automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

13.12.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazénová chemie: Jak na čištění bazénu


Základní pravidla, jak udržovat čistý
bazén, jsou jasná. Před vstupem do vody by se měli koupající osprchovat, vodu v bazénu bychom měli pravidelně filtrovat, nečistoty, které plavou na hladině, denně odstraňovat. Když se v bazénu nikdo nekoupe, zakrýváme jej plachtou, případně k bazénu pořídíme i zastřešení. K opravdu čisté vodě a zdravotně nezávadnému koupání v domácím bazénu vám však musí pomoci ještě vhodně zvolená bazénová chemie.

Podle Lukáše Petra ze společnosti Marimex, která patří mezi největší dodavatele bazénů u nás, mají přípravky zajišťující údržbu vody v bazénu tři základní úkoly: „Jedná se o úpravu hodnoty pH na ideální úroveň, dezinfekci vody prostřednictvím eliminace mikroorganizmů a prevenci tvorby řas.“

Bazénová chemie pro úpravu pH vody v bazénu

Hodnota pH určuje, jestli je voda v bazénu zásaditá nebo kyselá. Obecně se hodnoty pH mohou pohybovat od 1 do 14, pro vodu v bazénu je ideální hodnota 6,8 až 7,2. Zatímco vyšší pH způsobuje tvorbu různých minerálních zákalů a tzv. kotelního kamene, příliš nízké pH způsobuje korozi kovových povrchů, blednutí barev bazénu a podráždění pokožky a očí. Navíc pH vody v bazénu ovlivňuje rozpouštění a také účinnost používaných dezinfekčních přípravků.

Jak poznáte, že je pH vody v bazénu na ideální hodnotě? Využít můžete jednoduché testovací sady. Do vzorku vody v bazénu přidáte testovací chemikálii ve formě tablety nebo roztoku. Roztok změní barvu, kterou porovnáte s barevnou stupnicí. 

„Udržovat pH vody v bazénu není díky snadno použitelné bazénové chemii nic těžkého. Pokud je pH vyšší než 7,2, použijte jednoduše přípravek pH-. Druhý den proveďte další test hodnoty pH, pokud bude stále vysoká, postup zopakujte. Je-li naopak pH nižší než 6,8, použijte obdobným způsobem přípravek pH+,“ říká Petr.

Dezinfekce vody: Řada bazénové chemie Aquamar

Nejdůležitější při údržbě vody v bazénu je její dezinfekce. Nejobvyklejším a nejdostupnějším způsobem dezinfekce vody v bazénu je dodání chloru do vody. Obsah chloru v bazénu měříme 1x týdně, při velkém provozu nebo za horka častěji. Množství chloru ve vodě by se mělo pohybovat 0,5 mg/1 l.

Potřebujete-li množství chloru v bazénu upravit, použijte některý z přípravků z řady Aquamar. Může se jednat například o:

7 Day Tablets (dezinfekční tablety pro základní ošetřování),

pomalurozpustné minitablety pro základní ošetřování.

Pro specifické situace se hodí i další přípravky z řady Aquamar. Jedná se například o Quick, chlorový granulát vhodný pro první zachlorování po napuštění bazénu, případně Shock chlor super chlorový přípravek vhodný pro jednorázové intenzivní ošetření vody. Stabilizátor chloru snižuje ztráty chloru způsobené UV zářením.

Likvidace řas v bazénu a prevence jejich tvorby

Slizké a různě zabarvené řasy na stěnách a dně bazénu vznikají především za horka, které trvá několik dnů, dále také když často prší nebo přicházejí bouřky. Řasy jsou živnou půdou pro bakterie, jejich spory se přenášejí do bazénu s větrem a prachem. Pro jejich růst je nezbytné UV záření a vyšší teplota vody. Nejjednodušším způsobem, jak se s řasami v bazénu vyrovnat, je pravidelné preventivní používání přípravku proti řasám. Jedná se o přípravek Algeastop.

Další přípravky 

Abyste získali průzračně čistou a zároveň zdravotně nezávadnou vodu v bazénu, hodí se vám i další výrobky ze sortimentu bazénové chemie:

Calcium+ pro zvýšení vápenaté tvrdosti vody

Minerál- pro snížení vápenaté tvrdosti vody, odstranění minerálního zabarvení,

Vločkovač pro odstranění mikroskopických částic vytvářejících zákal, pročistí vodu,

Clear B pro čištění folie

Zazimovací roztok pro zazimování.

„Bazénová chemie v naší nabídce pomůže ve všech situacích, do kterých se majitelé bazénů mohou dostat. Protože vždy doporučujeme dávkovat jednotlivé přípravky podle naměřených hodnot, omezuje se vystavování lidí, kteří se v bazénu koupají, potenciálně škodlivým chemickým látkám. Navíc vždy nabízíme pouze výrobky, které mají hygienický atest. Naše bazénová chemie je tedy bezpečná,“ uzavírá Petr. 

(PR článek)

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.