INTERKAMERA 2001
Po osmnácté probíhá v Praze výstava Interkamera. Ta první byla uspořádána v roce 1967. Zaměření výstavy se v posledních letech rozšířilo o digitální obraz a tak od roku 2000 je dvouletý cyklus doplňován výstavou se zaměřením pouze na digitální technologie. Výstava INTERKAMERA 2001 se koná ve dnech 3. – 6.4.2001 (úterý – pátek). Vystavuje  více než 60 firem z oblasti foto, video a prezentace obrazu, mj. společnosti Olympus, Canon, Kodak, Konica, JVC, Elvia Pro (SONY), Hewlett Packard, Samsung, Pentax, Fomei atd. Vstupné na výstavu stojí 100,- Kč.

 

Voigtländer
objektivy, o kterých se hovoří

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Jedno z témat, o kterém píše iTEST nejraději, jsou zkušenosti s výrobky,  které mají velmi dobrý poměr cena výkon. Ono totiž zhotovit  dobrý výrobek za hodně peněz není až takový problém, i opačně, levný „šunt“, který po krátkém používání mění výrazně své původní vlastnosti také není až zas tak složité. To nejtěžší a pro zákazníka nejzajímavější, je vyrobit velmi kvalitní produkt za dobré peníze. A to je případ objektivů Voigtländer.
„Rodina“ má dvě odnože. Ta první je určena pro fotoaparáty Voigtländer  Bessa a Leica.  Druhá, o které bude dnes řeč, je  určena pro kinofilmové zrcadlovky. Celkem 8 objektivů s autofokusem,  vesměs (až na   Macro Dynar 100)  s proměnnou ohniskovou vzdáleností, obsahují velmi širokou oblast ,od super širokoúhlého Ultragonu 19-35  3,5-4,5 až po Tele Zoom Ultron 100-400  4,5-6,7.  Ceny se pohybují zhruba od 8000 do 11000 Kč. Zatímco telezoomy jsou díky běžné světelnosti určeny spíše pro pokročilé a náročné fotoamatéryširokoúhlé a univerzální zoomy snesou srovnání i s mnohem  renomovanějšími výrobky. 
 A to nejen z optického a mechanického hlediska, ale i světelností, či kresbou při otevřené cloně.  Ač jsou také určeny především pro amatéry je možno s nimi pracovat částečně i profiProti své konkurenci jsou však několikanásobně levnější. Ještě jedna zajímavost. Málokdo ví, že právě tato firma dala světu v roce 1959 první zoom na světě.
Poprvé jsem se z rodiny Voigtländerových objektivů  setkal s Ultragonem 19-35  zhruba před dvěma lety. Byl  v té „nejlepší společnosti „ Kamarád fotoreportér na volné noze ho používal na svém Nikonu F5 již několik měsíců a nemohl si ho vynachválit. Tvrdil, že v kresbě ani v kvalitě obrazu nerozeznal žádných větších rozdílů od „originálních“ zoomů.  Protože jsem podobné názory slyšel ještě několikrát, rozhodli jsme se v redakci, že se na něj podíváme blíže. Druhým objektivem, který jsme podrobili  uživatelskému  testu  je  Ultron  28-105 2,8-3,8, který má nejen velmi praktický rozsah (od klasické širokoúhlé „osmadvacítky až po velmi výhodném ohnisku pro portréty. K tomu velmi dobrou světelnost.

 

ULTRAGON 19-35 3,5-4,5
Počet optických členů      skupin 13/11
Světelnost       3,5-4,5
Úhel zobrazení  97,8°-66,3°
Nejmenší vzdálenost  ostření 0,5metru
Nejmenší clona 19-27
Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 300 gramů
Cena zhruba 8000 Kč

Tento ultraširoký zoom je určitě  tím nejlepším co kolekce Voigtländeru nabízí. Má velmi dobré  optické i mechanické vlastnosti srovnatelné  i s mnohem dražší konkurencí . Je na tom velmi dobře v této kategorii i se světelností. Jeho cena je oproti konkurenci až na malé výjimky  několikanásobně nižší. Kontrolní snímky jsme  zvětšovali na velikost 18x24 cm. I při tomto zvětšení  byla ve střední části snímku velmi dobrá kvalita, překvapivě dobrá byla i v krajích (tedy tam, kde takřka standardně u levnějších objektivů bývá špatná). Již při zaclonění na clonu 5,6 byla velmi dobrá v celé ploše zvětšeniny. Také kontrast a brilance obrazu byla velmi  dobrá. Podle našeho názoru je tento super široký zoom  ve své cenové kategorii zcela bezkonkurenční.  V našem hodnocení získal ocenění  Vynikající poměr cena výkon. Je jej možno doporučit bez váhání i nejnáročnějším fotoamatérům. Jde   použít i pro profesionální účely a to  především  díky  jeho dobrým optickým i mechanickým vlastnostem. Pouze tvrdé každodenní nasazení je otázkou, a to vzhledem ke značnému  použití tvrzených plastů. Ostatně to je problém i valné většiny  podstatně dražších objektivů, protože dnes se celokovové konstrukce používají  jen u  těch  nejdražších objektivů. 

My jsme hodnotili pouze „subjektivně vizuálním porovnáním  kvality zhotovených  snímků. Jako referenční, zvláště v oblasti objektivních technických hodnot jsme pro náš test  použili výsledky testu německého  fotoMAGAZINU 8/98 . V něm byl  ULTRAGON 19-35 3,5-4,5 oceněn čtyřmi hvězdičkami s verdiktem velmi dobrý.  V souhrnném srovnání s konkurencí  ve fotoMagazinu 1/2000 special si vedl také více než zdatně. Konkrétně pak obdržel  8,6 bodů (z 10 možných) za optické vlastnosti a 8,2 (z 10 možných) za vlastnosti mechanické. Zajímavé je, že z padesáti sedmi objektivů v kategorii AF širokoúhlý a standardní zoom jich mělo  23  horší optické  vlastnosti, než náš testovaný Ultragon. To by nebylo až tak zajímavé, kdyby dvacet tři testovaných objektivů  nestálo 1000 DM či více. Z toho šest jich bylo za více než 3000 DM.  Ještě lépe vychází srovnání přímo v kategorii super široký zoom, jehož je svým rozsahem 19-35 mm typickým představitelem. Právě zde byl patrný výrazný rozdíl mezi cenou Ulragonu a objektivy s obdobnými vlastnostmi, které stály v průměru dvakrát až třikrát více.

Ultron  28-105  2,8-3,8
Počet optických členů      skupin 15/13
Světelnost  2,8-3,8
Úhel zobrazení 75°- 23°
Nejmenší vzdálenost 0,5metru
Nejmenší clona 22-32
Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 437 gramů
Cena zhruba 8000 Kč

Velmi univerzální objektiv, který doporučuji především jako „první“ objektiv. Obsahuje klasický „širokáč“, se kterým bez problému zvládnete většinu i stísněných interiérů. Sto pět milimetrů na druhé straně jeho spektra umožňuje nejen zhotovení portrétů, ale poslouží i jako „mírný“ teleobjektiv. Jeho výhodou oproti jiným cenově výhodným standardním zoomům je především dobrá světelnost. Dostatek světla je potřeba především širokém módu a „ 28-2,8 je klasika i pro profi. Naopak teleobjektiv použijeme spíše v exteriéru a tam už na nějaké té cloně až zas tak moc nezáleží. Je vynikající alternativou nejen když chceme pro začátek koupit pouze jeden objektiv, ale i v případě, že se  nechceme nebo nemůžeme s velkým příslušenstvím  „vláčet“.
Také tento objektiv je kvalitní opticky i mechanicky i když jeho výsledky jsou o  trochu horší  než vykazuje jeho super široký kolega. Zatímco v oblasti 28 mm a 50 mm je ostrost obrazu velmi dobrá při plném teleobjektivu měl námi testovaný  vzorek trochu snížený kontrast a brilanci. I to však v míře, která je z hlediska praktického používání zcela zanedbatelná. I tento objektiv má vynikající poměr cena výkon a za necelých osm tisíc Kč je doslova „ternem“ pro ty, kteří žádají velmi dobrý výkon komfortní práci. V kombinaci s dobrou moderní AF zrcadlovkou je je to řešení pro ty, kteří žádají vysoký výkon a pokud možno co nejmenší finanční náklady.
Hodnocení fotoMAGAZINU dopadlo takto. Také Ultron  28-105  2,8-3,8 dostal  „čtyři hvězdy“ a ocenění  velmi dobrý. Jednotlivá hodnocení  7,8 za optické vlastnosti a  8,2 za vlastnosti mechanické, je sice o něco horší, nicméně stále ještě je to veliký úspěch a vzhledem k cenové relaci o to více . Jak radí fotoMagazin  tento objektiv je výborným tipem pro spořivé.

                                                                   Petr Řezáč

 

              

 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

 

 

 

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály, což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé, i v tomto případě za výhodnou cenu.

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

 

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem

Kodak DCS 620

Kodak uvedl nový profesionální digitální fotografický přístroj postavený na těle Nikonu F5. Pokračuje ve stopách řady DCS, která využívá výhody klasických špičkových fotoaparátů