InFocus-RolsRoyce mezi projektory

Tak jako automobily i videoprojektory mají své špičkové značky, které výrazně posunují standard oboru. Konkurence jejich jméno vyslovuje s respektem a zákazníci, kteří si jednou koupí od této značky výrobek už málokdy při dalším nákupu zvolí konkurenční. A právě takovou firmou v oblasti projektorů celosvětově největší /avšak u nás ještě stále méně známá/ americká firma InFocus Corporatin, Ltd. Na rozdíl od jiných „velkých značek“ se InFocus vždy věnoval projektorům jako své hlavní a zároveň jediné činnosti což se samozřejmě projevilo nejvíce v oblasti vývoje. Především proto je na  technologické špici a do značné míry určuje i směr pro budoucnost. 
Jedním z příkladů z poslední doby je v současnosti nejpopulárnější  technologie DLP, kterou InFocus zabudoval do svých přístrojů jako první na světě. Tento nejmodernější systém zobrazení  je patentován firmou Texas Instrumens kde byl vyvinut na objednávku InFocusu. 

Při perfektním signálu jsou i výsledky televizního vysílání velmi    
slušné. Pro zajímavost - v levé spodní části TV o úhlopříčce 41 cm.

Je možno ho bez nadsázky označit jako převratný a dnes již ho převzala i řada dalších významných světových výrobců. Ze všech v současnosti ve světě používaných technologií /DLP, LCD, LCD pSi a CRT/ totiž umožňuje nejen nejnižší hmotnosti přístrojů, ale je i nejméně náchylný například na změnu odstínu a tmavnutí obrazu vzhledem ke stárnutí přístroje.

Proč právě DLP ?

Základem  DLP je čip DMD. Součástí této technologie  je soustava mikrozrcátek vytvářející obraz. DLP umožňuje dosáhnout  vyšších kontrastů a  zobrazení je preciznější než u LCD panelů. Oproti tomu je druhá současně nejpoužívanější technologie  LCD pSi neboli technologie polysilikonová  založena na propustnosti LCD panelů. Každý ze tří panelů tvoří jednu barvu obrazu ( obraz se skládá ze tří barev - červená, zelená, modrá - RGB ), v optickém hranolu se potom barvy složí a přes optickou soustavu vychází tento obraz ven. Tato technologie tedy není reflexní nýbrž polopropustná. LCD panely jsou vytvořeny z polysilikonových částic, které umožňují vysokou propustnost. Právě z podstaty konstrukcí plynou i výhody a nevýhody jednotlivých systémů. Zásadní plus pro DLP je vyšší kontrast a jak již bylo řečeno i výrazně menší vliv doby používání na zachování standardu kvalitu obrazu. Nejvíce se tento „efekt“ projevuje především v zakouřených prostorech. Každý projektor čím má účinnější světelný tok tím více musí být i chlazen. A právě při intenzivním chlazení prochází soustavou značné množství vzduchu. V případě LCD panelů se částečky cigeretového kouře usazují na LCD panelech a tím časem snížují jejich původní propustnost a tím i kontrast a světelný tok dopadající na projekční stěnu. Naopak DLP je proti zakouřenému prostředí „imunní“. Dalším podstatným rozdílem obou systémů je fakt že polysilikonová technologie díky tomu že není tolik precizní dokáže zvláště při nekvalitním analogovém signálu lépe skrýt tuto nekvalitu a tím v oblasti domácího kina vytvořit subjektivní pocit čistějšího obrazu. To však  lze  vyřešit relativně jednoduše, pečlivým výběrem zdroje signálu. Například důsledným používáním videa pouze  v S-VHS kvalitě či DVD. V tomto případě bude výsledná kvalita výrazně lepší. Vždy je dobré mít na paměti  že  podstatně lepší  zobrazení DLP se může projevit pouze při dostatečném počtu  informací v obraze. I zde totiž totiž platí obecná zásada, že zařízení jako celek je limitováno nejslabším článkem a tím je v tomto případě bezesporu nedostatek zobrazovacích bodů například klasického VHS videa. Další výhodou DPL je podstatně menší struktura zobrazovaných bodů, která je u LCD zvláště 800x 600  relavně vysoká a při pohledu z blázka značně rušivá.

O ostatních technologiích  jen „telegraficky“. Předchůdcem LCD pSi bylo klasické LCD. Zde je rozdíl relativně malý a spočívá v tom že dříve  se nepoužíval na výrobu LCD panelů polysilikon. A jako poslední a nejstarší je technologie CRT. Je pověstná svou relativně obrovskou  hmotností. Typická na pohled je především třemi optickými soustavami RGB, jejichž dílčí obraz  se na projekční ploše skládá v jeden celek. Dodnes pamatuji jak mi tato z dnešního pohledu „velká obluda „ visela kdysi poprvé nad hlavou v „Jumbu 747“ a jak jsem se místo radosti z prvního atlantického přeletu bál, že mi dříve či později spadne na hlavu a zlikviduje ji.  Tento projektor je dnes spíše využíván pro okrajové spektrum projekční techniky a to skoro výhradně jako video projektor.  Více  méně pouze tam kde je kladen absolutní důraz na kvalitu a to proto že přes mnoho  nevýhod má  zobrazení video signálu  stále nejlepší. Mezi největší nevýhody patří kromě již řečené vysoké hmotnosti i náročnou údržbu a velmi vysokou cenu.

Jak vybrat správný model

Jednou z nejdůležitějších vlastností projektorů je množství světelného toku, udávané v ANSI. Na domácí kino je již použitelný výkon okolo 600 či 700 ANSI. Dobrý výkon  je kolem 1000 až 1200 ANSI. Velmi výkonné stroje mají 2000 ANSI a více. Na to jak silný má  být video projektor panují často nejednotné názory. Značná část odborníků zastává názor, že video projektor pro domácí kino na rozdíl od datového  by neměl být výkonnější  než 1200 ANSI. Především proto že domácí kino vzniklo po vzoru kina klasického které má relativně nízký světelný tok. Jako důvod upozorňují například na horší přechody při „přesvětlené“ projekci. To je samozřejmě pravda. Na druhé straně u moderních výkonných přístrojů  je možno přepnout úsporný mód, který nejen snižuje příkon světelného toku na potřebnou úroveň, ale zároveň se jeho používáním zvyšuje i životnost projekční lampy. Ta je velmi důležitá z hlediska provozních nákladů, protože právě projekční lampy jsou relativně velmi drahé a často jejich cena převyšuje několik desítek tisíc Kč. 

Osobně jsem  zastáncem projektorů s větší „světelnou“ rezervou. Nejen z důvodů, o kterých byla řeč, ale především pro zachování určité univerzálnosti. Zatímco takový 700 ANSI přístroj  je pro večerní „promítání“ většinou naprosto pohodový je několik dalších velmi sympatických možností kdy tento projektor využít nejde, respektive špatně a to je především za denního světla. Zde jednoduše  tento světelný tok nestačí. A ať se nám to líbí či nikoliv video projektor je tak finančně náročný přístroj, že by alespoň měl být dle mého názoru co neuniverzálnější. A tak při rozhodování v  obdobné cenové relaci  bych dal vždy zásadně přednost tomu, který má více ANSI. Za tuto volbu budete kromě domácího kina odměněni nejen, například velmi atraktivním sledováním špičkovým sportovním výkonům i při  denním světle, budete také moci například ukázat známým výsledky své práce z digitálním fotoaparátem v nadživotní velikosti. V neposlední řadě vám zůstane  prostor i pro starou dobrou počítačovou presentaci.     

InFocus LP 500

      

Právě takovým přístrojem s dostatečnou rezervou světelného toku a vysokou univerzalitou je model LP 500. Je vybaven technologií  DLP a jeho výkon 2000 ANSI je dokonale připraven na všechny eventuality se kterými se můžete setkat. Běžně se dá používat v Eco módu 1600 ANSI a tedy šetřit světelný zdroj. Umožňuje tak prodloužení životnosti necelých 15 000 Kč drahé projekční žárovky, která při plném provozu vydrží 2000 hodin. Na rozdíl od většiny ostatních výrobců InFocus tuto dobu smluvně garantuje a v případě že vám odejde dříve je bezplatně vyměněna. Vstupy přístroje jsou dnes již v podstatě klasické kromě všech potřebných počítačových je to S-SVHS a 2x composit RCA. Přístroj jde používat pro přední, stropní i zadní projekci. Zoom ruční 1,2:1 + zoom digitální. Kontrast 400:1. Jedním s  z nejpatrnějších rozdílů při „bližším zkoumání obrazu“ je především jeho čistá struktura kde na rozdíl od klasického LCD je zvláště v rozlišení 800x 600 velmi patrná „bodová osnova“.  LP 500 je sice jedním z dlouhé řady modelů  InFocus, my jsme jej však vybrali jako prvního  testovaného zástupce značky pro jeho vysokou univerzalitu  velkou rezervu světelného toku a dobrý poměr cena výkon.

Důležitý je  vstupní signál

Je to zdánlivě paradoxní ale platí, že čím máte lepší  video projektor tím potřebujete   kvalitnější signál. Tedy čím je projektor lepší tím více je patrný nekvalitní signál. Nejlepší výsledky dosáhnete při použití digitálního signálu z DVD přehrávače, horší je to již s videem. Jak již bylo řečeno v úvodu právě nekvalitní signál je pro systém DLP větším problémem než u LCD projektorů, protože DLP lépe zobrazuje detaily a tudíž lépe odkryje nedostatky obrazu. Z tohoto důvodu jsme používaly pro videonahrávky  výhradně přístroj S-VHS a to JVC HR-S7950EU. Zatímco při reprodukci obrazu na televizní obrazovce nemusí být rozdíl mezi použitím VHS a S-VHS  propastný s použitím projektoru a zvláště s DLP tomu tak je. Domníváme se proto, že při značné investici za video projektor který vám zásadním způsobem vytvoří „opravdové“ domácí kino je  nezbytný i nákup dobrého S-VHS videa. Vzhledem k tomu že  nedávno došlo k další vlně zlevnění S-VHS přístrojů a model HR-S7950EU je k dostání již pod třináct tisíc Kč je tato investice do kvalitního domácího kina velmi zajímavá. Z hlediska celkových nákladů na dobré domácí kino pak méně podstatná. 

Klasický televizní signál jsme použili pro zkoušku sportovních přenosů. I když samozřejmě zde kvalita výborná být nemůže vzhledem k nedostatku informací klasického televizního vysílání, jde docílit velmi slušných výsledků. I zde jsme využili HR-S7950EU, tentokrát jeho tunerové části. Pro praktickou zkoušku srovnání jsme současně propojili systémy VHS a S-VHS. Přepínáním obou systémů je možné okamžité srovnání kvality obou systémů. Již na první pohled je zcela patrné oč je S-VHS lepší například v detailech. Rozdíl je opět tím větší čím lepší jsou podmínky.Tedy, tou základní je perfektní televizní signál /zatímco televizor ledacos milosrdně schová zde je nekvalitní signál v podstatě nepoužitelný/. Druhou podmínkou jsou kvalitní kabely na propojení obrazu v systému domácího kina. Obecně lze říci, že čím je kabel delší tím musí být i kvalitnější. To však neznamená, že výborné kabely musí být extrémně drahé. My používáme například  Profigold Home Cinema, které přes to, že byly mnohokrát  oceněny v testech prestižního časopisu WHAT HI-FI mají výbornou cenu a také velmi dobré kabely za rozumný „peníz značky Oehlbach.

Závěrem InFocus LP 500 je velmi dobrým videoprojektorem. Mezi jeho nejsilnější stránky patří systém DLP,minimální náchylnost k zakouřenému prostředí, vyváženost vlastností, vysoká rezerva světelného toku a velká univerzálnost. Relativní nevýhodou je, že vyžaduje více než modely s LCD kvalitní signál. Cena okolo 95 000 Kč není sice nejmenší avšak  za ní budete odměněni nejen výborným domácím kinem ale i možností kvalitní prezentace i při značném množství okolního světla i všechny další aplikace které tato moderní technologie umožňuje. 

                                                                                                /per/



                

 

Nový Canon EOS 1D

Revoluce v profesionální fotografii?
Ještě nikdy se doposud žádný digitální fotoaparát nepřibližoval „klasickým profesionálním přístrojům na kinofilm tak, jako nový  EOS 1D. Ukazuje se, že čas kdy „digitál“  bude umět bez problémů všechno co „klasika“ a nadto zvládne desítky vynikajících věcí o kterých se přístrojům na film ani nezdálo právě nastal.

Onkyo TX-DS 575X

Již více než půl století konstruktéři Onkya vytvářejí komponety, které umožňují špičkový přenos zvuku.Od doby, co začalo světem „hýbat“ domácí kino, je Onkyo na absolutní špici tohoto oboru. Nejzajímavější pro zákazníky však je fakt, že přestože má Onkyo skvělý standard u všech modelů i ty  střední a dokonce i ty nejlevnější mají výborný zvuk.

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Nikon Coolpix 5000

Nový „pětimegáč od Nikonů“opustil design předchozích  modelů  Coolpix a vsadil více na klasický design. Přesto se o něm v žádném případě nedá říci, že působí nenápadně.

Casio WQV - 1

První náramkový digitální fotoaparát, který lze nosit kdekoliv a kdykoliv; Vestavěný monochromatický LCD displej (120 x 120 bodů) s 16 odstíny šedi; LCD displej je ve funkci jak pro záznam, tak i pro reprodukci zaznamenaných obrázků; Paměť na 100 obrázků;

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Receiver Onkyo TX-DS 595

 

Dolby Prologic II nová dimenze v domácím kině
Má všechno čím oslňovali jeho předchůdci, starší  receivery firmy Onkyo. Vynikající konstrukci, technologii širokopásmového zesilovače WRAT a především perfektní zvuk. 

Velký Sharp

 

Japonský elektronický koncern Sharp je mezi zákazníky známý mimo jiné i svou průkopnickou činnosti v oblasti LCD monitorů a TV. V současné době představil největší LCD „televizi“ na světě o úhlopříčce 76 cm.

Minolta DIMAGE 7

 

V minulých letech měla v oblasti digitálních fotoaparátů Minolta poměrně smůlu. Její modely se většinou nestaly takovým hitem jako některé konkurenční. Tomu však měl být konec. Dimage  7 má všechny vlastnosti /včetně ceny/, které jsou pro úspěch přímo předurčeny.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem