automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

byt a hobby

5.11.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chytré rychlovarné konvice


Chytré proto, že umějí regulovat teplotu ohřívané vody, což je velmi důležité pro nejen pro milovníky různých druhů čajů. Každý druh čaje totiž vyžaduje, aby byl zaléván určitou teplotou vody. Při koupi kvalitních čajů prodejci dokonce uvádějí jakou teplotou vody by měl být zalit. Obecně platí, že zelený čaj by se měl zalévat vodou cca 80 stupňů teplou, jinak se ničí zdraví prospěšné látky. Polozelené čaje (oolongy) vyžadují teplotu od 80 do 90 stupňů a černé čaje a kávyse zalévají vroucí vodou. Nedávno jsem četla doporučení jedné čajovny, ať si pro zjištění teploty vody pro správné zalití čaje pořídí zákazník i teploměr.

Bez externího teploměru se obejdete při zakoupení konvice s termoregulátorem, eventuelně se zabudovaným teploměrem. Právě tyto konvice jsou předmětem tohoto testu. Výjimku tvoří pouze model Tefalu, který nás jako novinka zaujal a který je možnou alternativou právě rychlovarným konvicím.

Jak jsme testovali

Nakupovali jsme v běžných známých hypermarketech a jako obvykle jsme modely zkoumali z uživatelského hlediska. Navíc jsme zde velmi pečlivě měřili teplotu ohřáté vody. Pro měření jsme používali kvalitní tyčový digitální teploměr, který měří v rozsahu –40 až 2000C. Správnost měření jsme si ověřili ponořením teploměru do vroucí vody. Naměřená teplota odpovídala bodu varu. V testu jsme každý pokus regulace ohřívání vody opakovali třikrát.
V testu jsme se zaměřili také na přesnost a citlivost regulátorů. Zde jsme zjistili, že otočné regulátory (např u modelů ETA a Tefal) plynulé a přesné nejsou, ač na první pohled slibují regulaci plynulou. Naopak tlačítková regulace je přesná (Catler a Philips). Model Philipsu jsme i přes velmi dobrou regulaci hodnotili  o něco níže především pro nepraktickou manipulaci s víkem, protože si myslíme, že při této činnosti s plnou konvicí horké vody může dojít k opaření (i když návod uvádí, že víko se v tomto případě otevírat nemá).  Konvice nemusí být ani plná vody stačí, když horkou vodu vylijete a budete chtít otevřít víko pro dolití nové vody. Velmi překvapil levný model Rhonsonu, kde vidíte aktuální teplotu vody v konvici na první pohled. Tento model může být velmi dobrou alternativou, pokud nebudete chtít investovat větší částku.

Společné znaky všech konvic

Zde uvedené vlastnosti již v testu samotném většinou neuvádíme, ale jsou důležité. Všechny konvice disponují: kvalitním značkovým konektorem, pojistkou proti zapnutí bez vody, ohřevem pod nerezovým dnem, možnost uschování přebytečného kabelu v podstavci. Všechny konvice jsou také bezdrátové, usazují se na podstavec v jakékoliv poloze – otočné 3600. Výjimky najdete pouze u stroje Tefal s filtrem.

Tefal BI 962513 VitesseS    cena: 1 999 Kč

                       

Příkon: 2 400 W
Objem: 1,7 l
Délka varu: 1,5 l vody: 4 min. 50s

Konvice s matným nerezovým povrchem s černým držadlem z měkčeného plastu a plastovým podstavcem. Vodoznaky umístěné po obou stranách držadla jsou od 0,7 po 1,7 l, ale nejsou příliš členěny, přesnější množství vody musíte odhadnout. Víko konvice  se otevírá stlačením plastu na jeho vrchu a otevírání je mírně zpomaleno. Teplotu vody zde nastavujete otočným podsvíceným regulátorem. Při nejnižším nastavení teploty návod udává, že by se voda měla ohřát na teplotu pitelného nápoje. My jsme měřením zjistili, že při nejnižším nastavení termoregulátoru se ohřeje voda 1,5 l na 700C a při naplnění 0,5 l vody je to ale už 870C. Ve všech dalších polohách regulátoru se již dostáváme k varu při 0,5 l vody, pokud máte plnou konvici, tak minimálním pootočením získáte vodu 770C. Uživatelsky jsme nezaznamenali žádný problém. Ve vybavení nechybí vyndavací plastový filtr, tlačítko vypínání je v horní části držadla. 

Výhody: regulace teploty vody, design
Nevýhody: malý rozsah a nepřesná regulace teploty, větší hmotnost konvice – 1,2 kg, nejdelší doba ohřevu vody k varu

Hodnocení:        dobrá 

Catler KE 8010  cena 2 990 Kč

             

Příkon: 2 200 W
Objem: 1,7 l
Délka varu: 1,5 l vody:  4 min. 15 s

Precizní zpracování, přesnost všech funkcí. Tato konvice je z matného nerezu, včetně podstavce, vrch víka je z průhledného plastu. Termoregulátorem lze nastavit teplotu od 800C do 1000C, a to po pěti stupních. Měřením jsme zjistili, že termoreguláror funguje naprosto přesně při plné i málo naplněné konvici. Požadovanou teplotu vody volíte podsvětlenými tlačítky na základně. Navíc je konvice vybavena funkcí, která udržuje vodu po dobu 20 minut na požadované teplotě. Jako jediná z testu je vybavena opravdu účinným zpomalovačem otevírání víčka, které se otevírá zmáčknutím tlačítka na vrchu ergonomického držadla. Na dosažení požadované teploty vody upozorňuje zvukový signál. Nechybí všechny bezpečnostní prvky. Uživatelsky je konvice velmi příjemná a srozumitelná. Vyjímatelný filtr také nechybí.

Výhody: přesná termoregulace, precizní zpracování, design, funkce udržování teploty, jednoduché ovládání
Nevýhody: rosení víka
Hodnocení:         vítěz testu

Rohnson R 716    cena:  799 Kč

                          

Příkon: 2 200 W
Objem:
1,7 l
Délka varu: 1,5 l vody:  4 min. 40s

Tato velmi elegantní bílo stříbrná konvice je vyrobena z kvalitního matného plastu, dno má nerezové. Oboustranný vodoznak je členěn po 0,05 l. Víko se lehce otevřete stlačením tlačítka na vrchu držadla. Ač se tato konvice svou cenou zařadila do kategorie velmi levných, tak její provedení cenu nepotvrzuje. Použity jsou všechny bezpečnostní prvky – pojistka vypnutí při nedostatku vody, automatické vypínání, značkový konektor Strix. Mezi „chytré“ konvice jsme tento model zařadili, protože má kruhový teploměr na měření teploty vody. Měřením jsme zjistili, že je velmi přesný, s naším teploměrem ukazoval téměř stejné hodnoty. Stačí tedy konvici při požadované teplotě vody vypnout a můžete zalít požadovaný nápoj. Filtrační sítko také nechybí. S konvicí se dobře maniúpuluje, bezpečně „sedí“ na podstavci, do něhož lze smotat kabel.

Výhody: přesné měření teploty vody, pěkný design, kvalitní provedení
Nevýhody: požadovanou teplotu vody je nutno hlídat
Hodnocení:       velmi dobrá  

ETA 3580          cena: 999 Kč

                   

Příkon: 2 500 - 3000 W
Objem: 1,7 
Délka varu 1,5 l vody:  4 min. 10s

Tak tento lesklý plastový model v béžovo vínovém provedení se moc nepovedl. První co nás zaujalo hned na počátku, bylo, že konvice špatně sedí na podstavci a dost se viklá. Má výkyv až 1,2 cm, což nám připadá zvláště při plné konvici vody ve varu dost nestabilní. Termoregulátor funguje velmi podobně jako testované konvice Tefalu. Při při nastavení na minimum se 1,5 l vody ohřálo na 680C a 0,5 l vody na 840C. Pokud chcete nastavit jen o něco vyšší teplotu, tak u menšího množství vody, to nejde, voda se dostane do varu a plnou konvici můžete ohřát pootočením na teplotu kolem 900C. Další pootočení již vodu vaří. Víko se otevírá tlačítkem na vrchu držadla. Tlačítko je z průhledného plastu a zevnitř se rosí, stejně jako spodek víka, pod které se dostává vlhkost a zvrchu jsou vidět na vínovém plastu skvrny. Konvice je vybavena kvalitním konektorem Strix a všemi bezpečnostními pojistkami. Filtrační sítko je nevyjímatelné. Vodočet oboustranný.

Výhody: možnost regulace

Nevýhody: regulace je nepřesná, konvice špatně stojí na podstavci, tvoření fleků na víku, víko se otevírá velmi prudce
Hodnocení:    nedoporučujeme

Philips HD 4686/90     cena: 1999 Kč

                       

Příkon: 2 400 W
Objem: 1,5 l
Délka varu 1,5 l vody:  4 min. 30s

Konvice s největší možností rozsahu regulace teploty vody. Volit můžete 40, 60, 80 nebo 100 0C. Ohřátá voda měla o cca 20C nižší teplotu než požadované nastavení. Rozdíl v teplotě při ohřátí min. a max. množství vody byl malý. Navíc je konvice vybavena funkcí udržování požadované teploty po dobu 20 minut. Všechny funkce v provozu jsou červeně podsvíceny. Ukončení práce hlásí zvuková signalizace. Tento model je vyroben z lesklého plastu, plastový je i podstavec, do kterého je konvice vsazena. Zvenku je podstavec potažen nerezem. Nerez je použit i kolem hubice. Víko se otevírá jeho pootočením a pro otevření musíte použít obě ruce. To je trochu nepraktické a navíc je víko poměrně dost teplé, kbyste je chtěli otevřít po dovaření vody, tak musíte chránit ruku. Filtr v konvici je vyndavací, ale není umístěn přímo u hubice, takže jej voda i podtéká. Dno konvice je nerezové. Celkově se nám tento model líbil, ovládání je logické.

Výhody: velký rozsah regulace, efektní design, funkce udržování teploty
Nevýhody: nepraktické otevírání víka, menší objem max. náplně
Hodnocení:               velmi dobrá

Tefal BR 304841 Quick & Hot   cena:  2 499 Kč

                       

Cena filtru: 249 Kč
Příkon: 2500 – 3000 W
Objem: 1,5 l
Doba naplnění konvice 1,5 l horké vody: 3 min. 35 s

Toto zařízení k přípravě teplé vody má své plusy i mínusy. Výrobce slibuje teplou vodu do 3 sekund. Je to sice pravda, že horká voda za 3 sekundy začne vytékat, ale 3 dcl natečou za 35 s a 1,5 l za 3min. 35 s, a to u stroje musíte stát a 3x jej pustit. Nám se dle návodu nepodařilo nastavit vytékání 1,5 l vody v kuse. Pro ohřátí další vody návod doporučuje 10 min. přestávku. Výhodou stroje je, že ohříváte přesné množství potřebné vody, čímž můžete ušetřit.  Teplota vytékající horké vody je 960C, pustit můžete i studenou vodu, ta má teplotu stejnou jako je v zásobníku. Teplá i studená voda je filtrována přes filtr a aktivním uhlím, ten je určen pro 50 l protečené vody, či na dobu max. 2 měsíců, pak je třeba koupit nový. Ovládání stroje je jednoduché, ale např. nastavení jiného množství ohřívané vody v kuse než je nastaveno v základu, se nám nepodařilo. Základní nastavení napustí cca1, 2, 3 nebo 5 dcl vody a napouštění můžete kdykoliv stopnout. Stroj je vyroben z tvrdých plastů, horní ovládací panel z nerezu. Fitr je součástí balení, a stroj světelnou kontrolkou indikuje nutnost jeho výměny. Stroj jde provozovat i bez filtru.

Výhody: ohříváte přesné množství vody, filtrovaná voda
Nevýhody: základna nemá přísavky a při menším množství vody v zásobníku se stroj „sune“, nelze stočit kabel (má 65 cm) do podstavce, hůře se vyndává zásobník na vodu, víko zásobníku se hůře sundavá, nejasný návod.

Hodnocení: uspokojivý

 

Olga Kábová

 

BYT

Sedací souprava dle vaší představy

Bydlíme oklopeni dřevem. Nábytek z masivu - část 1.

Autodráhy FARO

Kytary
-redakční test

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.