INTERKAMERA 2001
Již po osmnácté proběhla v Praze výstava Interkamera. Ta první byla uspořádána v roce 1967. Zaměření výstavy se v posledních letech rozšířilo o digitální obraz a tak od roku 2000 je dvouletý cyklus doplňován výstavou se zaměřením pouze na digitální technologie. Vystavovalo  více než 60 firem z oblasti foto, video a prezentace obrazu, mj. společnosti Olympus, Canon, Kodak, Konica, JVC, Elvia Pro (SONY), Hewlett Packard, Samsung, Pentax, Fomei atd. 

 

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Zatímco ještě na podzimní Photokině / kde jsme měli možnost si nové objektivy poprvé  „osahat“/ se jednalo o vzorky, pak na Interkameře už jde o sériové  produkty.  A nutno říci, že se jedná o novinky více než pozoruhodné. Tři nové „širokáče“ mají vesměs světelnost 1,8 a ohniskové vzdálenosti 28, 24 a 20 mm. Tedy od klasické širokoúhlé osmadvacítky až po super širokoúhlé „sklo“  to vše v excelentní  světelnosti a profesionální kvalitě EX.  

SIGMA 28/1,8 EX DG ASPHERICAL MACRO

Ohnisková vzdálenost                 28mm
Světelnost                                    1: 1,8
Nejmenší clona                            1: 22
Úhel zobrazení                             75,4
Konstrukce  členů /skupin            10/9
Nejmenší vzdálenost                    20cm
Největší zvětšení                           1:2,9
Počet clonových lamel                  9
Průměr filtru                                   77 mm
Hmotnost                                        480 gramů

 Sigma již dříve měla ve svém výrobním programu velmi oblíbený objektiv o stejné světelnosti i ohniskové vzdálenosti. Jediné co se dalo tomuto opticky velmi kvalitnímu objektivu vytknout, byla malá robustnost pro systematické profesionální využití. To však je již historií. Nová konstrukce je nejen výrazně robustnější, ale tak jako i ostatní nové „širokáče“ EX je vybaven velmi odolnou profesionální povrchovou úpravou. Jeho cena 12 997 Kč je vzhledem k jeho vlastnostem více než velmi dobrá. 

SIGMA 24/1,8 EX DG ASPHERICAL MACRO

Ohnisková vzdálenost                 24mm 
Světelnost                                  1: 1,8
Nejmenší clona                           1: 22
Úhel zobrazení                            84,1
Konstrukce  členů /skupin            10/9
NeJmenší vzdálenost                   18cm
Největší zvětšení                         1:2,7
Počet clonových lamel                  9
Průměr filtru                               77 mm
Hmotnost                                    520 gramů

Čtyřiadvacítka je objektiv se kterým si poradíte díky velkému úhlu záběru v každém interiéru. Na rozdíl od většiny konkurenčních výrobků disponuje vynikající světelností, která má právě ve stísněných interiérech doslova „cenu zlata“.  

Také tato novinka  používá plovoucího zaostřování. Objektiv byl konstruován s velkým důrazem na malou vinětaci a díky čemuž má velmi dobrý periferní jas. I zde byla použita povrchová úprava  EX a také tento objektiv snese i výraznější zátěž. Doporučená cena 16 177 Kč je také velmi dobrá.

SIGMA 20/1,8 EX DG ASPHERICAL RF

Ohnisková vzdálenost                 20mm
Světelnost                                  1: 1,8
Nejmenší clona                           1: 22
Úhel zobrazení                            94,5
Konstrukce  členů /skupin            13/11
Nejmenší vzdálenost                    20cm
Největší zvětšení                         1:4
Počet clonových lamel                  9
Průměr filtru                                82 mm
Hmotnost                                    520 gramů

Už moje babička říkávala „To nejlepší na konec“. Tak tedy super široká Sigma 20/1,8 je v současné době nejsvětelnější objektiv na světě ve své třídě. Také tento vynikající „nástroj má minimální vinětaci a především  pro tuto ohniskovou vzdálenost neuvěřitelnou světelnost. Je vybaven takzvaným zadním ostřením, tedy systémem, který pohybuje zadní skupinou optických členů k zabezpečení rychlého a tichého  zaostření. Objektiv byl konstruován nejen pro klasickou fotografickou techniku, ale tak, aby maximálně splňoval předpoklady pro práci s digitálními fotoaparáty. Když vezmeme klasický poměr současných „digi“ fotoaparátů, který je zhruba 1,6-1.7 pak tento objektiv bude na digitálních aparátech pravděpodobně velkým hitem. Cenu  20 838 Kč považuji za bezkonkurenční.

 

 Petr Řezáč

                

 

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem