automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

plynové vytápění

Aktualizováno 20.11.2007

E-mail

 

 

 

 

 

  Kondenzační plynové kotle                      Příloha

Kondenzační kotle Geminox

Kondenzační kotle GEMINOX ZEM

Přehled kotlů Geminox THRi

Vytápění moderních novostaveb RD

kotleFirma Procom Bohemia s.r.o. zastupuje francouzskou společnost GEMINOX s.a. v ČR. Nabídka kondenzačních kotlů Geminox zahrnuje kompletní výkonovou škálu. U firmy Procom Bohemia také velmi oceňujeme fakt, že zde pracují vskutku odborníci, kteří velmi dobře znají problematiku a umí poradit. To se týká i prodejců a servisních středisek, které jsou dobře proškoleny. 
V současné době Geminox nabízí již kotle 3. generace, které jsou technicky opravdu na výši. V nabídce najdete řadu kondenzačních kotlů THRi, která využívá nejvyšších aktuálních možností mikroelektroniky a software, které rozšiřují oblast kondenzace do nižších vnějších teplot i u klasických otopných soustav a zvy
šuje skutečnou provozní účinnost a snižuje energetickou náročnost kotle.  Další nabídková řada představuje kondenzační kotle střední třídy - GEMINOX ZEM. Tyto kotle nové generace jsou dodávány ve výkonových provedeních 2-17 a 5-25 kW v provedení pro vytápění nebo v sadě s nepřímotopným zásobníkem TV o objemu 120 litrů.

Kotle Geminox si můžete prohlédnout na pražském výstavišti v Holešovicích na výstavě AQUA THERM od 20.11.2007 do 24.11.
v hale F, stánku 327.

KONDENZAČNÍ KOTLE ZEM – OPTIMÁLNÍ ŘEŠENÍ ZÁKLADNÍCH APLIKACÍ

Současné ceny plynu posunuly použití kondenzační techniky i do těch aplikací, ve kterých bylo ještě před nedávnem její použití nemyslitelné. Kondenzační kotle různé technické i kvalitativní úrovně začaly houfně nahrazovat dosluhující klasické spotřebiče, které byly instalovány při plošné plynofikaci v 90. letech. Další nově otevřenou oblastí se stala hromadná výstavba. Pro tyto a jim podobné aplikace je určena nová řada kondenzačních kotlů střední třídy ZEM. Tyto kotle jsou vynikající alternativou všude tam, kde nelze a nebo kde není nutné využít beze zbytku veškeré funkce špičkové typové řady kondenzačních kotlů THRi.

Základním stavebním prvkem kotlů ZEM je nová generace velkoplošného kondenzačního výměníku, který je tradičně vyroben z austenitické nerezové oceli třídy 316L. Uvedení výměníku na trh předcházel dlouhodobý pečlivý vývoj a více než dvouletý zkušební provoz na problémových aplikacích po celé Evropě včetně České republiky a Slovenska.

Dalším důležitým prvkem, který má zásadní vliv na funkci kotlů ZEM, je patentovaný hořák s předsměšováním, který se plně osvědčil v kotlích špičkové řady THRi. S vysokou přesností pracující automatické udržování konstantního poměru vzduch/plyn umožňuje zachování velmi vysoké účinnosti a rovněž minimálního obsahu škodlivin (třída NOx 5) v každém okamžiku provozu kotlů ZEM.

Použití osvědčeného kvalitního hořáku zajistilo zachování široké lineární modulace výkonu, která patří k základním přednostem všech kondenzačních kotlů GEMINOX. Nadstandardní výkonový rozsah umožňuje přesné kopírování tepelných požadavků budov v závislosti na venkovní teplotě, dosažení rovnoměrného a nepřerušovaného vytápění a rovněž i dostatek výkonu pro vhodně navrženou přípravu teplé vody.

Kotle ZEM jsou osazeny jednodušší variantou řídicí jednotky Siemens LMU, která je určena pouze pro jeden přímý topný okruh. Použití jednotky LMU34 v kombinaci se třírychlostním oběhovým čerpadlem umožnilo výrazné snížení ceny kotle při zachování všech konstrukčních předností kondenzačních kotlů GEMINOX. V řídicí jednotce LMU34 integrovaná adaptabilní ekvitermní regulace zabraňuje zbytečnému prochladnutí stěn a optimalizuje tepelnou pohodu.

Obsluha kotlů ZEM je řešena, stejně jako u kotlů THRi, prostřednictvím multifunkčního prostorového přístroje QAA73. Přístroj komunikuje textovou formou v češtině přímo z referenční místnosti a zajišťuje adaptaci regulace výkonu kotle na skutečnou vnitřní teplotu a umožňuje nastavení požadovaných teplot a časových programů pro vytápění a přípravu teplé vody.

Kotle ZEM jsou vybaveny vlastními servisními a ochrannými funkcemi, které trvale zaručují bezpečný provoz. Za zmínku stojí především autodiagnostika možných chyb, ochrana proti zamrznutí, ochrana zásobníku teplé vody proti patogenním bakteriím Legionella automaticky spouštěnou tepelnou dezinfekcí, občasné protáčení čerpadla mimo topnou sezónu atp.

Odvod spalin je možné provést do komína, přes střechu nebo přes zeď. Průměr vyústění odvodu spalin pouhých 60 mm zjednodušuje instalaci a výrazně snižuje cenu odkouření u komínových verzí. V případě potřeby lze provést rozšíření na 80 mm, které umožní extrémně dlouhé odvody spalin, horizontálně 8 m, vertikálně 20 m.

Kotle ZEM mají dvě výkonové varianty. První z nich s výkonovým rozsahem 2,4 až 17,2 kW je předurčena pro základní aplikace v bytech a novostavbách. Velmi nízko položený minimální výkon umožňuje, na rozdíl od většiny konkurenčních výrobků, optimální vytápění při nejběžnějších zimních teplotách blízkých 0 °C, dostatečný maximální výkon kotle ZEM je pak zárukou vysokého komfortu přípravy teplé vody ve volitelném zásobníku.

Druhá výkonová varianta 5,0 až 25,2 kW je ideální volbou pro starší objekty s jedním topným okruhem, zejména pak pro generační výměny spotřebičů. Odolná konstrukce nerezového výměníku s velkým průměrem trubkovnice garantuje bezproblémový provoz i na starších otopných soustavách z nestejnorodých materiálů a velkým objemem vody. Nerezová ocel je na rozdíl od hliníkových slitin imunní vůči elektrokorozi. Velké průměry trubkovnice eliminují tendence k zanášení výměníku kotle magnetitem doprovázené lokálním přehříváním, které může vést až k destrukci.

Příprava teplé vody může být u obou výkonových variant kotlů ZEM řešena jejich doplněním o nepřímotopné zásobníky teplé vody. Jako optimální byly zvoleny zásobníky nové generace OKC z produkce DZD o objemu 125 litrů. Zvětšení teplosměnné plochy spirály zásobníků o 40 % proti předchozím modelům výrazně zlepšilo výkonové parametry přestupu tepla i při menších teplotních rozdílech, a to umožňuje maximální využití výhod kondenzačních kotlů GEMINOX. Varianta ZEM 5-25 je taktéž nabízena v průtočném provedení.

Kotle ZEM patřící do střední třídy kondenzačních kotlů nebyly vyvinuty pro použití v kombinovaných otopných soustavách s otopnými tělesy a podlahovým vytápěním, které vyžadují dvě různé teplotní úrovně. Pro aplikace vyžadující dva a více topných okruhů jsou optimální kondenzační kotle GEMINOX THRi nabízené ve více než 20 modifikacích.1 – nerezový kruhový hořák s předsměšováním
2 – ventilátor s řízenými otáčkami a tlumičem hluku
3 – nerezový velkoplošný výměník
4 – řídící jednotka Siemens LMU34


Technické údaje
Typ 2-17C 5-25C 5-25SEP
provedení sólo sólo průtokový
homologace CE1312BR4644 CE1312BR4313
modulace výkonu rozsah % 15-100 20-100
výkon ÚT jmenovitý kW 2,5-17,6 5,2-25,6
80/60°C kW 2,4-17,2 5,0-25,2
50/30°C kW 2,7-18,8 5,6-27,4
průtok TV EN625 l/min. dle zásob. dle zásob. 13,5
normovaný stupeň využití 92/42 CEE % 108 109,3
80/60°C % 95,0-98,0 97,0-99,0
40/30°C % 107-108 107-108
odvod spalin komín/turbo B23+C13/C33 B23+C13/C33
maximální teplota spalin 80/60°C °C 85 90
hlučnost při minimálním výkonu odstup 1m dB (A) 31,2 31,2

ceník kotlů najdete zde

dle podkladů společnosti Geminox