automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

5.11.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro krásnou a zdravou pleť. Test hydratačních krémů.


Pokud pracujete v kanceláři, kde je klimatizace a suchý vzduch, či se častěji koupete v bazénu s chlorovanou vodou, nebo vystavujete pleť slunci a nepřízni povětrnostních podmínek, pak je správná hydratace pleti podmínkou nejen pro její pěkný vzhled, ale i pro správné fungování kůže. Při nedostatku vlhkosti mohou proniknout do pokožky mikroorganismy, které způsobují zhoršené buněčné dýchání a výsledkem je i pomalejší obnova kůže. Vysušená pleť ztrácí pružnost, objevují se vrásky.V zimě je ale nutné přes den, při mrazivých teplotách, volit hydratační krémy opatrně. Větší dávku hydratace je lepší dopřát pleti večer.

H
ydratační krémy mají tedy pleť nejen zvlhčit, ale zároveň v ní i potřebnou vlhkost zadržet a vrátit jí svěžest a vláčnost. Nejsou však všespasitelné. Chcete-li docílit krásné a dobře hydratované pokožky,  je nutné dodržovat i pitný režim a upravit své návyky. I pleť trpí nezdravým životním stylem. V případě krémů platí pravidlo, že méně je někdy více. Není vhodné zatěžovat pleť příliš funkčními krémy, pokud to skutečně není nutné. Když pleť dostává více, než potřebuje, zbytečně ji to zatěžuje a unavuje.

Jak jsme testovali

Do testu jsme zahrnuli celkem deset obličejových hydratačních krémů. Zde jich najdete sedm, všechny na iTestu. Krémy byly vybírány pro normální pleť. V běžně rozšířených sítí drogerií jsme nakoupili známé a nepříliš drahé krémy. Prošli jsme také supermarkety ve snaze objevit co nejlevnější krémy. Mezi těmi hydratačními jsme však narazily jen na jediného zástupce a to krém Astrid. Vichy patří mezi značky prodávané v lékárnách, což vyvolává pocit, že jsou prověřené a kvalitní. U nás to vzbudilo zvědavost, zda tomu tak skutečně je. Zajímalo nás také, zda luxusní krémy mají desetkrát vyšší účinnost než jejich konkurenti za desetinu ceny.

Při testování šly testující doslova s kůží na trh. Vždy po dobu dvou jednoho měsíce na sobě šest žen ve věku 22 až 35 let zkoušelo účinky jednoho krému po druhém. Půl obličeje jedním krémem, druhou polovinu jiným. Hodnocen byl nejen pocit hydratace, ale i její délka, aplikace krému, mastnost, praktičnost obalu či obsáhlost a pravdivost příbalových informací. Zkrátka vše, co od krému požadujeme a co by se i vám mohlo hodit. Při výsledném hodnocení jsme přihlíželi i k poměru ceny a výkonu. Luxusní krémy sice prokázaly svou kvalitu, avšak podobně poslouží i krémy mnohonásobně levnější.

U všech krémů byla uvedena doba expirace, u některých pouze za jak dlouho se mají spotřebovat po otevření, u jiných je uvedena i doba nejpozdější spotřeby, tak jak je uvedeno v testu. Vzhledem k tomu, že bylo pro test nakupováno více krémů jednoho typu, tak uvedené datum je vybráno pouze z jednoho krému. Vzhledem k časové náročnosti testu byly krémy nakupovány zhruba v polovině tohoto roku a všechny nakoupené vzorky měly dostatečně dlouhou dobu spotřeby. 

Garnier – Essentials Intense (DM Drogerie)  cena: 159 Kč

Cena za 10 ml: 32 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření nebo do 14.10. 2013

Krém Garnier patří mezi rozšířené a poměrně oblíbené. Má svěží, ovocnou vůni. Dobře se roztírá, ale chvíli trvá, než se vstřebá. Po tuto dobu je na obličeji cítit jakýsi film. Nezanechává pocit mastné, ale bohužel ani hydratované pokožky. Jeho citelný účinek je poměrně krátký a prchlivý. Pokud máte bezproblémovou pleť, pak může tento krém vyhovovat. Pokud je však pleť silně dehydrovaná a potřebuje intenzivnější péči, pak tento výrobek spíše nedoporučujeme.

Výhody: příjemná aplikace
Nevýhody: delší vstřebávání, slabý a velmi krátký účinek
Hodnocení: nedoporučujeme

-------------------------------------------------------------------------------

Lancome – Hydra zen (Sephora)  cena: 1 650 Kč

Cena za 10 ml: 330 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření

Lancome je nejdražším testovaným krémem. Stejně jako Estée Lauder je k dostání ve značkových prodejnách, dražších drogeriích nebo na internetu, kde jsou ceny obvykle příznivější. První co nás na krému zaujalo, byla jeho příjemná vůně. Je velmi silně parfémovaný a i když nám se jeho vůně skutečně líbila, doporučujeme vyzkoušet, zda je pro vás přijatelná. Takto silně parfémované krémy nejsou každému příjemné. Konzistence je velmi jemná, díky čemuž se krém skvěle roztírá, a dobře se i vstřebává. Po nanesení je pleť jemná a uvolněná, což trvá po celý den. Krém není mastný a žádné problémy s ním neměly ani ženy s velmi jemnou a citlivou pletí. Elegantní kelímek je doplněn vnitřním víčkem s praktickým držátkem. U tohoto krému se nám příliš nelíbil poměr ceny k výkonu.

Výhody: výborná roztíratelnost, velmi dobrý účine, praktické víčko
Nevýhody: vysoká cena, velice výrazná vůně
Hodnocení: velmi dobrý

-------------------------------------------------------------------------

L’oreal – Triple Active (DM Drogerie)   cena: 139 Kč

Cena za 10 ml: 28 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření nebo do 30.9. 2013

L’oreal je velmi rozšířená značka kosmetiky dostupná téměř ve všech běžných drogeriích. Hydratační krém má příjemnou, lehkou vůni. Konzistencí připomíná tělová másla, ale nemá jejich vlastnosti. Dobře se roztírá, vstřebání pak trvá delší dobu, ale na pokožce nezůstávají žádné stopy ani pocit mastnoty. I tak bychom tento krém doporučili spíš pro sušší pleť, neboť po delším používání jsme zaznamenaly zvýšené problémy s akné. Jinak krém kompletně splnil naše požadavky. Pocit hydratované pleti vydržel po celý den. Vzhledem k jeho výborným hydratačním účinkům, srovnatelným s drahými krémy zařazenými v testu, jsme jej zařadili na první místo.

Výhody: nejlepší poměr ceny a výkonu, praktické vnitřní víčko, dlouhý účinek hydratace, 
Nevýhody: delší doba vstřebání, pro více suchou pleť
Hodnocení: vítěz testu
------------------------------------------------------------------

Yves RocherHydra Specific  (Yves Rocher)  cena: 390 Kč

Cena za 10 ml: 78 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 6 měsíců po otevření nebo do 18.11. 2013

Hydratační krém Yves Rocher má poměrně specifickou vůni, na níž se naše reakce lišily. Není nepříjemná, pouze nepaří mezi univerzální „krémové vůně“, které běžně očekáváme a vzniká tak větší prostor pro hodnocení a případnou nelibost. Konzistence je spíše gelová. Roztírání není tak komfortní, jako u jiných krémů, ale vstřebání je rychlé. Pokožka je po aplikaci svěží, ale ne jemná. Tento pocit vydrží dlouho, ale rozhodně ne dvacet čtyři hodin, jak slibuje výrobce na obalu. Při vystavení vnějším vlivům se účinnost krému snižuje. Kelímek, ve kterém je krém uzavřen, je sice elegantní, ale vysoký a úzký tvar není příliš praktický při aplikaci a to především pro majitelky delších nehtů. I když jsme nezaznamenaly zásadní problém, pro pleť se sklonem k maštění bychom doporučily spíše jiný krém.

Výhody: rychlé vstřebání, dobrá účinnost, výdrž srovnatelná s dražšími krémy
Nevýhody: nepraktický obal, horší roztíratelnost, kratší pocit hydratace
Hodnocení:   dobrý
-------------------------------------------------------------------

Estée Lauder – Hydrationist (Sephora)          cena: 1390 Kč

Cena za 10 ml: 278 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 24 měsíců po otevření

Společně s Lancome jde o nejdražší krém, který byl testu zařazen. První věc, která nás na něm zaujala a trochu i zarazila, byla vůně. Na rozdíl od Lancome, který je ze stejné cenové kategorie, tento krém se nám zdál neparfémovaný. Ani jedné z nás to však zásadně nevadilo a výhodou by to mohlo být například pro alergiky, kteří parfémované krémy nesnesou. Jiné výtky k tomuto krému nemáme. Hydratační účinky jsou citelné a dlouhodobé, dobře se aplikuje a není mastný. Pochvalu od nás má i díky pěknému kelímku s praktickým vnitřním víčkem. I přes spokojenost s tímto krémem se nám podstatně méně líbil poměr ceny a výkonu, protože o tolik výraznější účinky, než mají některé levnější krémy, jsme nezaznamenali.

Výhody: dobře hydratuje, příjemná aplikace, není mastný, praktické vnitřní víčko
Nevýhody: vysoká cena, specifická vůně nemusí každému vyhovovat
Hodnocení: velmi dobrý
--------------------------------------------------------------------

Vichy – Aqualia thermal (lékárna)  cena: 550 Kč

Cena za 10 ml: 110 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření nebo do listopadu 2013

Po aplikaci tohoto krému sice vaše pokožka na první pohled nezáří zdravím, jak slibuje popisek na obalu, ale jinak mu není moc co vytknout. Krém má příjemnou, nevtíravou vůni a je velice jemný, díky čemuž se dobře roztírá. Také vstřebávání je rychlé. Na pokožce nezanechává žádné stopy, pouze svěží a vláčný pocit. To, co bychom krému vytkly, je doba, po kterou je účinnost citelná.  Pokud od krému očekáváte, že po jednom nanesení bude o vaši pleť pečovat 24 hodin, pravděpodobně toto není krém pro vás. Pocit hydratované pokožky, který tento krém skutečně poskytuje, během dne totiž vymizel. V jednom případě se také objevilo slabé pálení při aplikaci na velmi suchou pokožku. S krémem jsme jinak byly spokojené a rozhodně je to pro nás dobrou volbou. K dostání je především v lékárnách.

Výhody: příjemná aplikace, lehké složení, výborná účinnost
Nevýhody: kratší účinnost, ojedinělý problém se snášenlivostí
Hodnocení: dobrý
-----------------------------------------------------------------------------------

Astrid – hydratační zvláčňující krém (Kaufland)  cena: 53 Kč

Cena za 10 ml: 11 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření nebo do prosince 2013

Astrid je nejlevnějším testovaným krémem. Jeho vůně se nám sice nezdála příliš příjemná, ale jde o věc vkusu, proto doporučujeme si před koupí ověřit, že konkrétně pro vás je přijatelná. Díky své jemné konzistenci se krém dobře roztírá, ale vstřebávání je pomalé. Velkým mínusem je zde pocit mastnoty, který na pokožce zanechává. Hydratační účinky jsou spíše povrchové. Při nákupu krému v supermarketu jsme narazili na jeden problém. U krému, který jsme zakoupili, byly důležité informace přelepeny čárovým kódem. Šlo o informace o použití, složení a datum použitelnosti. Především poslední zmiňované bychom si měly při nákupu ohlídat a nepoužívat prošlé, pokud se nechceme dočkat nežádoucích reakcí v případě, že by krém zežlukl nebo byl jinak znehodnocen.

Výhody: nízká cena, dobrá roztíratelnost
Nevýhody: pocit mastné pokožky, specifická vůně, delší vstřebávání, povrchní účinnost, přelepené informace
Hodnocení: nedoporučujeme

---------------------------------------------------------------------

Nivea Visage – Aqua sensation  (DM Drogerie)  cena: 229 Kč

Cena za 10 ml: 46 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření

Tento hydratační krém je lehce parfemovaný. Jedná se o jemnou vůni, typickou pro tuto značku. Konzistence je jemná a krém se poměrně dobře roztírá i vstřebává. Nezatěžuje pokožku a není ani mastný. Pocit hydratace však není nijak velký a ani dlouhodobý. Jeho účinek se zdá být povrchní a i když nejde o špatný krém, tak nás trochu zklamal a nenaplnil naše očekávání, které jsme měly po přečtení příbalové informace.

Výhody: není mastný
Nevýhody: menší pocit hydratace, kratší účinnost
Hodnocení:   uspokojivý

-------------------------------------------------------------------------

Avéne – Hydrance Optimale Légére (lékárna) cena: 549 Kč

Cena za 10 ml: 137 Kč
Obsah: 40 ml
Expirace: do 12 měsíců po otevření nebo do června 2012

V lékárně můžete zakoupit celou řadu produktů značky Avéne. Zejména v letních měsících jistě potěší hydratační krémy s UV ochranou v různé intenzitě. Tuba, v které je krém uzavřen, je praktická především na cesty nebo do kabelky. Krém má tekutou a velmi jemnou konzistenci, což se projevuje především při roztírání a vstřebávání, které je rychlé. Po použití je pokožka vláčná a svěží, ale aby vám tento pocit vydržel po celý den, je třeba krém nanést spíše dvakrát. Na obalu výrobce udává, že jde o krém, který snižuje různé alergie. Naše reakce na krém se lišily. I když krém velmi dobře snášela jemná a citlivá pokožka, v jednom případě naopak vyvolal svědění. Jeho snášenlivosti pro alergiky nahrává i skutečnost, že je téměř neparfémovaný. Jemná vůně čistoty skvěle sedí k lehkosti krému, který je vhodný i pro mladou pleť se sklony k maštění. 

Výhody: příjemná aplikace, rychlé roztírání, balení vhodné na cesty, vhodné pro problematičtější pleť,
Nevýhody: kratší účinek, ojedinělý problém se snášenlivostí
Hodnocení: dobrý
-----------------------------------------------------------------------------

Lavera – basis sensitive (DM Drogerie) cena: 229 Kč

Cena za 10 ml: 46 Kč
Obsah: 50 ml
Expirace: do prosince 2012

Hydratační krém Lavera je součástí řady bio výrobků. K dostání je na internetu nebo v síti řetězce DM Drogerií. U tohoto krému je hodně věcí, které jsme mu musely vytknout, ale celkově jsme s ním byly spokojené. Vůně je málo výrazná, ale zato poměrně specifická. Doporučuji si přivonět ještě před koupí, protože stejně jako v někom může tato vůně evokovat pocit svěžesti, jiného může dráždit a odpuzovat ho. Z testovaných krémů se tento nejhůře nanáší. Je poměrně tuhý, což je výhoda při dávkování z tuby, v které je uzavřen. Nevýhoda je to však při aplikaci, kdy se krém špatně roztírá a pleť po něm hrubne. Tento pocit hrubosti po zaschnutí krému zmizí. Účinnost tohoto krému je dobrá a poměrně dlouhodobá. Jeho používání bychom nedoporučily majitelkám mastnější pleti.  A když ne pro každodenní užití, tak jako krém do kabelky nebo na cesty se díky praktickému balení rozhodně hodí.

Výhody: praktický obal na cesty, dlouhá účinnost
Nevýhody: špatné roztírání, specifická vůně
Hodnocení: dobrý

Zuzana Kálalová

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.