Systém digitální fotografie Olympus

 

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Ucelený systém digitální fotografie, který nese značku Olympus, bývá často nazýván jako domácí. Svým pojetím je pro toto použití skutečně vhodný. Ale kromě digitálních fotoaparátů s rozlišením okolo 1 miliónu pixelů a fotorealistické tiskárny obsahuje také další zařízení, která využijí spíše profesionální uživatelé. Jedná se o komunikační modul DIMO pro propojení fotoaparátu s magnetooptickou jednotkou a o vlastní jednotku magnetooptického disku pro téměř nekonečnou paměťovou kapacitu obrázků.


Magnetooptická jednotka PowerMO 640
Jednotka PowerMO 640 je velká jen jako kniha formátu A5 s tloušťkou 40 mm. Magnetooptický disk s kapacitou 640 MB se v ní otáčí rychlostí 4 335 otáček za minutu a umožňuje dosáhnout přenosové rychlosti 3,52 MB/s. Vyrovnávací paměť SuperCache s kapacitou 2 MB urychluje přenos dat při čtení i zápisu. Systém velmi přesného polohování čtecí a záznamové hlavy (Super Fine Positioning Pickup Technology) zajišťuje prakticky okamžité vystavení hlavy na požadované místo. Přitažlivá je kromě vysoké výkonnosti, spolehlivosti či bezpečnosti uložení dat zejména pozoruhodná cena paměťového média, která je přibližně 1,60 Kč na 1 MB dat. Zařízení vyhovuje standardům ISO, které zaručují zpětnou kompatibilitu se staršími magnetooptickými disky s menší kapacitou, např. 230 nebo 128 MB. Na trh je jednotka dodávána s rozhraním SCSI-2 s nastavitelnou adresou SCSI, které pracuje bez nejmenších potíží a lze je používat na jakékoliv počítačové platformě a s doplňkovým adaptérem pro paralelní rozhraní. Kromě využití jako paměťového media pro digitální fotoaparáty, je PowerMO 640 také velmi výhodné jako externí paměť pro osobní počítače, ať už pro zálohování dat nebo pro přenos velkých souborů.

Komunikační modul DIMO
Malá nenápadná skříňka, která udělá z vašeho digitálního fotoaparátu přístroj  s takřka neomezenou kapacitou paměti. Kolik fotogafiií o rozlišení např. 1280x1024 lze uložit na disk o kapacitě 640 MB? Hodně. Úplně tak odpadá problém s kapacitou paměti, zvláště v terénu. Druhou výhodou je vyloučení jakéhokoliv počítače z procesu přenosu. Zapojení je velice jednoduché, modul Dimo je vybaven pouze dvěma konektory, pro jeho činnost není nutný interní napájecí zdroj. K digitálnímu fotoaparátu se připojuje přes sériové rozhraní a k jednotce magnetooptických disků přes rozhraní SCSI-2. Přenos dat z fotoaparátu se spouští pouhým stisknutím tlačítka. Stav modulu je signalizován diodami LED. Snímky pořízené digitálním fotoaparátem se ukládají v grafickém formátu JPG do souborů na magnetooptický disk, formátovaný podle konvencí operačního systému DOS, a jsou automaticky pojmenovávány. Důležitá je možnost upgradovat programové vybavení modulu pro použití s budoucími modely digitálních fotoaparátů a jednotek magnetooptických disků.

Fotorealistická tiskárna Olympus P330E
Máte digitální fotoaparát, máte obrázek v souboru, ale nemáte papírovou fotografii. Tyto problémy řeší tiskárna P330E. Je navržena nejen pro tisk fotografií  o rozlišení 306 dpi  tepelnou sublimační technologií, ale také jako čtecí zařízení pro paměťové SmartMedia karty. Stačí zasunout kartičku do tiskárny a může se tisknout. Vůbec nepotřebujete počítač. Tiskárna je opatřena výstupem videosignálu, a proto mohou být snímky, uložené na paměťové kartě SmartMedia, prezentovány na libovolném televizním přijímači, kde může uživatel optimalizovat ostrost snímku a provádět další dodatečné úpravy.
V systému domácí rodinné fotografie společnosti Olympus tak P330E výrazným způsobem přibližuje digitální technologii fotografie běžným uživatelům. Jsou zde také další možnosti. V režimu vícenásobného tisku umožňuje tiskárna P-330E vytisknout sdružený náhled, případně celou plochu fotografie rozdělit pro čtyři, devět nebo šestnáct snímků. Pro uživatele počítačů, kteří často pracují s kartami SmartMedia, je velmi příznivou zprávou, že zakoupením tiskárny získali také čtecí zařízení paměťových karet (pro Windows 95 a 98). Po připojení tiskárny k počítači lze data kopírovat přímo z paměťové karty vložené do tiskárny na pevný disk počítače, aniž by byl zapotřebí zvláštní adaptér.