Nikon Coolpix 5000

Nový „pětimegáč od Nikonů“opustil design předchozích  modelů  Coolpix a vsadil více na klasický design. Přesto se o něm v žádném případě nedá říci, že působí nenápadně.

Tělo z magnezitových slitin s neobvykle tvarovaným čelem zabudovaného  blesku působí zajímavě a neotřele. Dalším netypickým  prvkem je umístění většiny provozních prvků v pravé zadní části přístroje, což je nejen zajímavé, ale především i praktické a v kombinaci s robustním grifem umožňuje toto řešení dobré a rychlé držení a ovládání fotoaparátu. Mimo již zmíněného panelu je zadní čelo opatřeno i průhledovým zoomovým  hledáčkem, kontrolkami provozu blesku a autofokusu. Nezanedbatelný prostor vyplňuje i relativně velký výklopný kontrolní 1,8 veliký LCD displej se 110 000 body.  
To, aby byl  obraz zaznamenán co nejkvalitněji, zajištuje CCD čip o velikosti 2/3 palce s více než 5 miliony bodů. Ten umožní pořídit „obrázky“ o velikosti 2.560 x 1.920 bodů. Moderní technologie umožňuje zpracování v takové kvalitě, že je možné dle propagačních materiálů Nikonu  tisknout  brilantní snímky až do velikosti  odpovídající A3. To, aby byl obraz velmi kvalitní není samozřejmě pouze otázkou čipu, ale tak jako i u klasické fotografie je nejpodstatnější objektiv. Nový Coolpix  je osazen Zoom Nikkorem  o světelnosti 2,8-4,8 se třemi zakomponovanými asferickými členy. Ohnisková vzdálenost  7,1-21,4 mm napovídá, že přeloženo řečí klasického kinofilmu se jedná o ekvivalent  28-85 mm. A z toho plyne, že je tak po Minoltě Dimage 7 teprve druhým  přístrojem ve své kategorii, který má nejširší ohnisko zoomu 28, tedy ideální „širokáč“, který nesmí chybět v žádné výbavě profíka. A to nejen proto, že je vynikající pro práci ve stísněnějších  interiérech, ale dají se s ním vyfotit i zvláště působivé reportážní snímky. Ne že by to takto široké neuměly být i některé jiné modely. Rozdíl je však v tom, že ty řeší podobný problém předsádkou. Její montáž však nejen zdržuje, ale zhoršuje se s ní pochopitelně i světelnost. Druhá hranice zoomu,  85 mm, je naopak klasický portrétní objektiv. Tedy opět velmi užitečná záležitost.
S nadšením jistě přijmou amatéři i profesionálové  široký rozsah závěrky od 1/4000 do 8 s. Ten je adekvátní se špičkovými fotoaparáty klasického provedení. Široký je i režim snímání  od jednotlivých snímků, přes několik variant kontinuálního snímání až po Filmový záznam se zvukem (QVGA, 15 snímků/s; 60s). Měření expozice má čtyři režimy TTL měření. Základní s maticí o 256 segmentech, se zvýhodněným středem, bodové a výběr AF bodu. Ovládání expozice obsahuje program s pružnou volbou, klasiku jako je priorita času a clony, samozřejmá je i plně manuální expozice. Také je zde však manuální a automatická kompenzace v rozsahu 3 nebo pěti snímků. Také vyváření bílé nabízí spoustu možností. Například  matricové automatické TTL  či pět manuálních režimů s jemným laděním (slunečno / umělé osvětlení /zářivkové osvětlení / pod mrakem / zábleskové světlo), také však přednastavení bílé i  automatická kompenzace vyvážení bílé.

Málem jsem zapomněl sdělit, že data ládujete do vašeho počítače přes USB 1.1, což je dobrá zpráva nejen proto, že je kompatibilní s klasickým USB, ale především proto, že počítače vybavené tímto novým rozhraním budou komunikovat s Coolpixem opravdu velmi svižně. Mimo jiné má však i video výstup PAL a NTSC a digitální výstup. Pozoruhodný je i rozsah použitelných baterií. Součástí dodávky je  baterie typu Li-ion En-El1  variabilně je možno použít  6v 2CR5/DL245 lithiová baterie, či šest 1,5V LR6 (alkalické, velikosti AA) 
To jak bude nový Nikon na našem trhu úspěšný záleží především na nastavení ceny. Bude - li tak výhodná jako na některých amerických internetových obchodech, kde stojí zhruba jako Minolta Dimage 7 či Sony 707, ale skoro o polovinu méně než Olympus E-20, pak má cestu otevřenou nejen  díky svému nepřebernému množství funkcí, ale také vzhledem k výrazně „širokému zoomu.  

                                                                             Petr Řezáč

      

                                                

                

 

Nový Canon EOS 1D

Revoluce v profesionální fotografii?
Ještě nikdy se doposud žádný digitální fotoaparát nepřibližoval „klasickým profesionálním přístrojům na kinofilm tak, jako nový  EOS 1D. Ukazuje se, že čas kdy „digitál“  bude umět bez problémů všechno co „klasika“ a nadto zvládne desítky vynikajících věcí o kterých se přístrojům na film ani nezdálo právě nastal.

Onkyo TX-DS 575X

Již více než půl století konstruktéři Onkya vytvářejí komponety, které umožňují špičkový přenos zvuku.Od doby, co začalo světem „hýbat“ domácí kino, je Onkyo na absolutní špici tohoto oboru. Nejzajímavější pro zákazníky však je fakt, že přestože má Onkyo skvělý standard u všech modelů i ty  střední a dokonce i ty nejlevnější mají výborný zvuk.

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Casio WQV - 1

První náramkový digitální fotoaparát, který lze nosit kdekoliv a kdykoliv; Vestavěný monochromatický LCD displej (120 x 120 bodů) s 16 odstíny šedi; LCD displej je ve funkci jak pro záznam, tak i pro reprodukci zaznamenaných obrázků; Paměť na 100 obrázků;

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Velký Sharp

 

Japonský elektronický koncern Sharp je mezi zákazníky známý mimo jiné i svou průkopnickou činnosti v oblasti LCD monitorů a TV. V současné době představil největší LCD „televizi“ na světě o úhlopříčce 76 cm.

Minolta DIMAGE 7

 

V minulých letech měla v oblasti digitálních fotoaparátů Minolta poměrně smůlu. Její modely se většinou nestaly takovým hitem jako některé konkurenční. Tomu však měl být konec. Dimage  7 má všechny vlastnosti /včetně ceny/, které jsou pro úspěch přímo předurčeny.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem