Canon DM-XL 1 E

z archivu 

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. U svých kamer EX 1 a EX 2 v normě Hi8 používal ještě VL-bajonet. Tato norma je už dnes pasé, vinou rozdílné velikosti čipu u DV; nová norma se jmenuje XL – eXchangeable Lens. XL 1 má standardně objektiv s 16 násobným zoomem, který má vedle automatiky i ruční ovládání jak u zaostření, tak u zoomu. Ruční ovládání se může, což je unikát, použít i bez předchozího přepnutí režimu; v žargonu výrobce je to „Temporary focus override“. Kromě zoomu Canon chce v nejbližší době nabízet i širokoúhlý objektiv, mimo to lze pomocí adaptéru připojit ke kameře i optiku určenou původně pro fotoaparáty Canon.

Výměnný objektiv znamená důležitý posun k profesionální oblasti, není ovšem jedinou zajímavostí, kterou na této kameře najdeme – a tyto zajímavé novinky jsou určeny jak profesionálům, tak běžným uživatelům. Jednou z těch, které uvidíte na první pohled, je design. Canon XL 1 vypadá na kameru dosti nezvykle, až se zdá, že futuristickému vzhledu musela padnout za oběť funkčnost a ergonomie. Opak je pravdou – většinu z množství funkcí, jimiž kamera disponuje, lze ovládat ručně a přitom se v množství knoflíků a koleček neztratíte – všechno je na svém místě 
a v přiměřené velikosti. Pouze některé zvláštní volby a základní nastavení se na plochu nevešly a je třeba je hledat 
v menu, jehož ovládání leží pod bezpečnostním krytem. K dobré ergonomii kamery přispívá i ramenní opěrka ve standardní výbavě a mohutné držadlo, které spolu s velkým hledáčkem umožňuje záběry z podhledu. Ideální k tomu je přepínač „Eye point“, jímž kameraman zvolí, zda se chce dívat do hledáčku přímo, nebo z větší vzdálenosti.
Zaměříme-li se na technické řešení, vidíme i zde snahu Canonu co nejlépe využít potenciálu systému DV. Jako jediná z kamer má XL 1 v základní výbavě kromě digitálního výstupu i digitální vstup, se standardním konektorem Firewire. Může tedy sloužit jako jeden z videorekordérů při nelineárním střihu a ušetřit tak uživateli značné prostředky. Výrazný pokrok je ve zpracování zvuku. DV-Mini může nést na pásce až čtyři digitální zvukové stopy. Dosavadní kamery však při záznamu používaly pouze dva nezávislé zvukové kanály, zbylé dva sloužily až při postprodukci k mixáži dodatečného zvuku. Canon dokáže pracovat se všemi čtyřmi stopami již během nahrávání, takže nabízí vlastně tři možnosti zpracování zvuku: 1) stereo zvuk v DAT kvalitě (16 bitů/48 kHz), 2) dva stereo kanály (12 bitů/32 kHz) – jeden pro záznam, druhý pro následné zpracování na střihovém zařízení, 3) dva stereosignály (respektive čtyři nezávislé monosignály) již při záznamu. Poslední možnost může vypadat v praxi třeba tak, že při natáčení koncertu připojíte na jeden stereo kanál zvuk z mikrofonů umístěných v sále – pro zachycení atmosféry, a na druhý kanál zvuk kapely z mixážního pultu. Přímo na kameře najdeme nejen výstup Audio 1, ale i čtyři Cinche s analogovým signálem – pro každou stopu jeden, takže můžeme zvuk mixovat i bez studiového videorekordéru na analogovém pultu.
Vedle výměnné optiky, konvertorů a EF objektivů Canon dostanete pro XL 1 celou řadu dalších doplňků, amatérských i profesionálních. Sériově se dodává dálkové ovládání WL-D 2000 s knoflíkem Jog-Shuttle. Za příplatek získáte kufr, který nejen ochrání vaši kameru, ale skýtá 
i dostatek místa pro dodatečné vybavení. Pro televizní profesionály je malý Jack na mikrofonovém vstupu k ničemu – používají speciální XLR konektory se zámkem. Canon to vyřešil tak, že profesionální XLR zásuvky zabudoval do alternativní ramenní opěrky MA-100. Dále můžete přikoupit reflektory VL-10 s přihrádkou na akumulátory, fotografický blesk Speedlite 380 EX a nabíječku akumulátorů CH-900, která slouží zároveň jako držák přídavných baterií při filmování. Mimo to Canon plánuje dodávat pro kameru různé mikrofony, včetně směrového nebo mikrofonu s bezdrátovým připojením.

Tomáš Milsimer