automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

21.2.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krájím, krájíš, krájíme. Test kuchyňských pomocníkůNa první pohled by se mohlo zdát, že elektrický kuchyňský kráječ je velmi jednoduché zařízení, na kterém se nedá nic zkazit. Redakční test překvapivě ukázal, že naopak mnohá, leckdy kompromisní řešení, vedou často k horším užitným vlastnostem. Ze šesti modelů jsme tak pouze dva mohli hodnotit jako velmi dobré. Na druhé straně spektra byl i model, který neměl v podstatě žádné vlastnosti, pro které by jej bylo dobré jej doporučit. A jaký by dobrý kráječ měl být? Tak především by samozřejmě měl co nejlépe krájet co největší množství surovin. Měl by bez problémů zvládat sýry o různé tučnosti. Být schopen vytvořit například velmi tenká kolečka „uheráku“ či dalších trvanlivých salámů. Poradit by si měl i se šunkou či uzeným. To však zdaleka není u kráječů pouze jen to podstatné. Velmi znepříjemnit práci vám může například zadrhávající „vozík“. Zde je podstatná především konstrukce a důmyslnost vlastního posuvu. V poslední době je trendem více zvětšovat prostor pro nádobu na nakrájené potraviny. Řezný kotouč u moderních konstrukcí mění své umístění a je umístěn stále výše od kuchyňské pracovní plochy. Ty nejlepší modely pak mají výrazně asymetrickou stavbu. Podstavec s horním dílem kráječe je spojen pouze v jedné části, plocha na umístění krájených potravin je „ve vzduchu“ a pod ní je komfortní prostor pro zasouvání i větších nádob na nakrájené produkty. Dalším trendem je nakloněná pracovní plocha, ta umožňuje menší přítlak na krájené produkty a zároveň nakrájené plátky padají pod menším úhlem do připravených nádob.

Jak jsme testovali

U všech testovaných modelů jsme se zaměřili především na sílu a kvalitu řezu zpracovávaných surovin. Krájeli jsme například 30% a 45% sýry. Podrobně jsme se zaměřili například na uherské a trvanlivé salámy. Právě tady byly rozdíly často velmi značné. Zatímco nejlepší modely vytvořily kolečka velmi tenká s minimálním rozdílem šířky jednotlivých plátků, jiné vůbec pravidelné jemné plátky s jednotnou silou po celém obvodu nebyly schopny zhotovit. Zajímala nás také konstrukce pohyblivých částí pracovní krájecí plochy (vozíku). I tady byl rozdíl. U některých bylo nutno vynakládat větší energii. Naopak některé vozíky měly v dráze velkou vůli, tedy vlastnost, která znesnadňuje vlastní krájení.

Zelmer 493.6 SL Alexis (Digiprofi)  cena: 2 402 

příkon:  200 W
hmotnost:  4,4 kg
tloušťka plátků: 0 – 15 mm
rozměry (VxŠxH): 25 x 23 x 36 cm

Tento model je opatřen moderní nakloněnou rovinou. Na kuchyňské lince stojí na dvou nohách umístěných v krajích přístroje. Mezi nimi je tak značný prostor pro nakrájené potraviny a umožňuje podložení nádoby o maximální výšce 4 cm. Na první pohled se může zalíbit jak komfortní prostor odkládání, tak i docela hezký a moderní vzhled. To je  také asi jediné, co nás uchvátilo. Vadí nám mimo jiné konstrukce přítlačné desky a pohybu vozíku. Při tlaku na krájené potraviny se stejně jako u levnějších modelů může snadno zadrhávat nebo zaseknout o plast nad krájecím kotoučem. To však není všechno, nepodařilo se například ani ukrojit tenké kolečko trvanlivého salámu, či sýra. „Uherák“ vytvářel  jakési šupiny při zvýšení nastavení na větší tlouštku kolečka se stejně nepodařilo vytvořit celistvé a stejnoměrné kolečko po celém obvodu salámu. U většiny druhů sýrů byla situace obdobná. Nepodařilo se nám ukrojit tenký, pravidelný plátek. Situace se nezměnila ani po výměně „hladkého“ krájecího kotouče. Hlavním problémem je dle našeho názoru v odlišném přítlaku spodní a vrchní části krájeného produktu. Mimo jiné je tento model hlučný a zvukově nám svým měněním výšky tónů při práci připomínal spíše brusku nebo cirkulárku.

Výhody: pěkný moderní vzhled
Nevýhody: nepříjemný zvuk motoru, výrazně nepřesné krájení zvláště tenkých plátků
Hodnocení:  uspokojivý

--------------------------------------------------------------------------

Siemens MS 65000  (K+B elektro)   cena: 1699 příkon:  110 W
hmotnost:  2,2 kg
tloušťka plátků: 0 – 15 mm
rozměry (VxŠxH): 23,3 x 23 x 33 cm

Na první pohled klasická koncepce, žádná nakloněná rovina, nicméně spodní hrana pracovní desky je ve výšce 3,2 cm, lze tedy podložit mělké menší talířky. Vozík dobře jezdí. Stroj je vybaven pojistkou. Univerzální vlnovitě zbroušený nůž z nerezové oceli řeže velmi slušně většinu potravin. V krájení tenkých koleček je však výrazně slabší než nejlepší model. I zde nejsou upevnění hlavy a přítlačné desky tak pevné, aby při různém tlaku neměnily samovolně vzájemné nastavení úhlu. Motor má tichý chod. Dobře je vyřešena i ochrana prstů při krájení. Pozitivní je stabilita kráječe při řezání zajištěná gumovými přísavkami. Uživatelkou výhodou je i přihrádka na kabel, který tak zbytečně neruší vzhled pracoviště, pokud se se strojem nepracuje. Maximální šířka krájeného produktu je 15 milimetrů, což není sice šířka závratná, ale pro krájení běžných potravin dostatečná  Na vozíku je třípolohový spínač, kterým lze buď vozík uvolnit a vyndat, či naopak zaaretovat. Model na nás svou konstrukcí i dílenským provedení působí vcelku seriozně. Nemá sice žádné výstřelky ani hi-tech provedení, ale ve své cenové relaci je jeho nákup určitě dobrým řešením.

Výhody: dobré dílenské zpracování
Nevýhody: krájí ne příliš pravidelné tenké plátky trvanlivého salámu
Hodnocení:  dobrý 
------------------------------------------------------------------------------------

Fagor CF 150 (Kovoslužba)   cena: 1270 Kč

příkon:  150 W
hmotnost: 4,4 kg
tloušťka plátků: 0 – 15 mm
rozměry (VxŠxH): 31 x 28,5 x 39,5 cm

I když design je do jisté míry subjektivní záležitostí, tento model je dle našeho názoru opravdu  bezkonkurenčně nejméně vzhledově zdařilý z celého testu. U většiny z nás evokoval techniku z šedesátých let minulého století. I ergonomicky je nelogický. Spouštěcí tlačítko je umístěno zcela dole vpředu, tedy stroj si nelze při krájení dostatečně přidržet. Nožičky, ač z dálky vypadají jako přísavky, jsou z tvrdého plastu a kloužou. Kovové výlisky mají nepřesné výstupky, které opticky negativně zasahují do hran přístroje.  Páka na regulaci šíře řezu je mohutná, neestetická. Při prvním spuštění při krájení sýra byl velmi intenzivně cítit pach z motoru. Specifickou kapitolou je prostor, kam by měl padat nařezaný potravinářský produkt. Ten zde chybí. Ukrojený plátek suroviny padá na šikmou základnu stroje, či na regulační páku. Hladký krájecí kotouč se při práci vychyluje o několik milimetrů. Jednoduché není ani uvolňování kotouče. Jeho otočný mechanismus není opatřen bajonetem, ale má dlouhý plastový závit se značným množstvím vazelíny, která se při neopatrném zacházení může kontaminovat krájené potraviny.

Výhody: robustní konstrukce
Nevýhody: špatně řešený odkládací prostor pro nařezané suroviny, celkové dílenské zpracování
Hodnocení: uspokojivý
---------------------------------------------------------------------

 Graef E 136 Twineconomic (Mader)   cena: 2211 Kč

příkon:  140 W
hmotnost: 3,2 kg
tloušťka plátků: 0 – 15 mm
rozměry (VxŠxH): 26 x 24 x 33 cm

První, co vás upoutá, je vysoko umístěný řezný kotouč a horní pracovní deska. Ta je upevněna excentricky pouze v jedné třetině vlastního kráječe. Její spodní hrana je vzdálena od podstavce necelých 5 cm, což umožňuje komfortní podsunutí různých nádob, včetně hlubokých talířů. Tento fakt považujeme za jednu z rozhodujících pozitivních vlastností pro kvalitní sběr nakrájených surovin. Nerezový nůž s hrubšími zuby krájí velmi dobře vše od chleba až po tučné sýry a takřka průhledná kolečka trvanlivého salámu. Ty mohou být i velmi jemné a  jsou „nejpřesnější ze všech, které byly v testu dosaženy. Především proto, že sama úhlová konstrukce je velmi přesná, materiály se při různém přítlaku navzájem výrazněji odlišně neohýbají. Model je vybaven je zvláštním krájecím kotoučem na šunku. Motor je dostatečně tichý a výkonný. Volič ovládání pracuje jak v kontinuálním tak i přerušovaném provozu. Tento model má velmi vyvážené vlastnosti. Kvalita práce i komfort v některých aspektech výrazně předčily většinu ostatních modelů v testu.

Výhody: výborný řez i velmi tenkých plátků, velmi dobře řešený prostor pro nakrájené potraviny
Nevýhody: absence přísavek
Hodnocení: vítěz testu
-------------------------------------------------------------------------------

Ritter Compact 1 (Bielmaier)   cena: 1974 Kčpříkon:  130 W
hmotnost: 2,5 kg
tloušťka plátků: 0 – 22 mm
rozměry (VxŠxH): 20,5 x 23,5 x 33 cm

Malý kompaktní a vhodný do menších kuchyní především v panelových domech. Zřejmě ne zcela ideální nůž způsobuje subjektivní pocit slabšího motoru. Při větším přítlaku se svislá deska odchyluje a tlouška krájené suroviny se rozšiřuje oproti požadovanému nastavení. Maximální trvalý chod, který je určen v návodu, tedy pouhých pět minut je buď pojištěním výrobce proti případným reklamacím, nebo jde v převodovém „soustrojí o komponenty z méně houževnatého plastu. Naopak přítlačná a pracovní deska v kovovém provedení je velmi dobrým řešením. Volitelná šíře řezu s maximem 20 milimetrů je více než standard. Také úložný prostor pro kabel je sympatický. Odkládací prostor je podstatně nižší než například u Graefu a Conceptu. Lze ale podsunout odkládací tácek přímo pod řezný nůž, řez je tedy nad jeho středem.

Výhody: kompaktní tvar, kovová a přítlačná a pracovní deska
Nevýhody: oproti vítězi horší přesnost při krájení jemných plátků salámu.
Hodnocení:  dobrý
--------------------------------------------------------------------------

Concept KP 3530 ( Elsap)     cena: 1896 Kčpříkon:  130 W
hmotnost: 2,5 kg
tloušťka plátků: 0 – 25 mm
rozměry (VxŠxH): 25 x 26 x 35 cm

Tento stroj byl pro nás velmi příjemným překvapením. Česká značka Valenta Elko obohatila trh modelem, který je designově nejen velmi působivý, ale je i velmi dobrý po stránce ergonomické. To platí například i o kolečku na regulaci šířky záběru. Konstrukce vychází z moderní koncepce nakloněné roviny. Ukrojený plátek suroviny odpadává pod úhlem menším než 90 stupňů. To je výhodné i proto, že nemusíte tolik surovinu přitlačovat a práce je tak pohodlnější. Zajímavým řešením je i možnost rozšíření pracovní plochy. I když na rozdíl od Graefu není postaven na jedné noze, ale je upevněn na dvou plochách po krajích, kde tak vzniká se značný odkladní prostor i pro hluboké talíře. Toto řešení přináší dostatečný komfort krájení. Jeho vlastnosti jsou vyvážené a zvláště v krájení tenkých plátků tvrdých trvanlivých salámů je výsledek excelentní. Tento model je bezkonkurenčně v nejlepším poměru cena/výkon a pro toho, kdo nechce za kráječ vydávat velké částky, je ideální.

Výhody: moderní  design, kvalitní řezy i úzkých plátků, výborný poměr cena výkon
Nevýhody: kratší kabel
Hodnocení: velmi dobrý

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.