automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

27.9.2013

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domácí kavárna,  aneb  lahodný mok jak od profesionálů

 Výroba kvalitní kávy v domácím prostředí je v poslední době stále na vzestupu.  V minulých letech bylo na našem trhu kromě desítek levných modelů na překapávání, i dostatek domácích automatů. V současnosti se čím dál více uplatňují i pravá italská páková espressa. Není jich ještě zdaleka takové množství jako modelů automatických, nicméně nabídka stále stoupá. Složitější je v této oblasti najít typickou cenovou hladinu vzhledem k velkému rozpětí jednotlivých výrobců. Proto jsme tentokrát vybrali od každého výrobce nejlepší pákové espreso, které nabízí na našem trhu. Cenově jsme vybrali modely od 5 do 15 tisíc Kč. Tedy nejvíce prodávaná „pressa“  K dispozici jsou i o mnoho dražší. Ty mají však tu nevýhodu, že pro domácnost jsou již příliš drahé, a proto je jejich prodej spíše okrajový.

Jak jsme hodnotili 

Kritérií bylo více. Vzhledem k tomu že pěkný kávovar může výrazně vylepšit celkový vzhled kuchyně zajímalo nás i jak propracovaný a působivý je design. Důležitá je samozřejmě i ergonomie. Tedy jak „padne“ do ruky, či zdali je nutno stroj při manipulaci přidržovat i druhou rukou. Zkoumali jsme také, jaký je přístup k nádržkám na vodu a jak velký mají obsah. Nejdůležitější vlastností pro nás však pro posuzování  bylo, zda stroj dokáže vyrobit skutečné espreso a jak chutná a vypadá.

Kromě standardního hodnocení jsme tentokrát provedli pro lepší přehled i hodnocení dílčí, které je uvedeno v tabulkách u jednotlivých modelů. Použitá čísla jsou obdobná, jako při bodovém hodnocení, tedy čím vyšší číslo, tím lepší výsledek.

Definice dobrého espresa 

Zjednodušeně lze říci, že výsledkem dobré kávy je dosažení emulze, která rozpouští kávové oleje ve vodě. I když pro někoho může být překvapením,  že kvalitní espreso má zcela jasně definovaná pravidla vskutku tomu tak je. Káva by měla být zhotovena ze sedmi gramů správně mletých kávových zrn. Je připravovaná v kávovaru při dodržení předepsaného tlaku a teploty. Výsledný objem tvoří 20 až 30 ml a extrahovat by se měl 20 až 30 sekund. Horší kávovary mají tento čas kratší, čímž se zhoršuje výsledná kvalita „pressa“

Jak jsme testovali

Tak jako minule i tentokrát jsme odbornou část  testu uskutečnili ve spolupráci se známým českým odborníkem Tomášem Bilíkem v Domě kávy na pražské Letné. Uživatelské testy proběhly standardně v redakci. Jako výchozí surovinu jsme použili jak kávu předemletou uchovanou ve vákuu, tak i kávová zrnka umletá těsně před přípravou kávy. Mletá káva i kávová zrna pocházela od renomovaných světových značek.

Graef ES 95 ( Privest)

Cena: 14 900 Kč
Příkon: 2 200 W
Objem nádrže: 3 l
Pěna: 5 bodů
Chuť: 5 bodů
Čas přípravy: v limitu
Vzhled: 4 body
Robustnost: 4 body
Hodnocení:  vítěz testu

Značka Graef je u nás známá především v oblasti kráječů potravin, kde je již evropskou ikonou. V oblasti kávovarů je však u nás povědomí o této značce zatím velmi malé. O to více nás překvapil Graef s tímto povedeným modelem v oblasti kávovarů. Zatímco design dle našeho názoru má ještě tu a tam drobné rezervy, po praktické stránce se ukázal jako velmi kvalitní „ profík“ za rozumnou cenu. I když je výrazně  dražší než ostatní modely konkurence v tomto testu se nám zdál jeho  poměr cena výkon velmi dobrý. Dobré jsou i praktické výsledky. Tento model je schopen vytvořit hustou pěnu i s klasickým dvouplášťovým filtrem. I když pěna sama o sobě není jediným kritériem o kvalitě kávovaru hodně napovídá.  Chuť velmi dobrá, podobná jako u Delongi a značně výraznější než například u Krupse. Konstrukce je vhodná nejen pro domácnosti, ale i  pro malé provozy. Před započetím práce si kávovar „prohřívá cestu“ a vypouští páru. To sice není zcela obvyklé, ale praktické, protože tato technologie napomáhá stabilizovat kvalitu výsledného espresa.

Výhody: výborná chuť, velmi dobrá pěna, dva bojlery
Nevýhody: vyšší cena

------------------------------------------------------------------------------

Catler ES 8010 (Datart)

Cena: 7 590 Kč
Příkon: 1100 W
Objem nádrže: 2,2 l
Pěna: 4 body
Chuť: 4 body
Čas přípravy: v limitu
Vzhled: 3 body
Robustnost: 3 body
Hodnocení: velmi dobrý

Cenově výhodný model. Kompaktní konstrukce má sympatický vzhled především díky klasickým „catlerovským“  podsvíceným kruhovým ovládacím prvkům, které  nenarušují čistý vzhled kávovaru. Dle našeho názoru je u nás pravděpodobně méně známý než proslulý model ES 8012, který v mnohých testech dopadl výborně. Nicméně díky zabudovanému mlýnku neodpovídal danému zadání. Obrovskou výhodou značky Catler je zcela jasná ucelená řada přístrojů, které se k sobě svým designem „ hlásí“ a jsou nezaměnitelné. Testovaný model sice nedosáhl na absolutní špici jako jeho dražší „bratr“,či vítěz tohoto testu Graef,  nicméně s ostatními modely si dokázal poradit. Jeho silnou stránkou je vyvážená chuť a dobrá pěna.

Výhody: dobrá chuť kávy, dobrá pěna
Nevýhody: vyšší cena 

------------------------------------------------------------------------------

Delonghi EC 820 (Electroworld)

Cena: 5 999 Kč
Příkon: 1 450 W
Objem nádrže: 1 l
Pěna: 3 body
Chuť: 3 body
Čas přípravy: v limitu
Vzhled: 5 body
Robustnost: 1 bod
Hodnocení:  dobrý

Model značky s velkou tradicí ze země s největšími milovníky kávy na světě. EC 820 testující oslovil především jako nejhezčí model v testu. Rozhodně patří k těm, jež upoutá pozornost a svou přítomností pomůže vylepšit vzhled vaší kuchyně. Také ergonomie tohoto modelu je velmi dobrá a je patrno, že konstruktéři značky mají v oboru dlouholeté zkušenosti. Elastická pěna není příliš hustá, doba průtoku i čas jsou v normě. Chuť kávy je dominantně hořká. Menším problémem je fakt, že kávovar si po práci s párou sám neochladí bojler. K přípravě kávy vás ale nepustí, čímž nedojde k jejímu spálení. Nicméně musíte počkat, až stroj přirozenou cestou zchladne. Také nám moc nevyhovovala malá robustnost, která způsobuje značnou nestabilitu. Tedy na rozdíl od těch nejstabilnějších bylo nutno používat zvláště při „zamykání“ i odemykání obou rukou.

Výhody: velmi dobrý design, dobrá chuť
Nevýhody: nedobrá stabilita
---------------------------------------------------------------------------

Saeco Philips HD 8525/09 Estrosa 

Cena:  5999 Kč
Příkon: 1050 W
Objem nádrže: 1 l
Pěna: 3 body
Chuť: 3 body
Čas přípravy: v limitu
Vzhled: 3 body
Robustnost: 1 bod
Hodnocení: dobrý

Tento model je dle našeho názoru průměrným představitelem v dané kategorii. Design není nikterak pronikavý a ani další vlastnosti výrazně nevystupují nad rámec třídy. Celková konstrukce působí pak spíše dojmem automatu. A to považujeme za zbytečné, protože firma již dlouhá léta ukazuje, že kávovary umí. 
Je však patrné, že i přes dlouhou tradici pákové modely nejsou jejich doménou. Domníváme se ale, že spojením s Philipsem však  získala značka nejen nové finanční možnosti, ale i zkušený tým,  který pomůže  (dle našeho názoru  nevzhledný model)  zásadně  stylisticky i konstrukčně vylepšit. Kromě nepříliš poutavého vzhledu se nám moc nelíbila ani páka. Její složitá konstrukce neumožňuje snadné  vyčištění. Je i nadměrně vysoká, čímž pohltí  mnoho kávy, která pak dlouho stéká  a nevytváří ideální „film“, což je pro výrobu dobrého espresa dost podstatné. I když celkové výsledky chuti i kvality nejsou nejhorší a dopadly v rámci průměru. Oproti nejlepším ztrácela Estrosa i v celkové robustnosti. Také zde vzhledem k nízké hmotnosti bylo nutno často kávovar druhou rukou přidržovat, aby se samovolně nepohyboval po pracovní desce. 

Výhody: tradice v oboru
Nevýhody: podivná konstrukce páky, menší stabilita 

----------------------------------------------------------------------------------------

Krups XP5620 (Euroelektro)

Cena: 4 999 Kč
Příkon: 1450 W
Objem nádrže: 1 l
Pěna: 1 bod
Chuť: 2 body
Čas přípravy: nesplnil limit
Vzhled: 2 body
Robustnost: 2  body
Hodnocení: uspokojivý

Velmi drobný model hodící se především do malých kuchyní. Obsahuje však mnoho technologických konstrukcí, které jej  umožňují zařadit do této kategorie. Mezi jeho klady patří především dobře umístěná nádrž na vodu s níž se pohodlně pracuje. Tento model také dokáže automatické ochlazení bojleru po spuštění páry, což není v této kategorii úplně samozřejmé. Vlastní příprava kávy je v některých vlastnostech odlišná od ostatních modelů. Například neumožňuje zhotovit současně dvě porce, ale pouze jednu. Jak  test ukázal, tak to samo o sobě však není na závadu ve zhoršení kvality. Dalším charakteristickým prvkem tohoto modelu je  „dlouhý dojezd“.  Chuťově je výsledné espresso o trochu více prázdnější než u ostatních testovaných.  Líbil se nám naopak kvalitní  lavinový efekt. Kostrukce stroje je velmi málo robustní, což je logicky dáno velmi kompaktním provedení Z tohoto hlediska to nebylo nejhorší.

Výhody: kompaktní konstrukce, snadný přístup k nádržce na vodu 
Nevýhody: nejhorší výsledná chuť

Petr Řezáč

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.