automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

13.12.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezdrátová sluchátka v domácnosti


Každému se již pravděpodobně stalo, že zjistil, že i běžné sledování televize může být někdy docela náročné. Těch situací, kde se nemůžeme soustředit  na sledovaný program může být více. Snad nejklasičtější jsou řvoucí či pištící děti, pro které není slyšet ani slovo. Naopak i vy se můžete u televize stát například, pro vlastní manželku, nevítaným zdrojem značného hluku. Z tohoto pohledu   „bezpečně“ fungují  třeba  vypjaté  momenty  sportovních přenosů. Jedním z neúčinnějších  způsobů jak tyto problémy eliminovat je používání sluchátek. A nejpohodlnější pak sluchátek bezdrátových.

Mají sice nevýhodu v tom, že buď jsou dražší než klasické drátové nebo mají horší kvalitu. Na druhou stranu výrazně vyšší komfort to vynahradí. 

Na trhu je jich mnoho. BlueTooth, které jsou určitě pro mnoho řešení dobrá, avšak s dosahem okolo deseti metrů. Přes radiové analogové řešení, které má dosah podstatně delší až okolo sta metrů, ale s obecně s trochou nižší kvalitou poplatnou přenosem klasických radiových vln.  Nejmodernější a také obecně dražší je technologie digitální, která spojuje delší dosah až sto metrů i velmi dobrou kvalitu, kterou digitální technologie umožňují. Také cenové relace jsou relativně velmi široké. Každá z těchto kategorií má své přednosti i nevýhody. Nejdříve je nutné si uvědomit pro jaké účely je budeme používat nejčastěji a se kterými zdroji signálu. Jestli budeme preferovat například především počítač telefon či TV. Či zdali dáme přednost univerzálnímu řešení. Také poměr cena výkon je velmi důležitý.  Jak se ukázalo, nemusí vždy platit, že čím větší je cena, tím lepší je kvalita. V některých případech byl právě tento poměr překvapivě odlišný od očekávání.

Jak jsme testovali

Pro testy jsme použili nejběžnější  zdroje zvuku, které se v domácnosti používají tedy rádia, TV  a počítače. Nejvíce bodů získaly modely za kvalitu zvuku. Důraz jsme kladli ale i na další důležité vlastnosti, jako je dosah, výdrž baterek, komfort  a intuitivnost ovládání. Za důležitou považujeme i vlastní konstrukci  sluchátek, jak sedí na uších či z jakých materiálů jsou zhotoveny. Nezanedbatelný rozdíl se ukázal i v „dílenském“ zpracování.

Philips SHD 8600 (Elektrooáza) cena: 2 786 Kč

                    

Princip: zavřená
Kmitočtový  rozsah: 20- 20 000 Hz
Nosná frekvence: 2 400-2 483,5 MHz
Harmonické zkreslení: neuvedeno
Maximální dosah: 30 metrů
Magnety: Neodymové
Výdrž baterií: až 10 hodin
Vstupy audia:  3,5 mm jack, 2 Cinch
Hmotnost: 179 gramů

Digitální sluchátka s  dobrým plným zvukem s dostatečně dimenzovanými basy i výškami. Dílenské zpracování je na velmi slušné úrovni. Audio vstup má dvě alternativy,  jak 3,5 jackem tak alternativou  2x cinch. Výhodou je i relativně nízká hmotnost. Zajímavá a ne zcela standardní, je regulace upnutí sluchátek podle velikosti hlavy.  Na rozdíl od podstatně běžnějšího  „teleskopického“ řešení tady je držák spojující obě sluchátka vybaven vnitřním pružným dílem, který obejme hlavu. Ač na první pohled toto řešení na nás nepůsobilo moc přesvědčivě praxe ukázala, že jde o řešení dostačující a velmi rychlé s dostatečným komfortem. Digitální řešení zvuku umožňuje čistý zvuk bez nutnosti ručního  dolaďování.

Výhody: dobrý zvuk,  digitální řešení
Nevýhody:  neumožnuje  přenos po drátě
Hodnocení:   dobrý
--------------------------------------------------------------------------------------

Grundig 38625       (Agen)   cena: 1200 Kč

                     

Princip: uzavřená konstrukce
Kmitočtový  rozsah: 20 Hz-20kHz
Nosná frekvence: 863,5 – 864,5 mHz /dva kanály/
Harmonické zkreslení: neuvedeno
Maximální dosah: až 100 metrů
Magnety: neuvedeno
Výdrž baterií: až 10 hodin
Vstupy audia: 3,5 Jack
Hmotnost: 210 g

Tento model byl ze všech testovaných v mnohých vlastnostech nejhorší.  Bylo na něm patrné, jak není dobré šetřit na nesprávném místě. I když finanční rozdíl mezi  tímto Grundigem a některými dalšími modely nebyl až tak obrovský, v provedení, v kvalitě i v celkovém uspořádání byl značný. Také zde podobně jako u sluchátek Philips je regulace upevnění sluchátek méně typická. Na rozdíl od nich se nám zdá řešení u Grundigu méně propracované a především výrazně méně funkční. Regulace hlavového  mostu s atypickými přídavnými opěrkami je dle našeho názoru zcela nefunkční a sluchátka se nedají na hlavě řádně seřídit.   Zvláštní kapitolou je základna bez většího komfortu působící velice lacině. Zajímavostí je i fakt,  že tento model nemá  na obalu uvedeno číslo modelu, jen zcela nic neříkající “bezdrátové“ a frekvence. Naopak na sluchátkách samotných i základně číslo modelu je, ale je odlišné než, to které uvádí prodejce.   I když v žádné z vlastností nejsou totálním propadákem v celkovém souboru vlastností  dopadly hůře než průměrně.

Výhody:
Nevýhody: Nedostatečná regulace velikosti, méně komfortní základna
Hodnocení: 
----------------------------------------------------------------------------------

Sony   MDR- RF 865RK    (Alza)   cena: 1 990 Kč

                      

Princip: uzavřený circum-aurální
Kmitočtový  rozsah: 10
Nosná frekvence: 863,52 MHz, 864,02 MHz 864,52 /3 kanály/
Maximální dosah: 100 metrů
Výdrž baterií: až 25 hodin
Vstupy audia: 3,5
Hmotnost: 320g

Tento model nás velmi zaujal jak zvukem, tak i designem. Velmi sympatická je i cena, která nepřesahuje u většiny prodejců  2000 Kč. Základnová   stanice je ukázková a spolu se sluchátky vytváří velmi vzhledově působivou soupravou . Je řešena podobně jako u výrazně dražších Sennheiserů . Také má dvě funkce. Tedy dokovací stanici a vysílač zároveň. Přestože sluchátka nejsou digitální, zvuk je velmi dobrý, k čemuž přispívá automatické ladění, které je  jednoduché  lehké a účinné. Vstup je pomocí 3,5 jacku nebo 2x Cinch. Jedinou věcí, která se nám zdála z hlediska používání méně praktická,  je velmi jemná koženka, kterou je potažena část hlavového mostu. Tady může dle našeho názoru dojít velmi snadno k oporušení celistvosti a tím i ke zkažení dojmu z jinak velmi dobrého designu.

Výhody: velmi dobrý zvuk, dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: hlavový most potažený koženkou
Hodnocení:   dobrý
---------------------------------------------------------------------------------

Sennheiser RS 180 (Cinema Shop)    cena: 4 150 Kč

                

Princip: otevřená, circum aurální
Kmitočtový  rozsah: 18 -21 000Hz
Nosná frekvence  Frekvenční rozsah:  2,4 -2,48 GHz
Harmonické zkreslení: pod 0,5 %
Maximální dosah: 100m
Magnety: neodymové
Výdrž baterií: 24 hodin
Vstupy audia: 3,5 mm jack /6,3 mm adaptér./
Hmotnost: 204g

Výborný model, který nezklame ani posluchače s vysokými nároky. Jeho zvuk je velmi vyvážený. Líbil se nám jak v nízkých, tak i ve  vysokých kmitočtech.  Výborné má také středy. Jako jediný v testu má nejen regulaci intenzity, ale i  vzájemnou regulaci levého a pravého kanálu čili balanc. Na rozdíl od většiny ostatních modelů nepoužívá na sluchátkách koženku, ale velmi jemný samet. Mušle jsou velmi pohodlné, což  umožňuje  příjemný pocit i při dlouho trvajícím poslechu, Tak jako Sony i RS 180 má velmi komfortní a dobře řešenou základnu. Slouží jako dokovací stanice i vysílač.  To se u většiny špičkových modelů stalo určitým standardem. Po použití sluchátka pouze vrátíte do držáku základny a oni se vám automaticky nabijí. Jediné co nám trochu vadilo pro některé použití v domácnosti je otevřená konstrukce sluchátka.  Ta neumožňuje dosažení ticha v blízkosti poslouchajícího, což může být docela problém. Bohužel trochu zde platí heslo „nikdo není dokonalý“ jen o trochu levnější model RS 170  uzavřenou konstrukcí má.  A je tedy více méně naprosto nehlučný. Zvuk z nich však jak jsme si ověřili je o trochu horší než u modelu RS 120.

Výhody: výborný zvuk, kvalitní zpracování, komfortní ovládání
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:   velmi dobrý
-------------------------------------------------------------------------------

Sennheiser RS 120 II     (Alza)  cena: 2 075 Kč

              


Princip: otevřený,supra-aruální
Kmitočtový  rozsah: 22- 19 500 Hz
Nosná frekvence: 863-865 MHz, 926-928 MHz
Harmonické zkreslení: pod 0,7 %
Maximální dosah: 100 m
Magnety: neodymové
Výdrž baterií: až 25 hodin
Vstupy audia: 3,5 mm stereo /6,3 mm redukce/
Hmotnost: 230g

Analogový model od Sennheisera rozhodně není špatný.  Některé vlastnosti u obdobně drahých modelů se nám však líbily více. Snad nejvíce vadil tvar sluchátka  s minimálním anatomickým přizpůsobením pro ucho. Zatímco ostatní sluchátka vytvářejí volný prostor  pro ucho, zde tomu tak není . Subjektivně na hlavě cítíte dvě  „placky“ které nemají na uších tendenci držet i když je to spíše pocitové. Model RS 120 II je podstatně plošší  než ostatní modely, nevytváří klasickou mušli, plocha nasazovaná na ucho  skoro splývá. Působilo to na nás trochu nezvykle, ale lze si na to zvyknout. Horší je, že vzhledem k tomuto řešení sluchátka drží na uších podstatně méně. Nicméně zvukově patří k těm lepším v testu. Oproti některým ostatním modelům je však i hůře vybaven. Mimo jiné nemá automatické ladění, což jak se ukázalo, je právě v oblasti analogových modelů dost důležité.  Tedy dobrá sluchátka od věhlasné firmy se kterými nic nezkazíte, avšak ani v poměru cena výkon nás úplně nepřesvědčily.  Minimálně dva modely za obdobnou cenu tedy Sony a Sencor se nám líbily v souhrnu vlastností více.

Výhody: dobrý zvuk
Nevýhody: nepřesvědčivá ergonomie, malé vybavení
Hodnocení:    dobrý
-------------------------------------------------------------------------------

Sencor  SWH 171 (Planeo)   cena: 1490 Kč

                 

Princip: uzavřená
Kmitočtový rozsah:  2,4GHz   /19 kanálů/
Nosná frekvence: 20 Hz- 20kHz
Harmonické zkreslení: méně než 05 %
Maximální dosah: 50 m
Magnety: neodymové, ND FEB
Výdrž baterií: 8 hodin
Vstupy audia: 3,5 mm 2x cinch
Hmotnost:

Na první pohled nenápadná sluchátka jsou v mnohém velmi dobrým řešením. V digitální technologii na frekvenci 2,4 GHz v poměru cena výkon, výrazně nejlepší model. I když design základny nám oproti některým modelům připadal až moc strohý, sluchátka sama jsou ergonomicky i vzhledově pěkná a komfortní. Hlavový most zajišťuje přesnost a pohodlí a dají se snadno a přesně nastavit.Také  dobře  tvarovaná  mušle  sedí na hlavě velmi přirozeně. Netlačí a drží na hlavě i při intezivnějšímu pohybu. Fungují bez ohledu na polaritu, tedy můžete je na základnu dát v obou směrech. Velké reproduktory  i magnety umožňují plný a dynamický a čistý zvuk, což v této cenové relaci není až tak samozřejmé. Ovládání hlasitosti je digitální pomocí dvou tlačítek. Navíc se nám  líbí alternativní možnost poslechu přes klasicky   „drát“ což je v mnoha situacích velmi příjemné. A to nejen když vám dojdou baterie. V součtu těchto vlastností může patřit mezi vyhledávané modely.

Výhody:  výborný zvuk, dobrý poměr cena výkon
Nevýhody:  design základny
Hodnocení:   dobrý

Petr Řezáč

 

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.