Olympus CAMEDIA E-20P
Digitální zrcadlovka s 5 mil. pixelů 

Pětimegových digitálních fotoaparátů je  na trhu stále více. Málo který se však svou kvalitou a brilancí výsledných snímků blíží jednomu z prvních „pětimegáčů“, Olympusu E-20P. Ten má nejen velice světelnou a kvalitní optiku ale je i velmi univerzální.  Hodí se jak  pro portrétní a studiovou fotografii, tak i pro fotografování sportu. A to především  díky super rychlé závěrce. Je to jeden z prvních digitálů který musí přesvědčit i ortodoxní klasikáře.   

Tento cenově velice příznivý fotoaparát (cca 85 000 Kč) má rozlišení pět milionů pixelů. Každý profesionál však ví, že veliké rozlišení samo o sobě nestačí. Náročný fotograf požaduje také široké tvořivé možnosti a barevně věrné, ostré a jasné snímky. Proto Olympus vybavil E-20P kombinací kvalitní optiky a řadou vyspělých fotografických funkcí a kreativních režimů.

Super rychlá závěrka

V rychlém světě sportu a při fotografování života v přírodě, kde okouzlující okamžiky mohou trvat jen setinu sekundy, je důležité perfektně a rychle zaostřit. V takových případech má vysoká rychlost závěrky přednost před rozlišením. Fotoaparát nabízí režim progresivního skenu. Díky nastavení počtu pixelů na polovinu umožňuje extrémně vysoké rychlosti závěrky - až 1/18 000 sek. Aby snímek opravdu "zářil", je zde k dispozici algoritmus pro zpracování obrazových dat TruePic. Algoritmus pro zpracování obrazových dat TruePic optimalizuje všechna data ještě před jejich uložením na kartu. Díky němu E-20P pořizuje lepší fotografie než jsou snímky uložené fotoaparáty se stejným rozlišením, které však nepoužívají tento nový proces. Díky algoritmu TruePic i malé snímky vynikají zářivými barvami a foto-realistickým vykreslením. Sofistikovaný TruePic používá veškerá obrazová data, která jsou k dispozici na celém CCD snímači, a stanoví vzor snímku, který poté zkopíruje s nižším rozlišením.

Dalších vylepšení ostrosti obrazu a barev bylo dosaženo novou funkcí mapování pixelů, kde se využívá kalibrace CCD snímače a ASIC procesoru.
Další novinkou společnosti Olympus je redukce šumu. Jedná se o odstranění značné části šumu snímku, tj. nechtěných barevných bodů, které se mohou objevit na nočních záběrech nebo na snímcích s dlouhou expozicí. Díky funkci snížení šumu se tyto noční fotky a snímky s dlouhou expozicí očistí a naberou kvalitu a čistotu potřebnou pro jejich autentičnost. Pro určení oblastí u jednotlivých snímků náchylných ke vzniku šumu pořídí fotoaparát E-20P záběr se zavřenou závěrkou, takže se do přístroje nedostane světlo. Při opravdovém fotografování pak může kompenzovat tyto "šumové" oblasti. Fotograf ocení tuto funkci zejména při použití času bulb, který dovoluje expoziční časy dlouhé až 120 sekund. Nejvyšší možná kvalita záznamu s maximálním množstvím dat je umožněna díky zachycení snímku v režimu RAW data. Nezpracovaná data lze pak ošetřit v programu CAMEDIA Master nebo speciálních Photoshop plug-inech.

Profesionální výkon

E-20P nabízí kromě pěti milionu pixelů a technologické dokkonalosti také schopnost zachytit jakoukoli fotografickou situaci. Fotoaparát je vybaven širokou řadou manuálně nastavitelných funkcí a několika fotografickými režimy.
V přístroji je použita optika Olympus. Zahrnuje optický systém "vše v jednom", který je v dokonale sladěném spojení s tělem fotoaparátu a CCD snímačem, a to je vlastnost, která je u digitálních fotoaparátů zvláště důležitá. Výjimečně jasný (F2.0/F2.4) objektiv se 4x transfokátorem (odpovídá 35-140 mm u 35 mm fotoaparátu) se skládá ze 14 čoček s několikanásobnou ochrannou vrstvou uspořádaných v 11 skupinách. Jedna ED čočka a dvě asférické čočky pomáhají minimalizovat barevnou aberaci a zkreslení. Dvě čočky s velmi nízkou disperzí také zvyšují ostrost a jas snímků. Přesné zaostřování za prakticky jakýchkoli podmínek je zaručeno duálním systémem automatického zaostřování. Jedno-paprsková aktivní infračervená jednotka se dvěma snímači načítá počáteční hodnoty zatímco pasivní systém porovnáním kontrastu následně zaostření doladí. Aktivní infračervený systém dosahuje velmi ostrých snímků i při špatných světelných podmínkách. Pro super rychlé nastavení je k dispozici manuální ovládání transfokátoru a ostření pomocí prstenců na objektivu fotoaparátu. Expozici lze změřit pomocí více-bodového ESP režimu, měření se zdůrazněným středem nebo bodového měření. Fotograf může samozřejmě využít také možností kompenzace expozice a auto-bracketingu, zvláště při obtížných světelných podmínkách, stejně jako vestavěného blesku.
Režim priority clony (A), priority času (S) a manuální režim (M) dovolují manuální nastavení clony nebo rychlosti závěrky, případně obou hodnot, pro ruční ovládání expozice. Kromě toho automatický režim (P) umožňuje zcela automatické fotografování.

Uživatel má možnost výběru mezi zaměřováním objektů pomocí hledáčku jednooké zrcadlovky nebo barevné LCD obrazovky. Obrazovku lze vyklopit nahoru o 90° nebo dolů o 20°, což je výhodné zejména při fotografování z neobvyklých úhlů, například ze země. Díky funkci rychlého náhledu se snímky objeví na obrazovce ihned po pořízení snímku, takže si autor může okamžitě ověřit výsledky své práce. Profesionál pracující venku, bez počítače, jistě ocení funkci histogramu. Ten zobrazuje rozsah tónů v grafické podobě a poskytuje tak zkušenému uživateli důležité informace o kvalitě snímku.
Dva sloty pro paměťové karty nabízejí fotografovi možnost ukládat snímky na SmartMedia kartu s kapacitou až 128 MB, nebo na CompactFlash kartu (slot umožňuje také použití Microdrive).

Široký výběr příslušenství

K digitální jednooké zrcadlovce CAMEDIA E-20P se dodává řada volitelného příslušenství řady E. Předsádkové objektivy zvyšující optický výkon přístroje. Makro předsádky plně zachytí oblast o velikosti 49 x 37 mm, a 0,8x širokoúhlá předsádka odpovídá 28 mm objektivu u klasického 35 mm fotoaparátu. Předsádkový 1.45x teleobjektiv poskytuje ohniskovou vzdálenost odpovídající 200 mm. Sada předsádkového objektivu Tele Extension Kit Pro zahrnuje optický systém odpovídající 420 mm a nabízí 3x přiblížení. Dodává se spolu s podpůrnou lištou a sluneční clonou.
Připojením dedikovaného externího blesku FL-40 získá fotograf ještě větší flexibilitu a silné osvětlení se směrným číslem GN 40 pro záběry teleobjektivem a GN 26 pro širokoúhlé snímání.

Power Battery Holder Kit obsahuje držák baterií, který se spolu se silnou lithium polymerovou nabíjecí baterií připevňuje ke spodní části těla, a také nabíječku. Toto vybavení oceníte hlavně při dlouhodobém fotografování venku. Tlačítko spouště na straně držáku dovoluje pohodlné snímání portrétních záběrů. Kromě toho je k dispozici kabelová spoušť.

Technické parametry

TYP

Digitální jednooká zrcadlovka s barevnou 4,5cm TFT LCD obrazovkou

Počet efektivních pixelů

4,95 mil. pixelů (Cca. 2,5 mil. pixelů v režimu progresivního skenu.)

Záznamové médium

Výměnné paměťové karty SmartMedia 3,3V ( 4, 8, 16, 32, 64, 128 MB)
Jedna 16MB karta SmartMedia je součástí balení
CompactFlast Typ I/II (paměti typu Micro Drive - až 1GB - jsou podporovány)

Velikost obrazu

2560 x 1920 (RAW, TIFF, SHQ, HQ)
1792 x 1344 (SHQ, HQ, SQ)
1280 x 960 (SHQ, HQ, SQ)
1024 x 768 (SHQ, HQ, SQ)640 x 480 (SHQ, HQ, SQ)

Počet fotografií, které lze uložit na 16MB kartu SmartMedia

Cca.   1: RAW   2560 x 1920
Cca.   1: TIFF   2560 x 1920
Cca. 4:   SHQ   2560 x 1920
Cca. 10:   HQ   2560 x 1920
Cca. 52:   HQ   1280 x 960

Snímací prvek

Prokládaný snímač CCD s úhlopříčkou 2/3", 5.24 mil. pixelů celkem, prokládaný s RGB filtrem.

Vyvážení bílé

Plně automatické TTL, přednastavené parametry (3.000, 3.700, 4.000, 4.500, 5.500, 6.500, 7.500 K), jedno-dotyková manuální volba

Objektiv

Objektiv Olympus 9 - 36 mm (4x zoom); F2.0-2.4, objektiv se skleněnými čočkami (jedním ED sklem, dvěma asférickými čočkami a dvěma čočkami s nízkou disperzí, celkem 14 členů v 11 skupinách)
(Ekvivalentní objektivu 35 - 140 mm pro 35 mm film)
Volitelná širokoúhlá předsádka 0,8x; telekonvertory 1,45x a 3x; makro předsádka 0,8x.

Průměr závitu

62 mm

Měření světla

Digitální váhové měření ESP (Elektro Selective Pattern), integrální měření se zdůrazněným středem, bodové měření.

Expozice

Automatická expozice.
Kompenzace expozice +/-3EV po 1/3 kroku. Aretace expozice AE-Lock.
Funkce Auto Bracketing: po 1/3 EV, 2/3 EV a 1 EV; 3 nebo 5 snímků
Priorita clony:
širokoúhlý záběr: F2,0 - F11; teleobjektiv:F2,4 - F11, po 1/3EV.
Priorita času:
Prokládaný sken: 2 - 1/640s. (s mechanickou závěrkou), po 1/3EV.
Progresivní sken: 2 - 1/4000, 1/18000s.
Manuální režim:
Rychlost závěrky; bulb (až do 120s.), 60s. - 1/640s. (prokládaný)
Rychlost závěrky: bulb (až do 120s.), 60s. - 1/4000, 1/18000s.(progresivní)
Rychlost 1/18000s. je v progresivním skenu možná v režimech M (manuální) a S (priorita času).

Prodleva závěrky

Cca. 60 ms.

Citlivost ISO

Automatická nebo volitelná: ISO 80, ISO 160, ISO 320

Zaostřování

Duální aktivní autofokus a pasivní TTL autofokus (systém porovnání kontrastu) s rozsahem zaostřování: 0,2 m - nekonečno (plynulé).
Manuální ostření (manuální zaostřování kroužkem na objektivu), rozsah zaostřování: 0,2 m - nekonečno (plynulé).

Pracovní vzdálenost

Standardní režim: 0,6 m - nekonečno; makro režim: 0,2 - 0,6 m.

Hledáček

Optický zrcadlový hledáček s 95% zobrazení. Informace v hledáčku: (Kompletní informace/Režim/Clona/Závěrka/Expozice/+/-/AF/Blesk/AE lock/WB).Matnice (zobrazuje zaostření)

LCD obrazovka

Barevný TFT LCD monitor s širokým zorným úhlem a úhlopříčkou 4,5 cm a118.000 pixely (vyroben z nízkoteplotního poly-silikonu).
Možné nastavení jasu obrazovky. LCD obrazovku lze sklopit směrem dolů až o 20°a o 90° směrem nahoru.

Směrné č. blesku

Cca 13 (ISO 80)

Režimy blesku

Vestavěný blesk:Auto, snížení jevu červených očí, vypnutý, doplňkový.
Konektory pro externí blesky: kolejnice typu Hot-shoe: komunikace s FL-40
PC zásuvka: libovolný externí bleskSynchronizace blesku s dlouhými časy (Synchronizace blesku s přední i zadní závěrkou).

Dosah blesku

Širokoúhlý objektiv: 60 cm - 8,9 m ( auto ISO)
Teleobjektiv: 50 cm - 7,4 m (auto ISO)

Rychlost nabití blesku

Méně než 7 sek. (při normální teplotě a nových bateriích)

Série snímků

Režim prokládaného skenu: cca. 2,5 snímků/s. - až 4 snímky (až 3 snímky v režimu RAW)
Režim progresivního skenu: cca 4,5 snímků/s. - až 7 snímků
Kontinuální snímání: 1 snímek / 1 sekundu.

Samospoušť / dálkové ovládání

Se zpožděním 12 sekund. Cca 2 sek. s volitelným dálkovým ovladačem RM-1.

Uložení nastavení do paměti

Možné.

Konektory

Konektor pro stejnosměrný síťový zdroj, USB konektor (storage class)
Video výstupní konektor (PAL), výstup na externí blesk FL-40 (kolejnice typu Hot-shoe a pěti-kolíková zásuvka), PC synchro konektor pro externí blesky, konektor pro kabelovou spoušť.

Provozní podmínky

Teplota: 0 - 40°C (provozní); -20 - 60°C (skladovací).
Vlhkost: 30 - 90% (provozní); 10 - 90% (skladovací).

Napájení

Hlavní energetický zdroj: 2x lithiový bateriový blok CR-V3; / LiPo baterie s přídavnou rukojetí / 4x AA NiMH baterie / 4xAA Ni-Cd baterie / volitelný síťový adaptér (zinkouhlíkové baterie ani AA lithiové baterie nesmí být používány).

Datum/čas/kalendář

Simultánně zaznamenaná data ke každému snímku.

Kalendář

Automatický kalendář do roku 2030.

Rozměry

128,5 (š) x 103,5(v) x 161(h) mm.

Hmotnost

1050 g (bez sluneční clony, akumulátorů a karet).

      

                                                

                

 

Nový Canon EOS 1D

Revoluce v profesionální fotografii?
Ještě nikdy se doposud žádný digitální fotoaparát nepřibližoval „klasickým profesionálním přístrojům na kinofilm tak, jako nový  EOS 1D. Ukazuje se, že čas kdy „digitál“  bude umět bez problémů všechno co „klasika“ a nadto zvládne desítky vynikajících věcí o kterých se přístrojům na film ani nezdálo právě nastal.

Onkyo TX-DS 575X

Již více než půl století konstruktéři Onkya vytvářejí komponety, které umožňují špičkový přenos zvuku.Od doby, co začalo světem „hýbat“ domácí kino, je Onkyo na absolutní špici tohoto oboru. Nejzajímavější pro zákazníky však je fakt, že přestože má Onkyo skvělý standard u všech modelů i ty  střední a dokonce i ty nejlevnější mají výborný zvuk.

Sigma útočí na profesionály

Objektivy se  značkou Sigma  jsou mezi fotografy známé již desítky let. Zatímco dříve se firma  zaměřovala  spíše na zákazníky z řad amatérů, kteří preferují  především výhodnou cenu, nyní se čím dál více zaměřuje svými výrobky i na profesionály což dokazuje mimo jiné třemi špičkovými širokoúhlými objektivy. A co je zajímavé i v tomto případě za výhodnou cenu. 

Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům. 

Canon DM-XL 1 E

Canon je tedy opět prvním výrobcem, který zabudoval do amatérské kamery nástavec pro výměnné objektivy. 

Opravdové domácí kino!

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky

 

 

 

 

Nikon Coolpix 5000

Nový „pětimegáč od Nikonů“opustil design předchozích  modelů  Coolpix a vsadil více na klasický design. Přesto se o něm v žádném případě nedá říci, že působí nenápadně.

Casio WQV - 1

První náramkový digitální fotoaparát, který lze nosit kdekoliv a kdykoliv; Vestavěný monochromatický LCD displej (120 x 120 bodů) s 16 odstíny šedi; LCD displej je ve funkci jak pro záznam, tak i pro reprodukci zaznamenaných obrázků; Paměť na 100 obrázků;

Filmový skener RFS 3600

Na Interkameře  byl představen a zároveň také získal ocenění „ Zlatý objektiv Interkamery“ filmový skener od Kodaku. V době, kdy stále větší oblibu získává digitální fotografie a archivace fotografií v počítači, se stává užitečnou pomůckou i filmový skener, který může s úspěchem používat i laická veřejnost a nejen profesionálové. 

Olympus Camedia E-10

Uvedením Camedie E-10 píše Olympus první řádky nové digitální historie. Nejenže poprvé ve své historii představil profesionální „digi“, ale poměrem cena/výkon postavil laťku opravdu vysoko.

Ukaž mi v jaké brašně bydlí tvůj miláček

Pracovat se špičkovým "foťákem" je nejen sen každého začínajícího fotografa, ale i zaníceného fotoamatéra. Čím se však technika rozrůstá, tím důležitější je vlastnit kvalitní fotobrašnu. 

Systém digitální fotografie Olympus

Firma Olympus nenabízí pouze digitální fotoaparáty, ale hned celý promyšlený systém pro digitální fotografii. Nenechává tak uživatele napospas digitální technologii, naopak ho tímto světem provádí a dodává nejrůznější příslušenství.

Velký Sharp

 

Japonský elektronický koncern Sharp je mezi zákazníky známý mimo jiné i svou průkopnickou činnosti v oblasti LCD monitorů a TV. V současné době představil největší LCD „televizi“ na světě o úhlopříčce 76 cm.

Minolta DIMAGE 7

 

V minulých letech měla v oblasti digitálních fotoaparátů Minolta poměrně smůlu. Její modely se většinou nestaly takovým hitem jako některé konkurenční. Tomu však měl být konec. Dimage  7 má všechny vlastnosti /včetně ceny/, které jsou pro úspěch přímo předurčeny.

Voigtländer

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Nintaus 9901  - DVD, které tu ještě nebylo

  

Má nejen všechno, co má mít správné „DVD“,  ale v některých, pro uživatele velmi zajímavých vlastnostech, je mnohem lepší. Na světovém trhu je zatím unikátní.  Na rozdíl od konkurence nemá zámek na region a  ani  ochranu Macro Vision.

Sigma HSM
Extra rychlé motory 

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

Olympus Camedia C-2000Z

Digitální fotoaparát s novým designem