Nintaus - DVD, které tu ještě nebylo

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl  od konkurence nemá zámek na region a ani ochranu Macro Vision.

          

 Už se vám stalo, že jste si chtěli „pustit“ perfektní DVD a ono bylo zakódované pro jiný než evropský region. Nebo se vám strašně líbil nějaký film a mrzelo vás, že si nemůžete pořídit kopii. Tak s Nintausem na tyto problémy zapomeňte. Schroustá nejen DVD pro všechny regiony ale samozřejmě i další formáty, jako například LD, SVCD  zvukové CD, MP3 skladby na vypálených CD, VideoCD či Photo CD. Kupodivu jeho velkou výhodou je, že vznikl v Číně. Především proto, že odsud se dají s menšími problémy distribuovat přístroje bez Macro Vision či multi region. Další velkou výhodou je dostatečná zkušenost výroby obdobného zařízení pro zvučné výrobce a zároveň velmi výhodná cena vzhledem k tomu, že je prodáváno pod značkou, která zatím nemá ještě vybudované renomé.

Jak již bylo řečeno, Nintaus má některé vlastnosti lepší než renomované firmy, v podstatě v žádné však nezaostává, tedy ani v designu. Vyrábí se ve dvou provedeních. Tmavý šampus, či v „klasickém  stříbře. Obě varianty v kombinaci s temným kouřovým sklem. Vzhledem k použitým materiálům i kvalitnímu zpracování působí velmi seriozním dojmem. Uspořádání je symetrické, displej se všemi důležitými údaji je ve střední části, totéž platí i o „unašeči média“. Po obou stranách pak jsou umístěné ovládací prvky. Chybí tu výstup na sluchátka, naopak zde nechybí regulace mikrofonních vstupů pro Karaoke, pakliže vás omrzel hudební interpret. Nevadí, vypnete si ho a na hudebním doprovodu si můžete zazpívat sami. Zadní stěna obsahuje, tři video výstupy, S-VHS  5,1 audio výstup výstup. Pro majitele  receiverů s dekodérem AC3 nechybí ani audio výstupy  v provedení optickém a digitálním. Pro evropský trh samozřejmě nechybí ani klasický scart. Ten umožňuje nastavení kompozitní i RGB výstup.

                               

Tato široká škála výstupů umožňuje mnoho možností zapojení. Ten, kdo má reciever AC3, může použít buď digitální výstup, optický, či 5,1 výstup. Tady záleží jak kvalitní dekodér máte ve svém recieveru. My jsme pro testy použili vynikající Onkyo TX-DS575X. Využili jsme tedy dekoder AC3 Onkya, který je svou prvotřídní kvalitou vyhlášený. Překvapila nás však i druhá zkoušená varianta využití dekodéru Nintause. V subjektivních zkouškách sice dopadl zvuk z Onkya lépe, ale kupodivu to nebyl tak velký rozdíl jak by se dalo očekávat. 

Další varianty zapojení umožňují recievery Dolby Pro Logic. Některé z nich mají připravené vstupy 5,1, jiné bez problému propojíme mixed audio out. Nintaus sice nemá vlastní dekodér  Dolby Pro Logic, ale to vůbec nevadí vzhledem k tomu, že  signál tohoto formátu je obsažen jak v optickém, digitálním  caaxu, tak právě v analogovém /mixed out. Na své si však můžete přijít i s levnějšími zesilovači. Například tak, že zapojíte přední kanály do běžného stereozesilovače, zadní do jiného, klidně s menším výkonem a na střední přední kanál použijete aktivní bednu nebo jej zapojíte přímo do TV a Subwoofer použijete aktivní. Další z nepřeberných kombinací je například tato. Přední kanály Stereo zesilovač jako v předchozím případě centrální a zadní aktivní bedny  a také aktivní Subwoofer.

Jestliže se mi na Nintausu něco nelíbí, tak je to dálkové ovládání. Ne že by bylo ohavné, ale na rozdíl od přístroje samotného je to hranatá krabice bez nápadu. Nicméně právě na rozdíl od designu přístroje inovovat „dálkáč „ asi nebude žádný problém. 

A teď trochu z praxe. Výrobce uvádí obrazové rozlišení větší než 500 řádků, tedy velmi vysoké , což se projevuje na vysoké kvalitě reprodukce, která je velmi dobrá. Nintaus zvládá několik formátů, má také zoom. Pracuje v PAL i NTSC. Má samozřejmě i podporu zvukových „mutací“, ale to již zapadáme do klasických standardů DVD. Při přehrávání audia nemáte sice možnost přehrávat skladby v náhodném pořadí, ale řadit je dle vlastní úvahy můžete bez problému. Nintaus toho umí však opravdu hodně zvládne například i Photo CD. Jedinou podmínkou je, aby šlo o čistý Kodak Photo CD.  Na první pohled se může zdát náročné a vyhledávání   skladeb v MP3,ale není tomu tak . Stačí pouze zmáčknout tlačítko search a zadat pořadové číslo skladby. Poté pouze svou volbu potvrdíte.

 Co říci závěrem. Nintaus 9001 je výborné DVD stejně jako MP3 přehrávač a to za výborné peníze. Podle našeho názoru uspokojí i zákazníky s vysokými požadavky.  Má pěkný design, kvalitní je i po technické stránce. Také zvukové srovnání se neliší od často podstatně dražší konkurence. Jeho největší  přednosti je možnost používat DVD ze všech regionů a nahrávat  záznam na video. Při velmi zajímavé ceně okolo 12 000 Kč je to „široko daleko“ DVD s absolutně nejlepším poměrem cena výkon.

 

                                                                                                                   Petr Řezáč