Receiver Onkyo TX-DS 595

Dolby Prologic II nová dimenze v domácím kině

Má všechno čím oslňovali jeho předchůdci, starší  receivery firmy Onkyo. Vynikající konstrukci, technologii širokopásmového zesilovače WRAT a především perfektní zvuk. Stejně jako jeho současní  „bratři“   má i největší  hit domácího kina Dolby Prologic II.  Navíc má však ještě jeden primát. Vynikající poměr cena výkon.

           

Onkyo patřilo k prvním světovým průkopníkům AV receiverů. Již v roce 1991 opatřila firma  svůj HiFi receiver TX-7840 dekodérem Dolby Pro Logic, čímž odstartovala éru domácího kina na evropském trhu. Od té doby se sice v této oblasti mnohé změnilo, jedno však je stejné. Onkyo zůstává na špici technologického vývoje AV recieverů. Proto také bylo v loňském roce prvním výrobcem, který zavedl do svých receiverů vedle dnes již standardního Dolby Digital i nový decoder Dolby Pro Logic II.

Historie Surroundu

Původní Dolby Pro Logic byl začátkem devadesátých let velmi dobrým řešením, jak vytvořit „plný“ prostorový zvuk, který především v oblasti domácího kina napomáhá divákům vtažení do děje a přibližuje domácí kino zážitkům z klasického kina. Tento formát dává z dvou kanálových zdrojů kvazi 5.1-kanálový zvuk podobný Dolby Digital, a to i ze stereofonních hudebních nahrávek a filmového zvuku kódovaného v Dolby Surround. Je samozřejmě lepší a působivější než klasické stereo, má však relativně i zásadní hranice, které není možno překročit. Jednou z hlavních nevýhod je například identický signál v obou zadních reprosoustavách a tudíž i podstatně horší prostorová a zvuková lokalizace. Dolby Digital je tak naprosto nejdokonalejší komerční systém (kromě komerčně podstatně méně rozšířeného THX Suround EX)

Co je Dolby Pro Logic II

Tak proč tedy Dolby Pro Logic II ?  Odpověď je jednoduchá. Dolby Digital je sice výborná, ale nahrávek v této technologii je omezené množství. Zvláště u starších filmů, kterých jsou tisíce, jak v systému Pro Logic, tak v klasickém stereu. Dolby Prologic II má především oba zadní kanály samostatné a tím výrazně usnadňuje  A právě tady je prostor pro  Dolby Pro Logic II.  S jeho užitím je zvukový vjem podstatně blíže Dolby Digital než starému „prologicu“. Vzhledem k tomu, že Pro Logic II se velmi blíží vjemu Dolby Digital, otevírají se vám při poslechu netušené možnosti. Zatímco finanční rozdíly modelů jsou v podstatě zanedbatelné a činí ve své třídě oproti starším modelům něco kolem 1000 Kč, rozdíl v užitných vlastnostech je výrazný. My jsme například zkoušeli nejen DVD s Dolby Pro Logic, ale především i například videokazety či jsme jako zdroj signálu použili běžnou stereo televizi. Ve všech případech jsme byli příjemně překvapeni, i když nutno přiznat, že u některých pořadů byl vjem silnější než u jiných, ale to je zcela normální i u Dolby Digital, protože vždy záleží jak nápaditě a precizně se v tom kterém filmu se zvukem pracuje. Jako u každého uživatelského testu i zde bylo nejzajímavější přímé srovnání. Tedy v tomto případě možnost okamžitě porovnávat dva obsahově stejné  záznamy. Stačí pouze nasadit přesně například film na DVD ve formátu Dolby Digital  a identický  film na video. Na receiveru si na video vstup nastavíte Pro Logic II. Když se vám podaří obé dobře synchronizovat stačí pak pouze libovolně přepínat oba zdroje signálu a poměrně dobře kontrolovat rozdíly. I když jde o subjektivní uživatelský test je nejen účinný, ale na rozdíl od laboratorních měření vypovídá přesně o reálném srovnání. To je také důvodem proč i nejslavnější  firmy  s nejdražší měřící technikou kladou na poslechové zkoušky největší důraz. A právě zde alespoň dle našich zkušeností byl zcela průkazný relativně velmi malý rozdíl mezi Dolby Digital a Dolby Pro Logic II. Jak již bylo řečeno podstatně menší než mezi Pro logic II a klasickým „prologicem“. 

Onkyo TX-DS494

Vynikající model TX-DS595 není však zdaleka v technologii Dolby Pro Logic II osamoceným v dílně Onkya. Kromě dalších dražších receiverů  má tuto technologii i  model  TX-DS494, který  je ještě o třídu levnější než „pětdevětpětka“. I on je vítězem mnoha světových testů  včetně nejprestižnější EISA, 2001. Zde se stal model ONKYO TX-DS494 - EVROPSKÝM ZESILOVAČEM ROKU PRO DOMÁCÍ KINO 2001-2002. I u něj hodnotila většina porotců velmi dobrou výbavu  Pro Logic II. Vysoce je hodnocena i technologie WRAT s použitím materiálů špičkové kvality. Jediný rozdíl je v bohatosti výbavy či v mírně nižšímu výkonu koncových stupňů zesilovače.   
Již poněkolikáté za sebou jsme se přesvědčili, že přístroje Onkyo nejsou na špici kategorie nijak náhodně. Klasická „robustní“ stavba jim dává vysoký standard  a doplnění  o nejmodernější technologie, pak tyto přístroje přímo předurčují nejen ke špici k v oboru, ale především ke spokojenosti zákazníků. Zajímavý a méně obvyklý je především fakt, že i „levné“ modely nejsou v žádném případě „ošizeny“ o kvalitu, což vítězství v EISA dokumentuje velmi výmluvně. Také  redakční testy  tento fakt potvrdily i v případě „pětdevětpětky“. Ta je excelentní a ve své cenové kategorii bude jen těžko hledat  konkurenci. 


   

                                                                       /per/

 

                

 

Nový Canon EOS 1D

Revoluce v profesionální fotografii?
Ještě nikdy se doposud žádný digitální fotoaparát nepřibližoval „klasickým profesionálním přístrojům na kinofilm tak, jako nový  EOS 1D. Ukazuje se, že čas kdy „digitál“  bude umět bez problémů všechno co „klasika“ a nadto zvládne desítky vynikajících věcí o kterých se přístrojům na film ani nezdálo právě nastal.

Onkyo TX-DS 575X

Již více než půl století konstruktéři Onkya vytvářejí komponety, které umožňují špičkový přenos zvuku.Od doby, co začalo světem „hýbat“ domácí kino, je Onkyo na absolutní špici tohoto oboru. Nejzajímavější pro zákazníky však je fakt, že přestože má Onkyo skvělý standard u všech modelů i ty  střední a dokonce i ty nejlevnější mají výborný zvuk.

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Nikon Coolpix 5000

Nový „pětimegáč od Nikonů“opustil design předchozích  modelů  Coolpix a vsadil více na klasický design. Přesto se o něm v žádném případě nedá říci, že působí nenápadně.

Casio WQV - 1

První náramkový digitální fotoaparát, který lze nosit kdekoliv a kdykoliv; Vestavěný monochromatický LCD displej (120 x 120 bodů) s 16 odstíny šedi; LCD displej je ve funkci jak pro záznam, tak i pro reprodukci zaznamenaných obrázků; Paměť na 100 obrázků;

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Velký Sharp

 

Japonský elektronický koncern Sharp je mezi zákazníky známý mimo jiné i svou průkopnickou činnosti v oblasti LCD monitorů a TV. V současné době představil největší LCD „televizi“ na světě o úhlopříčce 76 cm.

Minolta DIMAGE 7

 

V minulých letech měla v oblasti digitálních fotoaparátů Minolta poměrně smůlu. Její modely se většinou nestaly takovým hitem jako některé konkurenční. Tomu však měl být konec. Dimage  7 má všechny vlastnosti /včetně ceny/, které jsou pro úspěch přímo předurčeny.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem