automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

22.10.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaký mop můžete použít?


Vyšlo i v deníku Právo 22.10.2009

Na první pohled banální otázka, ale pro praxi velmi důležitá. Kvalitní mop vám ulehčí práci v domácnosti a přitom nezničí podlahu. Možná si položíte otázku: Jak se dá mopem zničit podlaha? Velmi jednoduše. Pokud například dřevěnou, a to i plovoucí podlahu, nalakovanou i nenalakovanou máčíte, tak vám dlouho nevydrží, začne bobtnat, brzy se zkroutí, rozestoupí a i její povrch trpí a vypadá nepěkně. Ostatně i při běžném vytírání nedřevěných podlah nechceme čekat dlouhou dobu, než povrch uschne a může se po něm chodit. Ideální je nepoužívat nadměrné množství vody, čistících prostředků i vosků.

   

V tomto testu jsme se zaměřili především na vhodné mopy pro údržbu dřevěných podlah. Ty vyžadují pouze vlhké stírání, kdy nesmí podlaha zůstat mokrá. Proto jsme hledali mopy, které nejen uživateli ulehčí práci, ale pomohou udržet dřevěné podlahy v dobré kondici. Takové mopy jsou ostatně vhodné pro všechny typy podlah.

Jak jsme testovali

Mopy jsme nakoupili, z velké části v hypermarketech, některé jsme objednali v internetových shopech. Hledali jsme různé „vychytávky“ pro ulehčení práce.  Jakékoliv ždímací mechanizmy měly v testu zelenou. Zkrátka co největší zjednodušení práce s požadovaným výsledkem v tomto testu vítězilo.

Testovali jsme v místnosti s tmavou dřevěnou nalakovanou podlahou, na které je velmi dobře vidět každá nečistota, šmouhy i prach. Sledovali jsme, jak dlouho po umytí zůstává podlaha mokrá. Čím byla mokřejší, tím se naše hodnocení zhoršovalo. Samozřejmě nás zajímal i konečný výsledek naší práce, tedy čistota podlahy. Zde záleželo především na kvalitě dodávané náhrady (návleku, padu) k mopu. Kvalitní z mikrovláken dobře jímají nečistoty, nepouští chlupy a podlaha je čistá, beze šmouh.

Obecně nás ždímací mechanismy překvapily. Našli jsme jen jeden opravdu účinný a použitelný pro dřevěné podlahy, a to byl odstředivý systém. Naprosto nejjednodušší a nejméně pracné a přitom účinné bylo nakonec nepoužívat žádné ždímání a využít kvality čistícího padu s pouhým vlhčením. 

Obecně měly všechny mopy, krom jedné výjimky (uvedeno v testu) držadlo na kloubu, tedy bylo možné mopem pohybovat z jakéhokoli úhlu. V testu samotném tento fakt z důvodu úspory místa již neuvádíme. V parametrech je uvedena velikost hlavice. Zde je myšlena velikost aktivní stírací plochy.

Parní mop  CY-6118B                   cena: 1 189 Kč

                    

Cena náhradního návleku: 20 Kč
Velikost hlavice:  cca trojúhelníková 35 x 18 cm
Délka tyče: 120 cm
Naplnění vodou: 1 litr
Obsah balení:  Mop, 4 návleky
Záruka: 2 roky

Internetové strany dovozce říkají, že s tímto mopem lze čistit i dřevěnou podlahu. My jsme jej ale pro jistotu vyzkoušeli napřed na dlažbě, dřevěnou podlahu jsme posléze vynechali z obavy před jejím zničením. Na hlavu mopu se pro čištění hladkých povrchů upevňuje tenký děrovaný flanelový návlek, který by měl údajně pojmout veškeré nečistoty. Tenký návlek na tvrdé plastové hlavě principielně žádné nečistoty pojmout nemůže a v testu jsme se přesvědčili, že je také nepojme. Navíc plastové výstupky na hlavě v místech otvorů na návleku nepříjemně podlahu dřou. S tímto mopem podlahu dle našeho názoru neumyjete. V podstatě ji jen namočíte horkou vodou, kterou jen pohybem mopu „rozšmudláváte“. Stroj sice páru vytváří, ale ihned máčí návlek, takže podlaha zůstává poměrně dost mokrá. Pokud po práci zapomenete zavřít nádržku na vodu, tak vám tato voda proteče mopem na podlahu.

Výhody:  líbivý design
Nevýhody:  hodně máčí podlahu, může ji poškrábat, tenký návlek nepojme nečistoty, nemyje
Hodnocení:         nedoporučujeme


Set Vileda Ultramax                           cena: 950 Kč

               

Cena náhradního návleku: 240 Kč
Velikost hlavice:  35 x 14 cm
Délka tyče: 80 –140 cm
Naplnění vědra: max. 5 litrů
Obsah balení:  Mop + 1 náhrada, kbelík se ždímacím mechanismem
Záruka: 2 roky

Vzhledem k tomu, že nikde na obalech není uvedeno, zda je dodaná náhrada v sadě určena pro suché nebo mokré vytírání, tak se orientujeme dle nakreslených obrázků na obale a používáme k testu dodaný návlek. Ten se k hlavě mopu připevňuje pomocí čtyř patentek. Hlavu samotnou lze složit sešlápnutím mechanizmu a naprosto bez problémů ji opět ťuknutím hlavy o zem zase zaaretujete v rovné pracovní poloze. Ve středu hlavy jsou zespodu tlakové body, které přitlačují mycí návlek k podlaze. Teleskopická tyč se k hlavě šroubuje. Celkové zpracování a mechanická funkčnost je zde bez problémů. Výhrady ovšem máme ke ždímání. Návlek se nám ždímacím mechanismem nepodařilo vyždímat tak, aby byl jen vlhký a ač jsme se hodně snažili, tak pokud jsme nechtěli mít podlahu mokrou, tak jsme jej museli doždímat ručně. K vyjmutí mopu ze ždímacího mechanismu si musíte kbelík přidržet, protože je v mechanismu poměrně dost sevřený. Po ručním doždímání návleku jsme s výsledkem mytí byli spokojeni.

Výhody: dobré zpracování, dobrá účinnost návleku
Nevýhody: Návlek je po použití ždímacího mechanismu více mokrý, nutné ruční doždímání, obtížnější vyndávání ze ždímacího mechanismu.

Hodnocení:
              uspokojivý

Leifheit Twist Set     1 111 Kč

        

Cena náhradního návleku: 219 Kč
Velikost hlavice:  35 x 13 cm
Délka tyče: 140 cm
Naplnění vědra: max. 5,5 litrů
Obsah balení:  Mop + 1 náhrada, kbelík se ždímacím mechanismem
Záruka: 3 roky

V této sadě je dodáván univerzální mycí návlek s mikrovlákny, který se k hlavě připevňuje patentkami. S jeho účinností jsme byli spokojeni. Tyč mopu je skládací, z pěti dílů, včetně otáčecího mechanizmu. Jednotlivé díly se do sebe zasouvají ale nezacvakávají, takže se nám několikrát podařilo nechtěně rukojeť rozpojit při vyndávání mopu ze ždímacího mechanismu. Ten je umístěn v masivním kbelíku (váží 1,65 kg). Správné vložení složené hlavy do mechanismu ždímání chce trochu cvik, ale návlek je pak vskutku vyždímán i pro použití na dřevěnou podlahu. Míru vyždímání můžete zvolit sami, podle toho kolikrát stlačíte násadu a tedy kolikrát otočíte mopem, který je pak ždímán odstředivou silou ( princip hračky káči). Tady nám vadila ale hlučnost ždímání. Vypraný a vyždímaný návlek podlahu myje velmi dobře.

Výhody: dobře ždímá, dobré výsledky mytí
Nevýhody:  těžší kbelík, hluk při ždímání, občasné rozpojení tyče

Hodnocení:              dobrý

Spontex Microwiper      329 Kč

                 

Cena náhradního návleku: 142 Kč
Velikost hlavice:  45 x 15 cm
Délka tyče: 130 cm
Obsah balení:  mop s teleskopickou tyčí, čistící návlek s mikrovlákny
Záruka: 2 roky

Tak tady žádné vychytávky nehledejte. Zde nastupuje stará klasika. Návlek z mopu musíte sundat vymáchat ve kbelíku, vyždímat ručně a zase navléknout na hlavu. Nebo jej sundat nemusíte a jen sklopíte hlavu mopu a návlek vymácháte na hlavě, ale pak jej nevyždímete vůbec a budete mít velmi mokrou podlahu. Hlavu sklopíte stejně jako u testovanéViledy a Leifheitu Twist sešlápnutím mechanismu na hlavě, ale na rozdíl od nich zde mechanismus musíte stlačit i při narovnávání hlavy. Teleskopická tyč je na kloubu, její utahování drží bez problému. Návlek s mikrovláknem čistí dobře a navíc má největší záběr z testovaných modelů. Dokoupit můžete i návlek abrazivní. Vzhledem k nutnosti ručního máchání, ždímání a posléze nasazování návleku tento mop nedoporučujeme, protože kromě lepšího návleku nevidíme moc velký rozdíl mezi koštětem s hadrem a tímto mopem.

Nevýhody: nutnost ručního máchání, ždímání a častého nasazování návleku
Výhody: široký záběr mopu

Hodnocení:                       nedoporučujeme

Bona Hardwood Floor Mop   cena: 1 309 Kč

                         

Cena náhradního návleku: 296 Kč
Cena jednorázové lahve s mycím prostředkem 0,85 l: 231 Kč
Velikost hlavice:  42 x 13 cm
Délka tyče: 130 cm
Obsah balení: čistící pad (návlek), čistící prostředek Bona Hardwood Floor Cleaner 1 litr, mop se sprejovým mechanizmem
Záruka: 2 roky

Tento sprejový systém mopu se nám velmi líbil. Velmi jednoduše se s ním pracuje, manipulace je jednoduchá a hlavně okamžitě a kdykoliv je připraven k použití bez toho, abyste si museli připravovat kbelíky s vodou a čistícími prostředky. Také čistící pad – návlek, zde vlastně není návlekem, ale připevňuje se položením hlavy mopu na pad, který je přichycen systémem suchého zipu. V principu při práci před mop nastříkáte z nasazené lahve pomocí sprejového zařízení v mopu čistící prostředek a okamžitě stíráte. Vzhledem k tomu, že je mycí utěrka z mikrovlákna kvalitní, tak pojme poměrně značné množství nečistoty, aniž by se na podlaze tvořily šmouhy. Zkrátka podlaha je skoro okamžitě suchá a dobře umytá s naprosto minimální námahou. Po dokončení práce čistící pad sejmete z hlavy vymácháte, eventuelně můžete vyprat v pračce a je připraven k dalšímu použití.  Tento systém se hodí k především na pravidelně stírané podlahy a nám velmi vyhovoval. 

Výhody: kvalitní zpracování, nemáčíte podlahu, dobře myje, snadná a rychlá obsluha, větší plocha záběru
Nevýhody: použití především pro pravidelně udržované podlahy

Hodnocení:         vítěz testu

Leifheit Piccolo     cena: 299 Kč

                              

Cena náhradního návleku: 229 Kč
Velikost hlavice:  27 x 10 cm
Délka tyče: 140 cm
Obsah balení:  Mop + 1 náhrada
Záruka: 3 roky

Tento mop se ždímacím mechanismem je dodáván s univerzální náhradou Micro Duo, což je tenká houba potažená mikrovláknem. Připevňuje se systémem suchého zipu. Ždímání se provádí tak, že mechanismus skládání hlavy přitiskne obě poloviny náhrady k sobě, čímž by přebytečná voda měla odtéct. Avšak i po tomto vyždímání zůstává návlek poměrně mokrý a podlahu dost umáčíte. Pokud byste chtěli mop použít na dřevenou podlahu, tak by bylo vhodné vodu ještě ručně vymačkat. Tyč mopu zde není k hlavě připevněna na kloubu, tak jako u ostatních mopů, ale na pantu, takže pohyb tyče je pouze v jedné ose – dopředu, dozadu. Kbelík k mopu můžete koupit za cca 100 Kč, ale použít můžete jakýkoliv oválný z domácích zdrojů. Jinak tento mop čistí dobře, ale má malou šíři záběru.

Výhody:   kvalitní zpracování a dobře čistící náhrada, nízká cena
Nevýhody: hůře ždímá, máčí podlahu, malá šíře záběru

Hodnocení                 uspokojivý

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.