat „na klíč“, ale jednotlivé fáze prací budeme organizovat sami. To je samozřejmě pro stavebníka náročnější, ale na druhou stranu je tak možné rekonstrukci zlevnit. Vyplatí se nám tento postup? Uvidíme. Při zadání kompletní rekonstrukce místní stavební firmě byla spočtena předběžná kalkulace ve výši cca 400 000 Kč (bez zařízení) a doba trvání rekonstrukce byla odhadnuta na jeden měsíc. Sebevědomě si říkáme, že bez stavební firmy to zvládneme také, bude to levnější a o mnoho delší dobu to také trvat nebude. 

Popisovat budeme jednotlivé fáze různých prací a činností i úskalí. Zmapujeme veškeré finanční náklady, zkušenosti s řemeslníky, nákupy materiálů apod. Podrobný popis samozřejmě věnujeme i použitým výrobkům a materiálům, a to nejen z hlediska samotné rekonstrukce, ale sledovat je budeme i následně formou dlouhodobého testu. 

Chceme zprostředkovat veškeré získané zkušenosti s individuální rekonstrukcí, přesně v duchu našich spotřebitelských testů, velký důraz klademe na poměr cena/výkon. Budeme se snažit šetřit peníze stavebníka.

Co budeme rekonstruovat?

Vše na co si vzpomenete. Byt je v nepoužitelném stavu. První co nás opravdu hodně překvapilo byly původní rozvody ústředního topení. Prvotní informace, že v bytě je v podstatě nové, cca před pěti lety udělané topení, a že s tímto nebudeme mít problémy, vzala rychle za své. Nevěřícně si prohlížím rozvody. Je zcela jasné, že zde se dělaly cestou nejmenšího odporu – hlavně aby se nic nerozkopalo.  Železné trubky ve všech místnostech bytu vedou ve výšce 2, 20 m, tedy nad dveřmi a „okrasně“ lemují celý byt. V obývacím pokoji jsou dva radiátory naprosto nesmyslně umístěné na stěně kolmé k oknům a zabírají využitelný prostor. Je jasno. Rozvody topení musí být nové, radiátory z větší části také.

Toto se ostatně týká všech rozvodů. Vody i elektřiny. Všechny stěny v bytě se musí přeštukovat, hrany vyrovnat, dveře vyměnit, dřevěné zárubně dveří zrenovovat (pokud půjdou – uvidíme), okna vyměnit, všude musí být nové podlahy, obklady. 

Přehled rekonstrukce:


-          Rozvody vody, nové instalace bojleru i baterií
-          Rozvody dálkového ústředního topení, nové radiátory
-          Rozvody elektřiny
-          Okna – nové velké trojdílné dveře na terasu, nově zřízeno bude střešní okno
-          Podlahy – nová dlažba, renovace parket, nové palubkové podlahy
-          Změna dveří v bytě
-          Koupelna , WC
-          Zdi - nové štuky, penetrování,  apod.
Nové zařízení bytu dle filozofie – bydlíme zdravě, obklopeni dřevem

Dispozice bytu

Podkrovní byt 2 + 1 má sice své kouzlo, ale jeho v jeho dispozici je nutné udělat alespoň některé změny.  Umístěn je ve třetím patře cihlového domu, je zde celkem šest bytů. Místnosti jsou malé, ve všech, kromě předsíně je zkosení, mnoho se dělat nedá. 

Vchod do ložnice (10 m2) je řešen přes obývací pokoj. To je nepraktické, dveře navíc zabírají místo na stěně z obou stran. Necháme je tedy zazdít a dveře do ložnice povedou nově z předsíně. Stěna mezi obývákem a ložnicí bude navíc odhlučněna. Okno v ložnici také příliš nevyhovuje, je malé, uvažujeme o větším střešním okně.

Obývací pokoj (20 m2) s terasou. Pokoj je sice malý, ale v letním období jej lze zvětšit větším otevřením na terasu. Původní sestavu okna a dveří vybouráme a nahradíme trojkřídlými skládacími dveřmi. Tak se za teplého počasí otevře výhled na zelené náměstí a prostor se rozšíří i o terasu, kterou bychom chtěli také trochu zvětšit.

Kuchyň (10 m2). Je malá a tmavá. Sice má okno poměrně velké, ale před oknem je zeď s okny protějšího domu ( je vzdálena asi 5 m ! ), který jeho majitel z původního nízkého značně zvýšil. S tím již nic nenaděláme, naše okno sice zachováme, ale zasklíme neprůhledným sklem a v kuchyni bude nově vytvořeno střešní okno. Navíc je zde možnost ve zkosení střechy probourat vedle budoucí kuchyňské linky prostor, kam budeme moci přemístit z koupelny bojler a vznikne navíc prostor pro malou spíž.

Koupelna je maličká, má 3 m2, ale musí zůstat dispozičně zachována, tady nic dělat nejde. Předsíň je do L má 10 m2, vejde se sem 3 m dlouhá vestavěná skříň, čímž jsou vyřešeny úložné prostory pro oblečení. Další větší úložné prostory řešit nemusíme, protože k bytu patří spoustu úložných prostor mimo byt – v domě i garáži.

Náš seriál začíná, sledujte jej s námi.

Olga Kábová

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.