Ukaž mi, v jaké fotobrašně bydlí tvůj miláček
Tašky na foto a video

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. Později samozřejmě dvě tři, abychom mohli dobře zvolit tu správnou pro každou příležitost. Nejen proto, abychom patřičné fotoaparáty, kamery a objektivy měli prostě kam dát, ale aby v bezpečí přečkaly nepřízeň počasí a především, aby se o sebe navzájem "neotloukly". Zatímco světové hity v oboru foto a video již na českém trhu absolutně zdomácněly, ve výběru brašen to ještě není tak ideální i když modelů i od proslavených firem se značnou tradicí výrazně přibývá.

Tak jako oblast video foto má své lídry, které ostatní dříve či později napodobují i v brašnách je tomu stejně. Na rozdíl od foto techniky, ti co zde něco znamenají, mají, až na malé vyjímky, adresu "USA", Dvě ze čtveřice nejpopulárnějších firem trhu, Domke a Tamrac, jsou již u nás zabydlené. Výborné Lowepro vstoupily na náš trh a jedině čtvrtou americkou legendu firmu Tenba jsme zde zatím ještě masověji neviděli, čímž samozřejmě nevylučujeme, že i ta bude brzy na našem trhu zastoupena. Naopak i u nás jsou jedny z mála "neamerických" tašek, které patří v poslední době i v "samotných státech" k hitům. Vyrábí je u nás dobře známá firma Hama. Méně zasvěcení určitě nemohou pochopit, proč tolik pozornosti "nějaké tašce". Ale to je mýlka. Dobrá taška či baťoh je nejen symbol a ukázka životního stylu, ale je věda ji i vyrobit. Dobrá taška je "matka", která chrání vaše objektivy před zkázou , například když se vám smekne z ramena a spadne na zem, či když projdete průtrží mračen. A jaké by tedy měla mít vlastnosti? Tuto otázku jsem si kladl především před lety /"za hlubokého totáče"/, když jsem ji nutně potřeboval a na trhu nebylo nic, co by ji alespoň zdánlivě připomínalo, a tak jsem byl nucen ji vyrobit.
Tak tedy. Za prvé brašna musí být lehká, abyste se neudřeli, musí mít široký ramenní řemen z neklouzavého materiálu, aby se nezařezávala do ramene a neklouzala, musí mít zásadně kovové spony, aby měla značnou nosnost a vydržela vše, co s ní budete provádět, musí být robustní, aby vám bránila techniku, kompaktní, aby vám nepřekážela, musí být maximálně nepromokavá, aby vám "nezrezivěly" přístroje, musí mít rychle a přesně upravitelný vnitřní prostor, aby jste vše přizpůsobili vašim potřebám, musí být rychle otevřitelná, aby vám neutekl motiv, ale zároveň dobře zajistitelná, aby vám rychle z tašky nic nevzal zloděj, musí mít cenu, která vás nepoloží, prostě chytrá horákyně. V historickém vývoji již byly vystřídány mnohé materiály. Od kožených kazetových brašen až po kovové kufry. Obě zmíněné varianty se sice ještě používají i dnes, ale spíše ve specifických podmínkách. V současné době se již u moderních brašen staly standardem pevnostní tkané textilní materiály, které vynikají značnou oděruschopností, odpuzují vodu a vynikají nízkou hmotností. My jsme pro vás otestovali brašny, které patří k absolutně nejlepším na našem trhu. Tři značky Tamrac, od těch finančně výrazně zajímavých až po špičkový profesionální model. Tašky Domke a jejich velké hity F2 a F3 a jako bonbónek ZOOM od Hamy. V příštím čísle pak testu podrobíme výrobky LowePro, které, tak jako se jim to podařilo i v ostatních částech světa, i u nás chtějí dobít přízeň fotografů.

Jak jsme testovali

První věc, která nás zajímala, byla univerzálnost jednotlivých modelů. Především proto, že foto či videobrašna není nikdy zcela lacinou záležitostí a její užitná hodnota je z velké části závislá právě na této vlastnosti. I když i zde se již vžil takřka standardní způsob uspořádání vnitřního prostoru pomocí vyjímatelných přihrádek, provedení je často velmi rozdílné. Zkoumali jsme proto kolik přístrojů se do tašky vejde, jak komfortně se s nimi manipuluje, jak bezpečné jsou přepážky proti možnému kontaktu sousedních objektivů a samozřejmě i variabilitu přepážek a snadnost manipulace s nimi. V oblasti povětrnostních podmínek nás zajímala pouze jedna vlastnost, a to jak brzy se promočí brašna při velmi intenzivním dešti. Vzhledem k tomu, aby podmínky byly pro všechny modely stejné, použili jsme déšť umělý. Neméně důležitý je i subjektivní pocit z každého modelu. Mnoho detailů, které vám mohou zpříjemnit či naopak otrávit práci, se totiž dá těžko zařadit do tabulek či "šuplíků.

Tamrac Explorer 2
Velmi sympatická univerzální taška série 5000. Nejmenší z námi testovaných. Přestože je relativně velmi kompaktní, vyniká mnoha dobrými užitnými vlastnostmi. Především četnost výborně řešených detailů je v této třídě pozoruhodná. Vhodná zejména pro značnou část fotoamatérů používajících jeden fotoaparát se dvěma až třemi běžnými objektivy. Je však až neuvěřitelné, že při troše trpělivosti do ní "dostanete" i jeden z většiny profesionálních zoomů 70-200 / 2,8, které jsou samozřejmě vzhledem ke své vysoké světelnosti výrazně robustnější, jedno tělo zrcadlovky s motorem a jeden širokoúhlý objektiv. Tedy vše co potřebujete k tomu, aby jste zvládli takřka všechny běžné situace, včetně sportovních či akčních motivů. Neříkám, že toto uspořádání doporučuji jako standardní, nicméně pro některé situace je toto řešení ideální pro svou vysokou mobilitu. Tuto vlastnost podtrhuje i vtipně řešený a konstrukčně dobře propracovaný popruh, umožňující brašnu nosit i v pase. Za normální situace je schován v zadní stěně, takže nepřekáží ani nekazí design výrobku. V případě potřeby jej rozepnutím dvou "patentek" můžeme kdykoliv aktivovat. Brašnu jsme však zkoušeli i nejen s jednookou zrcadlovkou, ale i s digitálním fotoaparátem a kamerou Hi 8. Vzhledem k tomu, že většina digitálních fotoaparátů i kamer Hi 8 jsou většinou kompaktní a příslušenství není tak rozsáhlé jako v případě zrcadlovek, je Explorer 2 pro obě kategorie více než komfortním "domovem".
Dalším zajímavým detailem v této kategorii je plastové pouzdro na doklady či peníze. Vnitřní prostor je rozdělen na tři části. Ty však lze pomocí přepážek se suchými zipy rozdělit ještě na "mezipatra", či celý prostor řešit individuálně. Za důležité považujeme, že základní přepážky jsou dostatečně vysoké a zabraňují kontaktu mezi jednotlivými přístroji. Brašny se prodávají černé či modré. Jeden z důvodů proč série 5000 má velmi dobrý poměr cena výkon je fakt, že na rozdíl od většiny ostatních sérií tohoto výrobce jsou pětitisícovky šité v Číně a nikoliv v USA. To však nikterak nesnižuje užitné vlastnosti těchto brašen, především proto, že kvalita zpracování je funkčně i esteticky bez jakýchkoliv problémů. Obstála i v našem "vodním" testu. Až na drobnou vlhkost přečkala vodní příval bez úhony.
Vykázané vlastnosti byly v podstatě identické s následujícím modelem Pro 8 /kde se o vodní zkoušce dočtete podrobnosti/, což vzhledem ke stejnému materiálu i podobné konstrukci je více než logické. Tato brašna má vynikající poměr mezi cenou a výkonem. Umožňuje velmi kvalitní ochranu proti mechanickému poškození, je velmi mobilní a má značně širokou oblast použití. Je vhodná jak pro jednooké zrcadlovky, tak i pro digitální fotoaparáty i videokamery, je výborná jako cestovní "akční taška. Cena 1602 Kč.

Tamrac Pro 8

Brašna středního formátu pro dvě těla a čtyři až šest objektivů. Je vhodná především pro ty, kteří sebou nosí více příslušenství. Má značný úložný prostor s množstvím propracovaných speciálních "přihrádek". V nich každá věc, filmy počínaje a filtry či digitální pamětí konče najde své místo a umožní dokonalý přehled o umístění jednotlivých věcí. I další prvky jsou v ryze profesionálním stylu. Například zavírání brašny pomocí kombinace předních a postraních popruhů s plastovými zámky, suchého zipu a oboustranných klasických zipů. Tím je dosaženo momentálního zajištění obsahu v souvislosti s možností maximální pohotovosti. Samozřejmostí jsou kovová oka, která spolu s kvalitním ramenním popruhem ze syntetického materiálu zajišťují bezpečnost brašny proti samovolnému pádu. Řemínky ve spodní části brašny umožňují snadný transport stativu. Rozměrné kapsy na bocích jsou zajištěny suchými zipy. Vnitřní prostor je standardně variabilní. Pro větší bezpečnost proti mechanickému poškození mají přepážky oddělující fotoaparáty s objektivy kombinované výplně s rozličnou tuhostí. Po vložení těla s objektivem se tenčí část výplně ohne a kopíruje objektiv nasazený na těle, který se tím odděluje od objektivů okolních. Nápad je to, dle našeho názoru velmi dobrý. Zdálo se nám však, že provedení u námi testovaného modelu má ještě menší rezervy. Především proto, že výplně nebyly dostatečně robustní a v některých extrémnějších podmínkách umožňovaly částečné sklouznutí a tím i vzájemný kontakt sousedních objektivů. To lze však omezit na minimum tím, že po vložení fotoaparátu "límec" přepážky vysunete a pečlivě jej upravíte tak, aby mezi jednotlivými objektivy byla výplň dostatečně pevně přitisknuta.
V přední částí horního "víka" je umístěno pro Tamrac typické plastové pouzdro "na gumě" vhodné na doklady peníze či jiné cennosti. V něm uchované vydrží předměty při nepřízni počasí ještě déle než v ostatních prostorech brašny. Ostatně náš simulovaný test "průtrže mračen" absolvovala velmi dobře. Po půlhodinovém umělém dešti s měnícím se rytmem zůstal vnitřní prostor bez úhony, až na zavlhlé lemy a částečně i horní víko. I když z testovaných vzorků některé dopadly lépe, není to pro běžnou potřebu moc významné. Především proto, že náš "liják" byl mnohem drastičtější a intenzivnější než ten, ve kterém se vaše nechráněná taška může běžně ocitnout, považujeme její chování z hlediska odolnosti proti vodě za velmi dobré.
Celkové vlastnosti této brašny jsou výrazně nadprůměrné a ve spojení s výhodnou cenou patří tato taška k nezajímavějším na našem trhu. Cena 3355 Kč.

DOMKE F2 Original Bag

Na první pohled naprosto nenápadné plátno, žádné efektní prvky, brašna střední velikosti připomínající chlebník. Na druhé straně brašna, která se stala symbolem životního stylu předních světových fotožurnalistů. Jen výčet předních světových agentur a listů, které brašny Domke používají k práci, je opravdu reprezentativní. Patří k ním například Agénce France-Presse /AFP/, CNN, National Geographic, Newsweek, Reuters, Time-Life The Washington Post, USA Today a mnoho dalších. Byla to pravděpodobně právě ona naprostá jednoduchost neupoutávající pozornost, která tak zaujala "úspěšné" k této volbě. A nutno dodat, že tato filozofie má své logické opodstatnění. Především tam, kde může nápadná brašna upoutat nejen nejrůznější zloděje, ale vyplašit i fotografovaný objekt. Nejen zvenku je však Domke Bag jednoduchý. Podle hesla geniální myšlenka je v podstatě vždy jednoduchá je vytvořena i část vnitřní. Skládá se pouze z plátěného obalu ve kterém je umístěn "modul". V případě toho modelu pro čtyři objektivy, moduly je možno samozřejmě doplnit. Jestliže u jiných brašen komponujete soustavu vnitřních přepážek, zde si práci můžete ušetřit. Přepážkový modul je vcelku bez suchých zipů a vytrhnete jej jedním pohybem. Toto řešení má samozřejmě řadu výhod, jako je například rychlost uspořádání, či možnost složit tašku do relativně malého balíčku v případě, že ji nepotřebujete. I zdánlivá nevýhoda, že na rozdíl od objektivů umístěných v modulu jsou tělíčka ze strany chráněna pouze plátěným obalem bez výplní či tlumících materiálů není nijak zásadní. Zepředu chrání obsah kapsy stejně tak jako po stranách a vzadu. Intenzita ochrany je pak závislá na jejich obsahu. Spodní deska je naopak velmi pevná a má skvělé odpružení a chrání přístroje i při značném nárazu. Pro rychlejší manipulaci nepoužívá F2 zipy kromě výjimky v horním víku. Obsah tašky je zajištěn dvěma karabinami. "Vodního testu" se model Domke F2 zúčastnil s velmi dobrým výsledkem. Překvapilo nás jak kvalitně je možno impregnovat plátno, aby tak účinně odolávalo vodnímu přívalu. Doporučujeme ji všem, kdo se dostávají do prostředí, ve kterém potřebují být nepozorováni. I těm kdož dávají přednost avantgardním předmětům.  Cena 6007 Kč.

Tamrac 614 "Super Pro"

Model, který uspokojí absolutní většinu vašich požadavků. Má vše, co velká profesionální brašna má mít. Mnoho uzavřených přihrádek pro každou příležitost, velmi variabilní vnitřní prostor s přepážkami se suchým zipem. Velké postranní kapsy Značný přesah předního víka, který před nepřízní počasí chrání nejen obsah brašny, ale i její přední část. Pod ním jsou uloženy tři kapsy, Jedna velká přes celou plochu, na ní pak dvě poloviční. Všechny tři jsou zabezpečeny klasickými zipy. Na vnitřní straně horního víka jsou umístěna průhledná plastová pouzdra POP-Off na uložení filmů či filtrů, které kromě jiného lze i s filmy na letišti snadno odepnout a ochránit tak filmy před rentgenovými paprsky. Uvnitř je možno uložit podle velikosti šest až 12 objektivů. Zadní část brašny má možnost otevření spodní části a rychlé uložení například extrémně dlouhých objektivů. Variabilita je opravdu veliká a manipulování s vnitřním prostorem je poměrně rychlé. My jsme v praxi brašnu zkoušeli v několika různých konfiguracích. První, klasická obsahovala dvě těla plus jeden motor, dvěma dlouhými objektivy / 300/28 a 70-200/ 2,8 a se třemi objektivy běžné velikosti a bleskem Metz 45/4. Samozřejmostí byla i relativně značná zásoba filmů filtrů a dalších drobností. Druhá varianta obsahovala fotoaparát středního formátu Mamiya 645 s vybavením i v kombinaci tohoto fotoaparátu s kinofilmovým přístrojem. Do třetice jsme využili brašnu pro špičkovou digitální kameru Canon XL 1 s výměnnými objektivy. I když zde trvala přestavba vnitřního prostoru o něco déle i zde se vše dalo ušít detailně na míru a vešli se sem všechny potřebné předměty. Zajištění přístrojů je dnes již klasickým způsobem kombinací popruhů s plastovým zámkem, suchých zipů, klasických oboustranných zipů. Tak jako u menšího modelu Tamrac PRO i zde jsou na spodní hraně přední strany připravené úchyty připevnění stativu. "V mokré zkoušce" obstála tato brašna výborně a společně s následující brašnou HAMA Zzoom profi se umístila na prvním místě. Absolutně bez úhony vydržela třicetiminutový vodní přívaly vody v měnícím se rytmu. Všestrannost, propracované detaily, použití mnoha výborných nápadů či vysoké užitné vlastnosti to jsou plusy, které vedou k oblíbenosti na světovém trhu. Naopak cena 11683 Kč se nám zdá vůči ostatním testovaným brašnám neadekvátně vysoká a to nejen v porovnání s modelem Pro 8 s vlastní "stáje" ale především vůči modelu Hama Zzoom Profi. Cena 11 683 Kč.

HAMA ZZOOM PROFI
Německá firma Hama sbírá úspěchy v nejedné fotografické disciplíně. Kromě stovek druhů příslušenství je to delší dobu i oblast foto a videobrašen. Důvod, proč tomu tak je, asi nejlépe vystihl jeden z mých kamarádů, který žije a fotografuje většinu roku v New Yorku. Tak jako i dalším svým známým a kamarádům fotografům a fotoreportérům jsem mu dal pouze jednu otázku. Jaké brašny používáš při práci nejraději a proč? Moc nemluvil vzal jeden z mnou právě testovaných modelů renomované firmy a brašnu intenzivně zmáčkl. Ta pod jeho tlakem výrazně změnila tvar. Pak beze slova odešel do vozu pro svou Hamu. Sedl si na židli a spustil na ní nohy. Brašna se pod jejich náporem ani nehnula. "Vidíš,"řekl, tak takhle já zásadně cestuju v letadle a ukaž mi jinou tašku, ve které by foťáky vydržely takový zacházení. No, ale teď vážně, prostě si myslím, že vydrží více než ty ostatní".
Paradoxní je, že jsme se v této souvislosti setkali i s tvrzením, že brašny Hama nejsou dostatečně "značkové". Toto tvrzení zvláště v této oblasti mě připadá legrační a zásadně jej odmítám. Brašna je brašna a buď u ní převažují dobré nebo špatné vlastnosti a užitná hodnota v závislosti na ceně. A "renomé" té které firmy vzniká právě pod vlivem těchto kritérií. Byli jsme proto velmi zvědaví, jaké vlastnosti bude mít zbrusu nová řada ZZOOM jejíž "vlajkovou loď" Hama Zzoom Profi jsme obdrželi k testování.
Jestliže každá z námi testovaných tašek měla nějaký prvek, ve kterém byla výrazně lepší než konkurence, pak u modelu Hama Zzoom Profi je to robustní stavba obvodového pláště s velmi účinným tlumením nárazu. Totéž platí i o vnitřních přepážkách, oddělujících jednotlivé komponenty. Také zde je použito osvědčeného systému přepážek na suché zipy. Na rozdíl od ostatních námi testovaných brašen jsou však pevnější a působí propracovanějším dojmem. Doslova lahůdkou jsou ouška na horizontálních přepážkách, která vám umožní okamžitě se dostat do spodního patra. Co se týká designu vnitřního prostoru tak, kdyby v této oblasti proběhla soutěž o nejestetičtější interiér, určitě by se tento model umístil na špici. Je velmi temně šedý a ladí dobře nejen k černým suchým zipům, ale i ke stejné barvě exteriéru. Zajištění prostoru pro přístroje je podobně jako u jiných špičkových brašen kombinací pro momentální potřebu. Oboustranným zipem, suchým zipem a popruhy s plastovým zámkem. Vnitřní část horního víka zaujímá síťová přihrádka, prostor na filmy a kapsa v kombinaci plastu a základního tkaného materiálu. Na rozdíl od modelů Tamrac nepoužívá Hama Zoomm držadla s přírodní usně, ale odolný umělý materiál kruhového průřezu. Ten je stejně příjemný do ruky, ale jak ukázal "vodní test" oproti přírodní usni podstatně dříve uschne a tím dříve získá standardní vlastnosti. Otázkou však je, zdali si tyto vlastnosti uchová i dlouhodobě. Na rozdíl od standardního úchytu stativu v dolní části brašny, je zde úchyt umístěn v přední části horního víka. Zadní stěna brašny má, tak jako u předchozího modelu, možnost otevření spodní části a rychlé uložení například dlouhých objektivů. Zadní stěna je ze všech brašen nejlépe propracovaná s příjemným vypěněným materiálem.
Jediné, co lze dle našeho názoru Zzoomu Profi oproti konkurenčním modelům vytknout, je absence postranních "kapes" a moc jednoduché přední "kapsy" zajištěné pouze krátkým suchým zipem. Vzhledem k tomu, že brašna má dostatek rozděleného úložného prostoru uvnitř, nesnižují se tímto faktem nijak zvlášť její celkové užitné vlastnosti. Jak již bylo napsáno v předchozí pasáži, v našem "mokrém" testu byla společně s Tamracem 614 Super Pro, nejlepší. Celkově jsme tuto brašnu hodnotili jako vynikající. A to nejen pro perfektně propracovaný interiér. Celkovou značnou robustnost či výborně řešený zadní díl, ale především pro neskutečně dobrý poměr mezi cenou a užitnými vlastnostmi. Vzhledem k tomu, že se v kategorii velkých profi tašek pohybuje s daní kolem 3000 Kč, je v tomto ohledu jen těžko překonatelná.

DOMKE F-1X Convas Bag

Tak jako menší model Domke F2 i větší "jednička" je oblíbená v desítkách světových agentur a novin. Také zde je vzhled postaven na naprosté nenápadnosti a snaha o poutání minimální pozornosti. Materiálové provedení černé plátno. Celková filosofie u této brašny je obdobná jako u "menší sestry". Modul pro čtyři objektivy přichycené suchým zipem k vnitřnímu plášti brašny patří ke standardní dodávce. Vzhledem k velikosti brašny je však možno použít i další moduly jak pro objektivy, tak pro fotopřístroje. Také zde nejsou speciálně vyztužené boky, na rozdíl od dna tašky, které má výborné tlumící vlastnosti. I tady chrání vnitřní obsah prostorné venkovní kapsy, které jsou uzavřeny suchým zipem. I přední, což je oproti F2 vítané vylepšení zajišťující větší bezpečí přepravovaných věcí. Horní víko je uzavřeno pouze dvěma kovovými karabinami což při běžné práci dostačuje. V extrémnějších podmínkách by však nebylo na škodu kompaktnější uzavření vnitřního prostoru. Přesvědčili jsme se o tom i během naší "mokré zkoušky". Přestože vnější materiál sám o sobě velmi dobře odpuzoval vodu a impregnované plátno, tak jako i u modelu F2, vykazovalo až překvapivě dobré výsledky, přesto se během testu dovnitř dostalo trochu vody. To se však nestalo vždy, ale v závislosti na množství přepravované techniky a jejího uspořádání. Pro lepší představu. Tím, že je brašna relativně "volného tvaru" ne vždy kopíruje dokonale víko spodní část. Vhodným uspořádáním techniky lze však tuto záležitost zcela eliminovat. Na této brašně, ostatně tak jako i na ostatních podobných této značky oceňujeme především originalitu,nenápadnost, nekopírování zaběhlých standardů a dobrý nápad s výměnnými moduly. Cena 8009 Kč.

Závěrem

V tomto čísle jsme vás seznámili s modely, o kterých se domníváme, že patří k absolutně nejlepším a nejzajímavějším na našem trhu. Avšak jak jsme slíbili v úvodu, v příštím čísle se seznámíte s výrobky LowePro, které taktéž patří k nejlepším na světovém trhu a v této době se v masivnějším měřítku dostávají i na trh náš.

Petr Řezáč