automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

15.1.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fitness centra. Pro hezké a zdravé tělo.


Možná jste se v rámci novoročního předsevzetí rozhodli udělat něco pro své zdraví. A k tomu sport bezesporu patří. Pro toho, kdo pravidelně nesportuje, má třeba sedavé zaměstnání a chce pro sebe a svou postavu něco udělat, jsou vhodnou formou různá menší, či větší fitness, která dnes najdete po celé republice v dostatečném množství. Jistě se liší kvalitou, cenami i poskytovanými službami. A právě ty jsou velmi důležité. Málokterý laik a začátečník je schopen se obejít bez služeb trenéra. V posilovně by vám někdo měl vysvětlit, jak se používají různé stroje a alespoň zpočátku opravovat vaše chyby, protože při chybném cvičení svému tělu spíše uškodíte, než pomůžete. Velmi populární a efektivní jsou osobní tréninky, kde vám trenér vypracuje, doporučí cvičební plán dle toho, jaký je váš cíl. Zároveň také hlídá kvalitu správného cvičení a posilování. V neposlední řadě, pokud máte domluvené konkrétní hodiny s trenérem, tak to znamená pravidelnost a nebude vás to svádět k případné lenosti a vynechávání tréninků.

Velmi účinné a dnes hodně používané je cvičení a posilování s vlastní vahou těla a pomocí různých balančních pomůcek, na kterých procvičíte a posílíte i vnitřní svalstvo. Doporučujeme tedy při výběru fitness volit to, kde jsou k dispozici i tyto pomůcky (míče, balanční podložky, bosu, podložky na cvičení na zemi apod.). I při tomto cvičení budete potřebovat rady trenéra.

  Jak jsme testovali

Vybrali jsme několik pražských fitness, malá i velká. Všechny jsme jako běžní zájemci navštívili, ptali se na různé služby, sledovali vybavení, zázemí, služby trenérů. Hodnotili jsme především z hlediska poměru ceny k výkonu. Neporovnávali jsme přímo malá fitcentra s těmi velkými, protože je jasné, že četností strojového vybavení se porovnat nedají. Zajímalo nás především jaké služby za jakou cenu konkrétní zařízení poskytují, jak působí prostředí, ochotu a vstřícnost.  Strojové vybavení jsme hodnotily spíše z hlediska komplexnosti než četnosti. V tomto bodě bylo důležité, zda je posilovna vybavena stroji potřebnými k posilovaní všech svalů.

Každému bude vyhovovat asi něco jiného, někdo upřednostní velké fitness, jiný zase spíše menší zařízení s téměř s rodinným prostředím, kde se pravidelní klienti poznávají a kde naleznou i osobní přístup.

Fitness Vagon

cena za vstup: 99 Kč
vstup bez členství: ano
měsíční permanentka: 940 Kč
osobní trénink 1 hod: 490 Kč
osobní trénink 10 hod: 4 400 Kč (dle výběru trenéra)

Středně velké fitness v centru Prahy, umístěné pod známým klubem Vagon.  Posilovna je umístěna ve dvou podlažních úrovních a její vybavení posilovacími stroji hodnotíme vcelku jako dobré. Našli jsme zde vše potřebné k procvičení všech partií, nechybí cardio zóna s běhacími pásy, cyklotrenažery i elipticalem. Objevili jsme zde i několik míčů. Vadilo nám zde ne příliš dobře vyřešené větrání, zdálo se nám tu dusno a měli jsme zde i trochu pocit „ušmudlanosti“. Například podložky vypadají opravdu velmi použitě, nevšimli jsme si, že by se tu cvičící nějak zaobírali otřením strojů. Je tu i hodně malé sociální zázemí, posilovna by určitě snesla větší. Objednat zde můžete i osobní trénink včetně diagnostiky a viděli jsme zde klientku s trenérkou, která je jí plně věnovala a její přístup se nám zdál profesionální. Navštívit zde můžete i solárium, či infrasaunu. Vzhledem k tomu, že jsme posilovnu navštívili v době špičky, tak kladně hodnotíme to, že nebyla přeplněná.

Výhody: dobré strojové vybavení, příznivá cena, nepřeplněná
Nevýhody: horší větrání, velmi malé sociální zázemí, některé pomůcky vypadají velmi použitě
Hodnocení: dobrý

-----------------------------------------------------------------------------------------

Fit Praha

cena za vstup: 80 Kč
vstup bez členství: ano
měsíční pernamentka: 750 Kč
Osobní trénink: 1 hod: 350-450 Kč
Osobní trénink:   3300 - 4000 KČ/10 hod

Tuto posilovnu, kterou najdete kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad, bychom zařadili do kategorie střední, co se týká velikosti zařízení. Posilovací a cardio stroje jsou umístěny ve třech místnostech, nalezli jsme zde vše potřebné, strojové vybavení hodnotíme jako dobré. Ocenili jsme i vybavení balančními pomůckami, nechybí míče v různých velikostech, balanční podložky (bosu), žíněnky.   Zde se nám líbí přístup k zákazníkovi. Osobní trénink vám zde vypracují velmi podrobně. Na první hodině je provedena podrobná diagnostika, kde je kromě známé klasiky prováděna speciální metodou i diagnostika svalstva, která zjistí v jakém stavu jsou vaše svaly – zkrácené, či oslabené a dle tohoto je pak doporučen komplexní cvičební plán, který směřuje nejen k požadovanému cíli, ale i k napravení svalstva. Zde jsme ocenili i velmi příznivé ceny, profesionalitu a příjemné rodinné prostředí. 

Výhody: dobré strojové vybavení, balanční pomůcky, podrobná diagnostika, příznivá cena
Nevýhody: obtížnější parkování (modrá zona)
Hodnocení: velmi dobrý

------------------------------------------------------------------------------------

Family fitness Zličín

cena za vstup: (do posilovny a cardio zony) 160 Kč
vstup bez členství: ano
měsíční permanentka: 850 Kč
osobní trénink 1 h: 500 Kč
osobní trénink: 3000 Kč (10 hod) – při zakoupení exkluzivního členství za 2 500 Kč

Velké fitness umístěné v areálu nákupního centra je vcelku dobře dostupné i městskou hromadnou dopravou (metrem). Při vstupu jsme byli trochu překvapeni nutností vyplnění malého dotazníku se základními osobními údaji, a to i když jsme si přišli zacvičit jen na hodinu. Nicméně fitness je velmi pěkné.Již při vstupu do šaten jsme konstatovali, že jsou velmi prostorné, čisté, skříňky jsou zde velké. Posilovna samotná je prostorná a vybavena je poměrně velkým počtem nových posilovacích strojů. Cardio zóna disponuje opět velkým počtem běhacích pásů, elipticalů i cyklotrenažerů. Při této činnosti můžete sledovat televizi na jedné z šesti umístěných LCD obrazovek. Při připojení vlastních sluchátek k zařízení na stroji můžete zvolit vybraný kanál a sledovat to, co vás zajímá. Nechybí zde ani část vyhrazená k cvičení na balančních pomůckách, či pro posilování vlastní vahou. Při práci jsme sledovali profesionální přístup osobního trenéra ke klientovi. Posilovna je vytápěna na méně stupňů, než ostatní námi navštívená zařízení, zpočátku jsme zde měli i pocit chladu, což po chvíli cvičení již nevnímáte. Zde je možné navštěvovat i různé kurzy, např. spinning, pilates, aerobik a další.

Výhody: velmi dobré strojové vybavení, balanční pomůcky, profesionální přístup, prostorné zázemí
Nevýhody: vyšší cena za jednotlivý vstup
Hodnocení: vítěz testu

--------------------------------------------------------------------------------------

Holmes Palace Smíchovcena za vstup: (do posilovny a cardio zony) 150-165Kč/ 1 hod
vstup bez členství: ne (posilovna, cardio)
Měsíční permanentka: ne, registrační poplatek 1600 Kč
osobní trénink 1 h: ne
osobní trénink: 4 200 - 4 600 Kč (4 hod)

Velké fitness centrum, které pořádá značný počet různých kursů, má i bazén a relaxační centrum. Poskytuje služby osobních trenérů, kteří udělají běžnou diagnostiku postavy a dle vašich cílů vypracují cvičební program. Zaměřují se především na posilování vahou vlastního těla a na cvičení s balančními pomůckami (pro tvarování postavy a redukci hmotnosti). Přístup trenérů je i zde profesionální. Strojové vybavení je bohaté, cardio zona velká, vybavená kromě jiného například dvaceti běhacími pásy. Ale i přes velký počet strojů se nám zde ve špičce několikrát stalo, že nebyl ani jeden volný a bylo nutno počkat. Zatímco cvičební prostory jsou zde velké a pěkně vybavené, tak šatny a zázemí je na tom o poznání hůře. Zde se nic nezměnilo již hodně let. Skříňky jsou z velké části malé půlené, toaleta v provozu je jen jedna a je před ní skoro trvalá fronta (druhá je u dámských šaten již delší dobu uzavřena). Nelíbí se nám i místní ceny a cenová politika. Za registraci a obdržení vstupové karty zaplatíte 1600 Kč, kartu dobíjíte kreditem (min. 500 kč), ze kterého se odečítají jednotlivé vstupy. Pokud některý měsíc posilovnu nenavštívíte, tak se vám z kreditu automaticky odečítá jeden vstup měsíčně. Další možností jsou další různé druhy členství, ale i zde počítejte s vysokými částkami.

Výhody: velmi dobré vybavení, balanční pomůcky, profesionalita trenérů, množství kurzů
Nevýhody: vysoké ceny,  platba za 1 hod. i pokud fitness měsíc nenavštívíte, po 6 ti měsících absence zrušení karty bez náhrady, slabší sociální zázemí, ve špičce většinou hodně návštěvníků
Hodnocení: uspokojivý 

----------------------------------------------------------------------------------------

Fitness Klamovka

cena za vstup: 150 Kč
vstup bez členství: ano
měsíční pernamentka: 790 – 990 Kč
osobní trénink za 1 hod: 350 Kč
osobní trénink 10 hod: 2 900 Kč

Tuto posilovnu jsme vyhledali pomocí internetu a je nutno říci, že webové stránky nás trochu zmátly. Uvádějí, že se jedná o ladies fitness (tedy pro dámy) a působí dojmem, že fitko je i poměrně velké. Při osobní návštěvě jsme zjistili, že skutečnost je trochu jiná. Jedná se o maličké rodinné fitness umístěné v suterénních prostotách a zacvičit si zde mohou i muži. V nevelké místnosti, kterou opticky hodně zvětšují celoplošná zrcadla na stěnách, je umístěn jeden běhací pás, eliptical, cyklotrenažer a několik posilovacích strojů. Nechybí balanční pomůcky (míč, bosu, podložky). Cítili jsme se tu ale trochu stísněně, a to zde nikdo jiný necvičil. Jako nedostatek zde vidíme i ne přílišné respektování otevíracích hodin. Zařízení se nám podařilo navštívit až na třetí pokus a dostali jsme doporučení, že je lepší se předem objednat. První hodina je zde zdarma, osobní trénink je možné objednat. Na tento typ zařízení se nám zde zdají vysoké ceny.

Výhody: vybavení novými stroji, balanční pomůcky
Nevýhody: malé prostory, nerespektování otevírací doby, vyšší cena
Hodnocení: uspokojivý
------------------------------------------------------------------------------------------

Contours Anděl

cena za vstup: ne
vstup bez členství: ne
členství na 3 měsíce: 2 990 Kč
osobní trénink 1 h: neposkytuje
osobní trénink delší
: neposkytuje

Toto fitness je určeno výhradně pro ženy. Je založeno na kruhovém tréninku na posilovacích strojích  a cvičebních podložkách. Na první hodinu je nutné se objednat, je předváděcí a zdarma. Dostanete k vyplnění dotazník, posléze absolvujete desetiminutovku pro zahřátí na elipticalu a trenérka s vámi projde kolečko posilovacích strojů a předvede vám, jak se na nich správně cvičí, také předvede pár cviků na mezipodložkách. V průběhu cvičení opravuje vaše chyby. Cvičení probíhá v poměrně svižném tempu, každých 40 sekund se ozve pokyn z reproduktoru ke změně stanoviště. Najednou zde může cvičit až 20 žen, stroje a podložky střídají za sebou v jednom směru. Po absolvování lekce se můžete rozhodnout, zda se stanete členem a uhradíte poplatek. Čím delší je členství, tím se poplatek snižuje (12 měsíců - 8 990 Kč + 2 měsíce zdarma). Člen má pak vstup neomezený, bez dalších plateb. Zde není příliš prostoru pro individuální cvičení a trenérka opraví vaše případné chyby, pokud má čas a nevěnuje se někomu jinému. Různé cviky na podložkách můžete nastudovat i dle obrázků na nástěnce. Občas a nepravidelně zde pořádají i kurz posílení jednotlivých partií. Zde je cvičení efektivní, pokud ovšem cvičíte správně. My jsme zde byli mimo špičku a kolečko jsme prošli navíc ještě bez trenérky a i když jsme necvičili správně, tak nás nikdo již neopravil. To je u posilovacích strojů zrádné a pokud nejsou používány správně, tak si můžete i uškodit.

Výhody:  dobrá cena při četnějších návštěvách, efektivní a svižné cvičení,
Nevýhody: menší možnost individuálního cvičení, osobní trénink není poskytován, nemožnost jednotlivých vstupů
Hodnocení:    dobrý

Olga Kábová

 

 

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily